FOTO: Zbuloni virtualisht fshatin më të bukur në botë

29 Mars 2023, 16:25Turizëm TEMA

FOTO: Zbuloni virtualisht fshatin më të bukur në botë

Sipas revistës amerikane të udhëtimit Travel + Leisure, fshati i vogël piktoresk i vendosur në majë të një shkëmbi në një lartësi prej 340 metrash është një nga fshatrat më të bukur në botë.

Është Gourde e Francës dhe kjo xhevahir i Provence tërheq vizitorë nga e gjithë bota çdo vit për bukurinë e tij të përjetshme, pasurinë kulturore dhe hijeshinë. Tani në pranverë, Gord është veçanërisht magjik për shkak të të gjitha ngjyrave dhe aromave të natyrës që ia vlen të përjetohen.

Historia e Gordit daton që nga koha romake, por gjatë Mesjetës fshati mori konfigurimin e tij aktual me rrugë të ngushta, kalime të harkuara, shtëpi prej guri të thatë dhe një kështjellë magjepsëse mesjetare me pamje nga lugina. Ajo ka lulëzuar prej shekujsh falë bujqësisë dhe është veçanërisht e famshme për prodhimin e qeramikës, traditë që vazhdon edhe sot. Bukuria e këtij fshati mitik qëndron në arkitekturën e tij, me ndërtesat prej guri të mirëmbajtura që përzihen në mënyrë të përkryer me peizazhin përreth të dominuar nga natyra madhështore. 

E ndërtuar në shekullin e 11-të, e zgjeruar dhe e rinovuar gjatë shekujve, Kalaja e Gordit është një nga vendet më mbresëlënëse që ia vlen të vizitohet dhe sot ajo ofron një pamje të mrekullueshme nga rrotat e dhëmbëve dhe muret e saj. Tregu në Gord është një event që nuk duhet humbur, i cili mbahet çdo të martë në mëngjes në sheshin e oborrit dhe është një tjetër kulm i jetës kulturore të fshatit. Vizitorët mund të zbulojnë produkte vendase, punime artizanale dhe suvenire nga ky rajon magjik francez.

The Gord është gjithashtu një vend i njohur xhirimesh për filma dhe shfaqje televizive për shkak të bukurisë së tij të përjetshme dhe atmosferës së gjallë.

 

1 Komente

    Lini një Përgjigje