Parashikimi i zi për Moskën: Rusia falimenton para se të pushtojë Ukrainën

4 Mars 2022, 18:09Politika TEMA

Rusia mund të falimentojë para se të pushtojë Ukrainën. Problemet financiare thjesht po përparojnë më shpejt se ushtria e saj. Vetë sanksionet janë problemi më i vogël, sepse disa prej tyre nuk janë zbatuar ende.

Ajo që po e shkatërron aktualisht janë pritshmëritë. Përveç izolimit të koordinuar të Rusisë, këto pritshmëri lidhen edhe me situatën ushtarake në Ukrainë, e cila nuk po zhvillohet ashtu siç e imagjinonte Putini.

Kursi i këmbimit të monedhës kombëtare ra në më shumë se 100 rubla për një dollar, duke humbur një të tretën e vlerës së saj që nga fillimi i vitit. 40% e rezervave valutore të Bankës Qendrore të Rusisë janë ngrirë, gjë që kufizon ashpër aftësinë e saj për të luftuar rënien e rublës.

Kjo e ka detyruar atë të prezantojë politika të ashpra, si rritja e normës së interesit të referencës nga 9.5% në 20%, ndwrkohë që Ministria e Financave u ka urdhëruar kompanive të eksportit që 80% e të ardhurave të tyre nga valuta të shkëmbehen automatikisht me rubla.

Pjesa më e madhe e sistemit financiar të Rusisë është përjashtuar nga SWIFT, rrjeti global përmes të cilit shumica e institucioneve financiare në botë komunikojnë. Kjo e ndërlikon seriozisht biznesin dhe duhet të kërkohen kanale alternative, më pak të sigurta.

Nga ana tjetër, Bursa e Moskës është mbyllur për tre ditë. Para mbylljes, indeksi i aksioneve ra ndjeshëm për shkak të një shitjeje të mprehtë. Për këtë arsye u miratua një dekret për ndalimin e shitjes së aksioneve nga të huajt, gjë që nuk mund ta bëjnë gjithsesi sepse bursa është e mbyllur. Investitorët e huaj zotërojnë aksione në vlerë prej 15 deri në 20 trilion rubla në Rusi, që është rreth një e treta e tregut.

Federata e Bursave Evropiane, një organizatë që bashkon të gjithë në Evropë (BE, MB, Zvicër dhe vende të tjera), i ka hequr Bursës së Moskës anëtarësimin vëzhgues. Vendimi u mor unanimisht dhe deklarata shpreh mbështetje të thellë për popullin e Ukrainës.

Disa anëtarë, si Bursa Gjermane me qendër në Frankfurt, kanë ndaluar tashmë tregtimin e aksioneve të kompanive ruse dhe tregtimin me investitorët rusë. Përveç bursave evropiane, SHBA ndaloi gjithashtu tregtimin e aksioneve dhe letrave të tjera me vlerë të kompanive ruse dhe investitorëve nga Rusia.

Gazprom, Sberbank, Rosneft … situata është e njëjtë me çdo kompani, ata merreshin me naftë ose financa. Sberbank ka humbur 99,99% të vlerës së saj dhe çmimi aktual i aksionit është 0,01 dollarë, d.m.th. një cent. Në vitin 2022, banka hyri me një çmim aksioni prej 16 dollarë, dhe 28,02 të tjera ishte 1,06 dollarë. Aktualisht, tregtimi është i bllokuar, kështu që aksionet e bankës më të madhe ruse nuk mund të blihen për një cent.

Lufta në Ukrainë dhe sanksionet e vendosura ndaj Bankës Qendrore të Rusisë, d.m.th. ngrirja e 40% të rezervave valutore mund të bëjë që Rusia të mos jetë në gjendje të shlyejë borxhet e saj. Kjo praktikisht do të thotë falimentim shtetëror. Rusia, në fakt, tashmë ka ndaluar shlyerjen e disa borxheve, duke e

Sanksionet gjithashtu do të ulin ndjeshëm GDP-në e Rusisë, e cila rishikon pritshmërinë e mëparshme të agjencive të vlerësimit të kredisë për rritjen e PBB-së së Rusisë prej 1.6%.

Bankat dhe kompanitë ruse kanë pothuajse 400 miliardë dollarë borxh jashtë vendit, por edhe nëse duan, nuk mund t’i shlyejnë ato borxhe për shkak të ndalimit nga Banka Qendrore e Rusisë. Ata janë të detyruar të mos shlyejnë borxhet e tyre, gjë që është teknikisht e falimentuar.

Po ashtu, ekziston një listë e gjatë e kompanive që kanë ndërprerë aktivitetin në tregun rus: Apple, Audi, AMD (patate të skuqura), Amazon, Adobe, BMW, Bolt, Boeing, Chevrolet, Cadillac, Carlsberg, Coca-Cola, Danone, Disney, Dell. , Ericsson, Ford, General Motors, Harley Davidson, Intel, Jaguar, Lenovo, Maersk, Mercedes, Netflix, Nike, Nestle, Porsche, Renault, Scania, Volvo, Volkswagen dhe shumë të tjerë.

Inflacioni tashmë është rritur në 9.05% në vit që nga 25 shkurt 2022, dhe deri në atë datë asnjë nga këto nuk ka filluar të ndodhë. Rusia si shtet nuk paguan pagesat e kuponit dhe në këtë mënyrë nuk shlyen efektivisht borxhin e jashtëm. Teknikisht, tashmë është falimentuar. Bankat dhe kompanitë ruse janë të ndaluara të paguajnë borxhin e jashtëm, kështu që teknikisht ato janë gjithashtu të falimentuara. Rikthimi në treg në rrethana të tilla do të jetë jashtëzakonisht i vështirë.

9 komente në “Parashikimi i zi për Moskën: Rusia falimenton para se të pushtojë Ukrainën”

 1. Taulant says:

  bo, bo cfare perkthimi, me bythe. Suksese Tema!

 2. Titi says:

  Perkthimi? Merr nga rruga.

 3. Смерть росіянам! Слава Україні!
  Смерть русским! Слава Украине!

 4. The truth says:

  Pereindimi eshte I mrekullueshem per te punuar dhe jetuar I sigurt por per propagande dhe demagogji do ta kishte zili edhe Enveri. Dite per dite botojne lista oligarkesh dhe miq te Putinit qe do te kene sanksione, po po te shikoni asnje nga ata oligarke qe kane pasuri te deklaruara dhe njihen nga te gjithe nuk Jane ne ate liste ( si Abramovic and company). Mjere populli I Ukraine’s. Bebelinat dhe ndihmat e tjera Jane Ok por nuk e mbrojne nga pushtuesit.

 5. Landi says:

  E cna cat trapin perdite me kto artikujt we parashikojne fund e tmerr ngs cdo koqe kandari

 6. Reshit LALA says:

  Lëvizja e perendimit për bllokimin bankar në ç’do aspekt e vdes ekonominë për një muaj.

 7. Ariu polar says:

  The truth o rrote kari, Chelsea eshte vene ne shitje. Abrabovici eshte ne list. S’ka internet tw shpella jote?

 8. Leo says:

  Rusia ne nje muaj eshte e shkaterruar perfundimisht Ushtria e saj qesharake po peson humbje qe ruset nuk i parashikonin Ekonomia ruse tshme mori tataepjeten dhe nuk do ndalet deri ne falimentim te plote Ruset do ta vrasin vete Putanken

 9. Korcari1 says:

  Qaji hallin kaloresit se i varen kembet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje