Zhduken mbi 600 plumba, Koreja e Veriut izolon një qytet të tërë

29 Mars 2023, 12:10Bota TEMA

Zhduken mbi 600 plumba, Koreja e Veriut izolon një qytet të

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka izoluar një qytet të tërë pas zhdukjes së 653 plumbave gjatë një tërheqjeje ushtarake.

Mediat e huaja, bëjnë me dije se  autoritetet e vendit kanë kontrolluar shtëpi më shtëpi në qytetin e Hyesan, i cili ka një popullsi prej rreth 200,000 njerëz, për gjetjen e tyre.


‘Qyteti do të jetë në izolim derisa të gjenden të gjithë plumbat”, thuhet në një njoftim të autoriteteve të vendit.

Plumbat u raportuan të zhdukura më 7 mars, kur ushtarët e Ushtrisë Popullore Koreane po tërhiqeshin nga zona përreth qytetit, e cila shtrihet në kufirin me Kinën.

Ata ishin vendosur atje në vitin 2020 për të zbatuar mbylljen e kufijve në fillim të pandemisë Covid-19.

Kur ndodhi, ushtarët nuk e raportuan fillimisht ngjarjen, por u përpoqën të gjenin vetë plumbat e humbur, sipas burimit. Por kur plumbat e humbur nuk u gjetën, ata njoftuan banorët dhe filluan një kërkim rigoroz.

Banorët janë të frikësuar se nuk do të gjendet një zgjidhje, me autoritetet që pritet të fajësojnë këdo që mund të jetë i pafajshëm.

2 Komente

 1. t
  tata luigji

  hahaha 300 plumba!! fol me salih kriminelin o zulu se ka salih lusha te paktn 200 qind mije per fushaten e saliut aman mos se po na vret njeri ne kore se namin e ben PD

  1. P
   Paj pa qi nanen Shugare, asht e vertetë.

   Tata Luigj, ti nuk qenke kurrku në tokë të bukës. Sali Lusha, perveç pidhave demokrat të vajzës, të gruas, të kunatës dhe të motrave të tija, nuk ka patur kurrë dhe nuk plumba, as për ti perdorur, as për ti shitur, sepse ai vet dhe rraca e tij, kanë preferuar më shumë tradhetinë, goditjen pas shpinde, prerjen në besë dhe vjedhjen e xhepave, se sa plumbat. Kurse hallin e Kim Çung Hunit, mund ta zgjedhin vetëm pederi i Saliut, Shkerdheni, sepse ndoshta ka fshehur disa "paketa" fishekë", që nga koha e Gerdecit. Pra, nqse Kim Çungi, rrezikon të pushkatojë ndonjë fakir-fukara të pa-fajshëm, Shkerdhen dylberi i Saliut, mund t'ja çojë me postë diplomatike një apo dy kilo plumba kallashi, e keshtu ja shpeton jeten ndonjë koreani të shkretë.

   Lini një Përgjigje