Me urdhër arresti krahas Putinit: kush është “Bloody Mary” ruse?

18 Mars 2023, 18:50Bota TEMA

Me urdhër arresti krahas Putinit: kush është “Bloody

Njoftimi i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për urdhrin e arrestit kundër presidentit rus Vladimir Putin përmbante gjithashtu një emër të dytë që ndoshta nuk mori vëmendjen e mjaftueshme.

Maria Lvova-Belova, e cila u emërua Komisionere për të Drejtat e Fëmijëve nga Vladimir Putin në vitin 2021, është personi që besohet se ka organizuar rrëmbim fëmijësh nga territoret ukrainase të pushtuara nga Rusia.

Shtetet e Bashkuara, qeveritë evropiane, si dhe Universiteti Yale, e tregojnë Lvova-Belovan si figurën qendrore pas dëbimit të dhunshëm të mijëra fëmijëve ukrainas, të cilët shpesh dërgohen në një rrjet kampesh, ku i nënshtrohen riedukimit politik.

Në profilin e Lvova-Belovës nga media e pavarur ruse Verstka duket qartë rruga e një personi që lëviz rehat brenda kornizës ideologjike të periudhës së Putinit.

Ajo ka lindur në vitin 1984 në qytetin e Penzës dhe që në moshë të vogël ka dashur një familje të madhe.

Ajo ka pesë fëmijë biologjikë dhe katër fëmijë të birësuar (ndërsa strehon 11 fëmijë të tjerë me aftësi të kufizuara) me burrin e saj prift, me të cilin u martua në moshën 19-vjeçare.

Në vitin 2014, ajo iu bashkua partisë së Putinit dhe shpejt u ngrit në udhëheqjen e organizatës “Nënat për Rusinë”. Ai u përqendrua shpejt në programet për fëmijët me aftësi të kufizuara, ndërsa gradualisht u ngjit në rrethin e Putinit, duke pasur gjithashtu lidhje me Kishën.

Edhe pse në vitin 2019 fitoi një vend në këshillin e qytetit të Penzës, u detyrua ta linte atë në rrethana të paqarta. Megjithatë, ajo nuk u pengua. Në fund të vitit u bë senatore që përfaqësonte Penzën, ndërkohë që kishte zënë edhe një post të lartë partiak, ndoshta si një “ngushëllim” për këtë post.

Megjithatë, raporti tregoi se projektet e bamirësisë që po promovonte aq shumë kishin shumë probleme. Në disa raste shkuan deri aty sa i fshihnin pacientët nëpër struktura që të mos i gjenin inspektorët.

Përfshirja me Ukrainën

Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, Lvova-Belova e ktheu vëmendjen e saj atje.

“Bloody Mary”, siç e thërrasin në Ukrainë, nuk mungon të ngarkojë në rrjetet sociale foto nga jeta e mrekullueshme që supozohet të bëjnë tani fëmijët e Ukrainës. Ai shkruan se si qan për jetimët e luftës që gjejnë familje kujdestare.

Madje ajo viziton territoret e pushtuara dhe tregon se si ka shoqëruar personalisht avionët me fëmijë që largohen nga Ukraina. Në një raport televiziv plot lot, ajo kujtoi adoptimin e një djali adoleshent nga Mariupoli, i cili (të paktën ajo pretendoi) u la në rrugë nga kujdestarët që e morën pasi nëna e tij vdiq nga kanceri. “Unë kurrë nuk kam pasur dikë që të më dojë aq shumë sa ajo,” tha fëmija Philip.

Për të gjitha këto, ajo ka dritën jeshile nga Putini për të përdorur “masa shtesë” (e panjohur se çfarë do të thotë saktësisht) për të gjetur fëmijët që nuk kanë kujdes prindëror në territoret e pushtuara.

Praktikat e Rusisë dhe Komisionerit tashmë të kërkuar bien ndesh me atë që rekomandon UNICEF-i, i cili thekson se “birësimi nuk duhet të bëhet kurrë gjatë ose menjëherë pas emergjencave” dhe se gjatë trazirave, fëmijët që ndahen nga prindërit nuk mund të konsiderohen jetimë.

OKB-ja është edhe më e qartë: transferimi me forcë i popullsisë së një vendi tjetër brenda ose jashtë kufijve të tij është një krim lufte.

Rusia, natyrisht, i hedh poshtë akuzat për zhvendosje të detyruar si “absurde” dhe pretendon se po bën “më të mirën” për t’i mbajtur të miturit me familjet e tyre.

Dhe ndërsa SHBA, BE dhe Britania e kanë sanksionuar tashmë Lvova-Belovan për rolin e saj në skemën e zhvendosjes së detyruar, ajo vetë po tallet me situatën. “Faleminderit britanikëve për vëmendjen që kanë treguar ndaj misionit tonë për të ndihmuar fëmijët në Donbas”, shkroi ajo në qershor. 

3 Komente

 1. Z
  Zhvejku

  Ajo meriton çmimin nobel se kujdeset per femije te braktisur, shikoni pedofilet tuaj qe shkojne ne vendet e varfra nen petkun e humanizmit dhe perdhunojn te miturit, si Davidi i anglis para ca vitesh ne Tirane. Megjthese kjo gjykat eshte nul per rusin.

  1. g
   ganiu

   Gjynah që i paske shpëtuar ti. Të të kishte birësuar, do kishim shpëtuar si ne dhe nëna tënde. Ajo do kishte punuar më pak në semafor.

  2. n
   nexhi

   Sa i ngjakan qiftit LUIS me Kiara!

   Lini një Përgjigje