Europa ‘rikthim në komunizëm’? Mijëra fermerëve u merren tokat në mes të krizës

6 Dhjetor 2022, 09:14Bota TEMA

Europa ‘rikthim në komunizëm’? Mijëra fermerëve

Pavarësisht se jemi përballë një krize e cila kërcënon të dërgojë qindra mijëra vetë drejt urisë, në Europë disa politika të reja po i detyrojnë qytetarët të dalin në protesta masive.

Edhe pse lufta në Ukrainë është kthyer në një shqetësim global, duket se për disa politikanë europianë, lufta kundër ngrohjes globale dhe uljes së emetimeve të karbonit mbetet ende objektivi kryesor.

Holanda është prodhuesi dhe eksportuesi i dytë më i madh në botë i produkteve bujqësore, me eksporte të vlerësuara prej $111 miliardë dollarë vetëm në vitin 2021.

Por sipas raporteve të ndryshme, gjedhët dhe plehu kimik janë burimet kryesore të emetimeve të azotit.

Si pasojë, qeveria holandeze po kërcënon të mbyllë pothuajse 3,000 ferma në përpjekje për të përmbushur objektivat e ashpra të BE-së për emetimet e gazeve serrë.

Objektivat diktojnë që Holanda duhet të përgjysmojë emetimet e oksidit të azotit dhe amoniakut deri në vitin 2030.

Për të përmbushur këtë, qeveria holandeze do të përdorë një program të dedikuar prej 22 miliardë eurosh për të blerë bizneset e fermave me më shumë se 100% të vlerës së tyre.

Në një ultimatum të ashpër për fermerët, ministrja e azotit Christianne van der Wal paralajmëroi se “nuk ka ofertë më të mirë”.

Nëse fermerët e shpërfillin ofertën, qeveria holandeze do të fillojë një program blerjesh të detyruara vitin e ardhshëm.

Fermerët kanë reaguar ashpër ndaj këtij vendimi duke dalë në protestë dhe vendosur barrikada në rrugë, duke vënë në zjarr kashtë, duke shpërndarë llumë nëpër rrugë apo edhe lëshuar fishekzjarrë.

Në disa zona, deri në 40,000 protestues kanë zbritur në qytete dhe kanë luftuar me policinë në beteja të dhunshme dhe të vazhdueshme.

Në protestat të tjera ata kanë bllokuar autostradat me kolona traktorësh të cilët janë përplasur me makinat e policisë holandeze.

Kundër-argumenti

Një nga grupet pas protestave, i njohur si Forca e Mbrojtjes së Fermerëve (FDF), është zotuar të vazhdojë me fushatën kundër politikave të reja.

Fermerët po përdorin gjithashtu kanale politike dhe kanë vendosur kandidatë alternativë në zgjedhje për të larguar deputetin e tyre në detyrë.

Ndërkohë, sindikata kryesore e bujqësisë LTO Nederland ka bërë presion që politika të rrëzohet sa më parë.

Sindikata argumentoi se sektori i ushqimit holandez po veçohej nga qeveria ndërsa sektorët e tjerë që janë ndotës shumë më të mëdhenj po përballen me kontrolle më të vogla.

Sipas tyre, në ndryshim nga masat drakoniane të bujqësisë, ndotësve industrialë do t’u ofrohet një regjim lejesh shumë më i lehtë dhe më pak i rreptë.

Sipas një raporti të gazetës holandeze De Telegraaf, sistemi i lejeve i konsideruar për kompanitë e mëdha të naftës, aviacionit dhe çelikut do të rivlerësohet pas 12 muajsh.

Edhe në Gjermani, politika të ngjashme po prekin fermerët gjermanë të cilëve u është kërkuar të përdorin 20% më pak pleh nitrat – i cili sipas qeverisë është aktualisht në nivele problematike, gjë që ndikon në ngrohjen globale dhe ndryshimet klimaterike.

Por, ky lloj plehu është tejet esencial në industrinë bujqësore. Erich Gussen, nënkryetar i Shoqatës Bujqësore Rhenish, paralajmëroi se rregulloret e reja do të nënkuptojnë një cilësi më të ulët të të korrave që do të rezultojë edhe në humbje të mëdha për fermerët.

“Ka një indinjatë të madhe mes fermerëve, gjë që na shqetëson vërtet!” tha ai për gazetën gjermane Bild të enjten.

16 Komente

 1. D
  Detari

  vereni sa te rinje jane fermeret hollandez dhe me thoni dini ndonje fermer ashtu ne albaniston apo vende te tjera islamike? krahasojini me talibanet tane qe bejne dykrenaren me gishta ne gomone.

  1. M
   Momqirsi grekofoneve

   Po ne Gerqine tende te dhjere qe falimentuan dhe gjysma e tyre perfundoi ne cmendine dhe te tjere qe flene rrugeve dhe trotuareve? Keni bythe juve mo gruaqire te flisni per te tjeret? Juve jeni te zhytur ne mut dhe beni sikur jeni te zhytur ne flori mor pisoglendi.

   1. a
    anti25642654censurë

    nonën si fillim deto!! ça bythën e tyteti kërkon këtu?? rri në graqi dhe shko nëpër buzuqe se atje e ke!!janë tu e pallu arabt e zezakt!jo se ju pëlqen por ju duhen pare të shkretëve!!sapo gjejnë punë,nuk ja rrasin më!!deto merr babën dhe shko në itali,zemra!atje ka më shumë klandestinë që nga halli jua punojnë daljen!!ndoshta mund të bëni pazar!gjys çmimi!!

    1. a
     anti25642654censurë

     ore jeni gomerë apo thjeshtë gjithë bota është si katuni juj??? "Europa ‘rikthim në komunizëm’?",kur ka qënë hollanda dhe europa perëndimore komuniste??jo për gjo,por ka shumë mundësi të na ketë shpëtuar ndonjë faqe e historisë!!

    2. T
     T

     Ta gezoni demokracine e Sorros,schwabb,biden ,wokismit,obamave, klintonve.

     1. a
      albi bossi

      Plani qe po ndjek Europa eshte plani i Klaus Scwabsit. Shume bukur , nuk do kete prodhime bujqesore dhe do rriten akoma me shume cmimet e ushqimeve, njerezit do dalin ne rruge dhe do protestojne, kur situata te behet e rrezikshme per politikanet , opa plani secret , do shtypin nje buton dhe te gjithe ata qe jane vaksinuar do pirdhen dhe politikanet do therrasin fitore. Si mendoni ju , pse jane kaq te sigurt ne politikat e tyre keta politikanet qe nuk kane frike nga nje revolte popullore? Sepse kane armen sekrete .... Pse nuk i filluan keto politika shtrenguese para vaksinimit? Se kishin frike nga reagimi i njerezve. Po tani pse kane dale kaq shume hapur dhe po veprojne direkt per te shkaktuar uri dhe vdekje te njerezve? Sepse kane armen sekrete . Vaxx to the maxx. Do dali e verteta. Ne dhjetor 2023 do shtypet butoni qe do leshoje vale elektromagnetike dhe do filloje lufta kunder perendimit nga vete politikanet e perendimi. Ka informacione qe dhjetor 2023 do jete fillimi i revolucionit te katert industrial qe u be i mundur vetem nga vaksina e corones. Vete Klaus Scwabsi e ka thene : Revolucioni i katert industrial sapo ka filluar , por tamam zyrtarisht fillon ne dhjetor 2023.

      1. A
       Alex

       E gjithe kjo behet sepse shume shpejt do te futet ne konsumim mishi sintetik qe do te prodhohet neper laboratore. Gjithashtu nje cmenduri tjeter ne Holland eshte se eshte duke u futur neper shkollat fillore dhe kopshte buburreca dhe krimba duke i shplare trurin femijeve qe krimbat dhe insektet jane shume te ushqyeshme per organizmin e njeriut. Nje çmenduri tjeter e cila do te futet shume shpejt ne Europe me ligj .Ështe edhe udhetimi i limituar per shkak se njerzit dhe makinat ndotin ambjentin. Nese kalojne limitin e vendosur banoret e fshatit ose qytetit do te gjobiten me gjoba te majme. Akoma nuk i dihet fundi cmendurive te ketyre popujve te "civilizuar" europiane.

       1. t
        tipidhecufo

        Kooperativa, kolktivizimi, holodomor, kolkozet! Te gjitha keto kane ndodhur dhe tani po perseriten. Adhuruesit e Marksit, Leninit me masken e mbrojtjes se mjedisit dhe barazose sociale po risjellin komunizmin.

        1. a
         arben

         lufta ne ukrain eshte sa per te terhequr vemndjen nga problemet e tjera qe kan filluar para covidit por po shihet qart se ka ardhur koha e cfarosjes masive sic beri hitleri me cifutuet nese ka ndollur pra keta me vaksina duke i rrejtur dhe duke i mashtruar dhe kerrcenuar me buken e gojes dhe te ardhmen njerzit e hengren kete karrem dhe ja ku jemi po mbyllin fermat qe te ket me pak ushqim dhe me shum varferi dhe semundje dhe keshtu aktivizoin 5g qe ti mbysin me elektrishot dhe keshtu dote ulin numrin e popullates se kafshet na qenkan problem dhe jo faktori njeri qe babezit me industrit kimike dhe biologjiko kan ndotur ambjenti dhe jo kafsht .prandaj kesaj te keqe duhet ti pergjigjemi ne menyr te rrufeshme sa neser eshte vone kjo behet per pushtet apsolut te bankireve dhe korporatat qe diktojn politiken neper bote .

         1. a
          anti25642654censurë

          fli në dysheme beno!! kushedi sa herë rrëzohesh nga krevati natën!? e ke dëmtuar shumë kokën o xhan e shpirt!! fli në dysheme se do shpëtosh!! e mbi të gjitha do na shpëtosh ne!! ps:mos i ha petllat e ckos o debil!!

         2. E
          Erion Hoxha

          Sic thone teorite konspirative po behet bagetite ndosin ambientin dhe jo dinozauret me nafte dhe benzine teknologji e 1800.

          1. a
           anti anti anarkisti

           Te dyja jane o burr, se i luajtet fene. Nuk do shkence ta mendosh qe pordha e lopes ka metan, ahahah. Kur ka e njeriut me 1 stomak, leje lopa me 4!

          2. a
           anti anti anarkisti

           Na rrujtet bythen ju komentatoret e zgjuar qe njihni emrin Soros edhe i lidhni te gjitha me ate. Edhe kur ju vjen kafja e keqe ne lokalet qe shpenzoni diten, ai e ka fajin, se e dekonspiruat ne gazeta tema dhe tani po hakmerret. Kjo blerje e detyrueshme nga shteti eshte identike me ato qe ben shteti shqiptar kur nderton infrastrukturen, psh zona 5 maji ku u shkaterruan godinat per unazen madhe. Nuk ka teori konspirative ketu, shteti thote "o brenda ligjit o sje fare". Njesoj si me makinat e vjetra qe nuk mund te qarkullojne pa mbushur standardet e emetimit.

           1. D
            Dibra modhe

            E ke bo dozen e 4 te vaksines ti? Apo po pret te pesten?

            1. d
             dibra me e vogel se lushi jot

             O shoku mos u merr me vaksinat e mia se per ate pune kam bere 8 doza, 4 per vete e 4 per sateme, merru me lajmin sic esht shkruar. Nuk je brenda kufirit te emetimeve, ha mut tani. Boll bete derr derr kot, keshtu eshte ligji keshtu do behet. Jopo po dal un me makin te 85es pa marmit katalike, e mbys tiranen me bloz. Se ajri i paster esht konspiracion sorosi bashk me ngrohjen globale, e cila njihej qe prej viteve 1800 me eksperimente bazike te metanit.

             1. D
              Dibra modhe

              Po mer te qifsha robt ty dhe pidhin e robve te tu...te shkerdhej robt para syve te tu . Ta nxjerr vaksinen nga pidhi motres sate...dhe nga pidhi nones sate...edhe nga pidhi goces sate po deshe...te qifsha familjen

           Lini një Përgjigje