Hashim Thaçi përgjigje Sali Berishës: Bashkëpunove me Millosheviçin për të mbushur xhepat, ja mbushe tanqet me naftë që të mbijetonte makineria ushtarake

4 Gusht 2018, 15:40Rajoni TEMA

Kreu i shtetit të Kosovës Hashim Thaçi, ka adresuar një sërë akuzash ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.

Pas komentit të Berishës se ishte kundër idesë së korigjimit të të kufijve, Thaçi i është përgjigjur duke i kujtuar kohën kur ishte në qeveri dhe bashkëpunonte me Beogradin.

“Institucioneve të Republikës së Kosovës sot më së paku iu duhen këshillat e të dëbuarve me votë masive nga skena politike.

Veçanërisht të atyre që në mes viteve 1992 – 1997 tregtonin dhe bënin që me punët e tyre të pista të mbijetonte makineria ushtarake dhe policore e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq. Ata duke mbushur xhepat e tyre, u kujdesën me devotshmëri që rezervuaret e tankeve dhe autoblindave të jenë të mbushur plot, përkundër faktit se bashkësia ndërkombëtare kishte vënë sanksione kundër Millosheviqit”, shkruan Thaçi.

Postimi i plotë i Thaçit:

Jo ndarje të Kosovës, jo shkëmbim të territoreve, po bashkim të Preshevës Medvegjës dhe Bujanovcit me Kosovën, në kuadër të korrigjimit të kufirit midis Kosovës dhe Serbisë, në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore në mënyrë paqësore.

Ky proces, nëse tregohemi të mençur dhe të bashkuar, do të përmbyllet me njohje reciproke Kosovë – Serbi, dhe Kosova do të anëtarësohet në të gjitha organizatat ndërkombëtare: në BE, NATO dhe OKB.

Nuk duhet t’i përsërisim gabimet siç na ndodhën me vonesën për themelimin e Ushtrisë së Kosovës apo dhe me votimin e vonuar të demarkacionit me Malin e Zi.

Për procesin e dialogut dhe marrëveshjen paqësore, Kosova e ka mbështetjen e plotë të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në këtë rrugëtim të përbashkët, Kosova nuk do ta ketë asnjë mëdyshje, sepse liria dhe pavarësia e Kosovës, është produkt i sakrificës sonë dhe i mbështetjes euroatlantike.

Institucioneve të Republikës së Kosovës sot më së paku iu duhen këshillat e të dëbuarve me votë masive nga skena politike.

Veçanërisht të atyre që në mes viteve 1992 – 1997 tregtonin dhe bënin që me punët e tyre të pista të mbijetonte makineria ushtarake dhe policore e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq. Ata duke mbushur xhepat e tyre, u kujdesën me devotshmëri që rezervuaret e tankeve dhe autoblindave të jenë të mbushur plot, përkundër faktit se bashkësia ndërkombëtare kishte vënë sanksione kundër Millosheviqit.

Nuk i duhen këshillat e atyre që strehuan Bin Ladenin, vrasësin e civilizimit botëror si dhe Arkanin, vrasësin e shqiptarëve të Kosovës.

Nuk i duhen këshillat e atyre që burgosën komandantin legjendar Adem Jashari, si dhe komandantë të shquar si Fehmi e Xhevë Lladrovci, Zahir Pajazit, dhe UÇK-në e etiketuan si terroriste.

Këta që sot kundërshtojnë vullnetin e shqiptarëve të Preshevës, Bujanovcit e Medvegjës për bashkim me Kosovën, janë të njëjtit që Presidenti Rugova për së gjalli nuk i lejoi ta shkelin tokën e Kosovës. Këshillat e tyre i takojnë kohës së turpit të historisë shqiptare.(TemA)

37 komente në “Hashim Thaçi përgjigje Sali Berishës: Bashkëpunove me Millosheviçin për të mbushur xhepat, ja mbushe tanqet me naftë që të mbijetonte makineria ushtarake”

 1. says:

  Po pate 1 miliard euro., kemi armë për ti.

  1. h says:

   Bërisha-kanceri i kombit.

  2. Ninja says:

   Ky eshte deklarimi i pare i hapur i nje udheheqesi legjendar te UCK dhe te Kosoves se lire ndaj esadistit me te ndyre qe ka pare Shqiperia. Jam shume i lumtur qe kosovaret tashme e dine se kush eshte Sali Vicidoli Toptani. Se fillimisht pro[aganda serbe e kish bere nje figure te dashur kete kopil te Serbise. Tani mese fundmi populli i Kosoves e din se kushb eshte pro Kosoves dhe kush kane qene dhe jane kopilat e Serbise. Mos harroni gjarprin e rrezikshem Basha qe u seleksionua nga krye-esadisti si zevendesues i tij. Eshte personi qe ndertoj historine e shtepise se verdhe dhe ndihmojn ne ngritjen e gjykates speciale me genjeshtrat e tij. Eshte personi qe bashkepunon me Rusine dhe Serbine per te rrezuarc qeverine e zgjedhur me shumice votash, qeverine me pro-europiane qe ka pare Shqiperia. Dy esadiste ‘par excellence’.

 2. Bravo Thaci, ka shume e me shume ai kriminel por mire qe ja numurove, me mire vone se kurre.

 3. Sali Rajerson Biberishoviq says:

  zoti Thaci !

  Me aq krime qe ka bere Berisha dhe “sfidimet” qe i ka bere Amerikes disa here

  A-ose duhet ti japim dekorate saliserbin se mposhti ameriken
  .
  B-ose te mendojme se ai eshte ndonje Pinocet apo Papadhopulos i tyre

  Problemi eshte qe USA duhet te ndryshoje stategjine e saj 25 vjecare se ka deshtuar shume keq me berishizmiin njelloj si ne Irak I vetmi ndryshim eshte se jemi ne Europe.
  Dihet qe berisha u tregua KANIBAL..e perseris KANIBAL pas 1992 me ata qe e moren nga shpella dhe e bene doctor KARDJALLOG.
  per kete sherbim ka akoma antikomuniste te semure miq te berishes ne amerike qe nuk ja harrojne kete sherbim.
  Ne amerike nuk merret njeri me shqiperine ne sferat e larta te politikes reale por ja kane lene ne dore ca zyrtareve te nivelit te ulet si Elez Biberaj apo makartisti Fran Wisner qe mbrojne berishen me cdo cmim..se gjoja po rivjen komunizmi…PIKA QE NUK JU BIE..
  kur amerika normalizoi marrdheniet me KUBEN E KASTROS. dhe KIMIN E KORESE.eshte non sens te vazhdoje luften me fantazmen e komunizmit ne shqiperi..
  Pra nuk eshte puna tek nje nenpunes me emrin LU por media dhe intelektualet duhet te kerkojne ndryhsimn e politikes “antikomuniste se ne skene ka dale ekstremizmi islamik
  dhe putinizmi.
  Eshte e cuditeshme si kry-krimneli berishe ka drubluar nje skuader futbolli me ambasdore amerikane si
  1 -Chris Hill
  2 -William Ryerson
  3 -Joseph E. Lake
  4 -Marisa R. Lino
  5 -James Pardew
  6 -Joseph Limprecht
  7 -James F. Jeffrey
  8 -Marcie Berman Ries
  9 -John L. Withers II
  10-Alexander Arvizu
  11-Donald Lu
  Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria
  -Në mars 1997,
  -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,
  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.
  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.
  – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.
  – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit
  -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.
  -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.
  – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.
  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.
  Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja. cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë kriminel por triumfues
  . Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.
  A do të jetë Donald Lu ambasadori amerikan që do ta nxjerrë në pension si politikan Berishën, ose e thënë ndryshe a do të jetë Donald Lu Berishofagu politik?Fakti qe Don Luja iku me bisht ne shale dhe perjashtoi nga vetingu dyshen 2 B flet vete
  Nuk besohet..sepse ne ambasada ka dy shtylla kryesore: dipllomacia dhe sherbimet inteligjente..dhe kjo e fundit dikton qe SERBerisha te kaloje 11 ambasdore amerikane qe shume prej te cileve i ka shkelur me kembe

  1. Aliu nga Selenic says:

   U nis per tu larguar pore nuk e lan qe te largohet dhe nje der ta ishte i pari Fatos Nano, i dyti Bashkim Fino e pastaj edhe Ilir Meta i cili deklaronte se me Berishen munde te punohet dhe perfundimishte ra ne preherin e tihe.

 4. qqqqq says:

  Heu, bre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ia the te gjitha !!!!!!!!
  Po , si mendon ?????????
  Ne nuk i dinim ??????????????
  Pjella e keqe e Vicidolit, vete TRADHETIA, mundohet te mbijetoje
  i zhytur ne jashteqitjen e KOMBIT !!!!!!!

 5. E di si eshte puna says:

  Per hajer i qofte Sali Berishes dhe gjithe ballisteve qe bashkepunuan me te!!!!

 6. Studenti says:

  Shum bukur ja ka rreshtuar presidenti i I Kosoves. Zoti Thaçi.
  Po kujt me ja thene,,,,,,, me ja thene kriminalit te gjith shqiptareve SALI BERISHA, ,,,,,, atij qe futi luften e re te klasave ne
  nje sistem demokratik, atij qe i vrau ne mes vetit shqiptare me shqiptare ,,,.atij qe futi ne vellavrasje tropojanet e tij,,,,,atij qe shiti çdo gje per pushtetin e tij,,,,,atij qe beri 97-en, , , , , atij qe beri Gerdecin,,,,,,,atij që zhberi çdo qelize te shteti shqiptar,,,,,,,,,atij qe vrau te gjith demokratet e pare te 1990,,,,,,atij ,,,,,etj etj.
  Kur ja ka bere gjith keto gjana shqiptareve brenda vendit,,,,,,,,e ku pyeste kriminali Berisha per shqiptaret e Kosoves.
  Le te shpresojm tek reforma ne DREJTESI, që një dite, kriminelin Berisha, ta shohim me hekura ne duar.

 7. Ledi says:

  BERISHA DO TË JAPË LLOGARI PËR GJITHËÇKA.!
  KINI BESIM !
  PO VJEN DITA E GJYKIMIT PËR TË BËRAT DHE TË PA BËRAT
  BERISHJANE . ⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️

 8. Meli says:

  Na paska fol i biri Milloshit qe u shif qe ne Rambuje, spiu i francez, atetatori i i disa vrasjeve politike, tradhtari i UÇK, ore srz i keni ju qe ky po punon per Kosoven.!! Pu pu pu pu mher Kosova ne doren e kujt ka ra, i kaput peng nga dosja e Marti Atisarit, i kapur peng nga Gjykata Speciale, o Popull i trash ky esht TRADHETAR e din dhe nji gomar.

  1. Tahyp Lala says:

   More ti Meli. Me duket se ke mjaft mend. Je aty rrote me rrote me zogun tem. Por vetem qe nuk rrini ne nje vend. Je nje hic i madh.

 9. Franci says:

  Bravo z.Thaçi.

 10. Edi says:

  Ik i o idiote,
  Kur Berisha morri pushtetin komunistet e urrenin Kosoven,
  Berisha mesoi Shqiptaret se politika Shqiptare duhej vene ne sherbim te cesh5jes Kosovare.
  Ne cdo dy fjale nje e kishte Kosove,debila kom3ntues…ju jeni fara e komunisteve, baba
  Laret tuaj e dhane paje te Serbet Kosov3n..

  1. e c'na gjeti says:

   Sa klase shkolle ke mor derdimen?

 11. Sit back and relaks■●▪ says:

  Hashimi ka te drejte per naften qe shkonte ne Serbi por duhet ta dije qe ajo nafte qe shkonte nga shqiperia ne serbi shkonte me lejen e dikujt me lart se berisha sepse ne te kundert do ishte vendosur edhe vete shqiperia nen sanksione dhe embargo. Keshtu shoku hashim marksist leninisti i konvertuar ne demokrat e ndoshta neser ne biznesmen te sukseshmet te pronave te patundeshme ne kosove dhe shqiperi. Tung tu bofsha.

  1. kuc says:

   Hiqe doren nga tastiera o RROT CARI!
   Se idiotizmat qe shkruan nuk ti lexon njeri o bole ? ? ?

  2. Dëshmitari i kohes says:

   Më lart se Berisha ishte vetëm qeveria greke e cila i kishte bërë presion Shqipërisë që ti shiste naftë serbisë, salihu vendimin për hapjen e kanalit të kontrabandës me Malin e zi e ka marrë pas takimit me mpmir bullatoviqit, me këtë veprim Berisha i ka bërë dy të këqia e ka furnizu serbin me naftë dhe e ka forcu krahun serb në Mal të zi, krahu i Gjukanoviqit kontrabanden e bënte nga deti.
   Në Kosovë ka hyrë një sasi e vogël e naftës nga Mali i zi, kryesisht e kan kontrabandë serbët dhe disa shqiptarë të lidhur me serbët.

 12. Sit back and relaks■●▪ says:

  Hashimi ka te drejte per naften qe shkonte ne Serbi por duhet ta dije qe ajo nafte qe shkonte nga shqiperia ne serbi shkonte me lejen e dikujt me lart se berisha sepse ne te kundert do ishte vendosur edhe vete shqiperia nen sanksione dhe embargo. Keshtu shoku hashim marksist leninisti i konvertuar ne demokrat e ndoshta neser ne biznesmen te sukseshmet te pronave te patundeshme ne kosove dhe shqiperi. Tung tu bofsha..

 13. Sit back and relaks■●▪ says:

  Hashimi ka te drejte per naften qe shkonte ne Serbi por duhet ta dije qe ajo nafte qe shkonte nga shqiperia ne serbi shkonte me lejen e dikujt me lart se berisha sepse ne te kundert do ishte vendosur edhe vete shqiperia nen sanksione dhe embargo. Keshtu shoku hashim marksist leninisti i konvertuar ne demokrat e ndoshta neser ne biznesmen te sukseshmet te pronave te patundeshme ne kosove dhe shqiperi. Tung tu bofsha…

 14. Lennard says:

  Po hapini mire Dosjet e Kosoves.Shikoni dhe veprimtarine e Emisareve te Sali-Gerdecit si E bija Argita.Lul-Sumkapuci dhe ca te tjere qe kane bere pasuri si Agjente te Serbit.

 15. tomorri says:

  me bukur s’ka ku te veje,Thanks Thaci ja the te gjitha,po tani s’kemi prokurore se eshte I perkohshem, do presim sa te vije prokurori I perhershem
  Me kete e provove qe Kosovaret bejne shtet jo llafe si albaneset

 16. perkthyesi says:

  Thaci, me vjen keq, por e paskeni kuptuar vone! Saliu ngelet njeriu me antishqiptar i historise! Kete, natyrisht e dine shumica e njerezve, dhe une nuk jam i pari qe e konstatoj! Cuditerisht, asnje gjemb nuk i ka hyre ende ne kembe! Deri kur do gezoje lirine ky myteber?

 17. vlora.vlora says:

  Po shyqyr qe fole njehere dhe u bere burre o thaci ,se s te kemi degjuar here tjeter te flassesh kunder berishes ,meqense me mire vone se kurre

 18. Laku says:

  Sa kohe ka qe e ka mare vesh kete ky Thaçi,se para ca kohesh puthej me Saliun.Mut Thaçi kak Saliu,mjere Shqiptaret.

 19. Ajet Delaj says:

  Ngadale mos u etuziasmoni kaq shpejt se akoma nuk ka folur Berisha per Thacin dhe banden e tije.
  Let see

  1. Ec aty says:

   Sa me keq te flase Salia, aq me shume do i rriten vlerat Hashim Thacit! Tashme te gjithe shqiptaret normale besojne te kundertetn e asaj qe thote Salia!
   Pasoje e c’mitizimit perfundimtar te Salies si “patriot”, do jete PeDe-ja, qe ne zgjedhjet e rradhes do katandiset ne 10%.

 20. Shkodrani says:

  Ma ne fund iu tha e verteta ne sy pjelles se ndyre te VUCIDOLIT , armikut me te madh te SHQIPTARVE , njeriut qe lau duart me gjak Shqiptaresh , njeriut me te pershtire e me te pabese qe mund ta imagjinosh , me ne fund ju perplas ne fytyr gjithe ajo poshtersi e ndyrsi qe ka bere kundrejt Shqiptarve , mallkuar qoft djepi qe te perkundi o krijes e ndyre e Vucidolit , O turpi i kombit Shqiptar , o flliqsire qe po qelb gjith dynjane !

 21. ETHEM says:

  JAM SHUME DAKORT ME…SALI..JAERSON..BIBERAJ.NUK E LUAN AS TOPI I “MATO GRUDES. “ESHTE E TEPERT TE FLASIM ME TEJ.SHJKIMI A.THAÇIT ISHTE BOMBE PER SB.TE SHIFIM REAGIMIN E SHPUFSIT TE SHEKUJVE 20,21.

 22. vali says:

  SI nuk vjen ndonje patriot nga kosova,,,qe tja numeroi ne balle sali berishes ,,,,ketij tradhetari, ketij krimineli te kombit shqiptar,,//////,..

 23. Pilafi says:

  Sali Berishovici eshte plera e kombit shqiptar.
  Kosovaret e kane kuptuar shume vone.Thone se beri rrugen e kombit. Me paret e kujt e beri ? Sigurisht te popullit. Nuk ka asnj merite ,sepse me ate rruge donte te mbulonte veprimtarine armiqedore ndaj kombit shqiptar. Mallkuar qofte!

 24. Aleko says:

  Ju tha e verteta ,po thone shume njerez , nga urrejtja qe kane shume njerez per sali berishen..ne opinionin tim gjithcka tha Thaci jane te verteta, pavaresisht se nuk jane investiguar e gjykuar…Pyetja eshte pse thuhen keto gjera papritmas , pas kaq e kaq bashkepunimesh e dakordimesh berisha Thaci?..Pse nuk jane thene ahere kurndodhen poshtersit e Berishes ,po thuhen sot kur Ky I fundit kundershtoi ndarjen e kosoves qe sic flitet po behet ne fshehtesi me protoganist Thaci vucic , e ndodhta me miratimin e brukselit..eshte detryra e cdio shqipetarei , edhe e Berishes te cfaq kundershtin per nje marreveshje te tille ogurzez qe na kujton marreveshjen e londres me 1913..Njerzit ne te dy anet e kufirit duan te dine te verteten.. dhe e verteta nuk behet duke sulmuar nje politikan me pervoje si berisha , pikerisht ne nje moment kur diskutohet per integritetin e Republikes se kosoves…

 25. SKENDERBEU says:

  ME NE FUND IA THA KOSOVA CA ESHTE BERISHA!!!! WELLDONE!!!

 26. Burreli says:

  Nuk ja ke thënë te gjitha atij bastardi të Viçidolit.

 27. Arber Iliri says:

  Hashim mos u merr kot me esat pashen e sotem – Salihin, vazhdo or mik ne forcimin dhe mbarevajtjen e Kosoves, Saliu eshte nje nga njerezit me negative qe ka pas kombi shqiptar, une e cilesoj si Esat pashe Toptanin e kohes sone.

 28. NjeQytetarOptimist says:

  Paster dhe bukur Thaci.. Tu versul shqipoja pa te degjuar sic ben gjithmone.. Duhet te flasim dhe per realitetin e popullit shqiptar edhe pertej kufijve kerkon te bashkohet.. “Me me qetesi e dashuri”…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje