SHBA shpall "non grata" edhe 80 zyrtarë dhe ish-zyrtarë, pjesë e listës edhe emra nga rajoni ynë

30 Mars 2023, 17:45Bota TEMA

SHBA shpall "non grata" edhe 80 zyrtarë dhe ish-zyrtarë,

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpallur "non grata" rreth 80 ish-zyrtarë dhe zyrtarë të lartë, në mbarë botën për shkak të korrupsionit domethënës. 

Bëhet fjalë për  ish-zyrtarë dhe zyrtarë të lartë në Amerikën Qendrore, Afrikë, Ballkanin Perëndimor dhe Europën Lindore të cilëve iu është ndaluar hyrja në SHBA.

Mbi këtë lajm ka reaguar edhe Ambasada amerikane në Tiranë, e cila në një postim në rrjetet sociale shkruan:

"Departamenti i Thesarit përcaktoi dhjetëra individë dhe subjekte për përfshirjen e tyre në korrupsion, përfshirë zyrtarë të tanishëm ose të mëparshëm në Amerikën Qendrore, Afrikë, Ballkanin Perëndimor dhe Europën Lindore. Më tej, Departamenti i Shtetit vendosi publikisht kufizime vizash për mbi 80 zyrtarë të huaj të mëparshëm apo të tanishëm dhe anëtarët e ngushtë të familjes, çka si rregull i skualifikon për të hyrë në SHBA për shkak të korrupsionit domethënës, si dhe të tjerë sipas Aktit të Angazhimit të Përmirësuar të Trekëndëshit të Veriut-Shtetet e Bashkuara. Për të zgjeruar ndikimin e këtyre mjeteve, ne u bashkërenduam me partnerë të huaj përmes nismave të tilla si ajo për Demokracitë kundër Strehave të Sigurta (DASH) dhe këshilluam qeveritë e huaja për miratimin e mekanizmave të ngjashëm", ku shpërndan dhe njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.

Gjithashtu për hollësi të mëtejshme, ambasada ka dhënë edhe këtë link (KLIKO KËTU).

23 Komente

 1. R
  Realisti

  Po kujt I plasi bytha të shkojë në Amerikë nqs kanë miliona dollarë nëpër banka??? Çfarë vlere ka që ti thua mos u fut në Amerikë ndërkohë që asgjë nuk ndodh që pasuritë e të korruptuarve të konfiskohen atë të ndiqen penalisht? Luftuam për demokraci por ja që paska ngjyrat e ylberit. Vafshi në djall të gjithë jo politikanë kudo ndodheni.

  1. p
   paemer

   fiks .nese usa apo be nuk presionojne qeverite perkatese qe te hetojne thellesisht keta individe skemi bere asgje prej gjeje ..

   1. S
    Shpetimi Debatik

    Shqipëria tokë e djegur dhe e vjedhur është kryevepra juaj made in usa.

   2. N
    Nik

    Emrin e Ilir Metajt nuk e gjeta gjekundi?!

    1. K
     Kometa 001

     Liken e Monen Amerika i ka xhan!

    2. T
     T

     Po fiks fare kush e ru se spo e len ne amerike .kur ka europen e plot vende prallore neper bot .ksaj i bie ti thush hajdutit qe mis shkel me te shpija ime se je hajdut .hahahahhaha .

     1. K
      Kosovarja

      Nga Kosova qenkan 6 nongrata: 1) Ramush Haradinaj - AAK. 2) Memli Krasniqi - PDK. 3) Lumir Abdixhiku - LDK. 4) Behgjet Pacolli - AKR. 5) Fatmir Limaj - NISMA dhe 6) Goran Rakic - Lista Serbe.

      1. K
       Kosovari

       Albini osht njoshi, moj kosovare!

      2. M
       Mona

       Edhe une po cuditem ku eshte emri i Ilir Metes me Monen

       1. O
        Oh sa kom qesh

        DASH eshte kthyer ne Gjykate, mjere Amerika nen drejtimin e Biden Pampesit.

        1. V
         Vk

         Po lexoj shume komente qe thot pse.si kap po i shpall non grada. Seshte puna e usa ti kapi se skan.ber veper pénale atje eshte detyra e shqiperis e co qe ti denoj.

         1. T
          Teo

          Mire e ke shoku,po kush ti kapi? Hajduti te kapi hajdutin thua ti...

          1. R
           Realisti

           Nuk tha askush qe ti kapi Amerika por ama nqs vecse nxjerr lista dhe nuk ka bashkepunim the transparence me vendet perkatese per ndertimin e nje procesi ligjor per personat non-grata atehere cfare ndihme eshte duke dhene Amerika? U ngopem me fleterrufete e Enverit dikur.

           1. A
            Alb

            Vk. Ne bankat amerikane keta njerez kane parate e pista. Nuk e kuptoni?!

           2. K
            Kosovari

            Kosovarja po thojke: Nga Kosova qenkan 6 nongrata: 1) Ramush Haradinaj - AAK. 2) Memli Krasniqi - PDK. 3) Lumir Abdixhiku - LDK. 4) Behgjet Pacolli - AKR. 5) Fatmir Limaj - NISMA dhe 6) Goran Rakic - Lista Serbe. Me ndejt shtrembet e me fol drejt komandanti, BASH NON GRATA po osht Albin Kurti moj kosovare.

            1. N
             Noke

             Dipllome nongrada familjarisht si Saliu deri tani asnje vecse Amerika duhet ta coje deri ne fund duke i bere presion shteteve per arrestimin dhe sekuestro te pasurive te grabitura padrejtesisht popullit banda Sali qen berisha ndersa ne kete te dyten nuk na intereson se ku ka shpallur , ne duam Like mutin se beshku me Monen qe u ca televizori per lidhje me Ruset . Deri te gradohet edhe Ilir Kokmadhi me Monika Mutaj populli shqiptar me padurim presin lajmin .

             1. M
              Malik malik

              Po te filloj arrestimet ne shqiperi .....do ngelen 1 miliom e gjysem shqiperia

              1. a
               amerikanino

               Shpallja nga DASH vetem e Sali Berishes "non grata" qe ka 10 vite i ikur nga pushteti e tregon qarte se eshte lobizem. Se paku duhet te ishte "non grata" Saimir Tahiri i denuar per lidhje me grupe droge, Arben Ahmetaj per vjedhjet kolosale keto vite. Edi Rama per afera korruptive me te korruptuarin e FBI ate McGonen qe i jep dekoraten ne Tropoje me Gjiknurin pas bythe.

               1. S
                SALA ESHT KOPILI I KARAXHIÇ

                Sali Karaxhic dy here non grada

               2. B
                Bubi Kacurrel

                " e duam shqiperine si europa.!" ne 2023 ku jemi ? Shqiperia mbetet nje "mision i pa mundur" Ketu, sharra ngec ne gozhd!

                1. B
                 Bubi Kacurrel

                 " e duam shqiperine si europa.!" ne 2023 ku jemi ? Shqiperia mbetet nje "mision i pa mundur" Ketu, sharra ngec ne gozhd!

                 1. K
                  Kent

                  Kjo "non gratta"amerikane me shume ngjan me dekorim se ndeshkim. Veme qe te gjithe nongratat e shpallur nga amerika,si domos ne Ballkanin JP,sikur u eshte rritur vlera,dhe ndjehen me krenar e me trimeruar. A e keni pare Dodikun ne Bosnje,apo kriminelat serb ne veri te Kosoves se çfare bejne??. Karshillek SHBA dhe BE,dalin perdite be media dhe mitigje. Pra nongrata te rritka vleren.

                  1. K
                   Kent

                   Nisa nji postim,pse nuk del??

                   Lini një Përgjigje