Tani duhet të ndalë patetizmi

24 Maj 2023, 09:05Blog Nga Frrok Çupi

Tani duhet të ndalë patetizmi

Ngjarja u zhvillua në Shkodër, para tre ditësh. U ndodha rastësisht në qytetin më të rëndësishëm të vendit.

Para Teatrit Migjeni vë re shumë njerëz të ulur në karrige dhe një ekran të madh ku të gjithë kishin drejtuar vështrimin; herë dëgjonin në heshtje e herë duartrokisnin. Shkodranët kishin marrë vesh se ka ardhur Edi Rama e nuk i kishte zënë salla.

Ka qenë pikërisht dita kur Edi Rama ndodhej aty për Falënderimet ndaj Shkodrës pas fitores në zgjedhje.

Kryeministri kishte zgjedhur një format të paparë: Për herë të parë në historinë tonë politike kishte marrë me vete anëtarët e qeverisë, i kishte vënë në mes të gjithëve në sallë, dhe u kishte kërkuar shqeto: “Pa hajde tani, boll festuam, tregoni para qytetarëve çfarë do të bëni nga secili dikaster, për sot dhe të ardhmen e qytetit”.

Ka dy ditë pas kësaj, kryeministri ka kryer ‘falënderimin’ edhe në zona të tjera, por karrocën e ministrave nuk e mori më me vete.(!). Çfarë ndodhi?

Ndodhi ngjarja që dha leksion kundër patetizmit. Patetizmi është një pikë kulmore e shpërthimit të pathosit, por që mund të ndodhë në art e muzikë, veçse po ndodhi në politikë  shëmton shumë.

U ngrit më këmbë ministre e parë dhe tha se do t’i jepte fjalën ‘qershisë mbi tortë’ që ishte kryeministri. Edi Rama e nisi fjalën me ironi e tha ‘ç’ është kjo fjalë, qershi mbi tortë! Neveri. Mos ndodhtë që edhe ju të keni të njëjtën shije të kësaj fjale!’.

Mua mu kujtuan disa leksione gazetarie nga Dritëro Agolli kur sillte modele që nuk duheshin përdorur kurrë. Një nga modelet e pështira ishte ‘Divjaka, vajza faqekuqe’, si përshkruhej fshati  kur piqeshin domatet.

Rama, me sa duket e kuptoi se po  shpërthente pathosi dhe tentoi t’ i vërë një digë. Nuk e arriti.

U ngrit ministre e dyte, ministre e Turizmit, me dy mbiemra dhe me kohë të pakufizuar në fjalime. Një sy në sallë e një sy te kryeministri. Tha se kishte ‘diskriminuar’ njërin pas tjetrit, disa burra malësie me mustaqe, që nga kryetari Beci e deri te kryetari i Malësisë së Madhe. Vraponte mbi koka burrash.

Thuajse tha se e kishte përkundur e rritur me duart e saj kryetarin e ri, Benet Beci. Kryeministri i kishte bërë pyetjen “si do ta pastrosh qytetin dhe detin nga plehrat?”, por ajo i hyri pathosit. ‘Histerinë e mbrojtjes’, Sigmud Frojd e ka shpjeguar me raste të tjera, jo me ministra.

Ministre e Turizmit është gjithmonë shumë e lumtur, goja vesh më vesh e sytë i përpijnë dyshemenë dhe tavanin njëkohësish. Kurrë nuk ka shqetësim. Ajo vazhdon, tani pas 10 vjet ministre, të duket sikur sapo mori detyrën e ministres dhe po vrapon tua tregojë shoqeve. Vetëm e lumtur.

Kryeministri tentoi ta ulë me këmbë në tokë, por e pamundur. I tha se ‘nuk jemi këtu për të treguar sa i mirë është Beneti, por për punë’; mirëpo zonja ministre as pas kësaj nuk e uli pathosin.

Tjetra pas të dytës, ishte e Jashtmja… Ajo nisi të ‘ vajtojë’ për Shkodrën, të vajtojë pse Shkodra nuk është Korçë. Tha se ëndërronte ta shikonte Shkodrën si Korçën ‘ ku kam origjinën’.

“O sa e bukur është ajo Korçë, mi shoqe!’, merrte frymë ministrja. E ku e thoshte këtë fjalë, në Shkodër!?. Si t’i thuash nuses tënde natën e parë se ‘nuk ka si nusja e xhaxhait’.

Ministre tjetër, e arsimit, shkrimit dhe këndimit, i hyri pathosit më shkurt, më këmbë:

“Për herë të parë- tha- e kam takuar Benetin para 10 vjetësh’.

U duk sikur ishim në sallën ku përkujtoheshin heronjtë, si Nik Pjetër Ndreka, Ismet Sali Bruçaj, Shkurte Pal Vata apo Arben Broci, dhe veteranët tregonin kujtime kur e kishin njohur.

Kryeministri prapë tentoi ta ndalonte patetizmin, por nuk ia arriti me ministren. Atëherë iu kthye Benetit, që edhe duron, e i tha se ‘ti paske edhe dimensione të tjera, mor mik’, të mbajnë mend takimin e parë. I ra pragut që të dëgjojë dera.

Qe e pamundur. Ministrat kishin ardhur në Shkodër si për ‘Festivalin e fëmijëve” ku këndohej kënga ‘Ore ore, lule bore…”.

Kryeministri u ndodh para të papriturës, që e kishte tërhequr vetë që nga Tirana. Kishte ardhur për punë, por u ndodh para patetizmit për fitoren e Shkodrës. Aty ndaloi, në pamundësi; ndoshta një herë tjetër për punë.

Kryetari i Bashkisë, Benet Beci, u ndodh gjithashtu para situatës më bizare. Djersiti më shumë se në fushatën elektorale që mbajti  peshën më të madhe në Shkodër e në Shqipëri. Çfarë kuptoja nga portreti i tij që dukej se po e bluante mulliri me ujë i Tamarës?

Kuptova se Beneti po ndjehej ‘i vdekur’. Benetin e kishin vënë përpara si një hero. Mbi trupin e tij ministret po hidhnin lule, puthje dhe pathos. Të gjithë, dukej, se tentonin të merrnin nga një hajmali.

Ministrat nuk mund të dilnin as vetë nga ai sarkofag fitoreje të pashoqe. Atëherë si vallë do t’ i bëjë punët Benet Beci? Me këto ministre? Duket e vështirë të flasë me to, Beneti është ‘i vdekur’ këtu përtokë, ndërsa ministrat ndodhen në qiell pas flijimit heroik të Benetit. Ka shpërthyer pathosi.

Akoma më keq u ndie kryeministri Rama, i gjendur papritur në teatrin mes Qiellit dhe Tokës. Ai veç numëronte sekondat e thoshte direkt: “Sa shumë po durojnë sot shkodranët, por nuk u durojnë më”.

Është ora për tu ndarë nga patetizmi i fitores, fitorja aty është.

13 Komente

 1. D
  Dhembeli

  Je i pa parë Frrok! Shkrim më të goditur nuk kam lexuar prej shumë kohësh . Ministrat /ministreshat , nuk kuptojnë qëllimin. Kanë kuptuar se shkuan në shkodër për t’u mburrur për vehte , se kush ka kontribuar më shume për Benetin , dhe të mburrin Edin …!!! Për K/ministrin kjo tregon se kë ka mbledhur ne “stan”…! Për sa përshkrove , janë të besushme , që janë ndjerë keq si Beneti dhe veçan K/ministri ! Për të ardhir keq !!! Faleminderit Frok !

   1. l
    lleshi

    Interesant o Frrok. Si qenke gjendur fare rastësisht në Shkodër pikërisht diten kur aty gjendej Rama me kabinetin qeveritar dhe paske zbuluar patetizmin e ministrave. Kur s’ke ç’të shkruajsh tjetër. Me u gjend Kola (Frroku) në punë, i thonë kësaj.

    1. A
     AI

     Servil I peshtire...keta I kthejne ne zot drejtuesit...o Frrok ky I beri rrush e kumbulla 1 miliard me arbitrazhe e djegesa vetem kto..mos permend sa ka harxhuar me air Albanian etj ....mbajeni se mire jeni...ta gezoni....ky popull Frrukun meriton se normal opozita eshte ne mesjete.

     1. O
      On

      Perendimi me lindjen ktu ndryshon. Ne perendim nuk di emrin e ministrit se nuk te intereson se dhe po ta dije nuk te ndihmon dot. Vetem ligjin njohin...

     2. J
      Jani

      Shumë e saktë Frrok!

      1. S
       Sokaku

       E ke kryer detyrën detyrën më së miri z.Çupi. Ke të drejtën e shpërblimit, që me sa duket, po vonon. Megjithatë, me ato që përfiton, janë mjaftueshëm për sot dhe për nesër. Mos u nxito dhe shijo kaq sa të japin.

       1. E
        Eni

        Ca di ty Frroku e bene Enverin si qe u be....kesht do demtoni Ramen...

        1. R
         Rastesia

         Kush i vuri ministre keto bibat o Frrok? Apo prape Edveri sdinte gje?

         1. p
          ppa

          Fantastik, Frrok! I ke rene pikes....besoj edhe pa e lexuar shkrimin tend, ministret do t'i sjelle ne hislla k/ministri Rama; fundja ajo e turizmit, apo ajo tjetra qe erdhi nga Franca , e ka provuar se cdo te thote te punosh me Ramen; ajo nga Franca u perlot dhe u kthye nga kishte ardhur; kjo e turizmit pas perlotjes, vertete beri disa pune; do bej te njejten gje edhe per Shkodren, sepse Shkodra per resurset qe ka, nuk te lejon t'i shmangesh dhe te justifikohesh.

          1. D
           Dule

           Frrok, ik bej ndonje spiunllek nga lidhja e shkrimtareve, jo per gje... per force zakoni.

           1. A
            Ali

            Te ghithe duan te marrin nje cope merite nga triumfi Benetit.... ministret po e po, por dhe vete Rama..

           2. M
            Moni

            Kam pare nje interviste te ketij kur Sala ishte ne pushtet e ky drejtor. Thoshte njeri qe nuk do familjen e vet, per Ramen. Kur erdhi ne pushtet aaaa gen, familje fisnike. Ku degradon njeriu... dhe 80 vjec...o Mero kam respekt per ty por mos na e nxirr me kte vemje.

            Lini një Përgjigje