Andi Bushati: Burracaku Edi Rama u zhburrërua sot

2 Shkurt 2023, 17:32Blog TEMA

Andi Bushati: Burracaku Edi Rama u zhburrërua sot

Nga Andi Bushati

Makthi i Edi Ramës për të mos u përballur me pasojat e skandalit McGonigal, përbën vetëm anën anekdodike të njollës së zezë që u vu sot mbi parlamentin shqiptar.

E di që për shumëkënd, paburrërria e tij për t’u ballafaquar qoftë me mocionin për debat të kërkuar nga disa deputetë, qoftë me interpelancën që donin disa të tjerë, e vendos kryeministrin në një dritë shumë te keqe.

I kuptoj të gjithë ata që në bizneset, familjet apo shoqërinë e tyre do e përçmonin dikë që nxjerr një vartës, si mburojë, ashtu sikurse bëri Skënderbeu me Elisën e vet.

E perceptoj neverinë e atyre që nuk e durojnë dot përdorimin e një gruaje, herë naive e herë autike, si mish për top në drejtimin e parlamentit. 

E ndjej zhgënjimin e të tjerëve, që e imagjinojnë shefin e rilindjes si një trim të çartur betejash epike, atëhere kur ka nga pas garancinë e SPAK-ut të kapur apo ambasadorëve të blerë dhe nuk i besojnë dot syve, kur shohin një burracak, të mbledhur një grusht, nga ankthi i padijes për atë që ndodhet në dosjet e drejtësisë amerikane.

E kam parasysh habinë e njerëzve normalë, që nuk arrijnë të besojnë dot telendisjen e një lideri që ka votat e disa qindramijëra prej tyre, por strehohet, një javë pas viruseve stinore, e një javë tjetër pas gripit politik. 

Dhe, ndonëse i di të gjitha këto, sërish këmbëngul se zhburrërimi i turpshëm i Edi Ramës nuk është ana më e errët e asaj që pamë. Pasi ka disa pyetje që i bën kushdo që ka një logjike normale: pse nëse ndihet i pastër, Edi Rama të mos shkonte sot në parlament dhe t’ia plase opozitës në sy të gjitha mashtrimet dhe akuzat e pabaza? Pse të provokonte tollovi dhe mos vendose t’i shpjegonte një për një, si e ka takuar agjentin e arrestuar McGonigal, për çfarë kanë biseduar, a është e vërtetë që nga zyra e tij i kanë servirur materiale kundër opozitës, ashtu sikurse pretendohet në aktakuzë?

Në vend të këtij normaliteti, Rama ka zgjedhur të provokojë kaos. Dhe kjo nuk po ndodh për herë të parë. Duke bërë këtë, ai pengoi njëherësh dy procedura normale të parlamentit, si mocioni për debat dhe interpelanca. Ai nuk e lejoi kuvendin t’i zhvillonte ato.

Po në të njëjtën mënyrë ai u soll edhe me kërkesën e opozitës për të ngritur një komision hetimor për 137 udhëtimet me çarterin e Air Albania. Zhvillimet e mëvonshme, me daljen e kontratës, ku nuk kishte asnjë klauzolë çmimi promocional, dëshmuan se kryeministri kishte mashtruar dhe prandaj nuk donte të hetohej.

E njëjta fabul u përsërit edhe me ndalimin e një tjetër komisioni hetimor, atij për një qeveri që shpall ministren e saj të jashtme si investitore strategjike. Gjykata Kushtetuese ndihmoi edhe më tej në zvarritjen e kësaj çështjeje dhe kërkesa e opozitës mbeti përsëri pezull.

Pra pyetja që lind është ku e ku më e rëndësishme se difektet karakteriale të Edi Ramës: përse shërben ky parlament ku opozita pengohet të bëjë interpelanca e mocione për debate, kur ajo zhvishet nga një e drejtë kushtetuese si ngritja e komisioneve hetimore? Përgjigja e saj shkon përtej zhburrërrimit dhe anktheve për krimet e mundshme që ka kryer personi që mban veshur kostumin e kryeministrit.

Deri tani ne kemi pasur një pushtet që vërtet blente vota, por ama formalisht organizonte zgjedhje. Ai së paku në formë përpiqej ta ruante fasadën demokratike. Kurse zhvillimet e fundit, frika dhe pasiguria e kryeministrit për t’u përballur me ato që ka bërë, po e asgjesojnë edhe këtë fasadë. Ai nuk do më as të përgjigjet, as të hetohet dhe as të japë llogari. Pikërisht kjo fazë e re e degjenerimit të pluralizmit politik, është lajmi më i keq i asaj që pamë sot në parlament. 

55 Komente

 1. T
  Trotski

  Po kush flet xhanem? Nje Burrec me Za Eunuku !!!

  1. p
   pjeter

   Perla e radhes per super parazitin e shnderruar ne gazetar- anal ist!!!

  2. X
   XhaJaho

   Ky ma ka kaptinen tamom si koka e Ka..t kur del qe sapo eshte bere synet

   1. ceeeeeeere dhe kte e boni Ramo e ?

    e paska provokuar ky Pederasti i paska afruar bythen e cik Te Gjatin dhe Ramos s'i eshte ngritur lol ! O te shkerdhefshin qent e rrugeve o muti halese ,qe ngele tuj qelb kte opinion .

    1. T
     Tartufi

     Po i ka shkelur ne kallo ,keta amerikane ,sic i shkeli Fatos Nano pianeci ,ky palloshi i gjate nuk do te mari dot aratine duke veshur mini funde , por do ta grine ne sume!! I pari qe do ta thuri do te jete [ ipotenti Alizoti ] i fundit per thurjen do te jete kokosh gjeli i Peqinit [ beqiri ,,,Sula ] . O mileti qesharak qe nuk ka fund bashipozukeria qe nxjer,,,,, ai qe te vjen nga pas i lindur po nga ti do te jete nje prosopulle i njejte,,,, si Stanari si Shpellari si Opingari dhe si Baltori . Ata qe kishin pese para tru u mbuluan me balte ,qe te mos mbinin me .

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

      Tartuf, E djathta e shkretë shqipetare kaloi dy epoka asgjesuese per të. E para, ishte ne kohën e Enverit, qe e persekutoi me zjarr e hekur. Ata të shkretë qe mbeten nga diktatura, ranë nga shiu në bresher tek Komunisti Katunar Sali. Per 30 vjet i perzuri të gjithë nga PD-ja duke perdorur "Katunarisë e djathte". Vetem ne Shqipëri ka katunare të djathte. Po qe se e djathta shqipetare mbijeton, krijon opozitë dinjitoze, dhe merr pushtetin nje dite, atehere ne jemi popull i madh. Vetem koha do ta vertetoje.

    2. L
     Llazi usa

     Foli djali i Veres, asaj qe mbante bllokun ne kembe,burre kurve

     1. D
      Durrsaku

      Andi duhet te kete perdhunu Saliu kur ke qene i vogel dhe te ka hequr trurin e vogel.Bythe q......Bastard

      1. K
       Kdo

       Un thjesht nuk i lexoj fare shkrimet e tu, Hyj vetem per te then se sa njeri shtirshem je.

       1. P
        Poseidon

        FJALIRIN E KAM TE PASUR ME FJALE BANALE E FYESE POR ME DUKET SE PERSERI NUK MJAFTOJNE PER KETE USHTARE TE PUTINIT E VUCIQ ALBINOVIQ

        1. L
         Lugu gjat

         Ajde k.. me syze ajde. Po mire mo toc 32 vite i ketij niveli. Ptuu farre e keqe.

         1. Q
          Qytetar

          Bravo bushat. Mos degjo patronazhistet. Syte ne balle i kemi te tere. Veshet na punojne. Ky kryeminister la nam totalisht. Hajduti me i madh qe njeh shqiperia. Por dhe udheheqesi me i keq. I korruptuari me i madh i vendit. Murtaje

          1. Q
           Qytetari dixhital haaaaa je shoku

           Ti i ke syte ne bythe o komunist i qelbur

           1. p
            pjeter

            Hahaha patjeter qyqetar,c'merresh me patronazhistet,duhet sa me pare te filloje revoluzioni Salist,qe te mos kete kohe Mehdiu tia fusi Zenit,me pas mendojme edhe per okulistin e vecante, tani per tani,eshte mire ti mbani sy te aty ku i keni,ne bythe!!

           2. V
            Vizitori

            Kur shkruan dhe ky vemja i shoqerise

            1. H
             Hetusi diktatures Mehdi

             Veremliu teveqel e pederast Andi Spiun Bushati po i futet veremi avash avash.

             1. V
              Velo

              Qe ne llogari e Muznik ishin derdhur 500.000 euro per PD kjo ishte deklaruar perpara se Rama te takonte agjentin e FBI-se. Nese Rama i ka kerkuar qe t'i shkohet deri ne fund asaj afere te parave ruse, mire ka bere. Ku eshte problem ketu. Vet Saliu e ka pranuar qe per ato para i kavajtur me dosje ne zyre ambasadori Donald Lu. Pra problem ka qene i njohur. C'hyn Rama ketu?

              1. b
               ben.

               Velo deri me sot ata me emer velo qe kam njohur une ka qene me te meta mendore, mund te jesh edhe ti 1 nga ata. Velo budallai. Kryeminstri i shqiperise kur ka fakte i dergon keto zyrtarisht ose nepermjet ambasdes amerikane ne tirane, ose nepermjet ambasades shqiptare ne Washington, ose shkrese departamentit amerikan te shtetit. Kur kryeministri i shqiperise letrat kunder opozites shqiptare ,ja jep 1 agjenti te huaj neper , parkingje restorantesh , tregon dicka. Dhe keto po hetojne ne amerike qe me sa duket nuk paska kaq debile sa ne shqiperi. Ha gjize agush ha se te ben mire. Ku jane mbledhur rreth rilindjes me idiotet, me llumi i shoqerise shqiptare.

              2. R
               Rrushi i besnikut

               Ti bure leshi,qe i ben gojore salikaraxhucit,qe je ba si mi halesh,ke fytyre te besh analiza,i plasi kari ed rames per ty me shoke,qe te harxhoje kohe me gjirizet qe ju nxirrni nga goja per dite.

               1. E
                Ed

                EDI RAMA NUK ESHTE CAVE MAN O BUSHTER. KETA BUSHATLLINJTE E TANISHEM BYTHELEPIRES DHE BUSHTRA.

                1. R
                 Rosi

                 Pse kur ka qene burre Edi?!!

                 1. A
                  Amosi

                  Apapapa edhe kete e the mo Rosi.Gabim,e sqaron vete ne darke duke pyetur gruan dhe motren nese eshte apo jo burre Rama

                  1. S
                   Sincerity

                   Actually bure eshte salesh piramidalja dhe pasardhesit dhjero te bllokut!

                  2. V
                   Vlonjati

                   Nje si ky palaco, qe kurre ska hyre ne radhe burrash, flet per cburrerim. Jo mor klloun, Edvin Rama nuk ka frike, e ndaj kujt?. Ndaj nje berishe, qe eshte bere si qen i terbuar dhe sajon e shpif nga frika e ndeshkimit per gjemat qe i ka bere ketije vendi?. Apo te kete frike nga mbeshtetes te nongrates deri ne neveri?. Kjo nuk eshte opozite, por llum babalesh , qe prej kohesh duhet te ishte zhdukur nga skena politike. Duhet te dale nje opozite e vertete e domosdoshme per kete vend , qe te dije te beje oponence te vertete dhe me vizion e alternativa qeverisese, duke fituar besimin e popullit dhe te votohet prej tije. Pushteti merret me vote dhe jo me revolucione berishjane.

                   1. N
                    Noci

                    Dikur te ndiqte nga mbrapa ne oborrin e gjyshit sot u bere sherbetori i tij.Rama nuk eshte budalla te shkoje para asaj tufe derrash qe nuk duan t'a dëgjojme por te ulerasin.Shpejt do qetesohet situata,e do t'a marrin vesh te verteten.Po te ishte fajtor Rama do kishte ardhur dosja amerikane e Rama nuk do ishte aty ku eshte

                    1. F
                     Fakovsky

                     Lekët janë të ëmbla dhe ka pak rëndësi se nga e kanë prejardhjen.

                     1. d
                      durrsak 24 karat

                      O Andi B. Me nxore mallin e Edi P.-se (keshtu ja shkrunte emnin Edi Palokes ish ZP-ja), kur ai punonte gazetar ke RD-ja. Edi P.-ja ka shkru mbi nji mije artikuj kunder Tosi të Nanes (Fatos Nano), qi ka thane: Nji Palokë, shume paloqe. Por ne fund fare Edi P.-ja u ba mik me Tosin! Zotnia juj ka shkru me qindra shkrime dhe komente kunder Zdapit, qi nuk pjerdh për tyve, o palle. Ju fisi i Kapove kini inat qi nuk jua var Zdapi. Megjithate ky Zdapi ta boni ambasador kushrinin tat, Ilir Xhelil Gjonin. Ene ti prisje të boheshe diplomat, m eqi në kohen e Dulles mbarove për frëngjisht, domethan, si cun blloku, e kishe gjuhen si pedane për karrier ne diplomaci. Ene perfunove si kronik shkrus ke Koha jone e Lehsit. Ti e kishe zili Zdapin qi i rriste tirazhin KJ-se deri në 100 mije kopje. Por Zdapi hëngri leven dhe jo ti, si ish pacient i vogel i Malokut. Nuk të shkon me u marr me Zdapin thjesht si ish koleg. Por sice ke thane ene vet ti merr pare nga Maloku me u marr me Zdapin. Parja vertit boten thonin të vjetrit. Por mund të perunosh si Edi P-ja ene te puthesh me Zdapin. Çere gallate!

                      1. B
                       Bastard blloku

                       Per cfare duhet te shkonte Edi Rama parlementi nuk eshte per humore po per pune o bllokmeni vockel po nuk na trego e sa te ka paguar Xeni Salit per kete pacavure qe une nuk e lexova se me kujton dite te kqija me kujton Hysni Kapo Mehdi Bushati Tana Nesho Pellumb Kapo Gaqo Nesho Vito Kapo kur kujtoje keta jo qe nuk te lexoje po te urreje si nje pinjolle bastard blloku

                       1. P
                        Populli

                        Grua autike? Perdorimi i fjales pa emer? Pervecse ky eshte nje perversion moral i Bushatit, eshte edhe nje veper penale. Ky njeri pervers duhet ndeshkuar me ligj.

                        1. A
                         Ai

                         Ky ka llogjiken e miut. ???? ???? ????

                         1. Vjosa

                          O bushatlliu i kapajve po su bere e su bere burre po ngele burec me nje (r ). Po behu burre e dile nga grazhdi i Sali Karaxhiçit.

                          1. B
                           Berhani nga Shkodra

                           Keta te Foltores(kupto Bllokut) jane ne krize. I shpetuan ne 90-ten ndeshkimit per krimet e kryera, perseri me partine qe krijuan dhe me njerezit qe caktoi Sigurimi ne krye te saj, per te harruar krimet 45-1990, vodhen, shkatrruan, vrane, dhunuan, i ndryshuan kursin Shqiperise per shkuar perseri drejt Rusise, por Miku i Madh nuk na la ne balte. Rama eshte inisiatori dhe qe vuri ne program te PS qe ne 2013 krijimin e Byrose Kombetare te Hetimit ( si ne SHBA). Ne bashkepunim me DASH dhe E e arriti. U godit per vdekje Koorporata Famekeqe e Krimit ne Drejtesi, fijet e te ciles i luante Nongrata e co, te percaktuar familjarisht si vjedhes te prones publike etj. U krijuan kushtet ligjore per ti thene stop pandeshkueshmerise. Kfimi deri dje zot i vendit po dridhen si minjte. Bushatet, Abilekajt, Neshot, Metajt, Fevzinjte, pekajt, e sorollopi i tyre urrejne per vdekje Ramen pasi ky ka bere gjene me te mire, i ka qendruar larg qenefaxhinjve te medias dhe pronareve te tyre, te cilet ishin mesuar qe te shantazhonin qeverite paraardhese ose kundrejt shumave te frikshme te mbulonin krimet e qeveritareve para 2013-tes. Rama i u shtrua punes, ndertoi, krijoi gjendje qetesie ne vend, krijoi maredhenie te shkelqyera me faktorin nderkombetar sidomos me SHBA e BE, u be faktor stabiliteti ne Ballkan, i ndrroi fytyren Shqiperise nga nje shurtore ne nje vend te bukur e te paster saqe po e mbysin turistet nga te gjitha anet e Botes, beri qe Shqiperia te jete anetare e K. Sigurimit, ne Tirane u zhvillua nje Samit i rendesishem me pjesmarrjen e lidereve kryesor te vendeve te BE. Pak eshte kjo mor karuci i Bllokut me ze femre? Prandaj jeni terbuar se ju jane mbaruar parate e shantazhit, Rama nuk e çan bythen per ju, ai ka popullin me vehte.

                           1. T
                            Tironci

                            Ky nuk lexohet por vetem komentohet dhe ai i rradhes nga une eshte qe ky kelysh komunisti e spiuni do qire rendshem ne bythe ,hapur pasi eshte i deklaruar si peme pa koqe

                            1. K
                             Kujtime nga xhaxhi enver

                             Kujtime nga xhaxhi Enver .. .. Para se te flinte gjume xhaxhi Enver shkonte te porta e shokut Hysni dhe me shkopin trokiste bam bam bammmm a e zuri gjumi Andushin dhe kur shoqja Vito i thoshte po shoku Enver po e zuri atehere xhaxhi Enver shkonte i qehte ne dhomen e gjumit .. Po ka nje photo shume te bukur Andushi ne prehrin e shokut Enver ne prehrin e partise po Andushi ka nje amanet nga gjyshi Hysni para se te vdiste me therisni Andushin kam dicka per ti thene ...Andush ti sherbesh shokut Berrisha sic i ka sherbyer shoku Berrisha gjyshit tende dhe Xeni shokut Sali do ti sherbeje Andushit te shokut Hysni .. keta do na sjellin demokracine Bushati ,Fevziu sekretare i rinise komuniste haaa mjere kush i besone ketyre

                             1. N
                              Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

                              Bo bo bo .....pa fjale.....ky eshte ?????? mjere shqiperia per kete gazetari, anhaliste leshi ,a ku di une cfare ta quash kete bicim

                              1. S
                               Sa e madhe eshte injoranca ne parlament

                               Kur flet ti per burrerri esht sikur te flasi prisituta per nder .ku e ul veten Rama me u mar me ate nivel hajdarash qe jane atje me te bo moral katunari babales .as sa koqet e rames nuk kan nivel ata

                               1. S
                                Sa e madhe eshte injoranca ne parlament

                                Kur flet ti per burrerri esht sikur te flasi prisituta per nder .ku e ul veten Rama me u mar me ate nivel hajdarash qe jane atje me te bo moral katunari babales .as sa koqet e rames nuk kan nivel ata

                                1. G
                                 Gjeli

                                 Kur na shkruan dhe ky edepsesi gazetar pidhi pyt rrace e basdarduar te ka fut koleren sala ne byth qe kur ke qene i vogel zhduku rrace e ndyre

                                 1. L
                                  Lakœ Qiska

                                  S'po i shkon mirë genocïdi Gjinos .

                                  1. P
                                   Populli.

                                   O Andi me vjen keq qe ben sikur si kupton gjerat.Kur ju e ca si puna jote ka plot ne parlament nuk keni pike respekti dhe edukate per institucionet perse ata duhet tju respektojne juve.Pse jeni me te bukur e me te zhurmshem.Liri e fjales nuk do te thot mos respekt ndaj te tjereve.Respekto te te respektojne.Por ju vetem doni qe tju respektojne Por une nje gje smar vesh per cfare duheni redpektuar ju.

                                   1. K
                                    Klevi jam kerrici i Faros

                                    Ti je mor kelysh spiuni,r o race e ndyre bythelepiresash jeni llumi , funderinat e kazaneve te plehrave , pervers , xheloz i semure , jeni bere bucet mbrojtes te familjeve kriminele , hajdute mafjoze Berisha dhe Meta Metaj. qe nuk mungoni asnje nate duke vjelle vrer ne Televizionet e Zenit duke share nga mengjezi ne darke Shqiperine dhe Qeverine . Rama nuk do harohet kurre qe ju beri per cmendine te gjithe anleshet e bythes se monstres sali kriminelit.

                                    1. J
                                     Jimi

                                     Ja edhe ky eunuku qe flet per burreri ! Thuhet qe litari nuk permendet ne shtepin e te varurit, por gjithashtu thuhet, qe edhe gjuha vete ku dhemb dhembi !

                                     1. C
                                      Cubel Breca

                                      Ci do keto konet ne gazeten tende o mero se me keta te bie numri i kopjeve te tirazhit. Leri mo vetem te shkojn e te bejn komente e analiza tek televizorit i zenit.

                                      1. S
                                       Skuthi

                                       Foli pederasti veremli.

                                       1. S
                                        Shimo

                                        O mut mjeshtri , o gjysem metersh merr nje paleshkalle me vete ngado qe shkon . Sahan lepires , edhe m… ha vetem te marresh leket e Sali cmendurise …. Ku i gjete leket per vilen o hajdut o i pafytyre o langaraq. Laje me njefurce kepucesh ate gojen e qelbur para se te zesh ne goje Edi Ramen . Bushat, o Bushat , budhaaattt o budhat Sa more sot nga ky shkrim o kerme …..

                                        1. L
                                         Leno

                                         flet per burreri ky qe i ikin grate hahahahahahahah Me ket Edi Rama fshin bythen

                                         1. S
                                          SADIU

                                          Do të vij dita për ju "trimat" analist si puna tënde Bushat që do ngeleni si qën rrugësh dhe lali Eri do tu vërë nga një veth në vesh që dhe brezat që po rriten tu dallojne se kush kini qëne ju mostra.

                                          1. L
                                           Lako Qiska

                                           Ti ëndëron ta shuash at'farë . S'ka pas kurrë dorë ta zërë at'vegj t'a vadisë si ti m'i vardisesh amforës . E nëse , n'se , s'e di , ajo farë , s'shuhet , s'ka pas'kurrë çel kur vete t'a vaditç as me eliksir . Sa mieran o ti , a ç'ta thonë ! Mua , ti o ti , i , tyret , t'mitë , e kush më tundi djepit , kështu më , e ma thonë : Lako Qiska . Lakomë , lakoma vogëlsirë lakœma , e n'do'iqiu vazhdë vogëlisë me i gjet'cene . Kurrë .Vardismu . E kë do ndyshë , veç , veten . Hë e m'iu fshifshit .

                                           1. A
                                            A.X.L.

                                            Bushati tha nje te vertet,, kryeminister me i dobet qe ka patur shqiperia

                                            1. L
                                             LVX MCÆ

                                             Qenë si qentë qënie e qielli mbi t'a qe , æ , ïeshte'në m'i ri n'moshë . E , n'haps'e n'vise u ert sahati . Ç'harruan !? Teoremën . Rezgulçimën . Gulçimat . Bullçitë .Vœïmën . M'e kan'mundë , kurrë nuk e shkeli kush n'at t'fœlemë . Ai e la si n'umbëtinë . Voië shterpë . Larg fœlesë .

                                            2. H
                                             Himarioti

                                             Hë ore Andi, Legeni i Kuq, ta ka mbushur xhepin Sali Krimineli, ëh.

                                             1. B
                                              Bota Rrotullohet

                                              Prokurori popullor dhe karagjos i paskrupullt, si I gjyshi, nje dylber i Enverit.

                                              1. I
                                               I lumturi

                                               Ai qe jetoi gjithe jeten e tij i zhburreruar quhej Hysni Kapo, dylber i Enverit. Ti s'ja kalon dot tit gjyshi, dhe sidomos sat'eme.!!! Rama ju njeh mire. Ju ka ardhur hakut. Nje Shqiperi e tere e di se rroni KOT. S'mund te ndodhe ndryshe.

                                               1. t
                                                tosku

                                                Nuk thuhet u zhburrerua ,por u zhburrenua,burrenesh dhe jo burrreresh.Edhe gegnishtja e jona eshte!

                                                1. F
                                                 Franko

                                                 Jam dakord me cdo gje qe thua Andi po nje gje nuk kuptoj, kur thoni rregjim, po te qe rregjim ti sdo kishe kurajo te flisje, anje sdo kish mundesi te kakariste, si kunder ti sdo kishe force te beje te njejten gje perballe berishes,, nuk mund te qendrojne te dyja.. qe ketu bie morali jot, ne nje rregjim nuk kakaris dot ne kete forme ok zoti Andi..

                                                 Lini një Përgjigje