Gjuha e pavend e Edi Ramës kundër Bullgarisë

23 Qershor 2022, 10:20Blog TEMA

Gjuha e pavend e Edi Ramës kundër Bullgarisë

Nga Enver Robelli

Krejtësisht e pavend gjuha e Edi Ramës kundër Bullgarisë.

Sillet më meqedonas se maqedonasit, pa ia kërkuar askush.

Bullgaria nuk e ka marrë peng Shqipërinë.

Bullgarët i kanë vënë veto Shkupit, sado e padrejtë të jetë kjo veto.

BE, po të donte, do t'i hapte negociatat me Shqipërinë dhe do të priste derisa të zgjidhet ngatërresa bullgaro-maqedonase.

Por në BE nuk ka disponim për ta favorizuar Shqipërinë.

Arsyet për këtë nuk janë vetëm në BE, por edhe te gjendja e demokracisë në Shqipëri (gjendje e mjerueshme), te reforma për drejtësi që shpesh është vetëm fasadë, te mosndëshkimi i bartësve të korrupsionit, te oligarkizimi i ekonomisë, te ndarja e resurseve shtetërore mes ortakëve të pushtetit, te kontrolli i mediave, te mungesa e etikës dhe përgjegjësisë publike.

Polemikat toksike ndaj Bullgarisë nga ana shqiptare janë kontraproduktive.

Sidomos në historinë më të re Bullgaria ka mbajtur qëndrim shumë pozitiv ndaj Kosovës, jo vetëm me pranimin e pavarësisë, por edhe me përkrahjen e Kosovës në forume ndërkombëtare.

Në qershor 2009 Bullgaria e hodhi poshtë kërkesën e Serbisë për të ekstraduar ish-kryeministrin e Kosovës, Agim Çeku.

Ai ishte arrestuar shkurt në Bullgari në bazë të një fletarresti ndërkombëtar të lansuar nga Serbia.

Në të kaluarën edhe Shqipëria ka marrë mjaft përkrahje nga Bullgaria - si në rrugën e integrimeve europiane, ashtu edhe në procesin e hyrjes në NATO.

Konflikti i Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut u përket këtyre dy vendeve, jo Shqipërisë.

Shqipëria ka detyra të tjera. Meqë ato detyra nuk i ka plotësuar dhe s'po arrin ta zbus skepticizmin në Europën Perëndimore, rruga më e lehtë është polemika kundër Bullgarisë.

93 Komente

 1. D
  Demagogu

  Saktë, BG nuk po pengon AL. EU s'do. Nuk e detyron dot... (Pa ju futir të tjerave) Karshillik nuk ju bën dot. Do ja shpjegoj njeri, ketij politikanit global, "gjigantit triumfator"

  1. v
   vk

   Dakord qe gjuha e rames ishte vari trrapin dhe jo produktive. Dakord qe po te donte BE i kishte ndare. Po ajo pjesa qe BE-ja nuk do se jo po reforma ne drejtesi, e jo kontrolli i mediave.. eshte muhabet vk. BE-se nuk i rruhet fare te keto. BE-ja ka hallin e lekeve dhe emigrimit. Pergjithesisht arsyet qe nuk e do ballkanin jane ksenofobike, nuk kane lidhje fare me sa demokratike apo jo demokratike keto vende jane.

   1. q
    qe te kuptosh

    Rama ka bere shume mire qe ka folur si makedonas o Robert Koktrashi! Pasi makedonasit jane shqiptare!!! Edhe dardanet jane shqiptare, edhe epiriotet jane shqiptare. Bullgaret me Makedoni se shpejti do jene minoritet ...

   2. K
    Kalec Dega

    Armiku i jashtem ne veprim ne Zerin e Popullit TemA....LOL Ramazoni dhe Bajromi do ta cojne para Al banistanin...hiq mos erruni me SPAK E SPARTAK...LOL

    1. V
     Vranakonti

     Nuk mund te thuhet se Rama nuk duhet te Fliste si Maqedonas,por ama BE e ka lidhur fatin e shqiperise me MV dhe kjo e detyron Ramen te jete kritike me BE.Pse nuk e vecon shqiperine BE,ne nje kohe kure shqiperia ka plotesuar detyrat e saj? Prandaj Rama ka te drejte.

     1. T
      Tirana

      Ky eshte nje artikull leshi she rama e ka myt. Bravo i qofte. Shqiperia nuk duhet te ndahet nga maqedonia se ata nuk kerkuan ndarjen nga ne kur BE na caktoi neve kushte shtese. Pastaj ne ballkanasit nuk na duan dhe pike keshtu qe le te shtrengohemi me njeri tjetrin. Ballkani i hapur per kete duhet

     2. L
      Lasgushi

      Enver ke te drejte. Edi Rama kujton se Bullgaria dhe Maqedonia u krijuan diten qe u be Edi KM.Qdndrime e MK kunder shqiptareve kane qene me te poshtra se te Serbise.Nder kohe qe Bullgaria,asnjehere nuk eshte sjelle keq me ne.Ky qe I di te gjitha,le te pyese,Ali Ahmetin.Dhe te mos mare xhiro se Rozinanti i Servantesit.

      1. c
       ca po thua

       Gomar, Rama Ali Ahmetin ka pyetur, prandaj ka folur ashtu, o trupeshk Laskarushi.

     3. J
      John Qelbashi

      analize me vend! Edhe Kroacia pati probleme kufijsh me slovenine, por e pranuan pa llafe se e donin Kroacine si vend i Krishter

      1. D
       Detari

       Kroacia eshte popull kristian me kulture evropiane.

       1. A
        Ani

        E vertete por e vonuan nja 5 vjet.Nje pyetje kam, vertet mendoni se Shqiperia e meriton ti hapen negociatat?

        1. M
         Miri

         Kroacia u pranua kur zgjidhi problemin me Sllovenine.

        2. R
         RKS

         Ky njeri ka qellime destruktive ndaj kombit shqiptar.Mundohet te rreshtohet te armiqet tane shekullore,serbet.Aleanca natyrore e shqiptareve eshte me bullgaret dhe kroatet. Te akuzosh Bullgarine e cila ka probleme plotesisht te arsyeshme per veto ndaj maqedonve,te cilet mundohen te shtremberojne historine.Eshte njesoj sikurse ne te ardhmen Shqiperia te beje veton ndaj Kosoves nese zyrtarizohet gjuha kosovare dhe kombi kosovar.

         1. G
          Gjeopolitika

          O RKS ku e pe aleancën shekullore të Shqiptarëve me Bullgarët?? Në luftërat ballkanike apo kur ke pas qenë i pushtuar prej Bullgarisë!! Lexo pak histori...

          1. G
           Gheg

           Kur Bullgaria e pati pushtuar Kosoven, ne kosove u hapen shkollat shqipe....UDB ckemi, stop propagandes

           1. G
            Gjeopolitika

            Jo Pushtimin o gheg... Aleancën thashë....! Një pushtues nuk është kurrë aleat... Sa bëri Italia për AL lor prapë pushtuese ishte...

            1. h
             heu bre

             O Gheg, sa klase shkolle ke?

            2. R
             RKS

             Gjate WW1 dhe WW2 bullgaret ishin deri ne Lugine te Presheves. Skishin gje me ne. Nuk mund ti mohohet Bullgarise rroli i saj ne ruajtjen e baraspeshave ne Ballkan me eliminimin fizik te gati 700 mije serbeve gjate WW1 dhe WW2.

             1. G
              Gjeopolitika

              RKS në luftën e dytë botërore BG ishte me bllokun...! Ne të parën kundër te gjithëve ne ballkan. Mbeten pushtues... As Gjermoni s'kam gjë me shqiptarët tha dhe thoshte . Madje reagoi kur u kundërshtua. Por ngelej pushtues. Erdhi i armatosur, I paftuar.

             2. A
              Arjan

              Te na rroje partia e edvin rrumpalles,te na rroje komandari yne i madh,vari leshte BE ,BAR HAME POR IDEALIN NUK E NDRYSHOJME.

             3. B
              Bravo Rama

              RKS ( Rote Kari Serbis ) large duart mga vendi shqipeve nuk ka nevoje vendi per turko-arabe e koqevarise ..bravo gjigande trego qe ke dhembe

              1. R
               RKS

               Nuk ke nevoje me ofendime,shipec. As qe kam deshire te perzihem ne politikat e juaja. I dime ato politika,te zogut toptanit e enverit e ne fund edhe sales. Ishte po ai turku qe tregoi dhembet grekut ne 97 qe mos t provoje. Por ju jeni mosmirenjohes

               1. H
                Hashim thaci pdk trime

                Meqense e njeh Rexhep Mitrovice Xhafer Deva Ibrahim Rugoven kriminel e bashpuntore te nazizmit udb atehere shko shkerdheu ne krahinen Serbe kosovo mos komento ne gazetat Shqiptare se nuk ka njeri nevoje per mendjen tende te pjerdhur

              2. H
               Haaa sa kam qeshur kombi koqevare gjuha koqevare

               Haaa kombe koqevare e gjuhe koqevare haaaa nje krahine multi-etnike Serbe nen rrezoluten 12 44 haaa sa kam qeshur po pse vdiqen 8 milione Serbe qe te lene nje pjese te territorit ne duart e turko-arabit Haradinaj po c"thua o i marre cfare gjuhe cfare kombi o i mbaruar shiko konfliktin ne nagorni karadak e do ta kuptoshe

               1. M
                Mullixhiu i fshatit

                E ka thene Fan Noli...spiunet shqiptare i gje pa pagese...ose me 300 evro. Hungry dogs aren’t loyal. They’ll eat with anybody who has food.

               2. H
                Haaa sa kam qeshur kombi koqevare gjuha koqevare

                Haaa kombe koqevare e gjuhe koqevare haaaa nje krahine multi-etnike Serbe nen rrezoluten 12 44 haaa sa kam qeshur po pse vdiqen 8 milione Serbe qe te lene nje pjese te territorit ne duart e turko-arabit Haradinaj po c"thua o i marre cfare gjuhe cfare kombi o i mbaruar shiko konfliktin ne nagorni karadak e do ta kuptoshe

                1. B
                 Bidi

                 Me 7 Korrik bashkohu me ate qe ka qellime “konstruktive” dhe 24 me “Babain I Kombit” , R-ote K-ari S-uper…

                2. #
                 #thetruth

                 What the fudge are you talking about....pikerisht se Jane gjithe keto arsye...shqiperia o trushpelare shpellar kosovar dihet qe nuk eshte gati....processi...ligjet etc europiane bashke me fondet do te benin qe shqiperia te shkonte ne ate rruge....Cfare mendje injorante te mendosh qe shqiperia eshte the finished article...por kur mendon Ku ishte 8 vjete me pare dhe Ku eshte sot ...ti more magjyp kosovar ske per ta kuptuar kurre ... Rama I Ka dhene atij vendi klasin e tij I Ka kthyer dinjitetin dhe kerkon hakun qe na takon be shqipetareve qe po ajo Europe na shkaterroi e copetoi per ti bere qejfin sllaveve....SA per bullgarine me vijne zorret ke goja nje vend terrorist...mafioz....me korrupsion galopant dhe e futen ne BE kurva Europe... Mjaft zorraxhinj te ashtuquajtur gazetare po jeni gomare...rames turiri yt nuk I vjen ke maja thoit kur behet fjale per politike...

                 1. K
                  Klajdi

                  Ky eshte shkja i Kosoves qe flet shqip dhe me siguri prej pas luftes jeton ne Serbi dhe puno per UDB (ju dallojme nga theksi neve)

                 2. a
                  a

                  mua m,u duk se kritika iu be Europes qe rri e ben sehir dhe nuk ben asgje per t,e ndryshuar gjerat. gjithmone nese do dhe nuk fshihet prapa vetos bullgare

                  1. a
                   a

                   mua m,u duk se kritika iu be Europes qe rri e ben sehir dhe nuk ben asgje per t,e ndryshuar gjerat. gjithmone nese do dhe nuk fshihet prapa vetos bullgare

                   1. a
                    a

                    mua m,u duk se kritika iu be Europes qe rri e ben sehir dhe nuk ben asgje per t,e ndryshuar gjerat. gjithmone nese do dhe nuk fshihet prapa vetos bullgare

                    1. R
                     Roberto

                     Plotesisht dakort qe Rama keto sinjale ja dha BE dhe jo Bullgarise por megjithate une shpresoj se sot dhe neser do kete zhvillime shume pozitive per Shqiperine keshtu qe zerat kunder besoj se do pushojne per tu kapur me ndonje gje tjeter.

                     1. A
                      Arjan

                      Ne vitin 2022 edvini foli ne bruksel.,ja perplasi ne fytyre BE ,gjithe bota u cudit,ngriti lart emrin shqiperise.

                    2. L
                     Lazy

                     Rrugaci qe na ja rene per pjese!

                     1. F
                      Foltore-nevojtore

                      Rrugace je vertete Rama eshte i zgjedhur legjitim nga nje milione e 200 mije Shqiptare o plehre e non grata Berrisha njeri i foltore,-nevojtore

                      1. X
                       XX

                       Lazy dog, si thu ti, ata bllokojne dhe ne te mos flasim? Rama tregoi shqetsim dhe dinjitet. Qendrimi bullgar ndaj maqedonise eshte se paku pabesi. Eshte sjellje tipike bizantine. Nuk i ngriti keto probleme kur e bllokonte greqia, po la sa te kalonte sherri grek dhe nisi te vetat. Nuk eshte rastesi. Eshte koordinim ortodoks.

                     2. U
                      Une mendoje se ke të drejte dhe ja pse

                      Une mendoje se KY Enveri Ka të drejte se pse Edi Rames dhe as një politikanin Shqiptare që ështe i korruptume dhe hajdute nuke i interesone antarsimi i Shqiprise në Bashkimin Evropjane kët e di edhe lopa veq bën propagande dhe lojra kët e di edhe Evropa dhe pastaj që të dyja palet bën propagande dhe politika boshe dhe cirke për syt e puplikut. Prandaje politikanet e korruptume dhe hajduta mundohen ta çone Shqiprine nga Turqija dhe vende islamike dhe ato të lindore se pse duke pasure lidhje me vendet lindore keta horra munde të vjedhin dhe vrasin kët të done siqe kane bër deri tani. Sali Berisha, ilir Meta dhe Edi Rama. KY ështe një cirke nga të dyja palet për njerzit e thjesht

                      1. S
                       Sheri 55

                       Pajtohem plotesisht me analizen dhe qendrimin kritik qe i beni Kryeministrit z. Enver. Problemi jone eshte BE dhe jo Bullgaria.

                       1. A
                        Arian

                        Po idioti Kosovës ca do me politikën shqiptare.

                        1. 1
                         19

                         Ore idjot gazetar dhe copa e gomarit prej maqedonise e hame dhe ne e kupton ti apo jo o copa e debilit.

                         1. E
                          E verteta e vertete

                          Nuk jam kundra Robelli !

                          1. p
                           ppa

                           Boll o Robell, je i afishuar kunder Rames; je bere si vella me F.Lubonjen ketu ne Shqiperi.

                           1. N
                            Nari

                            Emrin e ke Enver,por atij Enverit te vertete nuk i afrohesh as tek gishti i kembes per nga intetelekti.Je nje sherbetor i shpifur i nongrates dhe nuk ka nevoje fare per te te lexuar,per te mare vesh se cfare shkruan.

                            1. K
                             Kujtim Koroni

                             Në Evropë do futemi si një Shtet i përbëshkët i të gjithë Shqiptarëve . SHQIPËRI .KOSOVË dhe pjesa përëndimore e MAQEDONISË ????????

                             1. E
                              EPIROTASI.

                              KUR, te beje gjeli veze! EUROPA E KA ZET NJE BALLKAN ISLAMIK.SHIKONI TURQINE KA 40 VITE QE PRET????

                             2. E
                              Emil

                              Po kosoves pse nuk ja heqin vizat prej Edi Rames

                              1. R
                               RROÇKOPANI

                               Sa TURPE....për këtë k/qimister!!!JA THANË TROÇ: Fillo ndërtoje BE-në në Shqipëri!!!!Gjykata,prokurori,administrate dhe qeveri të KORRUPTUARA!!!!!

                               1. .
                                ................

                                Rrobelli ndrysho mbiemrin se emrin e ke te trashguar. Japin mend pa vend.

                                1. I
                                 Indignados

                                 Krejtesisht e sakte analiza dhe e drejtperdrejte e verteta!! Problemi yne nuk eshte Bullgaria e ca me pak BE apo feja e Shqiptareve, qe dihet mire se sa rrenje te cekta ka. E verteta e vetme perse BE nuk hap negociatat jemi ne, eshte politika jone e korruptuar ne extrem, e cila ka gllaberruar te gjitha pushtet dhe, jemi ne, populli i ketij vendi qe fle gjume e na pelqen se si na zhvasin oligarket e pushtetit

                                 1. D
                                  Drejtësia

                                  Ik ore pirdhu KAZAN

                                  1. H
                                   Hajrie Hanemi

                                   I agree with the truth’s comment…

                                   1. T
                                    Taulant

                                    Mbasi lexova shkrimin e shokut Enver, degjova dhe intervisten e Rames dhene gazetareve ose me mire pergjigjet e pyetjeve qe ju bene per kete teme, dhe konstatova me keqardhje se shoku Enver eshte minimalisht i padrejt ne ato qe shpreh! "Është turp që Bullgaria rrëmben dy vende të NATO-s në mes të një lufte të nxehtë në Evropë. Kjo situatë po ndodh nën vështrimin e 26 shteteve të tjera, që shohin si yjet që rrinë e vështrojnë në romanin e famshëm”, u shpreh Rama. - A nuk eshte e vertete kjo qe thote Rama per Bullgarine dhe per mbetjen e BE-se? Edhe shume shtete te tjera kane kritikuar me tone te larta Bullgarine per veton ndaj Maqedonise se Veriut, vecanerisht ne kushtet aktuale (mbas pushtimit te Ukraines nga Cari Putin), kur uniteti i shteteve te evropes duhet te jete sa me i forte dhe nje ballkan pro BE-se dhe sa me afer saj eshte nje garanci me shume. Si perfundim, Rama eshte shume i vertete dhe i drejtperdrejte ne ato qe thote! Te jemi krenar qe na perfaqeson nje udheheqes i tille!

                                    1. A
                                     A E di Edi, që ju E di-ni.

                                     Dhe Archibald Cronin, Taulant do thoshte: Dhe ky jashtëtokësor që na sheh nga yjet qe nuk është zoti e as i biri por ndonjë i dërguar i posaçëm i tij per të marr frenat e planetit si lider global. Sa për korrektesë. Nuk thotë rrëmbej (si psh e ke e ta rrëmben kush nga dora). Por thotë kidnapping - marrje peng. Në fakt BG e ka me MK. Nqs peng ne na mban EU (pse nuk loboi ky me mikun e vetë Macron për ndarje) Edhe nqs kishte një fije të drejtë Me mënyrën si e thotë, artikulon, paraqet, shpreh, body language. I ka bërë EU sot "të mbajnë të gjithë shënime" e të tallin k.... me ne.

                                     1. D
                                      Dani

                                      Asnje shkrim I Robelit nuk ka cilesi,gjithone inferior.T jashtmit Kane gjithmone te drejte.Gazetare vari leshte.

                                     2. D
                                      Drhsr

                                      O robell po te erdhi keq jepi grun tate negociatorit bullgar shko trus bythen ne kosov e mos na ça trapin mos u preziej me punet tona zhulc , pak kemi PDn gjithmon kontrapedal , na jan shtuar dhe maloket e kosoves , nuk thon kot bej nder te gjesh qeder .

                                      1. P
                                       Progon Shmil Pollogasi

                                       DRhseresh, pas siglës tënde ti fshihet një shul-e (jo, shul-i ) nga Bullgareci i Korcës, kameleon artific "maqedon", hajdut copash identiteti andej-këndej, ose syndroma e "KORBIT të La Fontain".

                                      2. K
                                       Koli

                                       Mos u beni kaq Koqe,disa Kosovare qe shkruajn ketu me siper,dhe disa PD iste,qe na qenkan prekur per fjalet e Edit.Or trupalare:5000 Gollobordas te quajtur Bullgare jetojne ne Shqipni.Me kerkesen e pales Bullgare,Shqiperia dhe qeveria e Rames,i beri Minoritet me te drejta te barabarta sa edhe me Greket qe jane 40 here me shume nga Bullgaret.Po mos donte Rama,nuk i bente ,se jane nen 10,000 njerez,per tu quajtur Miniritet.Politikabeshte Politikabor Trushplare:Per kete qe i beri qeveria Shqiptare,Bullgaria nuk duhet qe per interesa te treta,tha fuse thiken Shqiperise me pretekst Maqedonie.Keto jane tallje bythe:Maqedonsit nderruan dhe emrin per tu futur ne Europe,tani na del provlem gjuha:Po mbas disa vitesh fillon Greku me ne cfare behet pastaj.Or Enver Robelli:Or Idiot,kur dove kuptoni ju te Kosoves qe:EdivRama flet ne interes te Shqiperise,Albin Kurti flet per Kosoven.Kaq te trashe jeni or milet,qe nuk e kuptoni:Kosovabeshte shtet me vete,Shqiperia me vete,asnji nuk e ndryshon me kete,se e keni dhe ne Kushtetuten e juaj.Pse ju paska mbrojtur Bullgaria juve Cekun nga Serbia,dhe ne te Shqipnise duhet te hapim Bythen per nje Popull Bullgar qe 60 per qind jane me Rusine.Shkoni pshurruni se po na e shpifni,cdo gje e lidhni me interesin e bythes tuaj Kosoves,dhe ne te Shqipnise duhet ta mbajme ne te thate.

                                       1. P
                                        Progon Shmil Pollogasi

                                        KOLI, si pordha në brekë po më sillesh zotrote! Nuk të kuptoj bile edhe kur shërbehesh me nocione matematikore se si numri i frymorëve greqër na qenka 40 HERË (X) më i lartë se i torbeshëve. Sipas kokës - kreut tënd-e, edhe unë duhet të jem - isha greqër pse kam sfond fetar ortodoksinë arbnore.

                                       2. l
                                        lluka

                                        Shoku Enver nuk eshte e thene qe te kesh marre pasaporte shqipetare dhe te beshe te njejtin gabim qe akuzon edhe Ramen!Na mbyten idiotet me dyshtetesi!

                                        1. F
                                         Frgtesg

                                         Te ter PDistet egzaltohen kur dikush del kunder kryeministrit, ky llum nuk shikojn interesin komtar , por boll qe dikush te shaj Ramen solidarizohet llumi shqiptar duke ber teoricientin modern, o kokrrat e llumit pisa qe prej PDs tuaj dhe 40 vjet keshtu do na len , na jan shtuar dhe maloket e kosoves robelli me shok qe kerkojn te fitojn pik duke na gjujt me gur e duke i dal mbrojtie bullgaris , dhe nga ana tjeter ankohen per serbin pisat , nuk thon kot ne me buk kafshet me gur .

                                         1. D
                                          Drfdf

                                          O Ed Rama prishi fare mardheniet me bullgarin , nje shtet muti esht qe as na intereson , terhiqni fare ambasaden mos u merni me ata kurva ,

                                          1. S
                                           Sqepari

                                           Ka marre peng BE-ne, neve zvarr, o Enver pseudo analisti!

                                           1. T
                                            Tuku

                                            Shko o Robelli se nuk ke thane asnjejere ndonje fjale te mire per Ramen qe po ngre ceshtjen e Kosoves ne te gjitha forumet nderkombetare si askush tjeter. Por as nuk e presim kete gje prej teje, se ashtu je prere ti, krejt mbrapsht.

                                            1. s
                                             shpiragu

                                             et per te penguar hapien e negociatave tona me B E .Po europa nuk e menjanonte dot kete bllokim .Rasbej lojna fjalesh te te tilla mund te perseriten 27 here , aq sa vende B E .Bahkimi Europia mos te bej lojna fjaleenhh por te mbaj PREMTIMET qe i ka dhene Popullit Shqiptar.

                                             1. ?
                                              ????????????????????

                                              Mire e ka Edi Rama…Europa ka qene, eshte, dhe do jete kurve gjithmone per ne..Pamvaresisht faktit qe keta (politikanet), tane qe kane 30 vjet qe vjedhin e bejne mire rolin e akuzuesit qe nuk na do Europa..Vetem si e si ta zgjasin sa me shume qe mos te futemi ne Europe se ju dalin te gjitha poshtersite qe kane bete gjate ketyrew30 vjeteve..

                                              1. l
                                               lexuesi

                                               Per te gjithe Enveret budallenj qe bejne sikur kuptojne gjithka!Ja deklarata e Borellit "“Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi në Ballkan, sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe nuk mund të mos e fsheh keqardhjen time: ka ende shpresë, nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti në Bullgari, por duket se nuk po shkon mirë. Ne do të duhet të përpiqemi të zgjidhim situatën dhe kjo tregon se unanimiteti është një problem, nuk mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka."!

                                               1. H
                                                Hamurllahu

                                                Enver me duket ja paske fut gjumit dhe nuk i paske bo detyrat e shpise. BE e ka vene kusht ja te dyja ja asnjera. Bullgaria ka qene preteksi. Dhe Rama ka te drejten tu drejtohet bullgureve gjithe diten me te gjithe arsenalin qe disponon. Bullgaria duke mos qene as mish as peshk,dmth as me Europe,as me Rusi e ven Shqiperine ne kete pozite te tille.

                                                1. s
                                                 shqiptar

                                                 Bravo kryeminister,thuaja ne sy te vertetat thybriqave te Europes,mos e rruj trapin cfare thone legenet e pd´s qe bejne cicin nga frika e kurves europe

                                                 1. S
                                                  Shqiptari

                                                  Eshte nje qendrim kursjoz prej burreshtetasi,madje mund te ishte dhe me i ashper,pasi duhet te marre fund tallja e Europes”kurve e vjeter”me shqiptaret. —Nipat e kurves se vjeter qe e copetoi Shqiperine ne 6 shtete dhe e gjymtoi ne 28 mije km2,vazhdojne te torolisin bythen e shqartalluar(pjesa derrmuese e kurves se vjeter europe jane homoseksuale) duke nxjerre artifica nacionale te se kaluares. -Veteoja e çdo anetari te BE eshte nje nen diskriminues per vendet kandidate. -Problemet nacionale ne Ballkan nuk kane te mbaruar. —Greqia,Serbia,Mali i Zi,Maqedonia kane zhvatur territore dhe hapesira shqiptare dhe ne nuk jemi fajtor se nuk kemi sulmuar askend. —Eshte Europa Kurve e Vjeter qe na gjymtoi. —Tani nipat e atyre qe na gjymtuan,edhe na duan ne familjen e tyre,edhe tallin bythen me ne,pasi jemi te vegjel dhe te dobet. -Dikush kerkon qendrim,(ndjese) prej shkerdhate,prej bytheci me keta bythaxhinje qe dhe duan ta bejne me ne dhe u djeg. —Robell,or dell! Rama nuk eshte SKUTHE dhe bythec qe te sillet si kurve salloneve te vendimmarrjes europiane qe shtete qe kane probleme nacionale te pengojne integrimin. —Ne jemi bere si personaxhet e drames”Ne pritje te Godose” te Samuel Beketit.Ngjajme me Likine dhe Pocone,Didine dhe Dodone,Me Vladimirin dhe Ekstragonin qe prisnin Godone —Por ehh,Godoja nuk ekzistonte! —Sipas teje,Robell,mos valle duhet te vdesim nje here,pastaj te qeshim,-sipas Migjenit! —Ka marre fund gjuha e bute,e kadifenjte,gjuha diplomatike,Durimi i shqiptareve eshte sosur!

                                                  1. D
                                                   Detari

                                                   durimi i skiptarve lol evropa ta ka fajin ty qe u fute ne bashkime islamike keto 30 vitet e fundit dhe e mbushet skiperine me mijera xhami, shkolla turke dhe gjithcka ne doren e turkarabve. nuk e kuptoj per cfare e doni evropen? per tu larguar?

                                                  2. B
                                                   Beni

                                                   Kush e ve veton Hollanda qe eshte e mbytur ne prostitucion dhe droge!

                                                   1. D
                                                    Detari

                                                    jep doreheqjen o ramut

                                                    1. O
                                                     On

                                                     Ore ju patronazhista vertet mendoni se Shwiperia ka ndonje Element te sakte per te hyre ne Europe? Me thoni nje.

                                                     1. T
                                                      Transparent

                                                      E kemi "Kapon" ene piktor. ene sportist. Si piktor....nuk ka bere ndonje veper te madhe, po di te vizatoje breshka dhe kerpudha. Si basketbollist, ka bere tre kosha nga loja, dy ne "personale" dhe dy here ka godit hekrin e koshit.....Nje deshe, dy te dhash ...

                                                     2. E
                                                      Ed

                                                      KY ENVERI ESHTE MERZITUR PER BULLGARINE SE KA DEBULESE PER SLLAVET . SA COPE MUTI QE JE O BUR MUTI MERZITESH PER.BULLGARINE PO PER SERBINE SE TE DY NJELLOJ JANE..

                                                      1. S
                                                       Satér

                                                       ... te "kontrolli i mediave" thot ky robshi! Ramën mund ta akuzosh për plot të liga por për kapje mediash mos ha kot sepse ai as e ka rrujtur as e rruan dhe as do e rruj ndonjëherë për media gazetar dhe analistë në shqipri e kosovë ! Nuk e ka kapur median jo se nuk do por sepse me një media të tillë të korruptuar,të lidhur me krimin,me gazetar çoban lopësh, dhe analisto by..lëpirsa ai nuk ka nevojë ta blejë, kap apo përdor .... dhe tall mikun!

                                                       1. E
                                                        Europa nuk na do!

                                                        Problemet me Shqipërin janë problemet me Europën dhe jo me Bullgarinë. Nesër do dali një shtet tjetër kundër Maqedonisë së Veriut pasnesër një shtet tjetër kundër Shqipërisë. Duhet një klasë tjetër politike që të shikoj interesat e vendit dhe të mos lidhet mbas premtimeve boshe të Europës (të bëjmë atë që bënë Hungaria për interesat e popullit te saj).

                                                        1. E
                                                         Europa

                                                         Aplikimi i Shqipërisë për në Europ nuk do të merret parasyshë, sepse kur te vi dita nuk do ketë më Europën të bashkuar, sepse shumë shtete do ken dale nga Europa (si Anglia) dhe nuk do dimë ku të aplikojmë. Prandaj të dashur politikan gjeni mundësi reale të përmirësoni jetën tonë, por lëreni Europën ..

                                                         1. x
                                                          xoni

                                                          O shoku Enver deri sa jemi ne nje liste me Maqedonine e veriut na takon te flasim sepse po privohemi. Sipat teje o idjot Bullgaria paska te trejte se ky eshte niveli yt.... Plere...

                                                          1. M
                                                           Me

                                                           Ky eshte nje cope rrugaci qe kujton se EU eshte Sali krimineli me te cilin ben llogje qe prej 30 vitesh ne parlament. Eu e mban me buke shqiperine edhe sot e kesaj dite, keshtu qe si ka as edhe nje borxh. Po i deshi te pranon, po jo mbaje me shkume bashke me vucicin dyshe. Ti sje askush, pervecse fati i keq i shqiptareve.

                                                           1. A
                                                            Adrian

                                                            Edi Rama ka te drejte Me kurajo dhe diplomaci po i thote Europes se keto jane lojra per te mos pranuar Shqiperine dhe Maqedonine ne BE .Ky Robelli eshte nje zagar i Non grates dhe shkruan idiotizma Pse si duhet te fliste Edi Rama ne BE ?

                                                            1. A
                                                             Alban

                                                             O Robell ,shifni problemet tuaja ju koqevaret dhe mos fusni hundet ne punet e Shqieprise Nuk keni bythe ju te analizoni Edi Ramen dhe qeverine shqiptare

                                                             1. A
                                                              Alban

                                                              O Robell ,shifni problemet tuaja ju koqevaret dhe mos fusni hundet ne punet e Shqieprise Nuk keni bythe ju te analizoni Edi Ramen dhe qeverine shqiptare

                                                              1. L
                                                               Labi

                                                               O Robell ca pune ke ti me Shqiperine e Kosoven,ti je Zviceran,para se ti japesh men Rames na trego si e ke marr pasishin e Zvicres,sa Shqiptar ke spiunu,se ketu dy rruge ka per ta marre,o me spiunlliqe o me hajdar duke u martu me Zvicerane,te dyten e di qe jo gru po as dashnore Zvicerane ske pas kur,athere ndoshta eshte e dyta.

                                                               1. c
                                                                cika

                                                                O Verem Robelli, Ti je nje nga ato gjarperinjte serbe ne stanin e SaliPushtit. Kaq, nuk meriton te te shkryash me shume per pacavuret e tua.

                                                                1. U
                                                                 Unfortunately

                                                                 O Robell o idiot i dobishem komisioni evropian e ka miratuar hapjen e bisedimeve me shqiperise dhe ka rezolute edhe ne parlamentin evropian. Sot pritej vendimi politik, e kuptove o idiot i dobishem? Nese javen tjeter qeveria e re Bullgare heq veton ndaj Maqedonise?

                                                                 1. P
                                                                  PO , PO

                                                                  Po si more E.Robelli nuk e paske marre vesh qe Shqiperia ka paguar harac per te marre voten bullgare per celjen e negociatave ? Ndoshta nuk di gje , qe Shqiperia u detyrua te njohe si minoritet bullgar disa fshatra te Gollobordes (midis Kuksit dhe Peshkopise ) . Banoret gollobordas kane nje histori pak a shume te ngjashme me shqiptaret e Camerise . Ata jane persekutuar e debuar me dhune ( shume vite me pare ) nga shtepite e tyre ne trojet etnike ne Bullgari , sepse i perkisnin besimit mysliman . Kurse ne rrethanat e sotme , qe politikanet atje enderrojne Bullgarine e Madhe , keta qytetare shqiptare jane pajisur me pasaporte bullgare dhe na detyruan t`i njohim si minoritet bullgar . A nuk te duket se mbasi te mbarojne pune me Maqedonine , bullgaret do te fillojne me Shqiperine , Greqine e Turqine ? ! BE - ja mbyll syte para ketij realiteti , sepse i frikesohet lekundjeve bullgare per tu afruar me Mosken . Por , ti z. Robelli ka kohe qe je i nje anshem ne shkrimet e tua , jo se nuk e njeh te verteten !

                                                                  1. G
                                                                   Gjinekologu Popullor

                                                                   Robelli,eshte gazetari i Surroit qe leh per honorare minimale-me pis se Qimi i Sali Sheqeres. Rama,perfaqson dhe mbron jovetem Shqiperin por gjithe Shqiptaret me shume dinjitet dhe kompetenc.

                                                                   1. G
                                                                    Genti

                                                                    Nullgarët kanë qenë aleatët tanë gjithmonë dhe deklaratat e Ramës janë jo vetëm të pavënda por cënojnë mardhëniet mes dy popujve tanë. Bullgaria ka mbështetur Rilindjen Kombëtare dhe më oas pavarsinë e Shqipërisë. Gjatë komunizmit mardhëniet kanë qenë vllazërore mes nesh dhe Bullgaria ka qenë ndër vendet e para që njohu pavarsinë e Kosovës. Rama a për diletantizëm a për ndonjë arsye tjetër duke ju kundërvënë Bullgarisë po i shkon pas interesave serbe që kanë rënë ndesh me atë Bullgar për Maqedoninë e Veriut. Sllavo maqedonasit nuk njihen si një popull me identitet te vetin historikisht por kanë qenë krijesë e serbëve dhe Titos në 1945-ën e që kanë dashur të ndalojnë orekset e fqinjëve grekë,bullgarë e shqiptarë për territorin maqedonas. Rama duhet tu kërkojë ndjesë bullgarëve dhe të mos fusë hundët në një çështje identitare mes dy vendeve. Shqipëria,Kosova dhe shqiptarët i kanë miq dhe aleatë bullgarët dhe duhet ta ruajnë dhe forcojnë këtë miqësi strategjike.

                                                                    1. F
                                                                     FATMIRI

                                                                     EUROPA KURVE KA 30 VJET QE TALLET ME NE JAN ME TE KAMUR DHE JU DUKET VETJA TE MENÇUR POR JAN NJE MUT KTHEJ KURSIN TIMONIT DHE LE TE HAJ MUT EUROPA

                                                                     1. d
                                                                      dyshuesi

                                                                      O z.Robelli kur lexoj komentet qe te bejne shumica lexuesve them , sa mire qe nuk je kengetar se vetem fershellima do te degjoje kur te dilje per te performuar para publikut. Jam pothuaj i sugurt qe nuk i lexon komentet sepse po ti lexoje nuk do merje guximin te shkruaje perseri.

                                                                      Lini një Përgjigje