Nëndetësja bërthamore amerikane që u mbyt me 129 marinarë

10 Prill 2023, 12:13Dossier TEMA

Nëndetësja bërthamore amerikane që u mbyt me 129

Kohët e fundit kanë dalë në dritë foto të papara të brendshme të USS Thresher, nëndetëses bërthamore të marinës amerikane që u fundos dhe vrau 129 marinarë saktësisht 60 vjet më parë.

Ishte flamuri i nëndetëseve të ndërtuara në vitin 1958 të Marinës së Shteteve të Bashkuara, por ishte jetëshkurtër pasi u mbyt më 10 prill 1963, gjatë testeve të zhytjes së thellë rreth 220 milje (350 km) në lindje të Cape Cod, Massachusetts, duke marrë me vete 129 persona, të gjithë anëtarë të ekuipazhit dhe kantierit detar.

Kjo ngjarje tronditi botën pasi ishte incidenti i dytë fatal i fundosjes së një nëndetëseje pas humbjes së nëndetëses franceze Surcouf në vitin 1942, ku humbën jetën 130 anëtarë të ekuipazhit.

Imazhet e arkivuara janë marrë në gusht 1961 gjatë një ceremonie në kantierin detar Portsmouth në Maine dhe tregojnë ambientet e banimit nga nëndetësja bërthamore SSN-593 prej 45 milionë dollarësh.

Fotot ekskluzive të publikuara nga Daily Mail tregojnë kabinën e ngushtë të komandantit të atëhershëm 35-vjeçar të nëndetëses bërthamore, toger John Wesley Harvey, me një telefon rrotullues dhe një tavolinë të vogël. Një foto e lezetshme tregon se cila ishte zyra e oficerëve, ku stafi do të darkonte.

Foto të tjera tregojnë kokat e vogla që përfunduan si arkivolet e marinarëve brenda nëndetëses, me disa prej tyre të ndërtuara dhe të palosura për të maksimizuar kapacitetin, ndërsa të tjerët ishin të vendosur mbi njëra-tjetrën. Pranë krevateve ka dollapë për ruajtjen e sendeve të pakta të stafit.

Gary Hildreth, zëvendës oficer i marrëdhënieve me publikun në Portsmouth Naval Shipyard, thotë se fotot e arkivës në fjalë “janë pamje realiste të vendit ku marinarët jetonin dhe kalonin shumicën e kohës kur nuk flinin”. Pasi ka shërbyer vetë si oficer nëndetësesh për 29 vjet, ai tha se ishte “i mahnitur” nga ngjashmëria e habitshme e hapësirave me ato të nëndetëseve të sotme teknologjikisht të avancuara.

Pothuajse dy vjet pasi fotot u bënë në ceremoninë madhështore, udhëtimit të USS Thresher i erdhi fundi. Eksperti Stephen Walls theksoi se kjo është edhe arsyeja pse fotot e nëndetëses janë kaq të pakta.

Nëndetësja bërthamore u ndërtua në kantierin detar të Portsmouthit me bazë në Konektikat. Në ditën e tragjedisë, ajo po kryente teste zhytjeje të thella rreth 220 milje (350 km) në lindje të Cape Cod, Massachusetts. Një “vështirësi e vogël” u zbulua papritur kur ajo ishte në mbi 800 këmbë ujë dhe pak më pas ekuipazhi po përpiqej – më kot – të zbrazte tanket e çakëllit në përpjekje për të dalë në sipërfaqe. Detarët e anijes shoqëruese dëgjuan në transmetues diçka për “thellësinë e provës” dhe sekonda më vonë teksa nëndetësja u copëtua nga presioni i detit.

Thresher ishte i pari i një klase të re nëndetësesh sulmi që mund të udhëtonin më larg dhe të zhyten më thellë se çdo nëndetëse e ndërtuar deri në atë kohë. Në një hetim për fundosjen zbuloi se aftësitë e USS Thresher bazoheshin në specifikimet e nëndetëseve të gjeneratës së vjetër. Si rezultat, sistemi i çakëllit që do të përdorej për të dalë në sipërfaqe në rast emergjence nuk do të ishte në gjendje t’i përgjigjej komandës.

Më vonë u dokumentua se nëndetësja nuk u testua kurrë në thellësi më të mëdha dhe se kishte probleme me saldimin e tubacioneve të poshtme. Elementi i fundit i hetimit që dukej se çoi në vdekjet e sigurta ishte trajnimi joadekuat i ekuipazhit për mbylljen e një reaktori bërthamor në thellësi të madhe.

Marina beson se fundosja e Thresher ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga një shpërthim tubi dhe probleme elektrike që çuan në mbylljen e një reaktori bërthamor.

Nëndetësja bërthamore e marinës amerikane USS Thresher është lokalizuar një vit pasi u mbyt dhe ende mbetet e palëvizshme në një thellësi prej 8500 këmbësh. Mbeturinat janë shpërndarë mbi një milje në dyshemenë e oqeanit, ndërsa 129 të vdekurit nuk janë gjetur kurrë.

Lini një Përgjigje