Putin nxjerr “përbindëshin” nënujor nga baza? NATO informon anëtarët për lëvizjet e fundit të Rusisë

3 Tetor 2022, 19:52Bota TEMA

Putin nxjerr “përbindëshin” nënujor nga baza? NATO

NATO është alarmuar dhe ka informuar anëtarët e saj se nëndetësja bërthamore e Rusisë Belgorod është larguar nga baza e saj dhe mund të jetë arma e fundit e Vladimir Putin mes përshkallëzimit të tensioneve në frontin e Ukrainës.

Belgorod është zhdukur nga baza e saj në Rrethin Arktik dhe mund të lundrojë në ujërat e Detit Kara për të testuar super-silurin e Neptunit, sipas një shënimi paralajmërues të NATO-s të dalë në mediat italiane gjatë fundjavës, raporton Daily Mail.

Kjo supernëndetëse është i aftë të udhëtojë në distanca të mëdha nën ujë përpara se të shpërthejë me forcë të madhe, duke shkaktuar kështu një “cunam bërthamor” që mund të mbyt qytetet bregdetare me valë rrezatimi.

Vihet re se nëse testi bëhet, ka të ngjarë të jetë përpjekja e fundit e Putinit për të “frikësuar” Perëndimin për luftën e dështuar në Ukrainë, pasi ai konsiderohet i dyshuar për sulmet në tubacionet Nord Stream javën e kaluar. Vihet re se Belgorod ka mini-nëndetëse të dizajnuara për të kryer sulme në infrastrukturën nënujore.

Megjithatë, përfshirja e saj vihet në dyshim sepse – nëndetësja 180 metra e gjatë, një nga më të mëdhatë në botë – do të kishte qenë jashtëzakonisht e vështirë të kalonte pa u vënë re teksa hynte në Baltik. Është e paqartë nëse Belgorod do të kishte kohë për të arritur bazën e tij në Detin e Bardhë Baltik – një distancë prej rreth 3,000 miljesh – pa u zbuluar ndonjëherë.

NATO që atëherë ka njoftuar aleatët se nëndetësja mungonte nga baza, por tha se ende besohej se po operonte në Arktik. Është e paqartë saktësisht se kur është dërguar paralajmërimi, por ai u publikua për herë të parë dje nga gazeta italiane La Repubblica. Nëndetësja Belgorod është në funksion që nga korriku. Super-siluri i Neptunit ishte një nga katër armët e gjeneratës së re të shpallur nga Putin në 2018 dhe që besohet të jetë operacionale.

Sipas mediave ruse, ajo është në gjendje të udhëtojë deri në 9500 kilometra nën ujë përpara se të shpërthejë një kokë bërthamore prej dy megatonësh, 130 herë më e fuqishme se bomba që hodhi në Hiroshima.

Kjo kokë bërthamore nuk u testua kurrë për shkak të ndalimeve ndërkombëtare për testimin e armëve bërthamore. Shkelja e këtyre marrëveshjeve duke testuar Neptunin – madje edhe në ujërat e largëta të Arktikut – do të ishte një veprim jashtëzakonisht provokues i Rusisë.

12 Komente

 1. p
  pretorian.

  Ore po keta jane plehra fare. Keta jo vetem qe jane te semure, qe jane psikopate por s'kane asnje pike morali fare. E para, qe silura nenujore, droni nen ujor quhet Poseidon. Nuk ka asnje lloj arme ne bote, qe e intercepton, shkaterron dhe qe ka fuqine e tij. Brigjet e Paqesorit por edhe ato te Atlantikut marrin fund pa buje fare nga tsunami qe ai shkakton. I pashqetesuar fare, duke lundruar ne thellesi te medha, ai arrin objektivin e tij 100%. Sa per akuzen qe i behet Rusise se ka shkaterruar tubacionet e saja te NS2, kjo eshte sa e çmendur po dhe aq qesharake. Si mundet Rusia te shkaterroj tubacionet e saj qe i japin miliarda $ ? Pse Rusia duhet te shkaterroj tubacionet e saj, kur ajo me logjiken e thjeshte e mbyll siç i ka mbyllur valvolat e gazit? Kush ka interes ti shkaterroj ato? Usa. Kush ka qene kunder ndertimit te tij? USA. Kush i ka kercenuar ato per shkaterrim? USA. Kush perfiton nga mosfunksionimi i saj.USA. Kush i ka prishur ato? USA dhe kurva vasale Europe thote Rusia. Ka logjoke kjo? Hej plehra, Rusia ka mbyllur valvolat, s'ka nevoje me prishe tubacionet. E gjithe kjo quhet Perendim. Perendimi i Covidit. Perendimi i lock down. Perendimi i kercenimit dhe i luftes. Luftes ne Kore, Vietnam, Irak, Libi, Siri etj. Miliona te vdekur. Perendimi qe shkon ne kufijte e Rusise dhe ben manovra ushtarake duke i bere presion Rusise. Perendi,i qe zgjeron kolonite e saj ne Europe nepermjet NATO-s. Per çfare duhet NATO? Kunder kujt? Kunder Rusise. Perendimi qe shkaterroi, familjen, shkollen, shoqerine dhe besimin. Perendimi qe i ben jehone shoqerise se hapur, qe shkaterron sovranitetin dhe indipendencen e shteteve, kulturen dhe traditat e tyre, te drejten e tyre per te vendosur. Perendimi qe ka shqyer portat e klandestinitetit dhe e ka bere Europen WC te Afrikes. Ju kujtohen emigrantet afrikane ne Gjermani kur perdhunonin gjermanet dhe populli gjerman ishte i pazote ti mbronte? Perendimi me globalistet dhe Davosin, me ziokorporatat dhe ziobankat me qeverine boterore ne hije qe do te shkaterroje lirine e individit. Perendimi i kalbur dhe dekadent qe nuk ka asgje te perbashket me demokracine, lirine, sovranitetin dhe principet e filozofine kristiane qe krijuan perparimin dhe zhvillimin. Prandaj respekt per Rusine, e cila mbron keto principe, lirine, sovranitetin, besimin, familjen.

  1. D
   Dashamir

   Ke vene emrin gabim, duhet ta kesh siberjan.! Dhe frymzimin dhe permbajtjen e komentit e ke sikur te eshte mpire truri nga ngricat. Gjynah qe shkruar shqip.

   1. k
    kastriot

    Qe te mos akuzohet se eshte ai qe bllokon gazin.Pyet plakat e lagjes ose ndonje budalla qe ke aty afer.Kaq thjesht

    1. a
     anti25642654censurë

     preti vazhdo masturbimin!! kënaqu zemra kënaqu,dhe ti si mami tënd je!! në rrugë e dy punë!! ajo merr pare dhe bën qef,ti i mban kandilin dhe masturbon byhtën!! të kujtohet hitua,ai i gjermanisë që shkoi nga franca deri në moskë?? dhe ai kishte armë që bota e atëherëshme si kishte parë!! ku përfundoi?? në pidhin e satëme me një plumb në kokë!! kështu do përfundojë dhe kjo kërma muzhike!! në hale ka për të vrarë veten putana!! dhe ti ke për të vazduar ta nderosh si i lavdishmi lad haleja!!

    2. G
     Gole

     Idiotë funksionalë jeni,jo analfabetë siç thoshte Rama dikur! E nxorri nëndetësen për të friksuar NATO !?? Pse frikësohet NATO!?

     1. ?
      ????????????????????????

      putini ta ha kaken pa dale akoma rrace rusi rrac e poshter

      1. M
       Mali

       PO ku e pa tema perbindeshin. Mos keni marre ndonje para te thate se fundmi?

       1. B
        Bato

        nendetse mish per top

        1. B
         Black Jack

         O Tema ( o trujt temps) t’gjithe kane perbindsha jo vetem Russia, thuj qe ju kon maru fisheket dhe hapen bythesh me arme berthamore, no sense dhe t’marum per aq lufte qe po bojne me Ukrainen , Iimagjino t’kishin lufte me na i shtet tjeter do e perdornin pa hezitim berthamoren , kjo tregon se jone akoma t’vjeter e te pamundur per kohet moderne , 60000 ushtare Russia, humbi me ukrainen, aq nuk jon vra “as ne luften e dyte boterore , qe kan hap bythesh kot , si ne n’vaktit. Dhe at nendetese qe po nxjerrin per inspection luftearak, prite kur ti mbytet si ajo tjera qe iku per lesh me 280 ne bord , dhe ajo per gjigande mbaje , keq per ata , bojne presion me berthamoret se sju ka njel gjo tjeter per t’konsumu , mjere russet qe po ikin per lesh para kohe vec per Putin, Zoti e rujt boten nga gafat qe po bon cdo dite dhe ndonje gaf madhore qe mund te boj, ato si rruhet me oer njerezit e vete e jo per boten

         1. P
          Prisni se akoma nuk keni pare gje.

          Te kapet Oici (Bjelgorod) gjalle ose vdekur, nuk eshte ne "shtepi". Po njecke eshte perse trembeni ore trimat e xha jahos, keni vene ulurimet.

          1. I
           Iliri

           Perbindeshi i rusit , si nendetsia Kursk qe u mbyt ne Detin Barens ne vitet 2000 . Duke i mare jeten me teper se 120 marinare e oficere rus ….. paturpesia e ruseve , qe sot hidhen perpjete si kaponjt dhe kercenojne me arme berthamore , ishte se nuk ishin te zotet ta nxirnin nendersen dhe trupat e pajete te marinareve ….. erdhen norvegjezet dhe i peshtyne ne surat duke i poshteruar deri ne ate grade sa qe nuk shkonte me , ja keta jane perbindeshat ruse …. Ushtria ruse eshte e mbivleftesuar pa mase , dhe ajo duket qarte qe nuk marin dot Ukrainen ……

           1. R
            Rasija pickedhija

            nashi morem fund

            Lini një Përgjigje