Varrimi i dytë i Stalinit, ceremonia sekrete nën “zhurmën” e Car Bombës

15 Prill 2023, 18:42Dossier TEMA

Varrimi i dytë i Stalinit, ceremonia sekrete nën

Jozef Stalini u zhvarros në vitin 1961, pak pasi kishte nisur reforma e destalinizimit. Ndërsa monumentet e tij u hoqën nga hapësirat publike, emri u fshi nga institucionet, edhe trupi u zhvendos nga mauzoleu, ku kishte qënduar shtatë vjet përkrah Leninit.

Trupi i balsamosur i Stalinit u rivarros më 31 tetor 1961 nën murin e Kremlinit në Moskë.

Ceremonia nuk kishte asnjë pompozitet, pasi vendimi u mor shpejt e shpejt (brenda ditës), për t’u justifikuar më pas si “kërkesë e punëtorëve”. Në mëngjesin e së njëjtës ditë, u hap një gropë në tokën pranë murit të Kremlinit, e cila iu shmang syrit të kalimtarëve duke u mbuluar me kompensatë.

Trupi i Stalinit u zhvarros gjatë natës (nga frika se mund të kishte trazira). Fillimisht, ai u dërgua në laboratorin e mauzoleut dhe më pas u nxor nga ndërtesa. 30 oficerë dhe personeli ushtarak më besnik (dhe i heshtur) i KGB-së morën pjesë në operacionin e rivarrimit. Të afërmit e Stalinit nuk u ftuan në ceremoni.

Ai nuk u mbajt [arkivoli me trupin] horizontalisht, por në një kënd 45 gradë. Dukej se ishte gati të hapte sytë dhe t'u thoshte: "Çfarë po më bëni, bastardë?", citohet nga RBH Aleksandër Shelepin, një nga ish-krerët e KGB-së.

Stalinit iu hoqën të gjitha medaljet dhe vlerësimet, madje edhe butonat e artë dhe spaletat. Trupi i tij u fut në një arkivol druri, kapaku u fiksua me gozhdë dhe varri u mbulua me një pllakë betoni. Stalini është i vetmi udhëheqës që u varros në murin e Kremlinit pa shërbim përkujtimor, pa orkestër dhe pa të shtëna.

Për më tepër, varrimi i tij i dytë përkoi me Hallouinin. Thjesht një rastësi. Por më e rëndësishme se kjo koincidencë ishte fakti se rivarrimi u bë në një moment të zhurmshëm për Bashkimin Sovjetik: testimi i Car Bombës. Një ditë para rivarrimit të Stalinit, bomba më e madhe bërthamore e krijuar ndonjëherë ishte testuar në arkipelagun Novaya Zemlya.

Të nesërmen, titujt e gazetave iu kushtuan testimit të saj dhe rivarrosja e Stalinit kaloi pothuajse pa u vënë re fare.

10 Komente

 1. R
  Realisti

  Mirë ja paskan bërë qenit. Vrau e persekutojë mijëra njerëz. Në djall qoftë.

  1. R
   Raimond vlonjati

   O Legen ! Por Shqiptaret i ka ndihmuar Stalini , duke na dhene mililarda dollare ndihma falas fare . Na dha fabrika, uzina, hidrocetrale, kombinate, rafineri nafte , arme moderne ne tanke topa, raketa, anije luftarake, plus na dha mijera Bursa per te rinjte te studjonin ne Universitet Ruse , na ndihmoi me specialiste ruse, inxhinjere, profesore, balerine, artiste kinematografije, ushtarake etj, per te ngritur ne Shqiperi infrastrukturen e nevojeshme ne Kinema, teatro, balet, universitet, ushtri , gjeoollogji, miniera , mekanike, etj etj Dhe te gjitha keto ndihma gjigande na i dha falas fare . Ne nuk paguam asnje qndarke .

   1. K
    Kombi

    Mosmirenjohja eshte karakteritike e jona si komne

    1. E
     Emigrant

     Raimond keta duan daj samin qe te jep nji dhe te merr 10 Ne jemi mosmirnjohesit me te medhenj prandaj jemi te destinuar te vuajm

   2. t
    toni mavrija

    Realist lerija vlersimet popullit rus,se ai e di cfare ka hequr.

    1. p
     per tru shperlaret

     Ja shiko ne nuk paguam asnje qindarke ! thote Raimond mamria ..... paguam edhe paguam teper shume , e shume shtrejte per demet qe i shkaktoi vendit tone djadhi Enver ne saje te idoologjise Stalinjane , ( duhet theksuar ky halja Enver ja pati kaluar edhe vete mesuesit te tij shpirterore ) kush ishtin pra ato dy te keqia mes shume te tjerash pothuajse te pariparueshme .. 1 zhdukja e prones se shejte private , e dyta edhe ma e keqe formimi i njeriut te ri i çshkolluar e i sakatuar me kuptimin e plote te fjales

     1. T
      Te hyfte

      O Kar mos fol se je debil.Ha persheshin qe ke para se nuk ke mend per me shume.

     2. p
      per tru shperlaret

      Ti hyfte gruas edhe vajzave te tua tru pjerdhur ......

      1. T
       Te paska hyre

       Ha ha ha ha je shume karrrrr!

      2. S
       SPARTAK

       stalini ish si ish ,kriminel as qe diskutohet...por letra e tij ne 48 te shpetoi nga aneksimi i jugosllavise.do ishe republika e 7.here e pare qe jam dakort me raimond vlonjatin.edhe bursa studimi edhe ndertime ne mbare vendin.te themi qe per shqiperine ne ate kohe ishte si musolini i viteve 30 qe ndertoi tiranen dhe rruget e shqiperise.po qe ishte qen bir qeni kjo s diskutohet.

       Lini një Përgjigje