Rusia i thur 'elozhe' Erdoganit: Lider i kalibrit tjetër

29 Janar 2023, 11:45Bota TEMA

Rusia i thur 'elozhe' Erdoganit: Lider i kalibrit tjetër

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka luajtur një rol tepër të rëndësishëm në konfliktin mes Rusisë dhe Ukrainës dhe kjo u vu re dhe në fillim të verës kur ai ndërmjetësoi rinisjen e eksportit të drithit nga portet ukrainase.


Gjithashtu, ai është përpjekur së fundmi të ndërmjetësojë dhe bisedimet për paqe mes dy vendeve, duke krijuar dhe tryeza të përbashkëta në vendin e tij.

Një vlerësim për rolin e Erdogan vjen nga vetë autoritetet ruse të cilët e cilësojnë atë si një lider të kalibrit tjetër. Në një reagim nga zv.ministri i jashtëm, Syromolotov, lideri turk vlerësohet për qëndrimin e tij të pandikuar nga presioni i perëndimit.


“Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan është një lider i kalibrit të ndryshëm i cili pavarësisht presionit të jashtëm, me veprimet e tij tregon se është i gatshëm të ndjekë një politikë jo sipas udhëzimeve të vendeve të treta, por në përputhje me aspiratat e popullit të tij”, theksoi Syromolotov.

4 Komente

 1. K
  Klimax

  Hahaha. "Aspiratat e popullit të tij"!!!! Ç'do kritik për politikën Erdogan klasifikohet si terrorist!!!! Turqia është vendi me numrin më të madh të gazetarëve të burgosur në botë. Normale që Rusia e Putin do mbëshesi një regjim totalitar si ky i islamikut Erdogan i cili nga ana e tij jo vetëm që nuk ka vënë sanksione ndaj Rusisë, por në të kundërt ka hapur dyert ekonomisë ruse, oligarkëve dhe mbi të gjitha si dhe më shqetësuesja për këtë aleat të NATO-s, bashkëpunimit dhe marrëveshjet ushtarake me armikun e NATO-s!!!!

  1. D
   Debili i Janulles

   C’sanksione te veje Turqia o debil , Turqia nuk detyrohet te jete ne nje vije te drejtperdrejte me EU ….ke tru ne kok ? Apo ke kasht , cpune ka Turqia ?? Eshte vend indipedent dhe ben si ta ndiej situaten , vec qe te mos harojme , Ukrainen e mbushi me dron Bayraktar , dhe ato ben dem ushtrise ruse , po ti si Greqi dhe gje?? Apo dhe Ak -47 se harova Yyyyt kopil rrugesh

  2. D
   Dy Figurat e Politikes se Kohes !

   Cari i Madhe Ruse _Gopsodin Putin dhe Sulltani i Turqise Efendi Erdogan Urraaaaaaaaaaaaah ))))))))) Yxhym

   1. g
    ganiu

    Këta bëjnë 69 shen.

    Lini një Përgjigje