Ku janë gratë shqiptare?!

27 Shtator 2022, 10:23Blog TEMA

Ku janë gratë shqiptare?!

Nga Brizida Gjikondi

Ato, ato të shoqërisë civile etj etj që çirren për fonde ose kush do flas në mikrofon dhe kush e organizoi protestën, dhe pikërisht në atë moment e vrasin atë.

Ku janë tani që po klithin gjithë gratë e botës?

Po gratë jastëk zbukurimi të parlamentit shqiptar ku janë, ato që “do” mbahen mënd për rraqet që veshën dhe kurrë për përfaqësimin e halleve dhe realitetit të femrës shqiptare.

Po ministret ku janë, në ç’vrimë janë futur?

Po vajzat e gratë e mediave të shou bizit, universiteteve ku janë..

A po e shohin që mbarë bota është ngritur me sy të përlotur nga Irani.

A ju thotë gjë emri Mahsa Amini, e vrarë barbarisht 22 vjec sepse i dilte një tufe e bukur flokësh nga perçja, po Hadis Najafi 20 vjec vajza me bishtalec, e vrarë sepse protestonte për Mahsan mbrëmë rrugëve të Iranit e njihni.

Ju që tolloviteni nëpër instagram tik-tok dhe bëni si pata imituese a e dini që jeta dhe emancipimi nuk është vetëm hipokrizi, imitim, intriga, tradhëti, zili, xhelozi, rraqe firmato, çantë 50 mijë euro por ndërkohë shpirti dhe mendja bosh?!

A e dini që gjetiu simotrat tona po luajnë me mbijetesën e dinjitetit dhe ekzistencës së shpirtit e lirisë?

A jeni, a jemi pjese e botes së vlerave dhe ne?

A e ndini?

A e shihni që mediat, tik toku dhe instagrami po shpërthejnë nga imazhet e protestanëve ne krah të vajzave dhe grave të Iranit?!

Shumë gra e vajza në mbarë botën po presin flokët në shenjë dhimbje, zije dhe proteste.

Nuk vlen bukuria e dy lekshit kur shpirti është gjak.

Po ju ku jeni?!

A jeni?!

6 Komente

 1. P
  Po çfare ministre moje Mavrie? Të flasin kunder sh

  Kam vë re se kure vjen puna për të ngritur, zërin kunder ideologjise islamike në Shqiprie as kushe nuke flet. Unë mendoje se kët lloje atmosfere shtypse e Ka krijue, Edi Rama, se pse e kthyre Shqiprine në një province të Turqise dhe në një qeflike të tine dhe të Erdoganit. Dhe kjo Ka arrdhure se pse Edi Rama, ështe teper i korruptume dhe i lidhure me krimin . Dhe duke qëne njeri i poshte ather edhe lidhjet i ke me njerze të poshte. Po Ku guzone ministrat të flasin kunder shtypjes që bëhet nga ideologji islamike? Se pse i heqe nga puna direk Erdogane Rama dhe shumica e tyre jame i sigurt që jane si Rama njerze shpirti zi islamike.

  1. D
   Dalina, goca me......

   Po ne ishim në dasmën e Karminës me Xeni sypeshkaqenin moj Brizida.......... . S'mund të ndahemi 100 copash, të jemi dhe ktu dhe në mbrojtje të asaj iranianes........................ - Ajo u vra, ça ti bëjmë , ta ngjallin......... Ndërsa njëherë martohet Karmina....... . Se Xeni e ka herën e tretë. Do martohet edhe për herë të katërt....... Oo, meqë ra fjala, ju përse nuk ju ftoi, as Xeni as Karmina......???

   1. P
    Pashai Turk

    Ne fakt ideologjia islamiste e ka shpikur edhe instagramin, tik tokun, facebookun, rraqet dhe cantat firmato dhe emisionet perputhen, perthithen, perciten, perqihen. Dhe femrat shqiptare nuk kane se si te dalin kunder klesaj ideologjie qe e ndjekin cdo dite ne tv. O avdall me nickname 1 km (per cfare......) ketu lart, irani dhe regjimi i tij ka gjynahet dhe krimet e veta, po ne Shqiperi nuk e kane idene se cdo te thote ideologjia e ayatollaheve. Revolta e grave ne Iran eshte e drejte dhe e pamohueshme, por nuk ka te beje me fene islame o avdall. Ayatollahet e shfrytezojne ideologjine e krijuar vete perj tyre per te ndenjur ne pushtet, pra eshte lufte per pushtet dhe sundim e veshur me idoeologji fetare o avdall.

   2. i
    injoranca

    jane te zena me dasmen e prostitutes karmina, se dyti po merren me budallaleqet e idiotes vjollca osmani, tamam "bibe" sic thone shkodranet dhe se treti i ka angazhuar foltoristi berisha ne mbrojtje te familjes se tij. pune kurvash zonje

    1. K
     Kapterri

     E kam shkruar disa herë në disa komente të tjera. Fatkeqësia e një kombi është injoranca e femrës. Nëse 50% e një kombi rritet në errësirë, mos prisni që nga to të dalin burra të ndritçëm. Shqipëria po tregon se vlerat e femrës janë kthyer në mesjetë. Babëzia dhe egoizmi do kthehen një ditë në bumerang

     1. T
      Turp

      Per sa kohe ti do t'i trajtosh pa respekt grate dhe vajzat shqiptare duke i share dhe duke i bullizuar me lloj lloj termash denigrues si "pata imituese" askush s'do te ta vere veshin cfare derdellit se je bere si fashiste e ekstremit te majte. Respektoji grate dhe femrat dhe pastaj shko te kerkosh solidarizmin e tyre publik, se mbase te ndjek dikush se gjithnje te shohim te vetmuar pikerisht nga fyrjet dhe sharjet qe iu adreson. Nuk mund te rekrutosh dot zerat e femrave duke i share publikisht, as duke i bullizuar dhe denigruar, perkundrazi iu peshtirosesh deri ne ekstrem. Nuk ke lene kategori popullate pa sulmuar dhe denigruar. TURP!! Juriste ti....

      Lini një Përgjigje