Polonia do të dërgojë në Ukrainë avionë luftarakë

16 Mars 2023, 15:59Bota TEMA

Polonia do të dërgojë në Ukrainë avionë

Polonia do të dërgojë në Ukrainë katër avionë luftarakë MiG-29. Katër avionët, sipas presidentit polak, Andrzej Duda do të dërgohen në ditët në vijim ndërsa vendi bëhet i pari anëtar i NATO-s që e ndërmerr këtë hap.


“Kur bëhet fjalë për avionët MI-29, të cilët ende operojnë në mbrojtjen e hapësirës ajrore polake, është marrë një vendim në nivelet më të larta, mund të themi me besim se po dërgojmë MIG në Ukrainë”, tha Duda. 

“Ne kemi rreth një duzinë MIG-sh që i kemi marrë në vitet ‘90 nga Republika Demokratike Gjermane dhe janë funksionale dhe luajnë një rol në mbrojtjen e hapësirës sonë ajrore. Ata janë në fund të jetës së tyre operacionale, por janë ende funksionale”, shtoi Duda. 


Duke folur në një konferencë shtypi, së bashku me Presidentin e sapo betuar të Republikës Çeke Petr Pavel në Varshavë, presidenti polak zbuloi edhe temat e diskutimit me homologun e tij çek.

“Republika Çeke dhe Polonia janë vende që janë në pararojë absolute kur bëhet fjalë për mbështetjen e Ukrainës, si në nivel humanitar ashtu edhe në atë ushtarak,” tha Presidenti Duda.

11 Komente

 1. s
  shori

  Ketyre evropianolindoreve, u eshte mesuar bytha me Hitlerin (derguar nga anglosaksonet) dhe sic duket u ha perseri...

  1. P
   Putin Gelboqja

   Gospodin Shori me sa shoh une bytha po te ha ty, ki kujdes kur te kthehesh naten von per shpi, se kerma si puna jote perfundojne keq.

   1. a
    anti25642654censurë

    lene mor shorin se nuk i ha bytha fare!!nuk ndjen gjë më!e ka përdorur aq shumë sa nuk ndjen as mutin që i del shalëve!!kënaqsinë e ka çvendosur drejt gojës!një rrugë e dy punë!kënaq shpirtin me karë, e mbush barkun me farë!!

  2. X
   XXXL

   Vete po e kruajne, po kerkojne me ngulm cizmen e ushtarit rus, dhe ndonje kerpulle ne Za Warshava. Polonia dhe NATO i kane shpallur lufte Rusise, askush nuk mendon per bisedime ne tavoline, per ndalimin e saj, i shtojne zjarrit vetem benzine.

   1. a
    anti25642654censurë

    po moj gjo e trashë po,"po kerkojne me ngulm cizmen e ushtarit rus"që ka ngecur në llucën e ukrainës??po ja çojnë me pikatore armatimin dhe ju shkërdheu tërë çizmet,i la zbathur muzhikët e shkretë,përfytyro të kishte sulmuar "perëndimi"??do kishin shkuar në Pidh të Satëme(PS)komplet zbathur!!uooooooooou,putana po jua shkërdhen rusëve rusinë,dhe ju po i mbani pishën!!me këtë ritëm që po vriten në ukrainë!?nuk e dimë se çfarë do bëhet me gratë ruse!!nuk do dëgjojmë më telefonata që iu bëjnë burrave të tyre për të përdhunuar ukrainaset,por do fillojmë të mbrohemi ne se do na përdhunojnë ato që do mbeten pa burra fare!!gjë e trashëëëë,mos harro se rusia nuk është as kinë e as indi,e aq më pak nigeri,me moshë mesatare 15 vjeç!!popullsia e saj është vetëm 3 herë më e madhe se e ukrainës!sipas raportit të vrasjeve,po shkojnë 1 ukrainas me 3-7 rusë të vrarë!!bëj një llogari të vogël!!apo je nga ata që i bëjnë shpejt llogaritë?? 1 1=dy njësha??

   2. K
    Kv

    Polonia dhe NATO i kane shpallur lufte Rusise? Ik mor bole e thare, ti nuk je i afte per t'i bere yzmet gruas sic duhet, paske edhe kohe te shkruash ketu idiotesira ...

    1. z
     zhvejku

     Me kete lloj simboli qe i ke ven vehtes Kv, me siguri qe je bir kurvet, po me keqja tek familja jote eshte se te shkerdhehet gruaja me djemet e lagjes, mos flasim per motrat si bija kurvet qe jane, si kane lene gje sateme! Komento ashtu si e mendon dhe ske pse e shan tjetrin, apo ke mare shembull nga psikopati dhe homoseksuali anticensuma? Edhe neve dim te shajme dhe ofendojm. Shkurt je wc publike.

     1. A
      Artan

      Ti dukesh qe je bir putane i Putanes

      1. z
       zhvejku

       Ti Artan! Dukesh qe je i birsuar nga dy homoseksual!

    2. s
     shori

     Mero, ketij analistit "anticensura", a i jep ne darke ndonje panine me qofte...???!!! Shtoji dhe nje shishe pepsi nga une, sepse gjynah, rropatet gjithe diten i shkreti, se me zi shkruan pese fjale me dhjete gabime...(!?)

     1. a
      anti25642654censurë

      jo mor shorr!! gjithnjë të njëjtë gjë bën mero shkërdhata!!nuk e di ku e ka kuptuar që më pëlqen nëna tënde dhe atë ma jep tërë ditën!!më duket se duhet tia mbuloj kokën me jastëk se shurdhoi dynjanë!!pëllet si gomaricë në afsh!ndoshta prej kësaj e ka kuptu mero shkërdhata!!do ti kërkoj dhe paninen!!qoften,po deshe ta fal ty!!vënd ku ta fusësh ke boll!!zgjidh e mer,o në gojë e të trashesh si XXXL,oas në bythë e mbetesh elegant si mami!!bën dhe qefin,gjithashtu!!

     Lini një Përgjigje