Veliaj në Konventën Ndërkombëtare të Turizmit: Ja përse u rrit kaq shumë numri i vizitorëve në Tiranë

4 Prill 2023, 13:39Turizëm TEMA

Veliaj në Konventën Ndërkombëtare të Turizmit: Ja

Zhvillimin në kryeqytetin shqiptar të një aktiviteti tjetër ndërkombëtar të rëndësishëm siç ishte Konventa ndërkombëtare për Turizmin, është konsideruar nga Kryebashkiaku Erion Veliaj, si një sinjal që tregon rritjen cilësore të Tiranës.

Në fjalën e mbajtur në Konventën Ndërkombëtare të Turizmit, bashkëorganizuar për herë të parë në Ballkan me Organizatën Botërore të Turizmit, Veliaj tha: “Jam vërtet krenar për punën që ministrja jonë e Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe stafi i saj kanë bërë. Është një energji pozitive e jashtëzakonshme në Tiranë. Mezi pres që nga ky organizim, të kemi një eksperiencë se si mund të ndajmë së bashku paketën turistike, si mund të vizitojmë njeri-tjetrin më shumë, se si përpara se të mikpresim botën, të sigurohemi që mikpresim njëri - tjetrin dhe i hapim dyert njëri-tjetrin”.

Sipas kryetarit të Bashkisë së Tiranës, rritja e numrit të turistëve të huaj në kryeqytet, ka arsye të qarta që janë nxitur nga zhvillimi dhe gjallëria e saj.

“Tirana këtë vit është Qyteti Evropian i Sportit, vjet ishte Kryeqyteti Evropian i Rinisë. E shfrytëzuam këtë mundësi për të sjellë sa më shumë aktivitete, për të prodhuar ekonomi e për t’u siguruar që imazhi i vendit dhe rajonit tonë lartësohet për t’u bërë tërheqës për vende të tjera. Sot jemi në një situatë ku politikat tona të transportit, siç ka qenë ndërtimi i aeroporteve të reja, ulja e tarifave në aeroportin tonë, apo hapja ndaj tregjeve të ndryshme, siç mund të jetë vendet e Gjirit apo Azia, ka prodhuar politika që kanë sjellë një numër të konsiderueshëm turistësh në vendin që dikur ka qenë më i izoluari në Europë”, tha Veliaj.

TemA

Lini një Përgjigje