Mos ma prek Bubulinën

15 Maj 2024, 18:29Blog TEMA
Mos ma prek Bubulinën

Nga Ardian Vehbiu

Me qindra komente shoqëruan statusin tim të djeshëm për përkatësinë etnike të heronjve arvanitë të revolucionit grek; më shumë se gjysma e tyre e hodhën poshtë statusin, më rekomanduan se çfarë të lexoja, më quajtën tradhtar të çështjes shqiptare dhe të paguar nga grekët, ose edhe thjesht më shanë. E dija ç’më priste që kur i lashë komentet të hapura: kështu marrin pjesë bashkatdhetarët e mi në debatet publike, kështu kanë mësuar të bëjnë dhe kështu do të vazhdojnë.

Nuk kërkoj simpati as popullaritet me statuset e mia; nuk shqetësohem shumë nga indinjata dhe keqdashja e disave që nuk i njoh dhe që mbase nuk e meritojnë që t’i njoh. Por më shqetëson mbizotërimi, në mendjet e njerëzve të interesuar për historinë dhe identitetin, i një narrative në mos të shpikur të paktën krejt të vjetruar, e cila nuk i përgjigjet më narrativës historiografike moderne dhe gjithçkaje që kemi mësuar, si njerëz, këto dy shekujt e fundit.

Kjo është narrativë folk-nacionaliste, etnocentrike dhe ksenofobike, me nota viktimizmi dhe revanshizmi; që mbahet gjallë nga njerëz të paditur dhe intolerantë, të cilëve prej vitesh u është ushqyer një ideologji e keqe, fashistoide. Modeli i turmës kështu të krijuar është ai i një grupi tifozësh futbolli, që kanë dalë në rrugë për sherr. Ajo çfarë kërkojnë këta njerëz nga “Akademia” (si institucion që prodhon dije) është që të konfirmojë dëshirat e tyre infantile, dhe të sjellë “fakte” në shërbim të saj.

Dukuria është ballkanike, nuk kufizohet vetëm me shqiptarët. E veçantë për ne është vetëm heshtja gati e plotë, deri në asfiksim, e të gjithë atyre që duhej ta kishin kundërshtuar këtë lloj talljeje me dijen dhe emancipimin.

Kur shkruaj ndonjëherë për këto gjëra, nuk është se synoj të dobësoj ose të shkatërroj narrativat kombëtariste; mua më intereson e vërteta dhe përpiqem të sjell kontributin tim me aq sa mundem. Besoj se duke i shërbyer së vërtetës, njeriu i shërben njëherazi edhe komunitetit të vet qytetar dhe ndihmon për kthjellimin e mendjeve të turbullta. Edhe sikur këtë kthjellim të mos e arrij dot unë, të paktën u jap një shembull kolegëve për të mos e lëshuar veten dhe për të mos u dorëzuar para logjikës absolutiste, infantile të urrejtësve.

Shqiptarët nuk mund ta kërkojnë të ardhmen, në Ballkan, pa u paqëtuar me fqinjët. Ky mesazh i paqes u çua edhe nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Athinë, edhe pse shumë vrapuan ta interpretojnë si hakërrimë nacionaliste. Por paqja nuk mund të synohet, pa një angazhim të palëve për të biseduar mes tyre dhe për t’i dëgjuar të vërtetat e TJETRIT. Nëse ekstremizmat nacionalistë i gjen rëndom edhe në diskursin publik të serbëve, të grekëve dhe të sllavo-maqedonasve të sotëm, kjo nuk është argument që edhe ne të fillojmë të groposemi për luftë pozicioni. Afrimin do ta sigurojnë jo mendjet e nxehta, por mendjet që privilegjojnë komunikimin, ndaj konfrontimit.

Kur sheh sot si bashkëpunojnë mes tyre armiq të hershëm si Gjermania dhe Izraeli, Franca dhe Gjermania, Italia dhe Greqia, Shqipëria dhe Turqia, SHBA-të dhe Vietnami, SHBA-të dhe Japonia, e kupton se edhe konfliktet historike dhe bashkëkohore, që kemi me fqinjët, nuk janë të pakapërcyeshme. Dhe hapi i parë, drejt kapërcimit, është që gjithsekush të reflektojë në shtëpinë e vet, duke e ndarë mitin nga historiografia dhe përrallën nga e vërteta: konfliktet e kaluara nuk duhen lejuar të shkruajnë skenarët për të ardhmen (dhe as mund të pranohet si gjest pajtimi kërkesa arrogante ndaj tjetrit, kërko të falur!). Më duket absurde që të shkruhen me qindra komente, për një status rreth identitetit etnik të Bubulinës, një heroinë e revolucionit grek; dhe që me dhjetëra e dhjetëra bashkatdhetarë të hakërrehen kundër njërit prej tyre, i cili guxoi të diskutonte versionin folk-nacionalist, të identitetit etnik të arvanitëve! Ma siete pazzi? Ky lloj mllefi mua nuk më bën asgjë, por ligjërimin publik e dëmton, duke shtuar edhe më shumë byk, në mendjet e atyre që ushqehen prej kohësh me byk.

Ne jemi komb i ri në botë; megjithatë, e kemi tashmë një histori tonën, me dramat e veta, heronjtë dhe viktimat, nga të cilat gjithnjë mund të mësojmë. Për të mirëmbajtur identitetin tonë, nuk kemi pse të shkojmë dhe “t’u marrim” heronj të tjerëve – siç veprojmë ndonjëherë me arvanitët e Revolucionit Grek, apo me sensacionalizmat për origjinën shqiptare të këtij apo atij celebriteti, politikani ose shkrimtari. Është fatkeqësi jona, që vazhdon edhe sot, që mendjet më të ndritura që arrijnë të nxjerrin brezat, të shkojnë dhe të kontribuojnë në shkencën, dijen dhe kulturën e kombeve të tjera, duke u lënë shqiptarëve vetëm arsyen “për t’u ndier krenarë”; dhe për t’u engledisur me bubulizma.

Dhe kjo ndodh pikërisht kur kulturës sonë ngutshëm i duhen edhe shkencëtarët që kanë shkuar të punojnë në SHBA dhe gjetiu në Europë; edhe artistët që arrijnë sukses në skenat botërore; edhe profesorët që shkëlqejnë në universitetet e botës; edhe mjekët, inxhinierët, informaticienët, fizikanët dhe të gjithë ata të tjerët, me emrat e të cilëve tani mburremi, dhe të cilëve u japim medalje e dekorata si “nderi i kombit”.

Teksa nuk e vëmë re si na ka kapluar etnocentrizmi turbologjik dhe kalojmë kohën duke sharë “grekët” dhe “serbët” dhe duke identifikuar “agjentët e paguar” të tyre në radhët tona, njëherazi i jemi dorëzuar përuljes ndaj së huajës dhe të huajit, madje duke e vënë këtë të fundit si arbitër të konflikteve tona të brendshme, përfshi edhe politikën.

E kotë të shtoj që nga ky moçal nuk mund të dilet veçse duke përditësuar e përshtatur mënyrën si u transferohet dija moshave të reja dhe, më në përgjithësi, atyre që e kërkojnë. Nuk ka kuptim të tregosh vëmendje vetëm për shkollën dhe tekstet shkollore, në një kohë kur një pjesë thelbësore e dijes identitare transferohet nëpërmjet rrjeteve sociale, portaleve dhe televizionit privat dhe publik. Një debat paralel me këtë të tanishmin, lidhur me turbo-albanologjinë dhe deliret shqipo-centrike të etimologëve alternativë, tregoi lehtësinë me të cilën pseudo-dija po kërcen nga burimet e veta relativisht primitive, në mendjen e një mase të madhe qytetarësh, duke anashkaluar sistemin shkollor dhe universitar dhe orvatjet e organizuara për popullarizim të shkencës. Çështja nuk mund t’i interesojë vetëm Akademisë; lidhet me të ardhmen e qytetarit shqiptar, përballë sfidave që i dalin brenda dhe jashtë Shqipërisë; dhe me statusin e ardhshëm të Shqipërisë si shtet dhe faktor në Europë.

105 Komente

 1. S
  S mbulohet m...me shurre.

  S tha njeri je tradhetar...Thame je Arab Libanez apo Anadollak turk...Si mund te quhesh tradhetar I shqipetareve?

  1. G
   Gentiani

   Bravo profesor Vehbiu. Ketej nga Shqiperia e mesme kesaj qe ke shkruajtur sot I thone qe ke lare mutin me shure.

   1. S
    Shmil Gurra

    Vebi, unë jam ai i krahut "sharlatan", por disa kotologë me emër të madh, kot, nuk dua, për edukatë t´ua them emrat, por nuk e kanë as haberin e nivelit "mbigjimnaz" në shkencat e gjuhësisë dhe ju iu gatuani atyre statusin e tëpacenuarve. Në krahun e "sharlatanëve" u rradhis edhe Irakli Kocollarin e një plejadë intelektualësh erudit, po erudit. Derisa ju ndëgjoj juve (kam tre tituj të lartë akademikë dhe shije, sens e dituri që më sigurojnë që idiotizmat "shkencore" të kotologëve nuk i ha për djathë, ngase keni mbetur në suazat e viteve 60-të të shek. 20, kur citonim diku një dorë autoritetesh histrike gjuhësore. Ju, me grupacionin tuaj "akademikë" jeni në krahun e atyre që ia futeën thikën udhëtarit me shkronja, më 1804, ngase ai, nga perspektiva e sotme, është "sharlatani" i ngjyrimeve "fashiste". Mbetet të na fusni thikën.

    1. P
     Poshte tapetizmit llape-lepires!

     Ardian ju thoni qe shqiptaret duhet te paqetohen me fqinjet. Po si te paqetohesh me ta kur fqinjet nuk ndalojne me irredentizmat e tyre pa fund. Si ata greke edhe ata serbe. A banon ne Shqiperi dhe a i lexon dhe shikon se cfare bejne, pa pushim. Apo jeton ne Mars!? A ke degjuar ne keto 34 vjetet e fundit ndonje deklarate irredentiste te drejtuesve te Shqiperise? Madje, edhe po te shkojme ne kohen e Enverit, gjithcka thoshte ishte mos na sulmoni se do t'iu vijme ne Athine. Ndersa fqinjet na kane vjedhur (me ndihmen e fuqive te medha) me shume se gjysmat e tokave shqiptare dhe ti na keshilloke qe ne duhet te paqetohemi kur serbet sulmojne Kosoven me arme dhe greket duan te marrin Himaren dhe Shqiperine e jugut me vrasjet ne posten kufitare, me varrezat, me vjedhje te detit dhe me ligjin e luftes. A e kupton se cfare po thua!? A ben vet si budalla dhe idiot, apo je kthyer ne nje krimb zvarrites, per qellime qe vetem ti e di. Ti thua qe ne jemi nje komb i ri. Po serbet dhe greket a nuk jane edhe ata kombe te rinj? Te gjithe kemi qene 1500 vjet te roberuar (serbet 7 shekuj me pak) nga romaket dhe otomanet. Por mos harroni se ne jemi rrenjet, ne jemi pellazget, iliret, dhe sigurisht shqiptaret qe na eshte vjedhur identiteti, kultura, dhe tokat. Jemi kombi me i vjeter ne Europe. A e degjove se cfare that Emanuel Makroni ne Kryeministri, gjate vizites se tij. 'Ju keni qene ketu qe ne fillim, ju e keni themeluar, ju e keni frymezuar Europen.' Prandaj hiqi syzet e erreta dhe mendimet a turbullta etnocentrike dhe lexo me shume te njohesh popullin dhe vendin tend dhe mos u bej tapet dhe llape-lepires per irredentistet greke apo serbe.

     1. S
      Shmili

      KY i kotollogëve kanë mision të shenjtë - të kultivojnë ndjenjën e inferioritetit maksimal karshi fqinjëve shovenistë. Asgjë tjetër. Armiq të kulluar.

   2. J
    Janinë

    Ky legen Vehbiu ka guximin e qelbesires qe te na quaje “kombi i ri”!?. Ky shizofren aziatik thot se ne duhet te krijojme oaq me fqinjet. Po ky legen qelbesira mund te mos e dij historine tone shqiptare, por shqiptaret kurr nuk kane bere pushtime apo masakra ndaj fqinjeve. Dhe ky legen duhet tu drejtohet fqinjve te shqiptarve e tu kerkoje aryre te jen paqaor ndaj shqiptarve. Si mund ti ipet hapesire nje agjenti te huej me detyre kunder shqiptarve e kunder Shqiperise. Fakti qe guxon te shaj shqiptaret ne mediat shqiptare do te duhej ta bindte kete qelbesire per demokracine e qendrimin paqesor te shqiptarve. Legen qelbesira Vehni, a do te guxonte te shante greqiret apo shkojet ne mediat e greqirve apo te shkojeve? A do ta toleronin ata kete legen mbushure me qelb?

    1. V
     Vlora1912

     Z. Vehbiu jeni çuditshëm, një Mediokër i çuditshëm. Provokoni në një temë, ku ne Shqiptarët e kemi humbur "davan" dhe na dhëmb shum ky fakt, . Ti nuk nxite një debat mbi të cilën mund të doskutohej apo argumentohej. Ti thjesht provokove ndyrë, duke futur islamin para identitetit kombëtar shqiptar, i ndërgjegjshëm për reagimet që do kishe, si e pranon dhe vet, dhe tani akuzon komentuesit për etno nacionalizëm, folklorizëm... . Ndërsa ti je i zgjuari. . . Ajo çka bëre Ti Vehbi , thënë në mënyrë vulgare, është që ja fute p*radhës në një dhomë të mbyllur, Qelbe dynjanë, dhe prisje të të thoshin se çfar parfumi i mir ishte!! Mediokriteti jot provokues dhe përsëritës, meritonte thjesht injorim..apo asnjë reagim....Si për çdo mediokër tjetër

     1. P
      Për korrektesë

      O Vehbi, sikur t'a kishe lënë me shkrimin e parë, do ishte më mirë, se do justifikoheshe.qe "nuk më keni kuptuar, dhe eshte hequr nga konteksti". Tani, me kete shkrimin e dyte e dhjeve fare. Nuk e shikon qe i vetmi komentues qe te bën elozhe eshte je gjysma-gjel grekedashes qe e quan veten "E verteta dhëmb". Te gjithë te tjerët jane kunder teje. A thua te gjithë jane budallenj dhe vetëm ti i mençur? Merry vetem me faktet. A është fakt që Bubulina ishte arvanitase? Fakt është. Askush nga ne nuk po thotë që Laskarina lindi ne Stamboll, jetoi.ne Greqi, luftoi ne Greqi, vdiq ne Greqi per lirine e Shqipërisë. Askush. Ne vetëm Po themi qe ishte arvanitase dhe heroinë e revolucionit grek. Kaq. Gjithë puna eshte qe ne kete gadishull Ballkanik, si grekët dhe shqipetarët jemi njesoj, dhe nuk mund te dalin grekët dhe te thone qe nuk ka komb shqipetar. Kufijte jane ku janë, nuk ndryshojnë, por mos e moho historine e shqipetareve dreqi e mori. Qe te jetojme si miq, grekët shqipetarë duhet te pranojnë se ne historine ballkanike kemi vend edhe ne. Na quajte dhe komb i ri, pale. Ne jemi shteti i ri, se si komb, rrenjet i kemi tre mijë vjeçare a me shumë. Edhe Gërqia shtet i ri eshte. Edhe SHBA-te jane shtet më i vjeter nga Greqia. Qe ta themi shkurt fare, ky debatable është rreth kontributit qe kemi dhene si komb ne historine ballkanike dhe europiane. Pse të djeg ty mor Vehbi? A je shqipetar a çfare dreqin je? Unë nuk krenohem me Bubulinën, as me Kollokotronin, sepse luftuan dhe fituan per Greqinë. Unë dua vetem qe grekët t'a dine se ne jemi.po aq autoktonë sa ata.

      1. O
       Odi

       Ju lumtë,komentuat saktë dhe i treguat vendin një pseudoshkrimtari.

       1. B
        Bureto

        Referuar komentit @për korrektesë", bashkohem me @Odin, vetëm se jo në etiketimin prej tij të akademikut, dr. A. Vehbiut si 'pseudoshkrimtar'?! Vehbiu është intelektuai race dhe është i tillë sepse, siç atë e ka përcaktuar Sartri, pos të tjerave, intelektuali duhet të jetë edhe antikonformist. Aq sa e lexoj atë, ay mesa duket, duke iu bindur kësaj vetie të tij, e shpërfaq këtë, ashtu siç dhe në shkrimin e tij të djeshëm. Reagimi i sotëm i tij, ndaj komenteve rreth atij shkrimi, bërë nga lloj-lloj njerëzish, kinse 'patriotë', nuk duhet ta lejonë nivelin e tij të bjerë në kurthin e tyre. Ndaj, mu për këtë, isha dakord me dy komentet e cituara në krye të komentit tim.

        1. i
         ilirian

         Po te ishte si thua ti do shkruante ashtu sic shkruan nje akademik thote gjithmone te verteten dhe jo e sajon te ate, kur flitet per histori nuk mund te thuash meqe ka lindur atje e meqe ka luftuar per ate qe quhet Greqi sot eshte greke ketu ska asgje te sakte ne ato qe thua zotrote thjesht po perpiqesh te besh dicka qe vetem ti e di se cfare, ne me kembenguljen tende kuptojme qe ke interesa te ndryshme nga ato qe perpiqesh te thuash...

         1. A
          Arbni arbnor

          Po ky Vehabi tamam konformist është - stereotip i nuk ka dokumente të shkruara, ndërsa shkenca e ilirologjisë flet për një sërë. Sardenjishtja - është e folme shqipe, asgjë më pak.

        2. N
         Ne jemi te vetmit autoktone

         Me fal, por ne nuk jemi po aq autoktone sa greket! Ata desherojne te na thone qe jeni po aq autokton sa ne. Por faktet historike flasin qarte, per ata qe dine te lexojne. Ne jemi te vetmit autoktone or vella. Greket gjeten pellazget ne gadishulin pellazgjik dhe me pas ne gadishullin ilirik dhe tani ballkanik. Ne jemi pellazget, jemi iliret, jemi shqiptaret - nje vije e pandare. Nuk e them une, sepse do te isha idiot te shpallja nje gje te tille, por e thone historiane serioze te huaj amerikane, gjermane, austriak, italiane dhe sigurisht shume libershkrues te lashtesise.

         1. A
          Arnori

          Mos fol se Sokrati i Akademisë së kotologëve të con në batare !

         2. P
          Pollogu

          Sa e sa trima shqiptar ranë dëshmorë në luftërat e fundit për clirimin e Kroacisë e të Bosnjës. Ose ata të brigadave të Spanjës, ose italianë që ranë dëshmorë për clirimin e Dardanisë së Shqipërisë.

          1. S
           Shpirti i ARBNIT

           Kaq, sa për inferioristët e Akademisë së kotologëve - mercenarë shkrimesh si ky debili moral.

          2. F
           F.A.

           Mendoj se ka dy lloj qëndrimesh dhe analizash për mardhëniet shqiptaro-greke. Njëra është shkencore, si qëndrimet që paraqiten nga zoti Vehbiu, një shkencëtar me njohuri dhe bindje të kalcifikuara. Ky qëndrim ka një avantazh të madh në planin njerëzor, të krijon mundësinë për të qënë shpirtërisht njeri i qytetëruar. Qëndrimi tjetër është ai politik. Edhe ky qëndrim mund të klasifikohet si shkencor për aq sa politika mund të quhet shkencë. Nevoja për njohuri të thella dhe argumenta specifik ndaj problemit që trajtohet, në qëndrimin politik nuk janë të asaj shkalle që kërkohen si domosdoshmëri gjatë trajtimit shkencor. Kjo për faktin se politika ka ngjashmëri të madhe me një ajsberg, vetëm një pjesë fare e vogël e saj shfaqet në sytë e opinionit publik. Jo vetëm kaq, por një nga treguesit më sinjifikativ të qëndrimeve politike është fshehja e të vërtetave, shtrëmbërimi I tyre sipas interesit duke patur si qëllim të mbulojë dhe varrosë për së gjalli të vërtetën. Pra, përndryshe nga shkenca, e cila e ka të vërtetën treguesin e saj më të rëndësishëm, politika nuk shfaq pikën e respektit për të vërtetën.Tani, zoti Vehbiu, një burrë me një barrë mënd, për të cilin unë vazhdojë të kem bindjen se është ndoshta mëndja më e ndritur shqiptare për kohën që jetojmë, duhet ta shohë problemin shqiptaro-grek jo vetëm me syzet e shkencëtarit, por të marrë në konsideratë me realizëm qëndrimet politike të qeveritarëve grekë të shtrirë në kohë, qëndrime të cilat, duke patur parasysh traditën, si rregull, duhen parë me një fije dyshimi.

           1. P
            Pal Uka

            Edhe unè do tè gèzohesha qè zoti Vebiu tè ishte njè "burrè me njè barrè mènd"- siç e pèrshkruani ju z F.A. e nga kjo ditè tè arrijè tè ngrihet....Vebiu ka studiuar, pèrpiqet dhe me fjalèn, luan bukur si njè xhongler, por kur futet nè 'shushèn e lojès' tifozèt kundèrshtarè me insultet e tyre duhet tè ndikojnè nè pèrformansèn e tijè pa qènè i detyruar t'ju pèrgjigjet. Banorèt e gadishullit qè fituan shtetet e tyre shumè mè parè se sa shqipètarèt( kjo siç dihet nuk ndodhi pèr meritèn e tyre si revolucionarè apo demokratè) ranè viktima tè politikave shoviniste nè kurrizin e shqipètarève qè sot e gjithè ditèn vazhdojnè e skanè tè mbaruar. Vebiu e din mjaftè mirè si tè vèrtetèn historike po ashtu se çfarè kanè prodhuar aleancat 'ortodokse' greko-sllave! Ndaj zoti A.Vebiu vendose kontributin tuaj nè ndihmè tè atyre njerèzve qè me breza janè masakruar, denigruar e shpèrngulur nga trojet e tyre vetèm se ishin shqipètarè si ti dhe unè. Ajo e Vèrteta dhe e drejta ndodhet aty nè historinè tonè sa altruiste e aq e dhimbèshme. E vèrteta èshtè nè mesin tonè e kotè tè kèrkosh pèrreth!

            1. A
             Arbnori

             Të shkërdhefsha shkencën e diktatit dogmatik. Abuzoni me nocionin shkencë sic manipulohet me shalqinjtë e shartuar.

            2. F
             F.A.

             Mendoj se ka dy lloj qëndrimesh dhe analizash për mardhëniet shqiptaro-greke. Njëra është shkencore, si qëndrimet që paraqiten nga zoti Vehbiu, një shkencëtar me njohuri dhe bindje të kalcifikuara. Ky qëndrim ka një avantazh të madh në planin njerëzor, të krijon mundësinë për të qënë shpirtërisht njeri i qytetëruar. Qëndrimi tjetër është ai politik. Edhe ky qëndrim mund të klasifikohet si shkencor për aq sa politika mund të quhet shkencë. Nevoja për njohuri të thella dhe argumenta specifik ndaj problemit që trajtohet, në qëndrimin politik nuk janë të asaj shkalle që kërkohen si domosdoshmëri gjatë trajtimit shkencor. Kjo për faktin se politika ka ngjashmëri të madhe me një ajsberg, vetëm një pjesë fare e vogël e saj shfaqet në sytë e opinionit publik. Jo vetëm kaq, por një nga treguesit më sinjifikativ të qëndrimeve politike është fshehja e të vërtetave, shtrëmbërimi I tyre sipas interesit duke patur si qëllim të mbulojë dhe varrosë për së gjalli të vërtetën. Pra, përndryshe nga shkenca, e cila e ka të vërtetën treguesin e saj më të rëndësishëm, politika nuk shfaq pikën e respektit për të vërtetën.Tani, zoti Vehbiu, një burrë me një barrë mënd, për të cilin unë vazhdojë të kem bindjen se është ndoshta mëndja më e ndritur shqiptare për kohën që jetojmë, duhet ta shohë problemin shqiptaro-grek jo vetëm me syzet e shkencëtarit, por të marrë në konsideratë me realizëm qëndrimet politike të qeveritarëve grekë të shtrirë në kohë, qëndrime të cilat, duke patur parasysh traditën, si rregull, duhen parë me një fije dyshimi.

             1. F
              F.A.

              Mendoj se ka dy lloj qëndrimesh dhe analizash për mardhëniet shqiptaro-greke. Njëra është shkencore, si qëndrimet që paraqiten nga zoti Vehbiu, një shkencëtar me njohuri dhe bindje të kalcifikuara. Ky qëndrim ka një avantazh të madh në planin njerëzor, të krijon mundësinë për të qënë shpirtërisht njeri i qytetëruar. Qëndrimi tjetër është ai politik. Edhe ky qëndrim mund të klasifikohet si shkencor për aq sa politika mund të quhet shkencë. Nevoja për njohuri të thella dhe argumenta specifik ndaj problemit që trajtohet, në qëndrimin politik nuk janë të asaj shkalle që kërkohen si domosdoshmëri gjatë trajtimit shkencor. Kjo për faktin se politika ka ngjashmëri të madhe me një ajsberg, vetëm një pjesë fare e vogël e saj shfaqet në sytë e opinionit publik. Jo vetëm kaq, por një nga treguesit më sinjifikativ të qëndrimeve politike është fshehja e të vërtetave, shtrëmbërimi I tyre sipas interesit duke patur si qëllim të mbulojë dhe varrosë për së gjalli të vërtetën. Pra, përndryshe nga shkenca, e cila e ka të vërtetën treguesin e saj më të rëndësishëm, politika nuk shfaq pikën e respektit për të vërtetën.Tani, zoti Vehbiu, një burrë me një barrë mënd, për të cilin unë vazhdojë të kem bindjen se është ndoshta mëndja më e ndritur shqiptare për kohën që jetojmë, duhet ta shohë problemin shqiptaro-grek jo vetëm me syzet e shkencëtarit, por të marrë në konsideratë me realizëm qëndrimet politike të qeveritarëve grekë të shtrirë në kohë, qëndrime të cilat, duke patur parasysh traditën, si rregull, duhen parë me një fije dyshimi.

             2. p
              pjeter

              Vehbiu, me kete replike ndaj komenteve te shqiptareve po tregohesh hatermbetes,vet thua qe e prisje reagimin,qe dote thote jo vetem qe eshte "jlasike ballkanase",por edhe sepse iniciativa jote per te lare duart me Bubulinen me dy rreshta eshte edhe nje forme fyerje.Kthehu nga te duash,rirrutulloje ate ic gje qe shkrojte mbi Bubulinen,nuk te ben iç fare gazetar objektiv. Mustafa Nano shkroi nje artikull,mbi te njejten teme debati, ku u referohej burimeve,te cituara ne ate shkrim,zotrote te dukej shume nje gje e tille ?? apo aq dite, aq bere!!

              1. B
               Buda

               Fjala me e perdorur ne kete pacavure ishte fjala latine "narrative"= tregon, tregimtar, , qe ka veti tregimi, qe rrefen, qe kallxon...(Akademik A. Vehbiu, shkruaj me fjale qe i ka Fjalori i Gjuhes Shqipe.)

               1. A
                Abn

                Mos i thuaj se të fut në burg se je "fashist", ndërsa ai është skllav i inferioritetit karshi shkive e greqërkëve.

               2. T
                Tarras-Bulba

                Or pjeter mos u trego si nje pjeter trap i vertet. Por nq se ti nuk e ke ate bagazh te kuptosh shkrimin e Vehbiut, do perpiqem t'a shpjegoj me nje analogji te thjesht: Bubulina pavarsisht faktit se ka nje prejardhje Arvanitase, eshte ler e rritur ne Greqi, ku dhe u shpall heroin kombatare e Grekve per veprimtarin e saj ne ceshtjet e kombit Grek. Pra Vehbiu nuk ka si qellim provimin me fakte ne se Bubulina eshte heroin Greke apo Shqiptare, ai shkruan per komentet dhe reagimet qe pati ne shtyp mbi kete ceshtje dhe mentalitetin e disave. Per nje moment imagjino si ndiehemi ne Shqiptaret kur Serbet thone qe Heroi yne Kombetar Gjergj Kastrioti eshte me origjine Serbe sepse e ema, Vojsava, ishte me origjin Serbe...!? Te gjithe e dim se kush eshte Gjergj Kastrioti, s'ka nevoj te bejm historin e tij ketu. Pra ne kemi heronjt tane me te cilet ne krenarohemi sic edhe Greket kane te tyret.

                1. P
                 Pjeter

                 Bubulina ka lindur ne Perandorine Osmane dhe po atje vdiq ne 1825 . Ashtu si arbrit vllehet greqishtfolesit etjere . Edhe vete Greqia ne 1825 nuk egsistonte si shtet komb . Bile per saktesi ishujt ku vepronte Bubulina kane qene ishuj qe i mbajti perandoria austro hungareze deri ne fund te shekullit 19 kur ja falen Greqise . Historia e revolucionit grek eshte vetem nje perralle . Herojte e revolucionit grek ishin kryesisht kacake pothuajse te gjithe arvanitas qe luftuanpervterritorin e tyre e se kishin idene se cfare ishte Greqia . Njesoj si historia jone qe themi qe Skenderbeu luftoi per Shqiperine kur ai luftoi per zoterimet e veta

                 1. a
                  armand

                  TARRAS-BULBA , sei pazzo per caso ? Vojsava ishte vajza e Gergurit. Me gjej nje serb me emrin Gergur dhe do jem dakort me ate qe shkruan. Ta haje e mira ta haje mos u beni me katolik se papa kur vjen puna ti fusim shkopinj ne rrota njeri tjetrit. Ato fjalet italisht me lart i kopjova nga Vehbiu,.....dhe eshte shenje e qarte se ne ¢'nivel psiqik e kane katandisur Vehbiun te menduarit ndryshe.

                  1. S
                   Shqiptariarbnor

                   Tarras Kcari, të panumërt janë shqiptarët me mbiemrat shqipe "GËRGURI". Clirohu nga shpirti skllavërues ndaj mendimit serborusogrëq

                 2. D
                  Dakord

                  Me këyë artikull i meriton të gjitha sharjet që ka fjalori i gjuhës shqipe e greke bashkë. Ky shkruan që "ne jemi komb i ri në botë"!!!!! Ne jemi shtet relativisht i ri dhe jo komb i ri. Ne jemi komb i lashtë dhe autokton, me gjuhë unike. Çfarë ta shash këtë autor veçse jashtëqitje e kombit të vet.

                 3. B
                  Bujar Kanapari

                  Disa nga komentuesit, qe nuk bejne asnje gabim ne drejteshkrim dhe formimin e fjalise, mund te jene dhe koleget tuaj profesionist. Ajo qe mua me ben te reflektoj te kunderten ne lidhje me Heroinen greke, eshte emri dhe mbiemri i saj. Bubulina, mua nuk me duket si emer dhe mbiemer grek, por tipik shqiptar. Ne kohen e Bubulines, nuk eksitonte as shteti shqiptar dhe as grek deri ne vitn 1831. Cfare gjuhe fliste ajo ne familje?

                  1. P
                   Pedagogu

                   Po pse more Ardian ,nuk u ngope dje me te shara dhe ofendime ? Atehere nuk je ne gjendje te kontrollosh cfare shkruan,qe do te thote me mire mos shkruaj. Ne shtepine e Bubulines flitej shqip[

                   1. P
                    Po çfarë prisje

                    Po çfarë pret nga islamikët shqip foles? Këta për dhunë dhe pritimivizëm jën numer një në botë. As një Fe a po praktikim tjerët për veç islamit dhe në kët botë nukë të mëson që të vrasësh dhe të bësh pedofil në emer të krijusit...

                    1. N
                     Na mbyten b...lepirsat...

                     C'pune ka islami ktu more kallare....ju ka mbetur "ora" tek islami...kur nuk keni argumenta....ky gazetare koqe bastardon faktet dhe shkruan sipas deshires....dhe kur i jepet pergjigjia e duhur....atehere shqiptaret qenkan islamista...pastaj ju vjem keq kur ju thua we jeni legene...

                     1. N
                      Noc. Rroku

                      Një Bajge e tillë thot Komb i Ri. Akoma vuan mërinë e asmonëve, që DY GJergjët , i Veriut dhe i Jugut i mblodhën në LEZHË, krijuan KOMBIN, katër qind vjet para se të pillej gerrqia, luftuan dhe fituam kombin,...

                    2. F
                     Fevziu

                     E çfarë na the me këtë paçavure që ke shkruar??? Vetëm ti dike historinë,duhet të lexojmë vetëm ty nga sot e tutje,shko mor idiot kronik.

                     1. S
                      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                      Adrian je i respektuar per rrealitetin tend persa i perket te veretetave mbi arvanitet apo Boubouliman ne vecanti,ok. Persa u perket birazereve tuaj tourkalvanoi, eshte fataleeeeeeee por kjo eshte gjendja e mjere e tyre: injorante,majmuna te zbutur...kjo eshte dhe fakti se perse nje xhelat si Hoxha Berisha i shkerdhyen per 50 vjt.Pa harriuar ketu edhe te tredhurin atheos citjonezi, I cili vazhdon edhe per nje mandat te katert ndoshta dhe te peste te tall kart me muslimon brother's m'Albanistan!!! Ne Evropi do te mblidhte kanoce....ketu ben patriotin!!

                      1. A
                       Alban

                       Tradhetaret e kombit kane emer.... Si e ke emrin ti?

                       1. M
                        Mondi

                        Ky e ka per turp ta mbeshtesi nje bythqire si ty.Ja lexo komentin tend dhe duket qarte me ke ke te besh: racist I eger,injorant,inferior,sufllaqexhi,hajdut qe mezi pret te vijne ne pushtet ata qe te terheqin nga hundet per pese leke.Shko mbush vrimat tashi se I zbraze per sot.

                        1. Y
                         Ynanistan

                         Pra cfar thote Vehbiu,,????ky thote e dija qe do mewofendonin,,,tipik provokator si ky mongolopontiocobanocifutovurkaro “grek “ketu lart mbi karin tem,,pra edhe ketije gjithe diten I pelqene te shkerdhehet duke bere te pashpuaren ketu tek Tema,,kjo eshte jeta e nje putane te beje gojore ne burdello per te siguruar buken e gojes,,,ptyyy kerma mongolopontiocobanocifutovurkaro “grek “ po nuk ju pelqejne tju shkerdhejne gojen mos vishni minifund me tantelle si janullatosi,,vishni pantallona shajaku si Skenderbeu,,,pty rrace gjarperi me fytyre miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,pty pjella te ndyra,,pty kerma

                         1. M
                          Mbresa

                          KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                          1. G
                           Graqiret Sumqire

                           Po, eshte i respektuar nga sumqiret graqire, sic eshte edhe vete.

                           1. E
                            E verteta dhemb....

                            Eshte i respektuar sepse eshte i vetmi (edhe pse muslimon) thote nje te Vertet te madhe: Arvanitet orthodhoxe nuk kan asnje lidhje me muslimon brother's m'Albanistan. E VERTETA dhemb, eshte shkruar ne istori.... muslimon brother's m'Albanistan jane turq,kjo edhe sipas nobelistit turk O.Pamuk: tourkalvanoi m'Albanistan jemi birazere,jemi turq,jemi nje gjak,nje DNA.. Fundja pse duhet te ndjeheni te turperuar pse jeni turq!? Njerez jane njelloi perpara Zotit o Allahit(sipas jush). Gerrmoni sunduket e Istanbul,aty do te gjeni defther/qitapet me origjinen tuaj.... gezuar Rramaxonin!

                            1. P
                             PLL

                             Na dhemb fort cari se cka vjellni ju, shovenistë të halosur

                           2. J
                            Janulla

                            Ik mor moterqir mut , mor majmun ….mbeti te beje politike vurkari qe i qelbej goja mut ….yyyyyt bythqir kalamishtesh , ik futi njenpjate grosh kishe , vec hap syte se papuli i ka veme syte gruas tende …do ta valoj patllakun …ri be gam gam ti si qent e qelbur ….yyyyyt malaka

                            1. K
                             KORÇARI

                             @Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes. Më në fund dole dhe ti o... Gjete ca kohë të shkruash , se të mbytën gojoret... Mirë që gjete kohë të shkruash se vetëm B@thës I bie ,nga mëngjesi deri pasdite e mës pas vijon me gojore.... Po ske faj ti ,e ka në gjak soji yt ,prandaj ju quajnë edhe Gërqira ... Bëj edhe ndonjë pushim ore, se e bëre b@thën komardare.....

                            2. S
                             Shaqo

                             Me i mencur se gjithe komentuesit je o Vehbi? Jane shume me te ditur ata se ti, sipas teje arvanitet nuk jane shqiptare, as greke, as italiane, por nje komb tjeter. Cfare nuk degjojme e nuk shikojme ne keto kohe, zot na ruaj nga te paudhet.

                             1. k
                              kozi

                              Laskarina bubulina ,,,eshte heroin e revolucionit grek ,,,,per kete u takon te krenohen vetem orthodhokset e greqise dhe albanise ,,,se ishte e besimit grekorthodhoks ,,,,,,,myslymanet e shipris nuk kan pun me bubulinen ,,,,,kane heronjt e tyre si...ali pasha ,ibrahim pasha ,haxhi qamili ,,hajredin babarosa ,mehmet shehu ,,etj

                              1. B
                               Berati

                               “Kozi” qelbesira slavoaziatike, Shqiptaret jane poull me lidhje ghaku dhe kane te gjitha besimet fetare brenda. Ti me lodhje te dobet gjuhe greqirje si slavoaziatik e din qe nik e ke vendin ketu. Prandaj gjithon mundohesh te identifikohesh me arberoret si te se njetit besim sepse pa arberoret ti kthehesh mbarapa zurrig ne sllavoazin tende. Kot perpiqesh deshprimisht te perçash arberoret.

                               1. L
                                Lali Flow

                                Kurse ti ke hero Carin e Janullatosit. Jevg greqie i shkerdhyer nga prifterinjte orthodhoks si kreykermat qe mba Greqia

                               2. H
                                Historian

                                Shume pis burre qenke ,i ke merituar te gjitha sharjet ,do ishte mire qe te jepnin fhe nje dru te mire kurizit tat ,e lexova shkrimin tend sot ,me beri pershtypje ku thoje ( ne jemi kombē i ri ne botē ) lexo dhe nhe here historine e te pareve tane ,e do mesosh historine ,por ti pis burre me te vertete te paskan paguar Greket .

                                1. P
                                 Poseidon

                                 JE NJE KOQE GJITHESESI,MEGJITHATE SHQIPETARET DHE GREKET JANE NJE .....GJUHA ESHTE AJO KISHTARE.......NDARJA ESHTE SIC JANE KUDO LEBER,LALE,MYSZEQAR,MALOK ETJ....TI JE NJE TIP MALOKU

                                 1. N
                                  Nik

                                  E para Z. Vehbiu (jo Alimuça ndjese paste) duhet te jesh i sinqerte dhe jo te genjesh! Reagimet e lexuesve ndaj shkrimit tend ishin pothuaj 100% (jo siç thoni ju: "me shume se gjysma" kundra argumentit tend! Zoteria juaj e gjen te keqen tek shqiptaret, jo tek vehtja tuaj, pa lere pastaj tek greket qe nuk piptin fare per ta! Minimumi duhej te kerkoje falje per lajthitjen e radhes! U more me nje fakt te thjeshte qe tha Z. Rama se ne familjen e Bubulines flitej Shqip! Si gjuhetar (po te ishte vertet i tille) Z. Vehbiu do te duhej t'i meshonje gjuhes Arvanite qe fltiej atehere dhe tash dhe jo besimit fetar sepse tek e fundit Shqiptare ortodokse ka patut dhe ka edhe ne Shqiperi. Me "argumentin" e tij Z. Vehbiu do te dilte kunder vehtes ne kohet e ardhshme po te permendej (sigurisht po te mos ishte kaq i vogel saç eshte) se Z. Vehbiu ishte me orgjine Shqiptare apo qe fliste Shqip edhe pse jetonte ne emigacion! Askush nuk ka kerkuar qe grekeve t'u marim heronjte Arvanitas por historia ben punen e vet dhe normale qe s'ka asgje te keqe qe te permendet orgjina e hershme e tyre. Z. Vehbiu i jane errur syte nga shovinizmi shteteror grek qe ka dyqind vjet qe punon per enderrat ne sirtar per asimilimin e Jugut te Shqiperise me te gjitha mjetet e mundshme, perfshire blerjen e shume "shqiptareve", "gazetareve", "politikaneve", "studiuesve" mendjehapur ndaj greqizmes etj. Z. Vehbiu kurre s'ka thene gjysem fjale per "ligjin e luftes" apo tragjedine Came por kujdeset qe Shqiptaret te jene me qengja seç i beri komunizmi i Vehbiut bashke me Vehbiun vete.

                                  1. U
                                   Ushta

                                   Vehbi, të parët e mi, nga nëna, ishin ortodoksë. Mua aq më ha cari për këtë argument muti tëndin. Jam arbnor ilir, kaq.

                                  2. R
                                   Ringjallja pellazge

                                   Po c'fare pret ti mor "akademik"? Si mund te harrojne shqiptaret se TI para disa vitesh bere arkeologun dhe nxore ne Bylis qe flitej "graqishte". Pra u bere vete deshmitare i "gjalle" i mbi 2000 viteve te shkuara. Ndersa tani na dole i vdekur i para 200 viteve, te cilat jane te mire dokumentuara. Pra, a te falet ty mor psikopat qe cdo lloj prezantimi para lexuesve shqiptare mbron dhe mer te mireqene cdo fakt "allagrek"de mohon, cdo lloj fakti sado i dokumentuar qe eshte per perkatesine shqiptare. Nese e quan veten akademik dhe je ne mbrojtje te perkatesise dhe historise shqiptare, PLASE KOKEN dhe silli lexuesit shqiptar faktet e perkatesise se tij. E verteta eshte se ju personilishte, si ne gjuhesi ashtu edhe ne histori, keni dale vetem per te vjell vrer kunder vendit dhe popullit tuaj. Arvanitet luftuan per liri. Vetem pasi u zhduken dhe u vrane heronjte kryesore te asaj lufte per liri, kerma greke filloj te dali ne siperfaqe dhe e tille ka ngelur edhe sot e kesaj dite. Nje shtet ku shtulla kryesore ishte popullsia shqiptare, u kthye ne shtetin me urryes te perkatsise shqiptare.

                                   1. R
                                    Rada

                                    Ringjallja, të përshëndes. Ky far kotologu di vetëm indoktrinimin si mësim. Faktet i duken "fashiste" se ua përmjerrim fytyrën shovenistëve fqinj. Erdhi dita e ARBËRIT !

                                   2. I
                                    ILIR

                                    O Vehbi une nuk e di se car je dhe nga se shtyhesh per percaktime te tilla.Per mua Bubulina,Bocari etj,arvanitas qe luftuan dhe udhehoqen revolucionin Grek ishin dhe mbeten Shqipetar.Ata nuk luftuan per Greqine pasi ky shtet nuk ekzistonte.Ata luftuan per clirim nga Turqia dhe te gjithe e dime se cfare bene Greket me ta duke i menjanuar deri ne zhdukje fizike.Te gjithe e dime se si sot shteti grek ka trajtuar Shqiptaret Arvanitas duke shkuar deri ne asimilim me dhune apo ne eleminim fizik.Rasti me i fundit eleminimi i figures se shquar Arvanitase Aristidh Kola.

                                    1. a
                                     arvanitasi

                                     Ik mor langaraq që nuk ke asnjë klasë shkollë si historian se nuk ka ngelur historia ne doren e idiotëve si ti, A po ,ke mbarur fakultetin e Histori Filologjisue për mesues gjuhe në fshat dhe ngaterron emrin e fakultetit me identitetin tend profesional

                                     1. G
                                      Gjergji

                                      Gjuha Shqipe eshte pergjigja

                                      1. L
                                       Lala

                                       Ky kokekoqa duket si vella binjak me kokeloqen Lubonja

                                       1. d
                                        demokrati

                                        Tezat e re antihustorike dhe antishqiptare e vehbiu:Shqiptaret jane komb i ri qe kerkon te marre heronjte e gjitoneve.Kete teze vehniu dhe sivellezerit e tij te akademise ruse te tiranes, duhet ta mbeshtesin duke mohuar Gjuhen Shqipe dhe vjetersine e saj dhe si do ta beje vehbiu , Me Policim te historise se imponuar ne shkollimin e brezave te rinkqe do te mesoj nga llosh akademia e tiranes se gjuha shqipe eshte krijuar pas ardhjes se serbeve, se shqiptaret jane te ardhur nnga Kaukazi dhe u formuan si komb ne 1912.vehbiu nuk eshte rrufe ne qiell te paster, as llosh akademia, as rtsh e yzeireve eshte kthyer ne nje tv nga ku kercenohen me pranga atdhetaret shqiptare te dijes.oliver shmidi si fenomen po e gerryen kombin shqiptar, ata kerkojne te mbysin te verteten historike dhe objektivi kryesor eshte Gjuha Shqipe. Jeniceri vehbi nuk eshte nje don kishot intelektual por nje mohues vetdashes i se vertetes historike te shqiptareve, jo me shpate si parardhesit e tij por me helmin e genjeshtres.

                                        1. K
                                         Kazani

                                         Diku ngatërohesh ti... Me dashje apo pa dashje (këtë nuk e dimë). Që të thuash është Shqiptare ose më saktë arvanitase (prejatdhje arbërore)... Nuk do të thotë se i ke marr heroinën e revolucionit grekëve. E qartë që ajo luftoi për revolucionin grek. Por o themi original.. çfarë ishte! Sa për sqarim normal që nuk është Shqiptare (e asaj që sot është Shqipëri). Por nuk e di pse i jep këto nocione. Kur dihet se ajo që është sot Greqi dhe Shqipëri nuk kanë qenë asnjëherë më parë këto që janë sot madje dhe me këta emra. Pasi e gjitha ka qenë perandoria byzantine (pra as Greqi e as Shqipëri) Pastaj atë që sot është Greqi 400 vjet dhe atë që sot është Shqipëri 500 perandori Osmane. Kështu që përderisa nuk kanë egzistuar shtetet nuk mund të përdorim definicionin e shtetësisë atë të sotmin. Por në ato koha kështu fliteshin njerëzit. Psh Spartaku -Trakas, Akili-Akej, Hektori-Trojë, Aliu (Pasha)-Shqiptar, Etj, etj. Pra ajo që ti paraqet thua Bubulina Greke... Po si ishte Greke kur Greqia nuk egzistonte para 1821. Madje as grek nuk quheshin por romio pasardhës të helenëve. Prandaj njerëzit në ato kohë kështu quheshin. Pa harruar që dhe levizja ka qenë relativisht e lirë brenda perandorisë. Pra një pjesë e mirë e revolucionit grek ishin njerëz të tjerë (ata që e filluar realisht sulmin më anije nuk flisnim greqisht por arvanitshe, e ngjajshme me gjuhën e trevave Arbërore dhe me dialektin "toskë" të sotëm. Por ama luftuan për Greqinë. Formimin e shtetit Grek të sotëm dhe pavarësisë e tij nga Turqia. Dhe normal që më formimin e shtetit grek ishin de facto dhe de jure shtetas të Greqisë. (Pas gati 90 vjetësh kemi formimin e Shqipërisë atë te sotme). Por kjo s'do të thoshte se Shqiptarë kishte apo ka vetëm në këtë territor. Fakti që themi se përreth Athinës ose në rrethinat e gjirit Argolic ka pasur dhe ka arvanitas nuk do të thotë se ka qenë ose është Arbëri apo më keq Shqipëri. Por se këta njerëz janë parardhës të Shqiptarëve të sotëm ose arbëresh zhvendosur përgjatë kohërave nëpër këto territore. Por kursesi jo grek. (Më e pakta më këta të sotmit). Të thuash se është ose ka qenë arvanitase ke thënë se nuk është Grek/e. (Por jo shtetase e këtij shteti). Aq më tepër të ngresh pretendime territoriale mbi faktin e levizjeve lokale të njerëzve nëpër dekada apo dhe pak shekuj... Bubulina (dhe shumë të tjerë (ndër emrat më të spikatur të revolucionit grek)) i perkisnin këtij grupimi (mos u ngateroni më fenë)

                                         1. D
                                          Dardan

                                          Vetem nje agjent i huaj mund te shprehet me kete fjali: "Teksa nuk e vëmë re si na ka kapluar etnocentrizmi turbologjik dhe kalojmë kohën duke sharë “grekët” dhe “serbët” dhe duke identifikuar “agjentët e paguar” të tyre në radhët tona." Duket qe A. Vehbiu ka pjesen e tij ne milionat qe derdhin Beogradi dhe Athina per percarjen e kombit shqiptar!

                                          1. K
                                           Kasemi

                                           Ne jemi komb i ri në botë; thote akademiku i leshit A. Vehbiu

                                           1. C
                                            Cimi vlora

                                            Zoti vehbiu ne nuk jemi kombe i ri sic thua ti ,por shtet iri ,gjuha shqipe eshte vertetuar qe eshte shum e vejeter e folur .Edi Rama nuk tha qe heronjte greke jane shqiptar por vinin nga familje ku flitej shqip jo si tani qe ne territorin e shqiperis zgjedhe kombesin, toka e shqiptareve ju jepet minoritarie grek dhe greqia bertet te mbrojne pronat eminoritarve dhe ne sipas teje jemi nacionalist qe te permendim ato qe ata kane shkruar vete.luftrat fetare nuk percaktojne kombesine e atyre qe luftojne .

                                            1. N
                                             Noci

                                             Vetem nje rresht lexova ku thote"Ne jemi komb i ri ne bote"Pra sipas profit edhe ky i fryn qe ne na sillen Turqit,apo teoritë serbe qe ne duhet te liroje tokat se jemi te ardhur vone ketu

                                             1. U
                                              Undefined

                                              Hahahahaha.....shkruajte nje pacavure qe eshte te vesh,,,,,,duart ne koke,,,,,,dhe tani ndihesh si,,,,,b....q....,,,,,,,kur merr pergjigjet e shqiptareve....si ishte ajo thenia jote....midis arvaniteve dhe shqiptareve te sotem nuk eshte faktore bmvrtem koha por edhe Feja,,,,,,,shtrohet pyetja o carac po per arberreshet e Italise qendron kjo gje...????....po dite kete...kupton edhe pergjigjet qe te kane dhene shqiptaret....kaq e thjeshte eshte....o zari i Athines.....

                                              1. A
                                               Asd

                                               Pallavrat jane me te lehta per tu pranuar sepse nuk ke nevoje ti vertetosh. Cfare rendesie ka qe Bubulina mund te kete qene greke apo shqiptare (por mos u ndalni tek ky konstatim i pare) kur ate e perdorim per te fuqizuar qendrimin ne pushtet ?(Ketu qendroni pak te mendoni me gjate)

                                               1. M
                                                Marko Bocari

                                                Do beje mire,dhe do ti tregoje komentusve,meqe je person publik,nivelin te me analizen e bere,bere gjithe ate shkrim,dhe nuk na the gje.Komentet dhe pytjet qe dalin,si revolta qe mund te shprehet,ka keto pytje:A eshte folur shqip ne shtepine e Bubulines,dhe a flasin shqip,arvanitasit?,dhe nuk ke pse zgjatesh,pa asnje argument,te tjerat konkluzione dhe aludime per komentusit,jane pa asnje vlere,komentusi thote ate qe mendon,kurse ju personat publik,mbani pergjegjsi per ate qe thoni.

                                                1. .
                                                 ..........

                                                 O Vehbi..... Që kur DASHURIA PËR ATDHEUN E IDENTITETIN KOMBËTAR u quajtëka ''narrativë folk-nacionaliste, etnocentrike dhe ksenofobike,'', pra ti o Vehbi ''Përparimtari'' na quajtke Atdhedashurinë, NARRATIVË FOLK-NACIONALISTE ETNOCENTRIKE DHE KSENOFOBIKE ????? Po përse o VEHBI NA QËNKA KAQ E KEQE ATDHEDASHURIA ,APO DASHURIA PËR KOMBIN ??? O Vehbi ''Përparimtari'' nga njëra anë na hiqesh si përparimat dhe nga ana tjetër qënke ANALFABET.... Shpjegona pak o Vehbi ''Përparimtari'' përse na Shkruan ''ETNOCENTRIKE'' dhe jo '' ME EPIQËNDËR KOMBËTARE'' siç duhet ta shkruaje e thoshe në gjuhën shqipe... apo që të duket si diçka e keqe ???? Vehbi B@thshituri, do të të kishte zili edhe vetë VENIZELLOSI , krijuesi i IDESË SË MADHE (MEGALI IDHEA) bile edhe vetë krijuesi i NACERTANJE-s Sërbe do ishte Ziliqar me ANTISHQIPTARIZMËN TËNDE.... SADO QË TË PËRPIQESH TI DHE ATO QARQET E ERRËTA QË TË PAGUAJNË ,, IDENTITETI SHQIPTAR DO TË MBIJETOJË....

                                                 1. P
                                                  Para Laci

                                                  Me sa kuptova une nga fjalimi i Rames ishte kontributi qe Shqiptaret kane dhene per Greqine neper shekuj. Rama nuk tha qe ne familjen a saj flitej gjuha Arvanitase por shqip. Tani, se nga vijne Arvanitasit une nuk e dij se vetem 12 vjet shkolle kam (Pastaj edhe une u largova). Ne ate kohe ndoshta Evropa duhej te ndertonte nje shtet kristian ne kufij me Turqine (se ashtu ishte koha atehere), por Greqia duhet te kete me shume liri nga ana e fese tani. Ne familjen time te gjere bejne pjese Katolike, Myslimane, Ortodokse dhe Ateiste. Them se shumica e familjeve Shqiptare eshte e njejte. Grindjet qe bejme ne familje gjithmone jane per politiken dhe kurre per fene. Ne Balkan Shqiptaret jane me liberalet kur vjen puna per fene. Bubulina eshte heroine Greke pamvaresisht prejardhjes se saj, por nuk duhet harruar kontributi Shqiptar per Greqine nder shekuj.

                                                  1. n
                                                   nardi

                                                   "Ne jemi komb i ri në botë" Vetem me kete shprehje i the te gjitha.

                                                   1. M
                                                    Maloku

                                                    Identiteti Shqiptarë përcaktohet më së pari nga gjuha Shqipe. Për shumë arsyje kjo. Nëse kjo Bubulina k folir Shqip në shtëpine e vet, është Shqiptare. Kaq është puna këtu. Pastaj marrëdhëniet le ti kemi të shkëlqyera me Grekët. Askush s’po kërkon probleme më fqinjët. Askush s’po kërkon fakte akademike për deshira meskine. Por mos e quaj aq të lehtë te sulmosh një nga shtyllat e identitetit Shqiptarë dhe pastaj të presësh mos të marrësh reagime. Shqip nuk ka folur as nuk flet njeri tjetër përpos Shqiptarëve.

                                                    1. .
                                                     ......

                                                     Derdimenit B@thshitur Vehbi, do ti sugjeroja të lexonte pak Deklaratën e dërguar nga SHOQATA ARVANITE (ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ) që u themelua në vitin 1897 nga MARKO D. NOTI BOÇARI (Familjar i Marko Boçarit) dhe gjithë pasardhësit e Heronjve Shqiptarë (Arvanitë) që luftuan për çlirimin e greqisë për shqiptarët e shqipërisë e cila pak a shumë kishte këtë përmbajtje ''' VËLLEZËR SADO QË JEMI TË NDARË NGA VENDEI KU JETOJMË DHE NGA FEJA , NE JEMI VËLLEZËR. JU FTOJMË TË BASHKOHEMI DHE TË LEMË MËNJANË INATET, ARMIQËSITË DHE PËRÇARJEN QË NA KANË MBJELLË TURQIT DHE FEJA '' pra e pranojnë hapur që janë Shqiptarë. Vehbi b@thshituri na e quan të keqe të madhe dhe PRAPAMBETJE ATDHEDASHURINË ....

                                                     1. G
                                                      Gjeli

                                                      Vehbi je trap gjyraleshqiperia eshte kombi me i vjeter ne bote ,shteti me i ri po eshte . Panggalo ministri i jashtem i greqise nenje emision ne TV SKY, gazetari grek tha si ti revolucioni grek dhe greket cliruan greqine ai pa pritur u hodh e tha revolucionin e bene arvanitasit dhe greqine e cliruan arvanitasit , asnje nuk piptiu

                                                      1. A
                                                       Alfa

                                                       Pallë me shkollë ky Vehbiu.

                                                       1. A
                                                        Arjan Reci

                                                        Je thjesht I pa ditur. Te quhesh injorant eshte fjale me e lehte se ne fjalen shqip "I pa ditur "Sa per te te hapur syte nese e kupton, shtroj pyetjen,edhe te kishe shkruar per nje komb tjeter do te kishe marr komente me te tmerrshme. Dija per nder shqiptareve se te tjeter do te kishin nxjerre fare te pa vlere ne punen tende.Me beso. Provoje qe ta kuptosh.Te tjeret dine çfare flasin. Perballen çdo dite. Kuptoje

                                                        1. D
                                                         Diskutimi mbi Bubulinen duhet te vazhdoje bazuar n

                                                         Zoteri Vehbiu, po shkon me tej ne analizen shume te gabuar qe bere dje. Kjo ndodh se qasja dhe supozimet e tua jane komplet gabim. Ti mund tebjesh i kenduar, por edhe tere ata qe kane komentuar shkrimit ten kane te drejte, ata te treguan ty se ku e si ke gabuar. Mos shkruaj nese te mbetet hatri dhe nuk do kritika. Po ke fakte, ato na thuzj, mbi ata mbeshtete analizen. Ti duhet te dish dicka nga shkencat dhe duhet te mbeshtetesh ne to dhe jo ne perkatesite fetare etj. Mbase eshte me mire ti drejtohesh direkt z. Rama qe u shpreh po publikisht per Bubulinen. Mendohu mire, bazohu ne fakte, shmang perkatesine fetare nga qendra e analizes tende (ketu e ke gabimin me te madh) dhe drejtohu z. Rama. Ai do te pergjigjet ty se ku e mbehtet ate qe tha per Bubulinen. Ne do tu ndjekim te dy, e me pas do shprehemi me koken tone.

                                                         1. P
                                                          Plaku pa dhambe

                                                          Bubulina ishte greke ashtu si psh Panajot Pano apo Jani Kaci pavaresisht prej origjines se tyre greke jane shqiptare .

                                                          1. B
                                                           Bureto

                                                           O plako, mos na habit me të tilla broçkulla! Po ngatërron shtetësinë me etninë. Ata që përmend ti ishin shtetas shqiptarë, por jo dhe shqiptarë etnikë. Se ja psh., a ke dëgjuar për Hajk Zaharian, kompozitorin e shquar durrsak? Ai, çfarë është armen apo shqiptar? A thotë që është armen, dhe ashtu është. Po arbëreshët e Italisë çfarë janë, po ashtu dhe arvanitasit e Greqisë? Sigurisht me gjak janë me prejardhje shqiptare (iliro-epiriote), por, respektivisht janë shtetas italianë dhe grekë dhe jo shqiptarë në kuptimin e sotëm.

                                                          2. S
                                                           Saranda

                                                           Ne jemi komb i ri ne bote........ Ore è ne terezi ky a jo..... Jemi komb i lashte...... Shtet i ri

                                                           1. t
                                                            tetovari2

                                                            O Vebi pasi qenke aq i dijshëm më trego atëherë se sa është i ri kombi shqiptar pasi vetë zhua se jemi komb i ri? P.S.Në replikën e sotme the se sado pak me shkrime don të kontribuosh çështjes shqiptare! Bëre,mos shkruaj fare për çështjen shqiptare,ky do të ishte kontributi më i madh,do të fitosh sevape nga Zoti.

                                                            1. A
                                                             Antifa

                                                             para dy ditesh bere kete gabim: u mundove ta vesh veten para 200 vjetesh dhe arrite ne konkluzionin qe idenntiteti fetar i luftetares mbizoteronte ate kombetar. jo zoteri, qe ky identitet fetar edhe i heronjve te tjere te revolucionit grek qe u shfrytezua me vone nen petkun atdhe-fe-familje per krijimin e shtetit fqinj. d.m.th nuk keni te drejte te thoni qe shqiptaret nuk i lidh gje me ata heronj, se pastaj dikush tjeter do te permende Skenderbeun qe ishte me katolik se papa dhe pastaj debatin nuk do ta kesh me njerezit e komenteve por me akademine te ciles gjoja i perket.

                                                             1. G
                                                              Graqiret Sumqire

                                                              Boll na e nxorret shkrimet e ketij shkerdhates bythzi qe nuk eshte as shqipetar. Nuk kuptoj, perse ne Shqiperi gelojne zera te tille ne opinionin publik qe nxjerrin vetem vrer vetem kur dicka del e genit Arvanit apo Shqipetar. Ik more rrot kari.

                                                              1. a
                                                               arben

                                                               Jo vetëm tradhtar por dhe kërkon të na mbushësh mendjen se kështu ndodh në të gjithë popujt ballkanas.Qënke kokra e injorantit.Në cilin shtet ballkanik do guxonte kush të fliste me gjuhën tënde të helmuar.Do ta kishin djegur të gjallë si tradhtar që fyen identitetin kombëtar.

                                                               1. D
                                                                Daku

                                                                Arvanitasit e Greqise ishin padyshim shqiptare dhe flisnin shqip, e sigurisht edhe greqisht, mundet disa prej tyre edhe ca turqisht sepse nje pjese e vogel popullsie, plus dhe administraten, ishin turq. Shqipen e ruajten sepse e para, ishin komunitet i madh dhe e perdornin natyrshem gjuhen, dhe e dyta, sepse duke qene pjese e Perandosie Osmane bashke me shqiptaret, kishin kontakte e vajtje-ardhje te vazhdueshme me rajonet e Shqiperise se sotme. Por nuk mund te mos shtrohen disa pyetje: Pse arvanitasit luftuan per Greqine si atdheu i tyre, dhe jo per idene e Shqiperise? Sepse Greqia ishte atdheu i tyre per te pakten 200-300 vjet, mbase dhe me shume. Tjetra, a nuk ju ben pershtypje qe sipas te gjitha burimeve te kohes, ne revolucionin grek praktikisht me shume luftuan shqiptare me shqiptare sesa me “turq klasike”? Ja, e beme dhe Bubulinen shqiptare puro; po ata dhjetra mijera komandante, bejlere, por edhe ushtare qe luftuan nen flamurin e sulltanit per rroge e per privilegje nuk ishin shqiptare, perfshi dhe “trupat egjiptiane” te Ibrahim Pashes? A e kuptoni ju ithtaret e vonuar te shqiptarizmes se ky mercenarizem dhe mungese ideali (apo formimi i nje vetedijeje politike mbi atdheun) e shtyu pavaresine dhe 100 vjet te tjera, dhe u liruam vetem kur Perandoria po shkermoqej? Si ka mundesi qe jemi i vetmi vend “post-perandorak” qe perjetoi nje reaksion te forte pro-turk ne formen e Haxhi Largqofte Qamilit? E pra, Bubulina (dikush ketu komentoi se ky emer ishte tipik shqiptar; qetesohu mjeshter, eshte forma femerore e mbiemrit te burrit te saj, Dhimiter Bubuli) fliste shqip, Kollokotroni e shume te tjere po ashtu, por luftuan per nje Greqi te lire. Ne nje rast hipotetik, ata mund te kishin emigruar ne Bullgari dhe te luftonin per nje Bullgari te lire, kjo s’ka rendesi. Sic ndodh zakonisht, luften e trimave e shfrytezojne tregtaret e makiavelet, qe grekeve nuk u mungojne; dhe politikanet e mevonshem e shtyne ne skajet e harreses faktin e pamohueshem arvanitas dhe modifikuan historine. Por Bubulina shqiptare eshte nje detaj romantik, njesoj si arbereshi kryeminister Francesco Crispi – qe fliste edhe arberisht – punoi per Italine. Ju garantoj se edhe pasardhesit e shqiptareve te Italise, pas 200 vjetesh, mund te flasin shqip por do luftojne per Italine, dhe eshte normale se do jete atdheu i tyre. Ju vazhdoni t’i bini dybekut idiot pseudo-patriotik, por me mire do ishte te lexonit dhe ndonje liber.

                                                                1. N
                                                                 Niku

                                                                 Daku : si cliruan greqine duke luftuar kundra vellezerve te tyre Muslimane keta heronj si kolokotroni andruco bubulina kapodhistria (jani gjika)etj mbas clirimit kush i burgosi dhe i vrau perkatsisht me pas

                                                                2. L
                                                                 Lexues

                                                                 E verteta eshte, mor Vehbi, qe arvanitet luftuan per pavaresine e shtetit te ri grek dhe Greqia ua shperbleu sakrificat duke ua zhdukur gjuhen qe flisnin, duke u pervetesuar veshjet, dhe duke i asimiluar plotesisht ne kulturen dominuese. Arvanitet jane fare arberore e mbjelle ne toke greke. Ndersa arbereshet jane fare arvanite e mbjelle ne toke italiane. Fakti qe arbereshet jane te ndergjegjshem e krenare per rrenjet e tyre te moçme shqiptare, ndersa arvanitet nuk e dine me se çfare peme jane, tregon shume mbi natyren shtypese te shtetit grek.

                                                                 1. G
                                                                  Genti

                                                                  Hajde gomar hajde. Fole ti te degjuam ne, tani flit ti te degjojme ne perseri i bie ky muhabet. Shko ore merru me dicka tjeter se le nam. Origjina e Bubulines eshte e pakundershtueshme. Ty ste pelqen esht tjeter gje budalle dreqi.

                                                                  1. n
                                                                   niku

                                                                   Karo Mio shkrimtario internacinalio. Ja ke fut si kau peles or daku I themi ne shqiptaret ktyre muhabeteve pa asnje lloj fakti historik .Nuk eshte per tu habitur se per ju akademiket e sali belerit jane normale keto lloj verdallisjesh ne kallamishte sic thote avokat Ngjela.

                                                                   1. e
                                                                    e po...

                                                                    Ne jemi komb i ri ne bote?!... Me çudite o gazetar apo çfare je. Ma merr mendja se duhet te lexosh, te pakten, mire babai qe s'te ka thene gje.

                                                                    1. B
                                                                     Bregdeti

                                                                     Zoti Vehbiu! Te dhent Zoti kurajo te shkruash me realizem e profesionizem per aspekte te historis shqiptaro ballkanase qe te mesojn ata qe duan realizem. Per te tjeret qe duan te bejn histori ala Haxhi Qamili anakronik dhe nacionalist te semur lei te shkuhen ne qitapet e perandoris turke. Ku njeri vella qe i krishter e tjetri u be musliman .Kjo eshte hitoria jon shqipetare

                                                                     1. H
                                                                      Himarioti 1

                                                                      Ardian Vehbiu, në shkrimin tuaj të djeshëm, kishte shumë pasaktësira. Në këtë të sotshmin, keni shkruar vetëm marrëzira. Dukeni që vuani nga çrregullime të forta psiqike dhe të personalitetit. Ndryshe, pas reagimeve shumë të ashpëra të lexuesëve për shkerimin e djeshëm, nuk do të kishit guxuar të postonit marrëzinë e sotshme.

                                                                      1. F
                                                                       F.A.

                                                                       Mendoj se ka dy lloj qëndrimesh dhe analizash për mardhëniet shqiptaro-greke. Njëra është shkencore, si qëndrimet që paraqiten nga zoti Vehbiu, një shkencëtar me njohuri dhe bindje të kalcifikuara. Ky qëndrim ka një avantazh të madh në planin njerëzor, të krijon mundësinë për t'u shfaqur shpirtërisht njeri i qytetëruar. Qëndrimi tjetër është ai politik. Edhe ky qëndrim mund të klasifikohet si shkencor për aq sa politika mund të quhet shkencë. Nevoja për njohuri të thella dhe argumenta specifik ndaj problemit që trajtohet, në qëndrimin politik nuk janë të asaj shkalle që kërkohen si domosdoshmëri gjatë trajtimit shkencor. Kjo për faktin se politika ka ngjashmëri të madhe me një ajsberg, vetëm një pjesë fare e vogël e saj shfaqet në sytë e opinionit publik. Jo vetëm kaq, por një nga treguesit më sinjifikativ të qëndrimeve politike është fshehja e të vërtetave, shtrëmbërimi I tyre sipas interesit duke patur si qëllim të mbulojë dhe varrosë për së gjalli të vërtetën. Pra, përndryshe nga shkenca, e cila e ka të vërtetën treguesin e saj më të rëndësishëm, politika nuk shfaq pikën e respektit për të vërtetën.Tani, zoti Vehbiu, një burrë me një barrë mënd, për të cilin unë vazhdojë të kem bindjen se është ndoshta mëndja më e ndritur shqiptare për kohën që jetojmë, duhet ta shohë problemin shqiptaro-grek jo vetëm me syzet e shkencëtarit, por të marrë në konsideratë me realizëm qëndrimet politike të qeveritarëve grekë të shtrirë në kohë, qëndrime të cilat, duke patur parasysh traditën, si rregull, duhen parë me një fije dyshimi.

                                                                       1. B
                                                                        Ben

                                                                        Ti qenke me te vertete "I vogel" dhe I paditur. Je " I vogel" sepse reagon per komementet njerezve. Je I paditur sepse bere shkrimin e pare pa u bazuar ne fakte dhe baza kerkimore. Shkurt, shprehe nje mendim te tendin qe cdo.njeri mund ta shaj sepse eshte mendim koti. Ne fakt, ju ne Shqiperi nuk ia keni idene e te skruarit apo Essay qei themi ne ne Anglisht..Te te kisha student, nuk do e merrje klasen e English Composition I apo English Composition Ii. Mos beni kot shkrime sikur flisni neper kafene apo bare. Muk me intereson nese kjo Bubulina eshte Shqiptare apo Greke. Nese ke materiale qe vertetojne qe eshte Greke, atehere cito keto domuenta dhe autoret. Po ashtu edhe per ata qe thone qe ishte Arvanitese.

                                                                        1. U
                                                                         Universi shpresa ime

                                                                         Kush mundohet të justifikoj gabimin e par bën 2 her gabim. Ti qënke kryekëput i pagusr nga asgalia graqire. Duhet të ta heqin pashaportën shqiptare e të shikosh në graqi apo turqi. Ti Mut muti flet edhe shqip. Na shëmton gjuhën .

                                                                         1. P
                                                                          Patrioti

                                                                          Po su bë ndonjë kurban kështu do lehin këta gjakëprishurit. Duhet të zgjohemi sa sështë vonë.

                                                                          1. N
                                                                           Na myten

                                                                           Shqiptaret armiq me Turqit si Francezet me Gjermanet?! Po kete ku e gjete?!

                                                                           1. K
                                                                            KORÇARI

                                                                            Per sa kohe do lejojme çdo shqip foles te na ofendojne ne shqiptareve.......ate qe kerkon vebiu ia jepte Sali Butka Kolonjari do ta gjeje nje dite

                                                                            1. d
                                                                             demotakercita

                                                                             Z.Vebiu do te sugjeroja qe krahas dijeve qe zoteron (nuk i ve ne diskutim) te lexosh pak me shume se cila eshte qellimi i Revolucionit Helen.Te njohesh me mire se ku u rriten heronjte e asaj levizje,(Bocari,Xhavella,Andruco,Karajskaqi e te tjere)E me pas te besh klasifikimin.Te kujtoj te mesosh se cili ishte qellimi i Rilindasve tane (krijimi i nje shteti te perbashket).Kjo gje u tradhetua nga kreret e ortodoksise (Fanarit) dhe pas kesaj pervetesuan gjithe levizjen duke e bere helene (greke).Sic kane pervetesuar edhe historine e lashte duke e bere te gjithe greke. Divida e dimpera (perca e sundo)fjale e vjeter latine te cilen greket e gjithe grabitqaret e tjere rreth nesh,e kane perdorur dhe vazhdojne ta perdorin edhe sot me synimet e tyre te mbrapshta.Per keto gjra duhet te flasin studiues me njohuri me te thella.Kembengulja Juaj Z.Vebiu tregon se je bere pjese e ligesis kunder vendit tend.Keto gjera Z.Vebiu mund ti thush ne qoftese pranon ne ket gazete se kombesia jote nuk eshte shquptare por turke (sic tregon emri Juaj).

                                                                             1. B
                                                                              Bureto

                                                                              @Demovërtetakërcita! Mirë po ta pranoj që Vehbiu, nga mbiemri, sipas teje, është turk, por tani meqë i njeh dhe ti shumë mirë, po të të kujtoj vetëm dy shembuj, se të tillë janë miliona shqiptarë nëpër botë, pra Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu, me emër dhe mbiemër turko-arabë, çfarë ishin?

                                                                             2. S
                                                                              SOFI

                                                                              Shkatërrimi logjik i argumentit ose sulmi ndaj inteligjencës, integritetit, aftesive personalitetit te tjetrit ** autorit ne kete rast** janë thjeshte nje gare pshurr.., dhe tregon mungesën e disiplinës mendore.

                                                                              1. .
                                                                               .......

                                                                               @SOFI ,ja ke futur kot ,po kot fare ama... Në qoftë se balta e hedhur ndaj kombit shqiptar prej këtij KËLLIRËS që quhet VEHBI , është inteligjencë ,atëhere preferoj Injorancën ... Thua më sipër "Shkatërrimi I argumentit " , dhe unë të pyes, CILI ËSHTË ARGUMENTI që paska sjellë autori ???????? Asnjë .... ska sjellë asnjë argument, shpreh thjesh mendimin e tij ose shpreh atë që është paguar të shprehë. Por për figura historike ,nuk mund të shprehesh me hamendje, por me fakte historike dhe argumenta , që të dyja këto mungojnë nga ana e autorit . Prandaj I ka Hak sharjet dhe ofendimet , sepse kur shprehesh publikisht për figura të spikatura historike dhe ofendon kombin dyke anashkaluar faktet dhe argumentet dhe flet me hamendje duhet të presësh të njëjtin ofendim ...

                                                                              2. T
                                                                               Trotski

                                                                               Eppur si Muove Z.Vehbi

                                                                               1. N
                                                                                Nje i Moshuar

                                                                                Dua ti bej nje puetje ketij mender Gazetari se Historjan nuk eshte per mua eshte i shitur ose i pa ditur : Sa mijevjecar eshte Qyteti i BERATIT ??? I pa populluar ka qene ??? Si e ka pas Emrin ne ato kohra me qe jam dhe vete nga Berati me origjine den babaden . Pastaj fol se sa populli vjeter apo i ri sipas teje jemi ne SHQIPETARET dhe kontributin qe kemi dhene per Perandorine Bizantine . Nuk eshte nevoja te vjedhim Heronjte e Greqise na dalin e na teprojne TANET i kemi me Shumice

                                                                                1. a
                                                                                 astrit

                                                                                 Ne histori mund te mos jeni dakord me dike per nje çeshtje historie, normale! problemi eshte qe mosdakordesia jote duhet te shoqerohet me nje studim pikerisht mbi jo dakardesine tende ndaj tezave te tjetrit. E jo te bejme polimika boshe ose analiza televizive qe na hajne kohen e nuk themi asgje per te verteten historike.

                                                                                 Lini një Përgjigje