FOTOT e rralla: Kur çlirohej Tirana nga gjermanët nazistë

17 Nëntor 2022, 11:51Dossier TEMA

FOTOT e rralla: Kur çlirohej Tirana nga gjermanët nazistë

Sot shënohet 78-vjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët gjermanë.

Fotot e mëposhtme, tregojnë disa momente nga ajo ngjarje.

 

67 Komente

 1. N
  Nori

  Ky eshte pushtimimi pare inTirones . I dyti 22 mars 1992 ku shpellare te tjere ju versulen ta shqyejne

  1. a
   aaaaaa

   Dhe kemi 30 vite qe i lutemi Gjermanise qe ec e na pushto perseri po ajo sna e vare me ,keshtu qe jemi ne tani qe po e pushtojme ate.

   1. P
    Partizani

    Fotot e fundit te kesaj galerie jane bere ne rrugen qe u quajt me pas "Rruga e Barrikadave" se populli i Tiranes sebashku me partizanet luftuan heroikisht kunder nazisteve gjermane ne luftime te pergjakeshme! Por sot,i PAFYTYRI Erion Veliaj,ia ka hequr kesaj rruge te lavdishme emrin e saj dhe e ka quajtur "Shefqet Ndroqi"! Sipas ketij kelyshi ballisto-zogist,i Edi Rames,Tiranen e cliroi mjeku Shefqet Ndroqi e jo partizanet heroike! Mallkuar qofshi te gjithe ju ARMIQTE E LUFTES ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE!

   2. T
    Tanguli

    Por qe ju Tironsit ameni Byth ti dilni per zote ndaj erdhen nga gjithe skajet e vendit Tju tregojne se per te mbajtur shtepine duhet punuar jo me nje teke raki e nje qofte te kaloshe gjithe diten .

    1. 6
     600 vjet nuk u poqe , o shqiptar ................

     je gjigand

     1. P
      Po

      Tirana ishte baza e pare luftes antifashiste me Pezen ne krye qe u dogj disa here nga fashistet e nazistet.. njesiti guerril i Tiranes ishte tmerri i fashisteve me Kajo Karafilin ne krye. Ishin Tironsa te vertet puro patriote dhe atdhetare joo si spermadolet qe la pas perandoria osmane qe ende lajne bythen me gisht edhe sot dhe dun baben.

      1. n
       nacionalisti

       kajo karafili ishte nje vrases qe per ti shpetu hakmarrjes gjeti strehe ne tirone. tirona kishte te vetet per punet qe duheshin bo ne ate kohe qe benin atentate ne mes te tirones dhe ai qe i bente ato pune e kishe emrin Lym Keta. Duhet te lexosh pak me teper histori jo vetem realizmin socialist

       1. a
        astor

        kajo karafili eshte nga pogradeci

        1. P
         Po

         Lind ne fshatrat e kavajes dhe rrit ne tirane.. tirons autokton puro, katundaret jane tirons puro jo si keta loqet qe lane otomanet pas..

       2. k
        k

        Malokët në Tiranë,,tragjedia më e madhe kombëtare e të gjitha kohërave.

       3. T
        Te paharuar qofshin deshmoret!

        Po tamam..Nori...

        1. p
         per tru bunkeret

         Ma se e vertete , vetem çlirim nuk ishte , por nje pushtim edhe ma i eger sllavo bolshevik komunist alla Enveriane ....

         1. H
          Hordhia rrumpalle e Saliut

          Jo mer Jo!!?? Seriozisht? Vallahi, bilahi, çe tash po e nigjoj per here t'pare. A paskan kene bollsheviket n'Shiqpni e ne s'paskemi dite asi sen? A ti je rrote mulliri, po shyqyr qe nuk të ka pare ndonje mullixhi, se do kishe ikur per lesh. Baba not me gjithë xhajën vodhen drute e kooperatives dhe ti dole "i persekutum". Debil Gjyshin tim e ka torturuar Sigurimi deri ne vetevrasje, por kjo nuk ka të beje me Luften Antifashiste, o kaqol. Apo do me nxjerre edhe Anglo- Amerikanet komunista, qe u vrane kunder fashizmit. Por, natyrisht. Rrumpallat e Foltores jane kthyer antiamerikane tani. Enver Hoxha ka 37 vjet qe ka vdekur o kungull. Dhe kur vdiq, ai Sali Berisha ka derdhur kokrren e lotit sa nje grusht. Ai Sali qe ti I shkon nga mbrapa, dhe ti nuk ke turp të dalesh ketu të flasesh per komunizmin qe nuk e njeh fare. I vetmi vend ku flitet akoma per komunizmin dhe komunista jemi ne, sepse e kemi zakon të shikojme prapa. Krimet qe ka bere Stazi ne Gjermani dhe Securitat ne Rumani, nuk tregohen, por të flasesh per komunizmin tani ne Rumani, Çeki, Poloni, Moldavi, Hungari, të tregojne me gisht dhe të thone "po ketij budallit si i erdhi. Ishte mire ky." Dole ti të na tregosh se kush ka qenë Enver Hoxha. E dime kush ka qenë Enver Hoxha. Na ka treguar Saliu se e kishte idhull, dhe nuk lante as duart mbasi takonte Enverin, se mos i ikte era e Enverit.

          1. Q
           Qytetar

           Sakte. Keta qe ankohen per pushtimin « sllavo-komunist » jane te njejten qe i dalin ne mbrojtje Putinit.

         2. T
          Tirona

          Nuk keni ndonje foto tjeter per çlirimin e Tirones, hiqeni kete foto se i injoruat Partizonet, do na akuzojne ballistat, duke na thene, Ne kemi vjedh pula ndersa Ju motora ????????

          1. H
           Hordhia rrumpalle e Saliut

           Ha ha ha ha Madheshtore.

          2. ?
           ?./

           Tirana ka qënë një qytezë pa pikë rëndësie deri kur u shpall kryeqytet më 1920-tën. Atëhere u ndërtua bulevardi dhe u ngritën edhe ministritë. Intelektualët më të shquar nga gjithë vendi u grumbulluan aty për të bërë shtetin shqiptar.Tironsit vetë janë njohur si njerëz të trashë. Vetëm fërgesë kanë ditë me bo. Skënder Sallaku: A ke një budalla në fis dhe një carac në mes të kopshtit?! Atëhere je tirons i vërtetë.

           1. S
            Sefer Daja

            Ik o KAR me nyje @?./

            1. E
             E forte

             E forte kjo .. E ndegjuar shpeshe here kjo thenje..

             1. E
              E forte

              E forte kjo .. E ndegjuar shpeshe here kjo thenje..

              1. N
               Nje njeri qe jua do te miren

               E ke gabim shume. Prandaj rrini ne Tirone ju te ardhurit. Se gjeni njerez me kulture e mikpritje. Pa shko provoje iher ne qytete si tropoja ose vlora etj, zeri tokat e ngri shtepi pa leje, te vjen plumbi ballit direkt. Njerez mosmirenjohes, qe zbritet nga malet ku hanit gure, e as sapun skishit per tu lare, -kte gje ma ka thene vete nje tropojane. Ti puthni duar e kembe tironceve perdite, e raki e fergese e gjithe gatimet e shqiperise se mesme tia lepish nje me nje. Malesoret nga veriu e ne jug jane njerez fjale pak e te beses, po maloket jane ajo fare e prishur qe peshtyn kudo. Verini gishtin kokes, te pakten tiu gjeje mbare nga 2023 deri ne 2100 ????????????

              2. s
               sllavokomunistet mongole

               Dmth Pushtimi prej Murtajes s'kuqe n'bashkepunim me Sllavokomunistet e Mongolise qe akoma mbajne peng vendin..vec t'marret end'rrojne clirime me Dushan Mugoshe e Miladin Popovice..ptuuuuu rrace e flliqte

               1. L
                Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

                me i keq eshte pushtimi nga malokeria komuniste berishiste qe i dhjene qytetet dhe pushtuan tokat e shkatrruan e po vrasin me keq nga pushtusit

               2. Thoma Anastasa

                Vdekje Fashoidëve Vdekje racistëve Vdekje Morraveshushunja të Dlirësisë , Vdekje zilisë e cmirës . Vdekshin nga frika e Dashurisë .Urra Ashti i Jetë .

                1. X
                 Xhaxhi

                 Lufta antifashiste eshte e paprekshme. Ky vende ju perket partizaneve dhe pasarrdhesve te tyre. Te tjeret jane thjesht pakice e frustruar. 32 vjet propagande e eger per ta denigruar dhe miliona dollare te harxhuara.

                 1. T
                  Tanguli

                  Jame shume Dakorte me ty nqs ti do na japesh emrat e 28000 deshmoreve,beje kete se do ju zbardhesh faqen atyre qe kane rene e t’na bindesh ne qe nuk besojme te nr i deshmoreve. Shendet

                  1. K
                   Kohzicë Liko

                   S'e pe spagon , tu thyn thonjtë ? Ngulmi prapë .

                   1. A
                    Artan

                    Ty ta paskan ngul ne tru, apo edhe ne vend tjeter?

                  2. xhemal

                   Lavdi deshmoreve te luftes heroike ncl,lavdi partizaneve ..sot gezojme Lirine nga sacrifica e tyre..poshte reaksioni,tradhetoret,faqezinjte e kemishzinjte qe mundohen te pengojne progresin,te perdhosin dinjitetin e qytetareve shqipetare.ne historine e kombit shqipetar lufta antifashiste ncl eshte me e lavdishmja ,me e organizuara ,me objektiva te sakta me te u bashkua shumica e shqipetareve..dhe prandaj doli fitimtare.pakica u gjend ne anen e gabuar dhe vuajne edhe sot..prorverba se prinderit hane rrush aguridhe femijeve u mpihen dhembet..gezuar festa e nendorit

                   1. G
                    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                    Lavdi Enver Mugoshës!

                   2. S
                    Shqiptari buzholle..faik konica

                    Pushtimi sna ka ardhe asnjehere nga Oxidenti!

                    1. M
                     MATO GRUDA

                     Lavdi Deshmoreve qe rane per Çlirimin e Tiranes..Te ngaterrosh Luften Nacional Çlirimtare me komunizmin qe beri Enver Hoxha..eshte Poshtersi..

                     1. G
                      Genti

                      Tirana dhe gjithë Shqilëria u çlirua nga partizanlt, populli me komunistët në krye. Kjo është e vërteta që pkehrat e Ballit dhe reaksionit nuk e zhbëjnë dot pasi është shkruar me gjak dëshmorësh. Gjithçka ka sot Shqipëria nga sovraniteti territorial, pavarsia e plotë, zhvillimi shoqëror dhe ekonomik janë rezultat i gjakut të dëshmorëve, djersës së popullit dhe udhëheqjes së PPSH -së dhe Enver Hoxhës me meritat dhe gabimet që patën. Në këtë ditë të rëndësishme për kryeqytetin duhen kujtuar me respekt partizanët , popullii Tiranës së Kuqe dhe dëshmorët që ranë për çlirimin e saj. Rroftë 17 Nëntori Dita e Çlirimit të Tiranës. Lavdi Dëshmorëve.

                      1. j
                       joel shkodra

                       Sa bukur duken ne foto sahati dhe xhamia (minarja e keputur nga ndonje bombe), simbol i Tiranes. Sot duhet te pyesesh se ku jane.

                       1. ¿?

                        Me ne fund, nga keto fotografi historike faktohet qe po te mos kishte qene lufta heroike e gjysem opingave me dyfek me gjalme nuk do te kishte rene Berlini dhe Europa e gjitha sot do te fliste gjermanisht.

                        1. D
                         Davidi

                         Te lare, te krehur, te rruar me rroba te reja, te hekurosura... Do kete qene dita e dyte e çlirimit...

                         1. P
                          Patrioti

                          Pse do kishte ndonje te keqe te fliste gjermanisht, pse tani a nuk po flet anglisht, prit edhe ca vjet, do iki per lesh gjuha jote dhe e imja, shqipja jone e bukur, ja shifi ata 25a30 vjecaret edhe kete brezin e ri tani, nuk dine te shkruajne, per te mos folur per bukurshkrim, beterr fare jane. E sa per tironsit, vallahi bilahi ske car thua per trashesi truri, ja shifi akoma pas bythes se Saliut i ke, si qener te rrahur jane akoma. LAVDI DESHMOREVE .

                          1. ¿?

                           Patrioto, me fal, nuk e paske kuptuar ironine. Nejse, nje here tjeter...

                          2. V
                           Vasil Llukani

                           Bota mund të flasë Eshpierando a memecshçe me dhjetë gishtonja a dy mangët ty të prenë bishtin e të tregun gjinë e për dy artin e t'bani t'heshësh e t'lan pa shtrë . Tetë përpjetë me dy themeltarë . S'tu morr fryma . Ç'i kanë marrë ty t'fymon fira , firo . Çap e t'a ndiç .

                           1. ¿?

                            Cile Lluka Babashta, ti je vllah, arixhi apo indian babrruje se nuk po te merr vesh lala as edhe nje llaf. Apo flet me ndonje vrime tjeter te trupit?

                            1. R
                             Ramize Gjebrĕa

                             Ik ore bajgë , vulë humbur .

                             1. ¿?

                              Ou, gjalle qeke ti Ramize? Une thashe se ti e kishe ngrene bajgen, me fal, plumbin me kohe. Apo komenton nga ana tjeter e dynjase tashti.

                              1. E
                               Evgjeni Koporali

                               Ik o racist bëj një test ADN-je dhe shko te Erla e llap gjenin tënd . Ja kështu o Bushat Bushtra . Harroju s'të bën keq . Lamash .

                               1. P
                                Persefoni

                                Po Bushtër gjallë jam ç'thonë fuksat .

                                1. ¿?

                                 Qekan mbledh gjithe te vdekmit vllaho - arumuno - indiano - ortodokse dhe po mbakan kongresin e pordhes.

                                 1. M
                                  Mamica Tona

                                  Kjo , s'të pëlqën ty , pavdekësia .

                                  1. E
                                   Elitis

                                   Figje re ilithie fevga .

                                   1. ¿?

                                    Qurre nik ramun By

                                   2. L
                                    Lika Otova

                                    Ik o bualla se do të çajë ujka thiri fiQirit mos harto ti bësh të fala Irankës . Zvaranik .BUSHTËR RACISTË .

                                    1. ¿?

                                     Kush eshte Iranka? Jot eme apo jot moter?

                                     1. K
                                      Ksana Kasandriota

                                      Princesha e Iranit o zagar , shko se të pret me të 72-ta t'i ka karem gati o Koran i moshës së parë i dytë i lënë jetim t'Hamzasë paç fanë dylber race .

                                      1. ¿?

                                       Ou ti kasaPiçka me Bythe te shpuar, po ku ka princeshe Irani oj karuce. Nejse, kurama sta bastarkuma kera bina stasuma.

                                       1. R
                                        Raqkë Finçutra

                                        Edhe Egypti s'ka më mbret o Buat dridh zinxhë si çingie . Të fala Fik-ut o cingel . Lau në Lanë . Lamash . Pyete prapë për racën sorrollopin e do shomë do ta honepsësh apo do të ngecë në fyt parangalli . Analfabet .

                                        1. B
                                         Bule Staipnai

                                         E po kur u bë dhe ky lamash të pyesë . Persefoni nuk i ka thënë gjë . En☆eR

                                         1. Erushit Uthull

                                          Poshtë Bushtrat fa-ko-firaunë morra ngtrestarë skitha analfabetë . Mos u merr zanëzat Buat se do të zënë me eshtra më 29 Nëntor . Ti vazhdo gërmo Buat shë-në ta hodha në Lanën e qelbies tënde , kuaj një letër Mullasë pa ..ë .

                                          1. ¿?

                                           Tufa Qerebet, Satoma Grup Byshp Theuar, Bule Persefoni dhe mastarabat pishker dhidhat. Kashtana buna istikbati karkabati.

                                           1. A
                                            Argjiro Kiklomataqi

                                            Hipokrati paska pasur të drejtë .

                                            1. ¿?

                                             Sakte, e ka thene kur qinte tet gjyshe.

                                             1. S
                                              Sofiana Lupioti

                                              Pikërisht . Si të rënë nga qielli . Ne , o çaimë , o vielim vetëm nga kupa e qiellit . Qere e njerëzizë , fund kavalli .

                                              1. Q
                                               Qetanë Stafa

                                               Ç'e kon o Gjire ky s'di i kuj o . Lamashëni

                                               1. E
                                                Elpidha Simoni

                                                Si morr ftere është bërrë ky o Gjire . Po kur marka vesh edhe nga racat çudia . Qënka bërë më keq nga prifi i Kosinës .Gjen të racës paska ky rasat moçali . Lëpina Buat lëpina . Llapishten ta mëson Elpidha ty . Dy pyetje kam un skile pylli jo 96 se i bie gjatë e të thahet guxhumani .1 , sa shitesh ti pa bisht me lavierësen dhe 2 , nga e ke gjenomin ti rudimentar ? . Ah , dhe një te trete pyetje dyshuese o dylbere , mos e ke genin nga Maurët ti pinxotine , se kur të shoh kokën ose turinjtë s'më dukesh nga të gjirit !? Mjeran ti o korobace . E i tregon kafkën ti Zeshkanës , kush , ti . Çarçafin të bardhë e doni apo zhizhingë ?! Përgjërou për gjashtenëntçen , e përviju me të katërta analfabetisht .

                                                1. ¿?

                                                 Bobo sa qenke lodhur ti o piçkegjize. Te kam thene mos pi shume se mbetesh pa gjume. Per te qire qihu se te kthjellon mendjen e te liron bythen.

                                                 1. S
                                                  S.Abletara

                                                  Uaça , arzat u shumokërkan . Pa shih pa shi'mos bre . S'ka dyshim .Arzat hënkërkan pjellën e vet . Sa keq o Bletë , sa e bukur kjo o Sofkë - vjelim qiellin .

                                                  1. ¿?

                                                   E paske holluar shume. Fute ne bythen tende.

                                                  2. ¿?

                                                   Karabythamçeftas.

                                                   1. R
                                                    Rota Sanal

                                                    Prap këtu ti re llango . Ç'a thot Putini mirë kovaçi ato zarbat andej mirë kshu noi lek Buat ke bo noi bamirsi Buat ke bo . E paguj ADN-në me qon i shqet e t'fala Kurtit e Osmankës vruk

                                         2. p
                                          per tru bunkeret

                                          A tru pjerllur .. nuk po e hell asnjeri poshte luften e partizaneve , aq sa ishte , por mos valle pertizanet luftuan pe r nje Shqiperi te mbushur me burgje , ose per vrasje i internime edhe te femijeve 1 vjeç , ose per rrethimin ma vone te vendit me tela me gjemba , ose vrasjen e shume te shkolluarve jashte , perfshi edhe vete ish kuministet e genjyer nga premtimet e ish drejtuesve te poshte komunista , ose shkaterrimin e prones private , e pastaj mbushjen e fshatrave me skllever kocke e lekure te perbuzur nga qytetaret , e shume te tjera asakra kunder popullit e qe paten nje ideator kjofte largun e mallkuar Enver , njeri shume gjakatare , racist e ma e keqja narcisit deri ne maksimum . etj etj etj etj ..................................................................

                                          Lini një Përgjigje