Ëndrra arabe e Albin Kurtit

27 Maj 2023, 11:13Blog TEMA

Ëndrra arabe e Albin Kurtit

Nga Kimete Berisha

Ëndrra arabe e Albin Kurtit: Ta përzë Amerikën nga Kosova!

1. Politika amerikane, ashiqare, po anon kah Serbia.

Po duket sikur do t'ia jepnin pak Kosovë- Serbisë, për t'ia marrë Serbinë - Rusisë.

Është e frikshme që në krejt Evropën dhe Amerikën të mos

gjendet një njeri që i dënon sulmet e bandave serbe të Vuçiqit në Veri.

Të gjithë, pa përjashtim e dënuan qeverinë e Kosovës dhe kryetarët e komunave të veriut i quajtën 'masa të dhunshme'.

2. Je 'masë e dhunshme' nëse u imponohesh si kryetar shumicës që nuk të kanë votuar.

Bojkoti i serbëve nuk është zgjidhur me zgjedhje.

Albin Kurti e di që serbët e Veriut nuk i pranojnë kryetarët që nuk i kanë  zgjedhur vetë, prandaj i dërgoi atje me dhunë, për të nxitur dhunë.

Ndoshta ka shpresuar (logjikisht), se bota demokratike do t'i dënojë sulmet e kriminelëve serbë dhe jo mbrojtjen e policisë së Kosovës.

Por, ja që askush nga perendimi nuk e ka ndërmend të luftoj për Albin Kurtin!

3. Mbasi që Albin Kurti u ngrit kundër Amerikës, BE- së e NATO - s, a do të thotë kjo se ky është më i forti në botë!

Ndoshta është më i forti. 

Ndoshta është psikopat.

Psikopat je, nëse të karakterizom  sharmi sipërfaqësor,

inteligjenca e lartë,

gjykimi i dobët dhe dështimi për të mësuar nga përvoja,

egocentriciteti patologjik dhe paaftësia për dashuri,

mungesa e pendimit ose turpit, impulsiviteti,

ndjenja madhështore e vetëvlerësimit, gënjeshtra patologjike, sjellja manipuluese etj.

4. Është abnormale, sëmundje e rëndë mendore, është halucinacion të kundërshtosh Amerikën, KFOR-in dhe BE-në, e të sillesh si superfuqi - kur nuk je as shtet.

Kosovën e bën të quhet shtet Amerika, dhe e ruan NATO. 

Amerika e di se buxheti i Kosovës vjedhet cent për cent.

Kosova është shtet kriminal në duart e hajnave dhe mafisë politike.

Gjithmonë ka qenë kështu.

Politikanët vjedhin, populli mbetet i varfër.

5. Prandaj, të çohesh kundër Amerikës, të injorosh këshillat amerikane (edhe kur duken absurde), është gabimi më i madh që mund të bëhet.

Është krim shtetëror të veprosh krye në vete.

T'ia tregosh forcën Amerikës - kjo nuk bëhet pa qenë psikopat.

6. Nuk thyhet dera e hapur.

7. Kosova nuk ka ushtri. Ushtria e Kosovës është si 'Terracotta', ushtarë skulptura që e 'ruajnë' varrin e perandorit.

8. Edhe sikur të kishte ushtri, Kosova nuk do të mund të fitonte asnjë luftë pa perendimin.

Luftën e fiton ai që është me Amerikën.

Pa Amerikën e humb Kosovën, jo veç Veriun që e ke të humbur.

9. Ti je askushi.

Pa të ardhme.

Pa pare, pa edukatë, pa shprehi të punës.

Je dembel.

S'ta zë muaji - muajin.

Jeton me ndihma.

E vetmja shpresë e jotja është të largohesh nga Kosova.

Je më i varfëri në Evropë.

Kjo tregon më së miri kush të udhëheq ty.

10. Pse kryeministri Kurti kërkon luftë me Serbinë?

- Për ta zgjidhur kompleksin e burrërisë!

Pse e injoron Amerikën?

- Për ta kënaqur sindromin e Zotit nga i cili vuan!

Derisa policia ishin në flakën e Veriut, ky lëmohej, lëpihej dhe endej rrugëve me jeep, për pak e shkeli dikë duke lozur me shpejtësi.

Neron i ka rënë violinës derisa e ka shikuar Romën të digjej.

Motivi? Ta krijoj një Romë të Re.

P.S. Shqiptarët i motivon kundër Amerikës vetëm prirja kah ekstremizmi fetar.

Kushdo që e mbështet Albin Kurtin në luftë kundër Amerikës është ekstremist: Ëndërron ta bëj Kosovën - Arabi.

Paradoksale: Mbështetja kundër perendimit i vjen nga shqiptarët që jetojnë në perendim.

26 Komente

 1. s
  shqipe

  Sa kam qesh. Kimete: Ta bofte zoti hallall qumeshtin e nenes!

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Kjo eshte rraca perverse turkoshqipfolese kshq vari kkkkkkk..... Ne asnje vend arab nuk ka filoamerikane, sunit dhe amerikon nuk mund te jene kurre amici.... gezuar ramazonin

  2. D
   DmJ

   Jalla moj Kimete cna bone per vete.

   1. s
    shqiptar

    Je njesh ne analize e nderuar gazetare

    1. B
     Buda

     Analize kritike jo analitike. E vetmja zgjidhje juridike dhe historike e komunave te veriut te Kosoves eshte REFERENDUMI POPULLOR, nen mbiqyrjen e OKB dhe OSBE-ODHIR, se nga cili shtet duan te administrohen banoret: nga KOSOVA apo nga SERBIA?!

    2. R
     Raimond vlonjati

     Po pse ne Shqiperi Amerikanet u bene pro pushtetit kur Opozita bojkoti zgjedhjet dhe i pranuan zgjedhjet edhe pa Opoziten, ndersa atje ne nje qytet te vogel Amerikanet jane kunder pushtetit qe beri zgjedhje pa Opoziten ?

     1. 2
      2T8

      Sepse edhe po të vinte në pozitë e kundërta , ç'u i intereson eshte shteti , struktura , e administruar .

      1. D
       DikManJaku

       Sepse ne si shtete bananesh na trajtojne si majmune.

       1. S
        Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

        Ja dhe vrromiari tourkalvanos qe ngop zorren e thare m'ameriki e ben duan e turkut.... ptuuuuu plehre arabe

       2. T
        Taraboshi

        Shkrim ne ajer

        1. E
         Eni

         O Kimete jepi .....Kosova ne cdo indeks nderkombetar ks bere perparime...ke te gjitha...

         1. P
          PUCI

          Analize perfekte e sindromit te pushtetarit komunisto islamik .

          1. F
           Fatmir Lohja

           Kerkon lufte o,se ka mbeshtetjen e Osmenit !?

           1. R
            Rikardo

            Cfar budallai ky Kurti ka bere armik ate qe nuk mundi dot bota ne dy luftra jo me nje pederast turko bosnjak si ky dhe Dosa Osmani

            1. D
             DikManJaku

             Hap ndonje liber Historie o RiKarDo. Amerika gjithmone ka hy ne lufte kur lufterat e kishin mare udhen e mutit dhe vetem sa ka ndryshu krahun ne peshore. Te gjitha lufterat qe ka fillu vete i ka humb. Kore,Vietnam,Afganistan

            2. a
             anticensure

             Nuk e paska ditur askush (pervec TemA) se arabet paskan pas enderruar per nje Kosove te pavarur e vetvendosese per fatet e veta.

             1. L
              Leo

              Trap gazetar,,, për ke Arabi e ke llafin se vendet arabe partnerin me te madh qe kane Amerikën e kane...

              1. E
               Eulopa me viça

               Po moj e dashur Kimete ashtu është, si gruaja e Bilalit që i bën pushimet tek kullat e Alabarit në Dubai! "Kosova është shtet kriminal në duart e hajnave dhe mafisë politike." - Kjo fjali tingëllon si propaganda shoviniste e qarqeve ekstremiste serbo-greke-ruse. Sigurisht edhe gazeta që e boton një gjë të tillë, për atë punë paguhet. Tani përfytyro pak ku qëndron shteti i Kosovës në krahasim me Rusinë, Serbinë dhe Shqipërinë e gruas së Bilalit dhe Burrit të Slobodankës? https://worldjusticeproject.org/rule-of-law-index/global/2022/Kosovo/ Nëse shkojmë të shohim dokumentin nga V-DEM Institute "DEMOCRACY REPORT 2023", Kosova bën pjesë tek demokracitë zgjedhore, ndërsa Serbia dhe Shqipëri futen tek vendet me autokraci zgjedhore. https://www.v-dem.net/documents/29/V-dem_democracyreport2023_lowres.pdf "Plato is dear to me, but dearer still is truth."-Aristotle.

               1. T
                Tirona

                Analize e kendshme.

                1. L
                 Landi

                 si gjithmone Kimetja inteligjente dhe realiste

                 1. L
                  Landi

                  si gjithmone Kimetja inteligjente dhe realiste

                  1. B
                   Botnori

                   Eh mer zoterinj, Keto janë petet e siperme të lakrorit, vreni mbrenda cfare ka...

                   1. k
                    kirurg

                    Një vajzë egoiste dhe hakmarrëse. Urrejtja ia mbyll të dy sytë dhe ia bllokon trurin, ia lë hapur vetëm vrimat lart e poshtë.

                    1. D
                     D'Archoi

                     Dy njësi nën dhe për themel të Torës e tëtë mbi dhe për shtat pa e murrosur . Qëndrima ! Raroti perfect .

                    2. D
                     Dardani i Ri

                     Zj. Kimete, përgëzime për mençurinë, diturinë, patriotizmin dhe guximin! Albin Kurti është një fashatar poltikan populist, me sindromën e narcistit. Ai vuan nga çrregullime shumë të forta psiqike dhe të personalitetit. E mori pushtetin me zjarr dhe po e kthen Kosovën në shkrumb. Për atë debilen Osamni nuk ia vlen të shkruash asnjë fjalë.

                     1. B
                      Beni

                      Tamam siç ke emrin e ke shkrujt dhe artikullin moj Kimete torollakja.Albinin e njef me mire populli I vet se Eskobari qe mbas nji viti mbase nuk eshte me dhe si plas me fare se ca behet me Kosoven.Albini nuk eshte hajdut ooo Kimete si politikanet e Shqipnis,dhe hik e futi ne nji suxhuk tani dhe boj ne nji shkrim tjeter se tema mezi pret te shash Albinin.

                      Lini një Përgjigje