Çështja “Beleri” dhe Himara

18 Maj 2023, 10:20Blog Nga Roland Qafoku

Çështja “Beleri” dhe Himara

Mbrëmë isha i ftuar në emisionin “Now” të Erla Mëhillit në “Euronews Albania” lidhur me çështjen “Beleri” në Himarë. Për këtë shpreha disa objeksione të miat larg të qenit partizan politik dhe patriot folklorik.

Së pari, arrestimi dhe procesi penal ndaj tij është një çështje ekskluzive e drejtësisë shqiptare dhe as politika shqiptare dhe as politika greke nuk ka të drejtë të ndërhyjë, ndikojë dhe intimidojnë drejtësinë. Deklarata të drejtuesëve të shtetit grek duke e bërë të pafajshëm përpara se të vendosë drejtësia nuk janë të denja për një shtet anëtër të BE-së siç është Greqia. Kjo është një gjuhë e njëjtë me atë të përdorur në shekullin e 19-të dhe 20-të dhe rudiment i një të kaluare të turpshme. 

Së dyti, pretendimet për keqtrajtime ndaj Belerit dhe të arrestuarëve të tjerë duhet të shikohen në përputhje me të drejtat e njeriut. Nëse është e vërtetë që një nga të arrestuarit është keqtrajtuar pavarësisht se ai është me zemër të transplatuar, ky është një veprim aq mizor dhe antihuman por aq jo juridik dhe një person i tillë duhet të trajtohet në ëprputhje me ligjet e shtetit shqiptar. Ndërkohë, nëse është e vërtetë që një komisioneri i kanë prishur lokalin pikërisht dje për shkak se mbështeste Belerin,e dhe ky është një skandal që i hedh benzinë një zjarri që nuk e dëshiron askush.

Së treti, ashtu siç janë të shqetesuar për Fredi Belerin në qeli dhe për bashkëpunëtorët e tij lidhur me të drejtat e tyre, shteti grek duhet të ketë të njëjtin propocion edhe me qytetarët shqiptarë në Greqi. Në kurrizin e Greqisë rëndon vrasja e 220 shqiptarëve që nga viti 1990 e deri më sot. Nga këta 144 janë zhdukur dhe nuk kanë fare varr. 44 prej tyre nga kjo shifër janë vrarë nga rojet kufitare. 66 prej tyre janë vrarë në burgje dhe më e rënda fara, 40 nga këta të vrarë kanë qenë fëmijë. Nuk janë tharë ende lotët e nënave dhe familjarëve të kësaj maskare që ka ndodhur nga dora e atyre grekëve që nisin nga më të rëndat si ajo ndaj 14-vjeçari Erion Qose në vitin 2000 e deri te 18-vjeçari Vullnet Bytyçi që u vra nga një polic grek në vitin 2003. Dhe kulmi ishte që polici që e vrau dhe gjykata e cilësoi autor u dënua me gjobë 30 Euro si dëmshpërblim për fishekët e zbrazur në trupin e tij. Por shteti grek nuk bën të njëjtën gjë. E trajton çështjen Beleri sikur ndaj tij është kryer krim kundër njerëzimit dhe për 220 shqiptarët e vrarë nga grekët e trajton sikur ti kishte pickuar bleta.

Së katërti, lidhur me frazën “grekë autoktonë në Himarë”, është jo vetëm qesharake por një kalbësirë se së shkuarës e shprehur nga disa nacionalistë injorantë e hedhin këtë tezë për përfitime personale. Paraardhëist e tyre e bënin për përfitime territoresh të Greqisë në dëm të Shqipërisë në kohë të vështira për kombin shqiptar duke shfrytëzuar varfërinë, skamjen pse jo edhe padijen. Por tani nuk jemi as në vitin 1914, as në 1946 e as në 1991. Zotërinj shqiptarë me nënshtetësi greke! Ju mund të vetëshpalleni edhe gjermanë, amerikanë apo edhe australianë. Ju mund të mos keni dëshirë të ndjeheni shqiptarë. Dhe se si ndjeheni ju kjo është në zemrën tuaj. Por janë dis agjera që nuk janë në dorën tuaj. As historia e as gjerografia. SHBA ndodhet në Amerikë. Gjermania në Evropë, Australia në kontinentin me emrin e saj. Dhe Himara ka qenë, është dhe do të jetë pjesë e territorit dhe e trojeve të kombit shqitar. Fraza juaj “grekë autoktokë në Himarë” gajas edhe një njeri me 4 klasë shkollë si në Shqipëri dhe në Greqi dhe nuk pi më ujë siç pinte në varfërinë e viteve 1991-1997. Sot me këtë frazë thjesht jeni qesharakë.

Së pesti, koaliconi “Bashkë Fitojmë” ka bërë një nga gabim historik që mbështeti Fredi Belerin. Falë kësaj mbështetjeje ai fitoi. Më kujtohet një skenë në zgjedhjet lokale të vitit 2000 kur isha drejtor i Informacionit në TV KOHA. Në ato zgjedhje lokale, PD dhe PS u bënë bashkë për herë të parë dhe të fundit në një koalicion të qartë në Himarë dhe fitoi kandidati shqiptar kundrejt atij të PBDNJ. Kjo u cilësua si një fitore historike për shkaktë të frymës antishqiptare dhe një pjesë të politikanëe lokalë të mëbshtetur nga nacionalistë grekë të arhdur me tam tame të mëdha nga Athina. Që ta bëje këtë ndarje pas 23 vjetësh jo vetëm ishe e pakuptimtë por kjoi mëbshtetje hodhi poshtë edhe atë arritje të vitit 2000. Opozita i ka bërë një dëm historisë së politikës shqiptare me mbështetjen që i bëri Belerit.

Së gjashti, derisa kemi deklarat zyrtare nga drejtues të lartë të PS-së se Fredi Beleri ka qenë pjesmarrës në masakrën e Peshkëpisë më 10 prill 1994, drejtësia shqiptare duhet ta qartësojë një herë e mirë këtë gjë. Nuk mund të kemi edhe deklarata zyrtare nga partia në pushtet se ai ka qenë pjesmarrës dhe njëkoësish të kemi deklarata nga vetë Beleri që e hedh poshtë këtë qendrim të PS. Nuk do ishte e tepruar që drejtësia të rihetonte pozitën juridike të Belerit dhe të qarëtsionte opinionin publik nëse ka qenë apo jo pjesmarrës në një ngjarje nga më të rëndat në historikun mes dy shteteve. Ndërsa lidhur me deklaratat e tij për helenizimin e Himarës, Beleri ka sqaruar se ka qenë faji i përkthyesit dhe se ai nuk e ka deklaruar këtë. Beleri duhet ta vërtetojë këtë me qendrimin e qartë se cili është mendimi i tij lidhur me historinë e Himarës. Një e folur e tij edhe mund të përkthehet gabim, por ama mendimi i tij për historinë e Himarës nuk mund të fshihet. Një ditë, herët a vonë, këtë do ta amrrin vesh të gjithë. 

Së shtati, deklarata të tilla si ajo e kryeministrin Qirjakos Micotaqis se Greqia mund të vendosë veton për anëtarësimin e Shqiëprisë në BE për shkak të arrestimit të Fredi Belerit nuk janë të denja për një politikan të kalibrit të Micotaqis. Këto janë deklarat sikur vinë nga shekujt e errët 17-të- 18-të dhe jo në vitin 2023. Nëse Greqia kërcënon Shqipërinë me anë të Fred Belerit, kjo tregon dobësinë dhe problemet që ka Greqia dhe jo Shqipëria. Nga ana e saj Shqipëria duhet të tregojë me qendrime parimore të drejta se ka ikur koha që fqinji ynë mund të bëjë kërcënime të tilla.

Së teti, drejtësia shqiptare duhet të tregohet profesioniste dhe pa asnjë ndikim poltik dhe diplomatik në trajtimin e një çështje të tillë. Provat që duhet të paraqesë duhet të jenë bindës dhe jo me supozime. Në të kundërt ajo do jetë përgjegjëse për krijimin artificial të një çështje pa çështje.

Së nënti, kryeministrri Edi Rama duhet ta trajtojë çështjen “Beleri” njësoj si për çdo personazh tjetër. Rama duhet të veprojë sikur kishte të bënte njësoj edhe me kryebashkiakun e Skraparit, Pukës apo Roskovecit. Nëse në vendimin që pritet të marrë Rama përfshin klauzolën se në këta rast kemi të bëjmë me rastin e veçantë të Himarës, besoj se nuk do jetë vendimi i duhur. Por, nëse provat janë të tilla që Beleri duhet të shkarkohet, patjetër që duhet ta bëjë këtë. Një vendim i tillë i hap rrugë Gjykatës Kushtetuese ta trajtojë edhe ajo këtë çështje paanësi dhe pa ndikim.

Së dhjeti, kam bindjen e palëkundur se fitorja e Belerit në Himarë erdhi edhe nga cilësia e dobët kandidatit socialist. Jo vetëm që vetë Rama ka patur rezervat e veta për Jorgo Goron, por edhe fakti që ai humbi ndaj një rivali kur ai ishte në burg, tregon se çfarë dëmi i ka bërë Goro jo socialistëve, por një çështjeje parimore që çdo shqiptar do të donte të përfundonte me fitoren e çdokujt, vetëm të Belerit jo.

23 Komente

 1. L
  Lejimi i Kandidimit te Kriminelit ishte nji Kurth

  Nji Kurth i cili i lejoj vete Politikave te Stradegjise Shoqviniste Greke te veri Kembe ne Himare (bere kjo ne Marreveshje te Plote nga Shteti /Qeverria Shqiptare ,ne kembim te "Mbeshtjes Greke " Shtetit Shqiptare per ne BE ! ____ Ne Fakt eshte nji Tradheti Kombetare e cila e cvendos Shqiperine ne nji tjeter Perballje me Avancimin e Hartes se Fake Minoritetit Grek ne Shqiperi ,me Breket Ulur te Kryeministrit Shqiptare ,i cili eshte Personi qe mban Pergjegjesine Kryesore per kte Deal bere me Greket _ne kurris te Integritetit Teritoriale te Shqiperise ,ky Tradhetare e Demogog i pafytyre qe mbasi e ka futur Shqiperine ne Gracken e Greqise duke i dhuruar Bregdetin e Jonit ne Himare , i Cirret Europes ne Samite Nderkombetare si nji Patriot e kerkon Lirimin e drejtuesve te UCK-se gjasme etj etj . Nji Manipulues i Sofistikuar qe e cvendosi asimilimin e Shqiptareve ne Ńivele teper Kercenuese . Shpopullimi dhe Asimilimi i Shqiptareve nga Tritoret ,Qytetet e Shqiperise nuk ka njohur Politika me te favoreshme dhe antishqiptate se sot . Flm z.Rama

  1. P
   Poseidon

   KE HARRUAR DHENIEN E KISHES AUTOQEFALE SHQIPETARE GREQISE ME JANULLATOSNGA SALEH KRIMINELI DHE PASTAJ I RATIFIKUAR NGA ILIR VRASESI ME DHENIEN E NENSHTETESISE JANULLATOSIT................PO QE SE JANULLATOS DOREZON NENSHTETESINE GREKE SDO ISHTE PROBLEM..... MEGJITHATE MATURI SEPSE NE FUND JEMI PO SHQIPETAR............CDO GREK PO TA PASTROSH PAK DEL SE ESHTE PO SHQIPETAR.................

   1. P
    Poseidon

    KE HARRUAR DHENIEN E KISHES AUTOQEFALE SHQIPETARE GREQISE ME JANULLATOSNGA SALEH KRIMINELI DHE PASTAJ I RATIFIKUAR NGA ILIR VRASESI ME DHENIEN E NENSHTETESISE JANULLATOSIT................PO QE SE JANULLATOS DOREZON NENSHTETESINE GREKE SDO ISHTE PROBLEM..... MEGJITHATE MATURI SEPSE NE FUND JEMI PO SHQIPETAR............CDO GREK PO TA PASTROSH PAK DEL SE ESHTE PO SHQIPETAR.................

    1. m
     millosh kopiliqi

     Bojkotoni qdo gje greke: gjuhen muziken simbolet produktet……. dhe keshtu zhduken keta minorikaret…….

     1. L
      Libohova

      Te heq kapelen .shkrim dhe analize me burrnore e te sakta s'kam lexuar

      1. e
       edmond( koder rreshen)

       HIMARA ESHT GREQI ! Kemi degjuar nga Serbet thirrjet ne kor,Shqiptari i mir esht vetem i vdekur ! Kemi degjuar nga ushtria Greke ne paraden ushtarake para Presidentit Grek,me gerthitjet ne kor se me zorret e Shqiptareve do te bejn lidhese kepucesh, por nuk ishte par e degjuar,qe nje Popull te urrej Kombin e tij. Te zgjedhesh si perfaqesues tendin Bejlerin, te akuzuar per terrorizem duke vrar ushtaret Shqiptar ( simbolin e Kombit) esht tradhti karshi Shqiperis nga shumica e Shqiptarve te asaj zone . Imagjinoni keta Himariotet ( dajallaret e Kryeminstrit Rama) ne nje luft me pushtuesin,te cilet do ti hapin dyert,dhe do te vrasin bashkekombesit e tyre . Komentet e mija se Tosket nuk kan identitet Komtar,mi keni komentuar si percarese !!! Te paret tan thonin : Me mir Djepin bosh,se Gjarpirin ne voter . Tani ju Tosk vazhdoni sic e keni avazin ,duke u masturbuar me fjalorin e pasur mbi tastieren e kompjuterit .

       1. S
        SPQR

        Ca di ti o lumemadh per rezistencen e prijesve toske/jugore ndaj otomaneve e cdo pushtuesi tjeter? Kush ta mesoi ty qe gjysma e rilindasve dhe atdhetareve shqiptare qe shkrine pasurine per identitet kombetar e pavaresi ishin nga jugu/Toskeria?! Nga ta dish ti qe pjesa me e madhe e artit, kultures, traditave, legjendave, historive, kengeve dhe valleve te jugut i kushtohen identitetit kombetar, te reneve dhe luftrave per pavaresi?! Nga do ti marresh vesh te gjitha keto ti? Nga Koder Rresheni?! Mjeran!

        1. e
         edmond koder rreshen

         Pergjigjet e juaja ndaj argumenteve te mija jan ne vija te pergjithshme dhe mashtruese Pasurin per pamvaresin e Shqiperis nuk ishin Tosket qe e dhan por Geget (Hasan Prishtina) .Po te lexoni do te konfirmoni se Tosku i pasur (LIbohovet ne mos gabohem) i kerkoni Ismail Bej Vlores) ti kthente Napolonat qe kishte paguar per delegacionin e Pamvaresis ne Londer !!! Te kerkosh te perfitosh nga qeshtja me madhore e nje Kombi sic esht Pamvaresia vetem nje Tosk mund ta bente. Sa per dijen time per rezistencen e prijesve Tosk do ju jepja nje tjeter fakt : Nga 100 heroj te revolucionit Grek ndaj Otomaneve,92 ish Arvanitas thuhet ! Si ka mundesi ju qe luftuat per autonomi kunder Osmanllijve,"me ego dhe krenari" u asimilut ne Grek,andej kufirit mbas 1944 dhe ketej kufirit per nje pension 300 euro ne Jug te Shqiperis !

         1. S
          SPQR

          Ti ose je i ceket ne histori, ose je i lig ne shpirt! Po Petro Ninin e vrane se punoi per shkeputjen e Shqiperise nga Perandoria Osmane, Veqilharxhin e helmuan se punoi per alfabetin dhe gjuhen shqipe, Kristo Negovanin e eliminuan greket se iu kushtua levizjes kombetare. Ka edhe plot te tjere qe ti sigurisht s'do t'i dish se je "programuar"per t'i mohuar. Me permend mua Libohoven, qe nuk e di nga e paske marre kete informacion? Po une ke te te permend? Ahmet Zogun qe fali troje? Apo "patriotin" Sali? Sa per asimilimin s'besoj se je aq injorant sa te mos kesh degjuar per masakrat e grekeve ndaj popullsise came, inkursionet e andarteve greke ne Jug, apo presionet e kishes greke! Zgjidhja e vetme qe kishin ishte ose te asimiloheshin, ose te eliminoheshin! Me permend mua pensionet 300 euro, poshtersi dhe dinakeri kjo e grekerve ndaj njerezve te varfer. Por edhe ketu mos u kruaj shume, se jo per gje, por gjysmen e atyre "pensionisteve 300 eurosh" i ke me origjine nga fiset e veriut: nikdeda, gjondeda, dedgjoni, etj etj!

          1. e
           edmond koder rreshen

           Po perse mor Zot krekoseni, me mielin e huaj nga padituria apo ,injoranca, qe doni ta shisni per zgjuarsi ! Keta emra qu ju permendni mo vall ishin Vlleh dhe jo Shqiptar ! Edhe Vllehet qe dikur nuk shkonin me Greket.sot kur i ntervistojn mediat deklarohen : Po Greka jemi cfar jemi ,,,, po normal se Qobejt nuk kan Patridha "sic i thoni ju nga anet tuaja" ata ishin popullsi beduine ngulu shkulu,dhe sot nuk duan te humbin pensionet e Grekut .

           1. S
            SPQR

            Qenke shume i indoktrinuar per te keq, te paska mberthyer urrejtja! Rast i pashprese! Dhe pastaj ankohesh per grekun! Ti s’do tendin, e pret te te respektoje greku!

        2. T
         Tokset i dhane Gjuhe e Pamvaresi Kombit

         edmond(koder rreshen ) , na hengsh K ne Toskve ti qe s'te dihet identiteti se nga vjen . Tosket te dhane Gjuhen qe flet ti sot se ndryshe do ishe pa Gjuhe paHistori o pjellat e Tradhetise ne Shekuj . Te barazoshe Tosket me ca krimba Minoritare kjo eshte me u zgerdhi gomart e ballabanit . Toskte te dhjesin mbi koke ty Dumbabiste fiskurvash Tradhetare nq mos qeofsh noj fisiqir i bande se halese _serbo greke

         1. e
          edmond koder rreshen

          Ne qoft se ka identitet qe trashegon ne ADN pasardhesit e Ilirve (PIrustet),dhe te Arbnorve te Dukagjinasve dhe te Kastrioteve, ajo dihet dihet se ku ta kerkosh ... lexo dhe shko ne Mirdit te nigjosh per krenarin e autonomis se tyre gegnishten e Shqiptarve. Po deshet te dinit per shpirtin lirik lexoni Fishten (Homerin Shqiptar) Mirditorin Pashk Vasen,Nre Mjeden,Migjenin... po deshet te zgjeronit horizontin Artistik mund te shikoni Pikturar e korifeut te piktures Shqiptare Kol Idromenos,apo te madhin Zef Shoshi.... kam shum e shum per tju treguar per krenarin e identitetit autokton,por nuk behet se esht von,sepse formimi merret qysh ne vogeli,dhe ju jeni ne mosh madhore dhe nuk e keni freskin mendore dhe kapacitetin per ti mesuar te gjitha,egoja juaj megalomane kok boshe e din se Shqiperia esht deri tek lokali i Pilo Lales ne dalje te Lushnjes pa Gegnin e "Malokve".

          1. P
           Proletari

           Ti edmond nuk je koder rreshen po je koqe rreshen, nuk do zgjatem shume, nga na e nxore Migjenin mirditor! Sa per dienin tende dhe te ndonje tjetrit, Migjeni eshte malazes, nuk dua ti shaje verioret as jugoeret nga te dy krahet ka patur tradhetar siç ka patur dhe heronj, nese flasim per sot verioret e shkatruan shqiperin dhe kryesisht tropojanet...

           1. e
            edmond koder rreshen

            ishte gabimi im ne te shkruajtur qe nuk kam vequar (potr jo nga padija) Pashk vasen si MIrditor, Nre Mjeda me nje nga prinderit Mirditor,dhe Migjenin si verior . Ju kerkoj ndjes per kritiken me vend qe me beni.

        3. M
         Mondi nga Korca

         Sherbimi Informativ I Shtetit duhet të spastrohet nga pijanecat, manjaket seksuale, kumarrxhinjte dhe të semuret psiqike qe e perbejne ne pjesen me të madhe, fatkeqsisht. Kur të ndertojme institucione me njerez te pergjegjshem, njerez si Beleri nuk do kene as guximin të mendojne as si shaka perdhosjen e simboleve kombetare dhe integritetin e Shtetit tone. Duke qene se kemi ata qe kemi, nje Kacife e nje Beler na bejne rezil.

         1. E
          Erdogan

          Vertet (vero ital) e besoni se jini "te Pavarur" you nga Turqia? Per you "Rilindja" fillon nga Emertimi i kesaj zone te historise Evropiane dhe boterore Vorio Epir. Epirote ishte dhe "Iroas" (Hero "shqip") tuaj Kaurri i Derrit Jeorgios Kastriotis qe u convertua ne "Katolike per aresye Strategjice". Te pakten keshtu ka thene "historiani" i famshem Xhufi! Thua se nuk ishte krenare per qindra Heronj,Filosofe,Mathimatikane,Historiane te historise dhe Mithollogjise se Lashte Greke. You kini Terezen qe ka folur "per Paqe" (pace ital) . E shikoni qe Rusia me ish Nova Rusia (sot Ukrahine" ne Emer "Te paces" vriten. Bile hajdutet e Parthenonit dhe mijera Vepra te Lashta tonat Greko-Ilyre Anglezet po i japin cifutit Zelenski te "cliroi" ish Isullin Greke Tavris (sot Krimea) duke sakrifikuar (sacrifice "shqip") edhe Rusoukrahinasin e fundit. Sa mire eshte ta nzjerresh gjarprin me duart e tjetrit! Kete kane bere kudo angloamerikanet,francezet,spanjollet etj. Drejtesia vonon por nuk harron.

          1. G
           Grekë rrobqirrë

           Flisni ju o kulisht e rusisë që andej keni ardhur po ju doni një erdogan që tua qi rracën kolo fara bastardi

          2. E
           Emigranti

           Po atë e zun me armët e ushtrisë në makinë prove tjetër duhet e pranoj vet këto deklarata spak duhet ti shohë.Bn mu që ishte në masakrën e peshkëpis

           1. H
            Haka Tekizoti

            Beleri nuk ka fituar. Rinumëroni votat me ndershmëri absolute dhe do të gjeni të vërtetën: Belerit ia kanë dhënë fitoren; ai vetë nuk ka fituar. Fitorja e tij është e pamundur edhe pse ia ka dalë të blejë vota - të cilat nuk mund të zbulohen në rinumërim.

            1. M
             Mada Luxa

             Cili i'a qit kuja n'hi krenë , a do ket'ken tok a serbes k'ai përhera n'a dinë Mosk e Tosk , me pre nj'ani t'janë , kan pas ditë n'krye t'herës . P'a dé Priam'n'a i'a ka dit t'presë e n'u'a plas kryn n'sini . Po . Se i don a lith vea venë , e voa vonë e s'i zuni kurrë besë si me n'dru za n'fole e e mëkuar e si me Ndinë si me Ndrinë si me të nxezë , n'mite e përalla t'mytun q'kur mbi sterë kish veç gurrë . Tokë n'a bënen , se , për halle , kcet . E , pësaia ? Harronen .

             1. G
              Greku i poshtër

              A sa inat i ka greku shqiptarët , gjithmonë do t'i ketë si gjëmba gjersa t'i pranojë siç janë.

               Lini një Përgjigje