Rrëmbimi i fëmijëve azilkërkues në Britani, gazetari: Mund të ketë dhe shqiptarë

22 Janar 2023, 14:19Bota TEMA

Rrëmbimi i fëmijëve azilkërkues në Britani, gazetari:

Dhjetra fëmijë azilkërkues janë rrëmbyer nga bandat në një hotel të Brighton-it, i cili ishte lidhur me Ministrinë e Brendshme britanike (Home Office).


Kështu zbuloi një investigim i britanikes “Observer”.

I kontaktuar nga Albanian Post, gazetari i “The Guardian”, Mark Townsend konfirmoi se me shumë gjasë ka pasur edhe fëmijë shqiptarë të përfshirë në rrëmbim.


“Me siguri që ka edhe fëmijë shqiptarë të përfshirë”, shkroi ai.

Sakaq, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Albanian Post.

Një sinjalizues, i cili punon për kontraktorin e Ministrisë së Brendshme, dhe burime për mbrojtjen e fëmijëve përshkruan momentin që fëmijët rrëmbehen nga rruga jashtë hotelit dhe futen në makina.

“Fëmijët fjalë për fjalë po merren nga jashtë ndërtesës, po zhduken dhe nuk gjenden. Ata po merren nga rruga nga trafikantët”, tha burimi.

Townsend shkruan në artikullin e tij se “Home Office” është paralajmëruar vazhdimisht nga policia se banorët e pambrojtur të hotelit – fëmijët azilkërkues që kishin mbërritur së fundmi në Britani pa prindër ose kujdestarë – do të ishin në shënjestër të rrjeteve kriminale.

Rreth 600 fëmijë të pashoqëruar kanë kaluar në hotelin Sussex në 18 muajt e fundit, me 136 të raportuar të zhdukur.

Më shumë se gjysma e tyre – 79 – mbeten të pagjetur.

Zyrtarja britanike, Yvette Cooper, e përshkroi zbulimin si “me të vërtetë të tmerrshëm dhe skandaloz”.

Ajo i bëri thirrje qeverisë të zbulonte se sa fëmijë ishin zhdukur dhe çfarë po bëhej për t’i gjetur ata.

“Suella Braverman [sekretarja e Brendshme] ka dështuar të veprojë sipas paralajmërimeve të përsëritura që i janë dhënë në lidhje me masat mbrojtëse krejtësisht të papërshtatshme për fëmijët në kujdesin e tyre. Është një shpërdorim total i detyrës për Home Office që të dështojë kaq keq në mbrojtjen e sigurisë së fëmijëve ose të godasë bandat e rrezikshme duke i vënë ata në rrezik të tmerrshëm. Ministrat duhet të vendosin urgjentisht masa të reja mbrojtjeje”.

Burimi për mbrojtjen e fëmijëve tha se disa nga fëmijët e humbur nga hoteli Brighton mund të jenë trafikuar deri në Manchester dhe Skoci.

Të dhënat e zbuluara në tetor treguan se 222 fëmijë të pashoqëruar azilkërkues mungonin në hotelet e drejtuara nga Home Office, vëren Townsend në artikullin e tij.

Ministrat pranuan se nuk kishin asnjë ide për vendndodhjen e tyre.

Ndërkohë, është zbuluar gjithashtu se nuk është lëshuar asnjë udhëzim i ri për policinë për gjurmimin e fëmijëve azilkërkues të zhdukur, me burime që thonë se ai mbetet në “zhvillim”.

Të dhënat e reja të publikuara sipas Aktit të Lirisë së Informacionit tregojnë se fëmijët e sapoardhur të pashoqëruar kalojnë mesatarisht 16 ditë e gjysmë në hotelet e Home Office përpara se të transferohen në kujdesin e këshillit në të gjithë vendin.

Gazetari britanik u është drejtuar më pas autoriteteve për të kërkuar një koment ose sqarim.

Këshilli i qytetit të Brighton and Hove, i cili tradicionalisht kujdeset për fëmijët azilkërkues kur ata mbërrijnë në Britani pa prindër ose kujdestarë, i referoi policisë pyetjet e Townsend për kriminelët që synojnë fëmijët.

Ndërsa, Policia e Sussex-it tha se pyetjet për kriminelët që synojnë fëmijët duhet t’i drejtohen Zyrës së Brendshme.

“Autoritetet lokale kanë një detyrë ligjore për të mbrojtur të gjithë fëmijët, pavarësisht se nga janë zhdukur. Në rastin shqetësues kur një fëmijë zhduket, ata punojnë ngushtë me agjencitë e tjera lokale, përfshirë policinë, për të përcaktuar urgjentisht vendndodhjen e tyre dhe për t’u siguruar që ata janë të sigurt.

Ne kemi procedura të forta mbrojtëse për të siguruar që të gjithë fëmijët në kujdesin tonë të jenë sa më të sigurt dhe të mbështetur sa të jetë e mundur, pasi ne kërkojmë vendosje urgjente me një autoritet lokal”, u shpreh Home Office për Townsend.

Këshilli i qytetit të Brighton dhe Hove shtoi: “Ne kemi qenë të përfshirë në mënyrë aktive kur ndonjë fëmijë raportohet i zhdukur dhe kemi punuar me policinë dhe agjencitë e tjera për t’i gjetur ata”.

 

2 Komente

 1. T
  Turisti

  Ti bejne mire llogarite ate prinder naive qe mendojne se mbreti do ju mbaj femijet me buke kur vijne ne Angli.

  1. Z
   Zhvejku

   Ndaj te njejtin mendim me ty turist. Bile duhet ti denosh keta prinder. Por duhet te denohet edhe shteti qe i strehoi e nuk i mbrojti nga bandat. Behet fjale per krijesa te pafajshme. Behen hetime per krime lufte ne ukrain nga keto shtete "demokratike". Po keto ngjarje a nuk perbejn krim!!??

  Lini një Përgjigje