60% të xhamive në Shqipëri i ka investuar Serbia

14 Nëntor 2022, 09:32Blog TEMA

60% të xhamive në Shqipëri i ka investuar Serbia

Nga Spartak Ngjela

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Dhe, ku qëndron e mbërthyer sot historia e Shqipërisë?

Në të vërtetë shqiptarët janë në pritje.

Por çfarë është në thelb pritja shqiptare?

Kjo është një pritje historike, e cila ka filluar që në vitin 1830, kur shqiptarët po mendonin që po çlironon Shqipërinë, por mbreti gjerman i emëruar nga Fuqitë e Medha, u tha: "Jo, ju keni çliruar Greqinë".

Domethënë shqiptarët kudo ku janë, kanë rreth 200 vjet që presin.

Por, ndërkohë, që nga viti 1999, sot janë dy shtete shqiptarësh në Ballkanin Perëndimor: Shqipëria dhe Kosova.

Dhe, tani, shqiptarët e të dy shteteve po presin konkretisht: ata po presin bashkimin kombëtar. Por kjo i ka trembur edhe rusët, edhe serbët, edhe grekët.

Ja, ky është sekreti aktual i pritjes së shqiptareve - bashkimi kombëtar.

Por, pikërisht këtu, duhej të kishte filluar politika e re në Shqipëri dhe në Kosovës, e cila ende nuk ka filluar.

Në dyqind vite rresht shqiptarët pritën dhe menduan bashkimin e tyre kombëtar.

Por, çfarë po bëjnë shqiptarët për bashkimin kombëtar në këtë kohë me të dy shtetet e tyre shqiptare?

I.

Deri tani asgjë. Të dy shtetet, vetëm po zhvillojnë ekonominë dhe gjuhën.

Por shqiptarët e Kosovës janë më me frymëzim kombëtar, sepse ata ende nuk janë çmallur me pavarësinë e tyre, pas një pushtimi shekullor.

Gjithsesi shkollat shqipe, universitetet shqiptare dhe gjuha shqipe në zhvillim, po krijon një vlerë të re në botëkuptimin kombëtar.

Por, na duhet të theksojmë se pushtuesit e territoreve shqiptare: Serbia dhe Greqia, nuk kanë hequr dorë nga armiqësia patologjike antishqiptare.

Sidomos serbët.

Filozofia serbe ka qenë gjithmonë krijimi i konflikteve të brendshme në Shqipëri dhe në Kosovë. Dhe kështu po vijon, deri në kryeministra dhe ish kryeministra të drejtuar nga Serbia, por edhe Moska.

Politika serbe me veglat e saj në Shqipëri, kryesisht ka ndjekur rrugën e konflikteve fetare. Por nuk u ka ecur dot.

Përshembull, gjatë viteve 1990', 60% të xhamive në Shqipëri i ka investuar Serbia. Dhe këtë për dy arsye: arsyeja e parë, ka qenë me qëllimin për të krijuar konflikt fetar në Shqipëri mes të krishterëve dhe myslymanëve; dhe, e dyta, që t'i thosh Perëndimit se Shqipëria është një shtet islamik.

Por, në fakt, dështuan, sepse nuk u eci as njëra, e as tjetra.

Askush nuk e besoi që Shqipëria është një shtet islamik, dhe shqiptarët e Shqipërisë u tallën me ta kur, me spiunët e tyre në Shqipëri, serbët deshën të krijonin konflikt ndërfetar.

II.

Po bashkimi kombëtar, dhe sa do të zgjasë akoma për t'u kryer?

Kjo do të varet nga aftësia që do të tregojnë dy kryeministrat shqiptarë: ky i Shqipërisë dhe ai i Kosovës.

Pyetja që ngrihet këtu është kjo: dy kryeministrat aktualë shqiptarë, i Kosovës dhe i Shqipërisë, e dinë që bashkimi kombëtar shqiptar është domosdoshmëri historike?

Në fakt kjo është çështja e kohës sonë dhe, si e tillë, është çështje e çdo shqiptari.

Kjo sepse, kështu siç janë, as Shqipëria dhe as Kosova nuk janë shtete viabël, domethënë nuk janë vetefiçentë, dhe prandaj bashkimi kombëtar e bën Shqipërinë etnike një shtet viabël.

Ja, pikërisht këtu është mbërthyer sot historia e Shqipërisë, duke pritur si nevojë të domosdoshme bashkimin kombëtar.

Në përmbushjen e këtij qëllimi kombëtar, të shohim se çfarë do të sjellë viti 2023.

10 Komente

 1. I
  Idrizi

  Faleminderit Taku,na hape syte,se nuk dinim gje.Taku,tani e gjete kete variantin apo e dije me perpara?

  1. F
   Faliminderit pse

   Faliminderit Taku pse? Se pse nuke thotë të verteten? Shumica e anelistave të shurres që dalen në TV nuke e thone të verteten se pse kane frige nga islamiket. Atë që nuke mundi ta bëj Serbija në vite 90 po e bëne ullheqsit shqip foles si Edi Rama me shoke sote. Armiku numer 1 i Kombit Shqiptare sote jane politikanet hajdute dhe islami Turke që po ngrihet nga Turqija dhe Erdogani. Në të arrdhmen dhe ka fillue që sote do ja shohim shume sherrin. Do bëhem një komb shume i piste kure shumica e muslimanve të fillone të martohen me kushina dhe me të afmrit e tyre, si për shembull gocen e xhaxhait ose gocen e dajes. Ideologjija islamike dhe ajo komuniste në thelb jane një një. Dhe keto dy ideologji sjedhin veq mjerime dhe prapambetje.

  2. K
   Klimax

   Hahahaha ????????!!!! Taku me IQ 35. Hahaha!! Shto dozën Taku shuraku se ke pjerdhur fare!

   1. S
    Shume e vertete Avokad

    Serbia bashke me Greqiret kane financuar jovetem Xhamite ,por me ne krye Gjaprin e Zi janullatos , aplikuan Modelin Arabe ne Shqiperi ,mbasi ja arriten te vendosin ne krye te shtetit si president , sherbetorin e tyre besnik Kryepederastin Esasdiste saleh hamut brrishen ! Dhe nuk u mjaftuan me kaq ,Dy Hienat Antishqiptare bashke me Gjaprinjt Fetare te Huaj te drejtuar nga Greku janullaros qe zvarriteshin tashme te lire gjate gjithe teritorit Shqiptare vizonin e bejni Planet e tyre per coptimin e Shqiperise dhe per kte i duhet ndihma e Europes . Janullatos montoj Altoparrlanetet maje Xhamive ne Shqiperi ,qe para syve te Opinionit Europian e me gjere Shqiperia te dukej joEuropiane jo Autoktone - si dicka e ardhur nga Fundi i Botes ne kte pjes te Ballkanit ,qe cdo sulm ose kerkese Aneksimi e pretendimi teritorial i Hienave vs Shqiperise tone , ne syt e Europes te dukej i Ligjshem ! Por kjo Propagande e zhdukjes nga Harta e Europes e cila i ka rrenjet e thella si edhe njohim ne Pidhin e Kurves Plake (viti iMallkuar i Djallit _1913) duhej ilustruar dhe dhene jet edhe ne Filma ku u financuan radhe Filma ne Hollivoode filma me permbajtje Antishqiptare ,ku shqiptaret i paraqisnin si Kriminele ose Arabe ,pra te pappershtatshem per nji Bote Europiane ! - Kjo propagande vazhdon ala sot , nderkohe qe Shteti Shqiptare ,nuk ka ber dhe hesht duke ngrene Mut ne Corben e injorances shpellare , qe Hienat e perdorin per te mbajtur ne Shah kte SHtet kaqolash Pordhace para Botes dhe total i paafte e i kalbur i rfrezikuar nga gjithcka brenda tij .Pra nji Kasolle me trungje te Kalbur ,qe s'ka asnji lloj Stradegjie Sheteterore ne asnji drejtim ,ku gjithcka jeton ne Anarshi e Kaos ,nderkohe qe Akadermia e Shulave dhe Elita e Maskarenjve shijon Degradimin e gjithckaje

    1. S
     SOS na mbyten Gomaret

     Po mire o Trim, po ti qe je Evropian pse shkon ne xhami kur ta ka bere Janullatosi e Serbia, tani qe e mesuat ja te shikojme o Trim. Se pa veze nuk behet omelette, kane gjetur veze te prishura si puna jote plot Ne Shqiperi e prandaj lulezon xhamia e serbit. Se ti e di qe je evropian dhe Turkun e ben per Hobi jo se je I tille. Shqiptaret autokton nuk ka Serb e Grek ti fuse ne xhami kur nuk I futi Turku. Miredita.Dukagjini Himara nuk kane nevoje per kallauz

    2. F
     Frroq qupi

     Gjela na hangsh karin ik i her se jam tu fol une o beqar i tredhun

     1. D
      Detari

      ne Kosove po, ne skiperi jane turke. skiptaret ne shumice tani vetdeklarohen musliman, turq.

      1. n
       na mbyten injorantet turcelinj

       taku e di ate barsaleten kush e beri pordhen e kush mori groshet.... edhe kjo arabo turqit ndertojne xhamite per vellezrit e tyre myslyman dhe meritat i mer serbi

       1. P
        Pashai

        Sigurisht që paraqitja e Shqipërisë si vënd islamik është në interes të shteteve jo mike të Shqipërisë përfshirë këtu dhe Serbinë por nuk është e vërtetë Avokat, Xhamitë e mbira si kërpudha në të gjithë teritorin janë financuar nga "Vllazëria Muslimane" Një organizatë kjo e financuar nga Katari dhe e drejtuar nga Turqia e cila ka si qellimi të instalojë një islam-politik.

        1. K
         Km

         Mendoj se momenti per te pparalajmeruan bashkim ka ardhur. Me te njejten monedhe te Europe's, asocacioni. Ata kerkoje asocacioni serb ne kosove. Le te kerkoje dhe shqiptarè asocacioni shqiptar ne ballkan. Do te shohim si do te hidhet perpjete Europa antishqiptare dhe proserbe.

         Lini një Përgjigje