Debati për kufijtë, Thaçi thirrje qytetarëve: Përmbahuni nga çdo lloj provokimi dhe ruajni qetësinë

4 Gusht 2018, 10:58Rajoni TEMA

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u bën thirrje të gjithë qytetarëve, institucioneve dhe palëve të përfshira në këtë proces, që të përmbahen nga çdolloj provokimi dhe të ruajnë qetësinë në një kohë shumë të rëndësishme për Kosovën.

Përmes një deklarate për median Thaçi shprehet se Kosova është e përkushtuar për arritjen e një marrëveshje historike me Serbinë, ligjërisht të detyrueshme, në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Deklarata e plotë e presidentit:

Republika e Kosovës është e përkushtuar për arritjen e një marrëveshje historike, ligjërisht të detyrueshme, në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Gjatë këtij rrugëtimi të domosdoshëm për sigurimin e paqes afatgjate në Ballkanin Perëndimor, Republika e Kosovës do t’i përmbahet me përpikëri zotimeve për të ruajtur qetësinë dhe mos rrezikuar në asnjë mënyrë objektivin për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Pas krijimit të Ekipit Menaxhues, institucionet e Kosovës janë të përkushtuara që të finalizojnë punën në hartimin e draft-statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë, bazuar në marrëveshjet e arritura më 2013 dhe 2015 në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke u bazuar në vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës.

Prandaj, si president i vendit u bëjë thirrje të gjithë qytetarëve, institucioneve dhe palëve të përfshira në këtë proces, që të përmbahen nga çdolloj provokimi dhe të ruajnë qetësinë në një kohë shumë të rëndësishme për vendin tonë. (TemA)

8 komente në “Debati për kufijtë, Thaçi thirrje qytetarëve: Përmbahuni nga çdo lloj provokimi dhe ruajni qetësinë”

 1. Ledion says:

  Po ky pallosh po provokon me brockullat qe leshon.

 2. arber_kaonya says:

  Ti njeriu i vockel , me emrin Hashim , qe ske pike lidhje nga emri ,e mbiemri me ato troje ,ti mbetje turke ,maskara e tradhetar , aleat i franko &serbeve , ti plere ishe ai qe e hodhe idene per korrigjim kufijesht , pra jep idene te dhurosh troje shqiptare , e te marresh troje shqiptare , ik ore shpellar qelbesire , erdhe si me parashut ne politike ???? je sekser i franko &serbeve , asgje me shume …. por mos harro ! Ti qelbesire xhihadiste , ate toke shqiptare ,te tuallit arberor e cliroi shteti me mik dhe me i dashur ne bote USA , ndaj ti kukull serbe , mos u krruaj shume , se e di cte pret ty , apo dike tjeter qe mbeshtet idete e tua, ta presin gjuhen e duart , qelbesire shpelle !!!

 3. drini_uk says:

  Me respekt per forumin e gazeta tema , jo per stafin , te kuptohemi , nuk eshte , nuk eshte burrerore , nuk eshte e sinqert , qe nje operator i gazetes tuaj , te fshij komentet e njerzve , nga klikimet tona , dhe nga blerejet e gazetes tuaj ,nga ne , egzistoni ju, ose nese pastroni para te pista , dhe nuk ju interesojne lexuesit, turp per ju , qe nuk respektoni lexusit , zhgenjim, mbase jam dhe gabim , mbase eshte shume shpejt per ju ta kuptoni termin dimokratia , stili fshataresk qe ju ndjek si fantazem 30 vjecare , dhe fshiheni pas fjaleve jemi ne tranzicion , keni te drejt, duhet ta kuptoni qe jeni padrejtesisht qe jetoni ne ate truall . mbase jeni indian te bardhe , kush ja q…u ropt ca qelbesire fare jeni ju ,fshihe prap komentin tim, por ta dish , se je krejt provincial , te meshiroj qelbesire anadollake .

 4. Emigranti says:

  E meriton nofken gjarper,mbasi e rropen pasurine e Kosoves dhe renuan ekonomine,per ti shpetuar ndeshkimit nga ligji,kerkon te krijoje rremuje deri ne perplasje etnike mundohet te mashtroje e mashtroje. Kot e ke se fundi yt do te jete i turpshem. President kriminel dhe tradhetare je dhe asgje me teper…????

 5. Vjosa.al says:

  Filloi boshnjizimi i Kosoves.
  Bashke me te, fillon edhe dizintegrimi i saj.
  Gjate bombardimeve te Natos dhe zbythjes se ushtrise genocidiste serbe nga Kosoava, franceze e mbajten dhe e ruajten Mitrovicen per Serbine, si berthama e “zajednices” qe shohim sot, te projektuar qe me pare nga lobi evropian proserb qe ben ligjin ne Bruksel kur vjen puna tek Ballkani Perebdimor.
  Paketa e Ahtisarit i vuri bazen ligjore ketij projekti per zajednicen e Kosoves: Nje kinse “shtet”, dic-ka me shume se autonom, dhe hic-ka i pavarur, pa ushtri dhe gjykata integrale, pa flamurin kombetar me te cilin mbijetoi endra per liri e kosovareve, pa te drejten e bashkimit me shtetin ame, nje kinse “shtet” me mbi 90% popullsi shqiptare dhe, oh, uf, puf, gjithsesi le ta quajme “multietnik”, nje shtet ku pakica 5% mund te vere veton ne parlament per cfardo projekti qe e ben nje shtet te quhet shtet, nje shtet me nje flamur si prej principate mesjetare, me nje himn shteteror pa ngjyre qe nuk besoj se ja ndjen kerkujt per te, nje kinse shtet, te cilit, me nje te rrotulluar te syve, ja merr presidentin, kryeministrin, delegacionin, shumicen parlamentare dhe ja terheq zhgane ne cdo lloj tavoline bisedimesh dhe vendim-marrjeje brukseliane, per te firmosur gjithcka qe deklaron se nuk je shtet, gjithcka qe dizintegron kete kinse shtet.
  Dhe, ne anen tjeter te tavolines jane po ata, genocidistet, fashistet, kasapet e Ballkanit, xhelatet e tyre, qe diskriminuan, qe vrane, qe burgosen e torturuan me dhjetra mijera kosovare, qe perdhunuan me mijera gra te Kosoves, qe spastruan nga trojet e veta dhe vune perpara si bageti per t’iu hedhur pertej kufinjeve 700-800 mije shqiptare, perfshire gra, pleq, femije dhe te pamundur dhe qe, sot e kesaj dite, nuk kane kerkuar as edhe nje ndjese formale viktimave te tyre, dhe qe megjithate, jane ftuar perpara viktimave te tyre per te hyre ne BE, dhe qe megjithate, jane te llastuarit dhe te privilegjuarit e tavolines brukseliane ku jane terhequr zhgane viktimat e tyre per te firmosur zhberjen e asaj qe u proklamua si pavaresimi i Kosoves.
  Dhe te bie ndermend sentenca: Liria e dhuruar, eshte liri e mohuar!
  Ironia e kesaj farse eshte se, gjithashtu, shteti ame i Kosoves, eshte terhequr zhgane ne kete show qe paguhet nga Rusia, dhe ashtu, raja brekedhjere qe pret si lypsar te dera e BE-se ftesen magjike per te hyre brenda,me nje buzeqeshje te mjere zgerdhyese ne fytyre, duartroket dhe i peshperit Kosoves: Firmose, firmose zajednicen.
  Ashtu i peshperiti Kosoves shteti ame edhe per kufirin me Malin e Zi: Firmose, firmose!
  A thua se i kane cifliqet e babes dhe mund t’i shkembejne per karriket e tyr
  Zaten, c”mund te prese Kosova nga nje shtet ame, qe ka mbi 25 vjet qe mban ne krye te Kishes Autoqefale Shqiptare, varremihesin e kesaj kishe, ate, Janullatosin e zi, te cilin edhe dekoron me medaljet me te larta, te cilit i jep edhe neshtetesine shqiptare per te varrosur perfundimisht etnicitetin e ortodoksise shqiptare, te ortodoksie shqiptare qe eshte nje nga tre shtyllat mbi te cilat eshte ngritur shteti ame, qe eshte nje nga tre shtyllat ku mbahet ceshtja kombetare dhe teritoriale shqiptare.
  Me cfare monedhe paguhen valle tradhetite kombetare?
  Dhe perse Washingtoni, jo vetem hesht, por duket se eshte kumbara e ketyre tavolinave, duke erresuar kryevepren e tyre ne clirimin e Kosoves, brilantin e politikes amerikane ne mbylljen e shekullit te 20-te.
  Mos valle, Kosova po kthehet ne monedhen e tregut per balancat e reja gjeostrategjike me Rusine te Washingtonit dhe Brukselit?
  Mjere kombit tone nese ne keto kohe decisive do t’i mungojne udheheqesit vizionare dhe guximtare.

 6. says:

  Çdo ditë dhe më shumë Rep e Kosovës po largohet nga ish Jugosllavia.

 7. like says:

  Zoti Thaçi a ka dhi me mut disa here tash. ka ra ore me u largu nga ajo karrige se ka marre era dynjane.

 8. demokrati says:

  Thaci ka realizem ne pesionin mbi Serbine, shkembim territoresh ne vend te parcelizimit serb te Kosoves, Por kjo nuk mund dhe nuk duhet te mbaroj ne kete pike. Paskesaj asgje dhe askush nuk mund ta ndaloj Shqiperine drejt bashkimit tte plote te dy republikave te saj. Kjo eshte zgjidhja me optimale, veriu eshte nje kancer ne trup te Kosoves, e ben te pamundur qeverisjen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje