Lirohet nga burgu McGonigal, deklaron pafajësi mbi akuzat për marrje parash dhe mosraportim të kontakteve me zyrtarë të huaj

25 Janar 2023, 20:56Bota TEMA

Lirohet nga burgu McGonigal, deklaron pafajësi mbi akuzat për marrje

Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal u deklarua i pafajshëm sot në gjykatë, lidhur me akuzat se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve dhe zyrtarë të shteteve të tjera.

Siç vihet në dukje në akt-padi ai ka patur kontakte të shumta mes të tjerash me biznesmenë, ish zyrtartë dhe zyrtarë shqiptarë.

Në një seancë të gjykatës së Uashingtonit që zgjati më pak se 15 minuta dhe ku i pandehuri McGonigal mori pjesë virtualisht, u ra dakord që ai të gjykohej në gjendje të lirë dhe që një seanca e ardhshme të mbahet në një moment të dytë. Seanca u përqendrua kryesisht në detajet teknike të procesit.

Mediat raporojnë se 54-vjeçari u lirua nga gjykata federale e Manhatanit me një garanci prej 500,000 dollarësh.

Të hënën, ai nuk i pranoi akuzat e tjera të ngritura ndaj tij në Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusisë duke punuar për oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi që ta lërë të lirë kundrejt pagesës, gjatë kohës që do të zhvillohet procesi gjyqësor.

39 Komente

 1. V
  Vranakonti

  Ku i ke ato pallavra o Sali Berisha,ato shpifje kundra Edi Rames. Ato qe dhjeve tani haji dhe te befte mire. Pis njer. Pate shprese se Edi Rama mori rrukullimen,por jo, ai qendro dhe do qendroj si lis i forte. Ti do shkosh ne verin e Sheqeres,atje ne Reç.

  1. b
   ben.

   Delenxhinj rilindas . Nuk eshte liruar , eshte ne liri me kusht. Gjyqi nuk ka filluar akoma. Edhe dicka, vec atyre qe ka ne dosje, gjykata amerikane ka urdheruar qe te zbardhen, te gjitha komunikimet qe ky dhe te tjere kane pasur me kryeministrin e shqiperise 5 vitet e fundit. E mbani mend saimir tahirin.?????? Do duket i virgjer para rames.

   1. *
    *****

    O Drama, lexo pastaj fol. Ai nuk u lirua por do gjykohet jo nga qelia. Prandaj pagoi 500.000$ qe te dale me kusht. Na mbyten budallenjte. ????

    1. V
     Vranapordha

     Po mor sumëkuq I eksituar nga cicat e lopës plot pleshta! Vranapordha ka lene 500 000 dollare garanci shoku I Vin Sumes. Prit kokevagine se tani fillon..

    2. t
     tata luigji

     Mooooos se u shfry salih krimineli, kujtoj se po rrezon pushtetin si ne 1998

     1. S
      Sllobodanka

      tata luigji, mos fol para kohe, legjendari i Vicidolit, kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, Sali Sheqere Vuk Berisha do t'ua shtype koken gjithe agjenteve dhe sherbetoreve te imperializmit amerikan ne Ballkan.

     2. M
      Muroja

      Gazeta me e poshter ne Shqiperi eshte kjo "tëma". Ai nuk u lirua oer arsye se u shpall i pafajshem. Ai pagoi 500.000 dollare qe detisa te perfundoje gjyqi, te jete ne gjendje te lire.

      1. P
       Pirdhni se liroheni.

       He bre burra pordhe me rigon por shume me te medha paska edhe ne Amerike. Te arrestojne me buje pa snje fakt e pastaj te lirojne, shtet leshi.

       1. ,
        ,,,,

        Perktheje mire o cobani Meros. Ai nuk prano fajesin dhe jo u deklarua i pafajshem sic e "perkthen" ti. Ne Amerike por dhe kudo njihet liria me kusht kundrejt pageses qe cakton gjykata.

        1. L
         Lanabregsi

         E pabesueshme,por e vertet,me korin e kazanit mediatik te Sali kriminelit ne Tirane u bashkua dhe zeri Amerikes.Nje fare gazetare Kostreci e kesaj medie nuk la Kazan mediatik ne Tirane pa kruajtur. Turp,por kjo eshte detyra e tropojanit Elez Biberaj,te mbaroj Sali Halen.

         1. n
          nandi

          hahahahaha Kari Sali Berisha prap doli bllof

          1. D
           Dajti

           Turp,si mund te lirohet nga burgu pa lejen e Saliut? Me se do meren tani FEJZIU Frangajt,Sonila,Eni,Grida Suma,Raqipi,Raqipllari,etj kazanxhinj te Saliut?!

           1. s
            saliu duhet te shpallet terrorist

            ai mund te shpallet i pa fajshem por nuk e fal sali komunist krimineli.

            1. L
             Lol

             Mbani vesh milet DITA eshte semure E infektoi TEMA mos u sherofte kurre Nje fecke kane te tera I perdhunon qeveria Mjere ky milet Ngordhi Shqiperia

             1. L
              LOL

              Mbani vesh milet DITA eshte semure E infektoi TEMA mos u sherofte kurre Nje fecke kane te tera I tredh qeveria Sovrani ns gjum Vajti Shqiperia

              1. R
               Realisti

               Bo bo ooo.... Rama i ka blerë të gjithë. Sali blis sapunë me kile se po vjen data...

               1. R
                Robin

                Per tere ju loqe qe ca skuptoni, ca paguheni qe te genjeni dje ca kuptoni por beni sikur nuk kuptoni, ai ka pagiar 500 mije dollare garanci pasurore qe te hetohet ne gjendje te lire. Derisa gjykata te vendose a eshte i fajshem apo jo. Prandaj mos u eksitoni shume.

                1. S
                 Socialisti 100 karatsh

                 Ky vranakonti i nxin faqen rames me keto komente. Duken si pozitive por ne fakt qellimi eshte te ngjallin neveri per ramen. Duket qe pagohet nga opozita

                 1. K
                  Kur ka marre FBI leke imagjino ca behet me bazet e

                  Hahaha Po sikur eshte ne arrest shtepie dhe akuza qendron apo nuk i merr leket nese nuk e nxjerr ai te pafajshem baze!? Sa kollaj manipulojen shqiptaret pa artikull fare mjafton titulli.

                  1. V
                   Vranakonti

                   Ju demokrate te na hani mutin. Pushtetin e morem qe ta mbajme. Do vjedhin sa t nadoj trapi. Do shijojme dhe jeten. Ju majeni me dore. Fitoren e kemi n xhep. Mjafton ti themi popullit ca perralla te tipit ne jemi me t mir, ju jeni ne t kqinj e kshu

                   1. K
                    Konti pe verteti

                    Bravo Vranakonti,Shume mire e the pasi brenda e ke.Po sdi mu plake e su poqe,po ngele gjithmone kok loqe o vulhumbur

                    1. V
                     Vranakonti

                     Ata qe nuk jane dakord me komentet e mija as qe me pullcet bytha fare.

                   2. F
                    Fener Zizi

                    Hajani Carin Rames te gjithe Ju Analet e Bythes Saliut.

                    1. D
                     Drini

                     U deklarua i pafajshem! Ky shkrim keshti sic eshte krijon konfuzionE deklaroi ai veten i pafajshem.Ai eshte ne Bail qe do te thote do qendroje ne shtepi dhe jo ne burg, vendimi eshte i pafajshem apo jo, jepet me vone.

                     1. R
                      Rilindasi LgBTQ

                      Pse genjeni. Ai eshte liruar me 500 mije dollare bail. Nuk eshte shpallur i pafajshem. In a bureau-wide email Monday, FBI Director Christopher Wray said McGonigal's alleged conduct 'is entirely inconsistent with what I see from the men and women of the FBI who demonstrate every day through their actions that they're worthy of the public´s trust.' Do ta shifni si do shkoje kjo pune ju llustraxhinjte e mafjes ne pushtet. Ky eshte perzier me Ruset. Jemi ne lufte me Ruset e Amerike nuk pyet nese Rama dhe ata qe e mbeshtesin tek Tema behen koka turku

                      1. C
                       Col Togozhina

                       Ne presim te behet SPAK si FBI shqiptaret me Edin ne krye e bene FBI si SPAK, Bravo Shqiperia.????????????

                       1. i
                        i drejti

                        Rrini si mut nashti Sale e ju kurvat llapaqene qe i keni grate analiste te vrimes anale e qe shkerdheheni per 5 leke

                        1. A
                         Ali baba me 40 hajdutet

                         Po ti i drejti per sa leke e ben ate pune ? Punon vetem apo me gjith familje?

                        2. M
                         Messerschmidt

                         edhe ram gjakdhjerit po i vjen NONGRATA rrotull .....

                         1. p
                          portali i rames

                          nuk u la i lire o Mero, po me kusht. Boll e shtremebruat lajmin. Hetimet vazhdojne njelloj si te ishte brenda. Shpresoj ta publikoni kur te burgoset, sepse Tema ishte portali i fundit qe e publikoi lajmin e arrestimit dhe lidhjen me Ramen. Turp

                          1. T
                           Tirona

                           Auuu na u dhi nusja ne kale. Hahaha Sali Gomari e Iliri i Metë dolen huq. O ç'kom qesh.....

                           1. A
                            Adriatik

                            Sali Karaxhiçi dhe Ilir floriri te hane nje mut qe ne mengjes qe te jene te ngopur ter diten. Politikane te felliqur,njeres pisa dhe te ndyre.Fare ekeqe ,te zhduken nga jeta politike dhe kjo do te ndodhe ne 2025,kur Rama te fitoje mandatin e 4.

                            1. K
                             Kater snajper dhe une ne dritare do hapnim zjarr

                             problemi eshte,a e ka fale saliu qe me snajper rri ne dritare dhe te pushkaton ne mes te bulevardit pa gjyq.Ky komunist kriminel shan enverinper spacin,por vete te pushkaton dhe te vret ne gerdec... Amerikani mund te jete i pa fajshem,por sypeshkaqeni saliut nuk e fitoi gjyqin ne amerike,por nuk eshte i fajshem,ai mund te shpallet i pafajshem ,por llapaqenet e saliut neper tv e blera nga rama,i moren leket.Lubonja,bushati,neshua,sonila buzfryra me cim cjapin i moren milionat nga saliu dhe sypeshkaqeni i tij.....

                             1. r
                              rrena i ka kembet e shkurtera

                              Ahahaha...rrenat vazhdojne ne menyren me te turpshme - Ne titull thuhet se : McGonigal deklaron pafajesine...pastaj brenda shkrimit thuhet ajo qe nuk ja ben dora ta shkruajne si titull - McGonigal do te hetohet ne gjendje te lire... Dhe kjo Liri ju dha pasi pagoi 500 000 Dollare. Eeej thirrini mendjes! Nuk blihet pafajesia atje ne Amerike me gjysem milion Dollare se nuk eshte Republika e Sulltan Ramalluk hajdutit atje!

                              1. y
                               ylberi

                               Rames iu thye karrigia.Tani prisni Erion Veline .

                               1. L
                                LIRIA

                                Jo gazeta tema mos i shtrembero faktet. Sipas ligjit i gjykuari per te vazhduar gjykimi ne gjendje te lire, ka paguar garanci pasurore. Nuk eshte pafajsi. Si u dha pafajesia, sapo ka filluar procesi? E bardha e bardhe, e zeza e zeze. E dime qe ju intereson ju te temes e nxirni larot per te zbukuruar lajmin, por mos u beni qesharak, jo per gje, por ju tallin amerikanet.

                                1. d
                                 detto tra noi

                                 Oj Liri mos u habit fare, jane te detyruar ti japim lajmet ne nje menyre qe te ngopin orekse militantesh budallenj e jo mendje te kthjellta.

                                2. P
                                 Per gelbazen mero

                                 Kjo eshte taktike e njojtur e Mero Gelbazes!! Shkruan nje titull artikulli qe te krijoje tymnaje dhe t’i jape zemer sufllaqeve te mbaruara dhe ndjekesve te verber te pjelljes se re!! Ne vrime te miut do perfundoje Rama!! Kujton se eshte zot i ketij vendi dhe mund te beje c’te doje. Leviz me avion privat pa njoftuar askend se ku po shkon e per cfare po shkon. Mos shpresoni kot kete here, se nuk e ka ASPK-u ne dore por FBI-ia!! Nxinte Rama dje ne interviste!!

                                 1. K
                                  Kosta Trebi

                                  Ruajeni se mos del per gjah dhe i permbyset makina...Di shume....nuk duhet te flase...

                                  Lini një Përgjigje

                                  Blog Tema