Shqipëria dhe Greqia, paketë “e vetme” turistike

3 Prill 2023, 20:50Turizëm TEMA

Shqipëria dhe Greqia, paketë “e vetme” turistike

Shqipëria dhe Greqia kanë firmosur një aksion plan në fushën e turizmit që synon më shumë bashkëpunim dhe promovimin e këtij sektori si një paketë e vetme për tregun e Evropës Lindore. 

Zv.ministrja greke e Turizmit,  Sophia Zacharaki , zbuloi më shumë për këtë plan, ku theksoi se ndër të tjera qëllim është dyfishimi i turistëve grekë që vizitojnë Shqipërinë.

Dy vendet kanë punuar në një marrëveshje të përbashkët që e kanë nënshkruar viter më parë dhe që është rifreskuar. Ajo bazohet më shumë në ekoturizëm, agroturizëm, gastronomi dhe turizmin fetar. Ekoturizmi është një pjesë e aksionplanit dhe e dyta është si të promovojmë turizmin e të dy vendeve dhe të zgjerojmë ofertën për turistët nga Evropa Lindore. Duhet të marrim avantazh ndaj këtyre vendeve dhe të promovojmë turizmin e Greqisë dhe të Shqipërisë si rajon,  në të gjithë botëndeklaroi Sophia Zacharaki.

Sipas saj, rëndësi e veçantë do ti kushtohet edukimit dhe trajnimit të burimeve njerëzore në sektorin e turizmit.

Po punojmë për edukimin në turizëm dhe të dy vendet mund të përfitojnë nga një kapital i mrekullueshëm njerëzor që është kryesisht moshë e re. Duhet më shumë punë në agroturizëm, ka shumë potencial për zhvillimin e agroturizmit  dhe ne kemi shumë eksperiencë në këtë drejtim dhe e shohim që po funksionon. Sidomos pas pandemisë, njerëzit duan të jenë më afër me natyrën. Ne nuk duhet të jemi sezonal, por që të kemi burime të qëndrueshme humane, duhet të punojmë për zgjatje të sezonit” vijoi ajo.

Aksionplani do të nisë të vihet në jetë në fund të vitit 2023, për t’i paraprirë sezonit të ardhshëm turistik. Përgjatë vitit 2022, Shqipëria është vizituar nga 480 mijë turistë grekë.(Elisabeta Dosku)

6 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Tourkalvanos touristas ne bregun e paster grek...!? Oxi re pousti,o "touristas" vrromaei psarila.....exooo!!!!

  1. E
   Endra brenda bythes se Kadavres pederaste

   Hani Mut graqira ,plazhet e greqise jane plazuhe Zhulsash ,pislleku te mbyt ,nuk din me la as filxhanet e kafese hahaha yyyyyyyyyt dembala mesjetare . Ne do bashkohemi betem me grate e reja minikarve ne krevate qirios Er Do Canis

   1. R
    Raimond vlonjati

    Jo mor nuk kemi pse te bejme sezon t eperbashket me Greqine Ata kauret e qelbur te shikojne halene e tyre, se ne tuurizmin ne vendin tone dime si ta bejme vetebuk kemi nevoje per keta gjarprinjte e Greqise . Turistet greke po te duan te vijne po te duan mos vijne nuk na rruhet fare per greket . Greqia eshte nje shtet Armik, se ka ligj lufte , ndaj i duhet treguar "Kufir tek thana" kur thosh Enveri. Ne na vijne turiste plot nga gjithe Europa Lindore, polake, ceke, Ukrainas, Ruse, Bjellloruse, nga Europa Veriore, Gjermane,, Hollandeze etj Po ashtu nga Italia , Amerika, shume fare vijne nga Franca , edhe nga Spanja vijne plot turiste . Ndaj nuk na duhet aspak ndihma e kuckes greke Mind your business Greek bitch .,

  2. E
   Erdogan

   Shqiperia dhe Greqia duhet te bashkohen sa me shpejt sa nuk eshte "vone". Nje Federate e perbashket do ndihmonte pa u boshatisur nga Rinia dhe jo vetem e te dyja vendeve. Vlore ka Shqiperia Avlona ka Greqia. Zone e quajture Zagori ka Greqia Zagori ka Shqiperia. Delvine ka Shqiperia Dhelvinaqi Greqia. Narte ka Shqiperia Arte ka Greqia. Mat (dikur Emathia) ka Shqioeria Emathia ka Greqia. Epiri i Veriut i Kastriotit eshte Shqiperia Epiri i Jugut Greqia. Shqiptaret do duhet te clirohen nga Turqia dhe te vene Kombin Epirote mbi Fene Islame dhe Fashiste Katolike.

   1. E
    Erdogan

    Shqiperia dhe Greqia duhet te bashkohen sa me shpejt sa nuk eshte "vone". Nje Federate e perbashket do ndihmonte pa u boshatisur nga Rinia dhe jo vetem e te dyja vendeve. Vlore ka Shqiperia Avlona ka Greqia. Zone e quajture Zagori ka Greqia Zagori ka Shqiperia. Delvine ka Shqiperia Dhelvinaqi Greqia. Narte ka Shqiperia Arte ka Greqia. Mat (dikur Emathia) ka Shqioeria Emathia ka Greqia. Epiri i Veriut i Kastriotit eshte Shqiperia Epiri i Jugut Greqia. Shqiptaret do duhet te clirohen nga Turqia dhe te vene Kombin Epirote mbi Fene Islame dhe Fashiste Katolike.

    1. A
     Aron

     Vazhdoni me traplliqe. Ne titull shkruani 'e vetme', ndersa ne artikull 'e perbashket', sic edhe duhet te jete. Keni probleme mendore, apo si?

     Lini një Përgjigje