Rama numëron jahtet që vizituan Durrësin: Vitin tjetër më shumë

2 Shtator 2023, 19:02Turizëm TEMA
Rama numëron jahtet që vizituan Durrësin: Vitin tjetër

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale fotot e disa jahteve që kanë vizituar ditët e fundit portin e Durrësit, i cili kohët e fundit ofron naftë pa taksa për ta, falë një vendimi të qeverisë.

Kreu i qeverisë shkruan se një numër i madh jahtesh dhe kroçerash kanë mbërritur këtë vit në portin më të madh të vendit dhe pritet që falë investimeve të shtohen në vitin e ardhshëm.

“Lürssen dhe Koru nuk janë emrat e asnjë personazhi vizatimor, por superjahtet luksoze që kanë zgjedhur Durrësin për t’u ndalur në këto ditë të para të shtatorit. 

Sezoni ka qenë fantastik për Portin e Durrësit, me 257 jahte të mëdha turistike dhe 21 kroçera që janë mikpritur nga autoritetet shqiptare, duke qenë vetëm një shembull i vogël i flukseve të shtuara turistike, të cilat do të rriten ende më shumë falë investimeve dhe transformimeve të mëdha në infrastrukturën portuale që do të marrin jetë hap pas hapi”, shkruan Rama.

7 Komente

 1. S
  Sorry

  Numuroji byrazer, numuroji...no koment...!

  1. R
   Republic banana......

   Corapekuq karagiozi,je katandisur si Erdogan loqja qe numeron dronat bayraktar ne nje kohe kur gjysma e turqeve ha buke me list.... Po ti ben mire te numerosh se sa barkthare tourkalvanoi kerkojne ne kazanet e plehrave.....

  2. N
   Ne emer te popullit

   Ti piktor i mbaruar dhe surrat jeniceri. Ti pjelle orientale, njerezit e dine qe jahtet skane ardhur per " te kaluar dite ne shqiperi" por me mbush serbatoret me naften pa tvsh qe ju jep ti nderkohe qe qytetareve te tu te varfer ja u jep 20-30% me shtrenjte. Asnje nga ata jahte nuk rri si pushues te shpenzoje nje euro ne shqiperi por vetem mbushin jahtet me nafte. Prandaj boll se na e shpife qen bir qeni. Armik i qytetareve te vendit tend

   1. E
    Eni

    Te gjithe erdhen per te blere nafte pa akcize...kte e di dhe bufi

    1. N
     Noc Rroku

     dhe të shurrojnë në PORTIN para ILIR.

     1. D
      DR

      Jo Noc mos ja fut kot...shurrën e kan bërë në det të hapur kurse ne Durrës vijnë vetëm për ta zbrazur se Rilindja e mban badihava zbrazjen e haleve edhe të plehrave në përgjithësi

    2. L
     L.Xh

     Ej, Km Rama, të lutem, këtë “Top HABER”, mendoj që ta nxjerrë ndonjë nga rrotullhanet që ke poshtë teje, mbasi e ke ulur shumë pjacën tënde. Të lutem.

     Lini një Përgjigje