Putin mban në burg për dy muaj gazetarin amerikan të “Wall Street Journal”

30 Mars 2023, 15:32Bota TEMA

Putin mban në burg për dy muaj gazetarin amerikan të “Wall

Një gjykatë në Moskë mbajti një seancë të mbyllur për arrestimin zyrtar të gazetarit të Wall Street Journal Evan Gershkovich, i arrestuar për spiunazh, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Sipas vendimit të gjykatës,  gazetari i Wall Street Journal, Evan Gershkovich, do të qëndrojë në paraburgim për gati dy muaj, deri më 29 maj, tha të enjten shërbimi për shtyp i gjykatës.

“Me vendim të Gjykatës së Qarkut Lefortovsky të Moskës, datë 30 mars 2023, në lidhje me E. Gershkovich, i dyshuar për kryerjen e një krimi sipas nenit 276 të Kodit Penal të Federatës Ruse, u zgjodh një masë parandaluese në formën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 1 muaj e 29 ditë, pra deri më 29 maj 2023”.

Më herët, zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha se ishte shumë herët për të folur për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve që përfshin Gershkovich.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi  Ryabkov të thoshte se shkëmbime të tilla kishin ndodhur më parë për të dënuarit tashmë dhe se ishte e nevojshme të pritej për të parë se si do të zhvillohej historia me Gershkovich.

Më herët, shërbimi rus i sigurisë FSB tha se kishte arrestuar reporterin me dyshimin se kishte spiunuar për Uashingtonin,  masa më serioze publike kundër një gazetari të huaj që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Evan Gershkovich, një gazetar me përvojë në Rusi, punonte në Yekaterinburg kur u arrestua. Wall Street Journal tha se ishte “thellësisht e shqetësuar” për sigurinë e tij dhe mohoi me forcë akuzat kundër tij.

Kremlini pretendoi se gazetari ishte “kapur në flagrancë”. FSB tha se kishte “ndaluar aktivitetet e paligjshme” dhe se gazetari “kishte vepruar sipas udhëzimeve të SHBA” dhe “duke mbledhur sekrete shtetërore”.

Disa orë më vonë, shërbimi i sigurisë e çoi atë në gjykatën e qarkut Lefortovo në Moskë për arrestimin e tij zyrtar.

2 Komente

 1. Z
  Zhvejku

  Ore ju te temes nga sa here do botoni te njejtin artikull drenda dites, kaq i rendesishem na qenka nje gazetar spiun. Rrethe ores 14 kishit botuar nje interevist te nje gjeneralit italian, tani eshte ora 16:30 e kini hequr fare, apo nuk perputhet me propaganden neofashiste te perendimit, ju lumt jeni shtyp i "lire"dhe i "pavarur"

  1. K
   Komunist me Rolex

   Ca të pavarur kta jane mejhane partie thjesht lejon komentet ku 90% as që lexojne lajmin vetën të ofendojne me liber shtepie po dhe diqka kunder qeverisjes rilindase

  Lini një Përgjigje