Guvernatori i Floridas do pengojë ekstradimin e Trump, në rast një urdhëri arrestimi: Nuk dorëzohemi para Sorosit

31 Mars 2023, 12:12Bota TEMA

Guvernatori i Floridas do pengojë ekstradimin e Trump, në rast

Guvernatori i Floridas, Ron DeSantis, tha se nuk do të firmosë një kërkesë për ekstradimin e ish-presidentit Donald Trump.

Reagimi i tij vjen pasi ndaj Trump është ngritur padi, ndërsa mund të arrestohet javën që vjen.

Trump jeton në shtetin e Floridas, ndërsa padia është ngritur nga një Juri e Madhe në Nju Jork.

Gjatë një reagimi, DeSantis, i cili është kandidat i republikanëve në zgjedhjet presidenciale, tha se padia ndaj Trump është jo-amerikane dhe tregon se sistemi ligjor po përdoret si armë për të avancuar një axhendë politike.

Më tej, DeSantis sulmoi edhe miliarderin George Soros, duke thënë se ai ka paguar për prokurorin e Nju Jorkut që ka ngritur padinë.

“Prokurori i qarkut të Manhattan-it, i mbështetur nga Soros, ka thyer vazhdimisht ligjin, duke ulur vlerësimet për krimet dhe duke justifikuar sjelljet kriminale. Megjithatë ai tani po shënjestron një kundërshtar politik”, tha DeSantis.

“Florida nuk do e pranojë një kërkesë ekstradimi, duke pasur parasysh rrethanat e dyshimta të kësaj çështje me një prokuror të mbështetur nga Soros dhe axhendën e tij politike”.

Rezidenca kryesore e Trump është në Mar-a-Lago në Palm Beach të shtetit Florida.

2 Komente

 1. U
  USA

  Partia republikane USA eshte komplet e korruptuar dhe shume nga drejtuesit e saj jane paguar nga Putin

  1. U
   Usa

   Keta nuk po kuptojne akoma se Trump ju shkerdheu partine dhe populli votoi kunder Trump ne 2020 dhe jo kunder republikaneve. Republikanet ose vertet jane qorra ose dhjesin nga Trump.

  Lini një Përgjigje