Le Figaro: A e ka tejkaluar ushtria kineze atë ruse?

26 Mars 2023, 19:00Bota TEMA

Le Figaro: A e ka tejkaluar ushtria kineze atë ruse?

Rusia është një nga partnerët kryesorë ushtarakë të Kinës gjatë historisë dhe bashkëpunimi kino-rus është ende i fortë, siç dëshmohet nga manovrat “Vostok” të mbajtura në shtator 2022. Të dy vendet kanë zhvilluar edhe shumë manovra të tjera detare kohët e fundit. Megjithatë, a ka filluar studenti të rritet më shumë se mësuesi i tij?

Gazeta franceze Le Figaro ka diskutuar këtë çështje në një artikull, në fillim të të cilit tërhiqet vëmendja për vizitën e Xi Jinping në Moskë dhe nënshkrimin e marrëveshjes me presidentin rus Vladimir Putin. Ai u cilësua si fillimi i një “epoke të re” në marrëdhëniet mes dy vendeve, të cilat në frontin ushtarak po dëshmojnë një përmbysje gjithnjë e më të madhe të ekuilibrit të fuqive.

Gazeta thekson se “epoka e re” e marrëdhënieve ruso-kineze fillon me një çekuilibër të qartë në nivel ushtarak dhe teknologjik, pasi epërsia ushtarake e Rusisë vazhdon të bjerë, ndërsa investimet e mëdha të Pekinit në industrinë e mbrojtjes rriten.

Në këtë kontekst, Le Figaro tërhoqi vëmendjen ndaj njoftimit të Pekinit në fillim të marsit për një rritje prej 7.3 për qind të buxhetit ushtarak. Një rritje e tillë është “në përputhje me ambiciet ushtarake të Kinës, sepse ushtria e saj po modernizohet, por nuk është ende e pjekur”, siç thotë Marc Julienne, një studiues dhe drejtues i kërkimit në Kinë në Qendrën për Studime Aziatike në Institutin Francez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare (IFRI).

Gazeta theksoi se Moska, e cila ishte partneri kryesor i Pekinit, gradualisht po kalohet nga “studentët” kinezë, gjë që shkakton shqetësimin e Rusisë se dominimi i saj teknologjik dhe ushtarak do të zbehet.

Julienne theksoi se Kina, mbi të gjitha, gjatë dekadës së bashkëpunimit intensiv me Rusinë, ka përfituar kryesisht nga baza ruse mbrojtëse-industriale dhe teknologjike, e cila ishte joaktive.

Ai vë në dukje se Moska e kuptoi shpejt se Kina po praktikonte inxhinieri të kundërt, domethënë po blinte produkte ruse për t’i studiuar dhe më pas për t’i kopjuar. Kjo mund të shihet në shembullin e avionit kinez J-11, i cili është frymëzuar kryesisht nga avioni rus SU-27.

Në fakt, ushtria ruse, e cila nuk ka më shumë se 700,000 ushtarë dhe buxheti i së cilës është 61 miliardë dollarë në vit, nuk mund të krahasohet me Ushtrinë Popullore Çlirimtare Kineze me dy milionë ushtarët e saj dhe një buxhet prej gati 225 miliardë dollarësh në vit, shkruhet në Le Figaro.

Gazeta shton se ushtria ruse është fokusuar në reformën e brendshme që filloi në vitin 2008 dhe ka prioritet modernizimin e forcave të saj të zbulimit, të cilat janë thyer kryesisht në Ukrainë, ndërsa Kina ka modernizuar flotën e saj detare dhe ajrore për të qenë gati në rast konflikti rreth Tajvanit.

“Me pak fjalë, ushtria ruse në shekullin 21 po kalon një fazë rënieje, ndërsa ushtria kineze po forcon fuqinë e saj, po modernizon pajisjet e saj dhe po përpiqet të eliminojë dobësinë në radhët e saj. Ushtria kineze po përpiqet të ngrihet në një nivel më të lartë ku mund të përfitojë nga përvoja ruse”, përfundon Marc Julienne.

Lini një Përgjigje