Greqia nuk ka nevojë për Belerin dhe as ne

26 Maj 2023, 19:10Blog TEMA

Greqia nuk ka nevojë për Belerin dhe as ne

Nga Alba Malltezi

Është bërë çështja e ndalimit të Fredi Belerit, një shqiptar me identitete të ndryshme dhe një të kaluar të paqartë, një çështje qendrore në debate dhe diskutime. Gati përnatë. Në tavolinën time të punës mbaj përherë “Republikën” e Platonit. E hap shpesh dhe lexoj e rilexoj ato fjali të një logjike gjeniale e të një bukurie të rrallë njerëzore shkruar në shekullin e IV. Nga një grek.

Dhe mendoj: çfarë lidhje ka kjo mrekulli e mendjes dhe e shpirtit njerëzor, kjo pasuri e pamatë e gjithë botës me Fredi Belerin? Asnjë. Pastaj vij në koncertin e fundit në Air Arena të Nikos Vertis në kuadër të javës së Greqisë dhe mendoj për tingujt magjikë të Sirtakit të Mikis Theodorakis, pastaj më kalojnë në sytë e mendjes pamjet e Irene Papas krah Bekim Fehmiut, një Penelopë helene dhe një Odise shqiptar, madje më shqiptar se shqiptarët, një artist nga Kosova.

Ç’lidhje ka Greqia me Fredi Belerin? Ç’lidhje kemi ne në Shqipëri me të? Asnjë lidhje, asgjë.

Ndoshta është një njeri, një fenomen, që edhe Greqia edhe ne është mirë ta harrojmë, ta mbajmë larg vëmendjes tonë. Ata si grekë e ne si shqiptarë, nuk kemi asgjë të përbashkët me Fredi Belerin dhe të ngjashmit e tij. Këto njerëz e fenomene janë si ata gurët e rëndë që një notari ja lidhin në këmbë, kërkojnë ta zhysin e t’i ndalin lundrimin. Këto gurë shumë prej nesh duhet t’i heqin, t’i zgjidhin, pavarësisht se ka të tjerë, për interesa të vogla, të pamenduara ndoshta, për interesa inatçore apo polemike, i shtojnë e i shumëfishojnë.

Greqia nuk ka aspak nevojë për Fredi Belerin, as Himara dhe as ne sigurisht. Janë të tjera forca që nuk na përfaqësojnë, që ngulmojnë të ngrenë në sipërfaqe çështje dhe individë që nuk janë asgjë as për Greqinë dhe as për Shqipërinë.

12 Komente

 1. D
  Démocratie botnor

  Ka dy gjëra, zonjë: 1. Beleri, 2. Fenomeni Beleri

  1. N
   Noc Rroku

   O GOCE !!!!!, Respekt për c'ka shkruan.. Vetëm desha t'ju them, se PLATONI ishte HELEN ; këta të sotmit lehin si gëërrrkkk gjë që si lidh asgjë me HELENET. Sa për bej- lerën, s është as gëëërrkk as Shqiptar e jo më HELEN. Fajtor jemi ne se e dinin çfarë monstre vrasëse ishte dhe pranuam peshqesh lëmoshë; për t'i bërë dhuratë miqos që të fitojë zgjedhjet. Tashmë e shpallëm hero ( për së gjalli) të gëëërrrr gëërrrr qizimit të Shqipërisë. ( se helenizim nuk bëjnë dot). Besoj se do i ngrihen BUSTE në një ë gjithë jugun e Shqipërisë, sic kanë të gjith ata gëërrrk të kanë vrarë masivishthqipëtarë

   1. N
    Noc Rroku

    RROKU t Pyt ,.!!!!!! Ca lidhje ka një vrasës me pagesë ( nuk di origjinëne tij , herë lerë, herë dionis,herë bej )me t MADHIN PLATON. Sa për HELEN nuk ka e nuk ka pas në Gëëëërrrqinë e sotme..

   2. P
    Pordhe me rigon....

    Gezuar ramazonin, turkish telesehir continue.......

    1. N
     Noc Rroku

     Oooooo Petro-Pavllo !!!! E kush nuk do pak LABËRI me shpresën se nesër do ketë dhe pak dinjitet ILIR. Robi lind e vdes me shpresë......

     1. A
      AC/DC

      Platoni ishte shek. i 4.b.c. Helene kane qene atehere dhe helene jane tani. Sa per F. Belerin ate e dine himariotet dhe jo pleherat e albanistanit.

      1. K
       Kokrra e jevgjitit.....qe qelb...edhe AC/DC....edh

       Hahahahahaha....po o palle kkk po....tani jane "helenet" e shpellave te Kurdistanit....dhe Kara-oglut..e Pontit.....

    2. p
     pavllo dhe petro

     Mase nuk e do belerin greqia ,,si thua ti ,,,,po himaren orthodhokse e do ,,,se kan nje besim ,nje histori ,,,,,,

     1. P
      Pic derr

      Ik o katunare shko laj zhulin e pastro morrat ....po na flet ti per histori....brekegrisur.....e gjysem-opinge.......

     2. I
      Imigranti

      Bravo Alba Malltezi.

      1. R
       Ram

       Respekte Alba! Një vërejtje: Iren Papas është shqiptare e jo helene

       1. K
        Kur do te filloni ti artikuloni gjerat ashtu sic d

        Nuk na "rruhet" kkkkk as per mbetjen osmsne Bejleri...e as per kurdo-libanezet bithe zinj te Athines qe qelben era djerse e hurdha........dhe ne gje tjeter o gazetare se qenke "dru" fare......helenet jane dicka tjeter.....dhe zhabzinjt e Athines se sotme jane dicka tjeter....mos ngaterroni....dollari (helenet) me kkkkk( greket).....mbaheni edhe per gazetare.....cmenduri....

        Lini një Përgjigje

        Blog Tema