Media greke: Si po synon Shqipëria të bëhet një El Dorado e re

22 Mars 2023, 10:21Turizëm TEMA

Media greke: Si po synon Shqipëria të bëhet një El Dorado e

Në janar, autoriteti statistikor i Shqipërisë njoftoi se turizmi hyrës u dyfishua në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Në vitin 2022, rreth 7.5 milionë turistë vizituan Shqipërinë, një rritje prej mbi 30% krahasuar me një vit më parë.

E izoluar prej dekadash nga pjesa tjetër e botës, Shqipëria po zbaton një strategji të zhvillimit të turizmit që përfshin reklamimin në mediat ndërkombëtare, organizimin e festivaleve dhe nxjerrjen në pah të trashëgimisë kulturore të vendit. Strategjia po jep rezultate. Organizata Botërore e Turizmit e renditi Shqipërinë ndër vendet me rimëkëmbjen më të fortë të turizmit pas pandemisë, shkruan gazeta greke Protothema.

“Shqipëria është një nga performuesit më të mirë në pothuajse të gjitha matjet: numrin e turistëve, numrin e pasagjerëve, lidhjet ajrore, të ardhurat. Kjo do të thotë se ne po ecim në drejtimin e duhur”, tha Majlind Lazimi, këshilltar investimesh dhe menaxher i përgjithshëm i Horwath HTL Albania.

“Ka tre arsye kryesore për këtë: para së gjithash, Shqipëria quhet ‘xhevahiri i fshehur’ i Mesdheut dhe mbetet kryesisht i paeksploruar. Ka një kërkesë në rritje nga njerëzit që vijnë për herë të parë në vend. Së dyti, kemi një diasporë të madhe që kthehet çdo verë. 

Së treti, kompanitë e mëdha shumëkombëshe të turizmit po shfaqin interes dhe po fillojnë një prezencë në Shqipëri. Hoteli Meliá Hotels International u hap pak ditë më parë pranë Tiranës. Gjithashtu kemi hotele të zinxhirëve Hyatt, Radisson, Hilton, Accor. Kjo është një shenjë e mirë, që do të thotë se Shqipëria po bëhet pjesë e hartës së turizmit ndërkombëtar”.

Zhvillimi i turizmit krijon mundësi investimi jo vetëm në vetë industrinë, por edhe në tregun e pasurive të paluajtshme, i cili ka parë një trend të vazhdueshëm rritës vitet e fundit.

“Të gjitha këto tendenca kanë kontribuar pozitivisht në tregun e pasurive të paluajtshme dhe atë komercial”, thotë Lazimi. “Jam shumë optimist për vitet e ardhshme, veçanërisht për vendet turistike, jo vetëm pranë Tiranës, por edhe në rivierën shqiptare, nga veriu në jug”.

Mundësi edhe për “portofole të vogla”

Sipas Lazimit, pronat rezidenciale dhe komerciale në kryeqytetin shqiptar tashmë kanë shënuar një vlerësim të konsiderueshëm, me pronat në zonat më të mira të Tiranës që shiten me çmime 3500-4000 euro për metër katror.

Megjithatë, ka mundësi edhe për kuletat e vogla. Për shembull, në zonat bregdetare pronat shiten me çmime rreth 1000-1500 euro, me çmime që shkojnë në 2500-2700 euro për destinacionet më të njohura, në pjesën jugore të vendit.

“Mund të gjeni prona në pjesën jugore të Shqipërisë në vende primare, afër plazhit, ndërtime të reja, me një çmim mesatar afër 2500 euro/m2”, shpjegon Lazimi. “Ne besojmë se në pesë vitet e ardhshme çmimet do të vazhdojnë të rriten, të paktën në zonat turistike. Që do të thotë se është një mundësi e mirë, edhe për investitorët e vegjël nga Greqia që ta marrin në konsideratë.

Shumica e projekteve të reja të ndërtimit janë zona ‘me përdorim të përzier’, që do të thotë një kombinim i pronave rezidenciale, komerciale, vilave, apartamenteve dhe hoteleve. Investitorët grekë mund të blejnë pronën dhe më pas t’ia japin me qira palëve të treta ose një kompanie operuese. Në këtë rast bëhet fjalë për një investim me të cilin mund të ketë një kthim prej 6%-8% në bazë vjetore, që është relativisht i mirë në krahasim me tregun rajonal”, shpjegon ai.

Seksioni shqiptar i lumit Vjosa u përfshi në top 10 destinacionet e listës “52 vende për të shkuar në 2023” të New York Times, në janar 2023. Një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë, Aoos Shqiptar u shpall park kombëtar, duke e bërë të parën e këtij lloji në Evropë

Lazimi, i cili mori pjesë në 6-të Prodexpo North në Selanik, vëren se prania e investitorëve grekë në Shqipëri mbetet shumë e kufizuar, pas “daljes” masive që ndodhi në vitet e krizës greke.

4 Komente

 1. K
  Komunist me Rolex

  Po u hap veres aereporti i Vlores do ket turizem se me 3-4 ore rruge nga Rinasi vl me mirë ne nje shtet tjetër

  1. M
   MALLKIMI SHQIPTAREVE RENTE NE GERRQIN

   BOLL HONGRET MUTE SHTETI SHKERDHATAVE TE BOTES _ MERRUNI ME HALETE TUAJA MASKARENJE

   1. M
    Maskaragreko

    Greket jane rraca me e poshter qe egziston.

    1. M
     Mira

     Horwath HTL Albania nje lavatrice e parave te Monikes dhe Ilirit?

     Lini një Përgjigje