Kryeministri i Kroacisë: Nëse Putin shkel në vendin tonë, do e arrestojmë

26 Mars 2023, 16:20Bota TEMA

Kryeministri i Kroacisë: Nëse Putin shkel në vendin tonë, do

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç është shprehur se nëse presidenti rus, Vladimir Putin do të shkelë në Kroaci, do të arrestohet.

Ai tha se do arrestohet Putin pasi është dhënë urdhër nga Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë.

“Nëse Vladimir Putin, në emër të të cilit Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë ka lëshuar një urdhër arresti do të vijë në Kroaci, ne do ta arrestojmë menjëherë”, tha Plenkoviç, dje nga Bruksel.

Plenkoviç kujtoi se Kroacia ka aderuar në statutin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, si dhe se është miratuar ligji për bashkëpunim me atë gjykatë.

“Ai ligj parashikon të gjitha procedurat në rast se ekziston një urdhër për arrestimin e një personi dhe, me sa di unë, imuniteti nuk zbatohet”, tha ai.

6 Komente

 1. c
  ce

  ore je ne terezi ti o plako? po ke bythe ti te arrestosh presidentin e fuqise berthamore me te fuqishme te botes, se besoj duhet te jesh ne delir ose i pire. Po do qe te fillosh luften e trete boterore e te ike per lesh Kroacia dhe gjysma e Europes qe kruhen me Putinin.

  1. S
   Shaqo

   ...po per cfare arsye Putin do te shkoje ne Kroaci?

   1. L
    Loku

    Shaqo do shkoj per te takuar ish presidenten Kitarovic qe ja qiu ne Moske kur ishte kampionati boteror.

  2. B
   Bardha

   Do hyje illegale ose refugjat qe ta arrestosh ti

   1. F
    Free mind

    Mbaje inatin o lepirush trim dhe uro qe Putin mos te shkel ne Kroaci! Se po shkeli me ushtrine e tij, ti vetem do ti pastrosh kepucet nga balta dhe do ju lash corapet. Nuk e kuptoj kete vrapin e deklaratave delirante, se kush te shprehi servilizmin e tij me batuten me idjote. Nuk ka vend te botes qe mund te arrestoje presidentin rus, amerikan apo kinez. Tani e kuptoj se shume nga parafabrikatet te medhenjte ja u vene ne goje qorrave, po ne fund te fundit ngelen idjotlleqe. Meqe presidenti kroat pret qe kur ti vije Putin per rreze dielli, qe ky ta arrestoje, pse nuk shkon direkt tek Putin me mandatin e tribunalit nderkombetar ti hedhe prangat?! Tribunale i thencin, se e perdor gjetesisht Amerika, por nuk e njeh as Amerika, as Ukrahina, as Rusia. Eshte funksjoni dhe egzistenca qesharake e institucjoneve te represionit qe Perendimi perdor mbi te tjeret duke i quajtur institucjonet nderkombetare, ashtu sic quan veten, komuniteti nderkombetar. Mbi keshillin e sigurimit te OKB te 5 vendeve ku ben pjese edhe Rusia, nuk ka gjykate apo organizate me te larte per ti procesuar pervec historise. Kush e procesoi Xhorxh Bushin per pushtimin e paligjshem te Irakut dhe 1 miljon civilet e masakruar te Bagdatit?!

    1. G
     Gurabardhi

     Ky ngjanë me një debil klasik. E para, çfarë i duhet një deklaratë e tillë? Kush ia kërkon? E dyta, Putini nuk është Hashim Thaçi dhe as Sllobodan Millosheviçi. Eshtë presidenti i fuqisë më të madhe bërthamore dhe ushtarake në botë. Edhe ky po më ngjanë me Sali Berishën tonë, një idioti.

     Lini një Përgjigje