Hapet tërësisht pista e Aeroportit të Vlorës: Punimet në fazen e dytë, fluturimi i parë në 2025

30 Tetor 2022, 18:04Ekonomia TEMA

Hapet tërësisht pista e Aeroportit të Vlorës: Punimet

Pas 11 muajsh nga nisja e punimeve, vendi ku po ndërtohet Aeroporti  i Vlorës ka marrë këtë pamje.

Pista prej 3.2 kilometrash, më e gjata në Shqipëri është hapur krejtësisht. Prej tre muajsh puna është fokusuar në krijimin e bazamentit përmes shtresave me çakull.

Dorina Halili: Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës po i nënshtrohet fazës së dytë të punimeve. Hedhja e shtresës së parë të çakullit pritet të zgjasë deri në fund të vitit.

Egra Ibrahimi (Projekt-menaxhere):Kemi arritur në 1.8 kilometra mbushje të taxiëay, pasi bëhet faza e parë e mbushjes kemi dhe dy mbushje të tjera po me nga 50 cm. Pasi të mbarojë mbushja e taxiëay do vazhdojmë me mbushjen e pistës.

Pas kësaj faze, në vitin 2023 do fillojë ndërtimi i godinave. Kulla e vrojtimit do jetë e para që do duket mbi sipërfaqe.

 Egra Ibrahimi (Projekt-menaxhere): Viti 2023 do bëjë edhe diferencën me shikim tyë lirë të punimeve në Aeroportin e Vlorës, do jetë ndërtimi i kullës 40 metra e lartë dhe fillimi i ndërtimit të terminalit rreth 1800 metra katrorë.

Paralelisht me dyshemene e aeroportit po punohet për rrethimin e sipërfaqes prej 309 hektarësh.  25% e rrethimit ka përfunduar.

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës po ndërtohet me një vlerë prej 104 milionë eurosh nga një konsorcium i përbërë me tre kompani, dy nga Kosova dhe një nga Turqia. Aeroporti parashikohet të jetë gati për fluturimin e parë në vitin 2025.

20 Komente

 1. r
  raul

  Ec perpara o Gjigand Edi Rama se do mbahesh mend si kryeministri me i sukseseshem ne historine 120 vjecare si shtet . Ke bere vepra qe te bejne krenar ty dhe cdo shqiptar: 1. bypassi i Fierit 2. bypassi i Shkodres 3. bypassi i B. Currit 4. bypassi i Tepelenes 5. bypassi i gjirokastres 6. bypasi i Vlores 7, bypasi i Elbasanit ne ndertim 8. bypasi i Durresit ne ndertim. 9. Rruga Kardhiq Sarande 10. Rruga e bregut te lumit Vlore 11. Rruga Vlore Orikum 12. Tuneli i Llogarase 13. Rruga Llogara Dhermi 14. Rruga Tepelene Kuc Gusmar Borsh 15. Rruga Elbasan Tirane 16. Unaza Tirane 17. nenkalimi Shqiponja 18. Rruga Lin Pogradec 19. Rruga prrenjas Qafe plloce ne ndertim 20. Rruga e Arbrit ne ndertim 21. Rruga Shengjin velipoje ne ndertim 22. 5 urat e rruges se kombit nga kukesi ne morine qe perbindeshi i Vicidolit i la me dy korsi , gjigandi i beri me 4 korsi sa ishte dhe autostrada 23. Rruga Burrel Klos 24. Rindertimi i rruges Shkoder Velipoje 25. Rruga e Thethit 26. Rruga Cerrik Gramsh. 27. Aeroporti Kukes 28. Aeroporti i Vlores ne ndertim. A doni me per gjigandin o mjeranet e foltores me Paloqen ne krye qe eshte ngritur per te hyre ne kryeministri me 12 nendor ne pordhesten e shpellareve te Astirit dhe lristave te haremit te Jales . Mos mashtroni veten. Gjigandi Edi Rama e ka shtruar tapetin e fitores dhe per 2025 kurse spiuni Agush askush kokeducja i partickes se hajduteve te leshelise dhe perbindeshi i vicidolit e kane marre rrugen e mutit dhe per nja 12 vjet as te mos e mendojne pushtetin por te shohin endrra ne diell.

  1. .
   ...

   o patronazhist, o pusht ps-je qe normalen e paraqet si privilegj, harrove edhe bypasin per ne pidhin e sateme.

   1. P
    Pd i doli pronari,plaku matuf kriminel

    edhe ti o cecen i saliut,mos u merzit me patronazhistin se ne 12 nendor do vij ne pusht e t vampiri sali. beni gati molotovet dhe kgazet

    1. D
     Do t`heqim prej pune po vazhdove k`shtu

     Zoteri me tre PIKA.....dmth. Kaslyc trepiksh.... Thenie gjeniale nga foltorja-nevejtorja :► " o pusht ps-je qe normalen e paraqet si privilegj "◄ a ka noi shqipetare me ma perkthy se car do me thone tre-pikshi ?????? Si ka mundsi qe asnjoni nga k`ta s`di me fol Shqip ????????? .......mso mer Dum-Dum-trepikshi car do me thone Privilegj, or lum Sala qe t`ka.....

     1. M
      Me mire te ikesh ti nga puna se duket lloji njeriu

      Ja ta shpjegoj une ty se duket nga e folura qe je me inteligjence te ulet. Sipas komentuesit "..." ekzistenca e infrastruktures si bypasse, aeroporte etj. eshte normale. Eshte ajo qe pritet dhe nuk kemi pse e falenderojme shtetin, ata vetem po bejne punen e tyre. Prandaj edhe neve paguajme taksa, qe te ndertohen keto vepra infrastrukture. Nuk duhet ti trajtojme si "privilegj" por si "normale".

     2. T
      Trushpëlaret qe shkaterruan PD-ne

      O ti Three Dots MF. Po qenke RR K mor qen bir qeni. Unë e kuptoj qe ky Rauli është tifoz i Rames. Mund të jetë edhe patronazhist. E para - nuk ka asgje të keqe të jesh patronazhist i PS. Ashtu si nuk ka asgje të keqe të jesh propagandist i PD-se. Por kriminel nuk është ama. Askush nuk ja ka friken Raulit se mos ve bomba poshtë makines. E dyta - po ti ç'pate? Kush të shau Ty mor kaqol. Tani, vërtet unë po të shaj, por ti e fillove me sharje. E testa - ai patronazhist, ti foltorist, aty aty jeni. Madje ti je me keq. Ti shkon mbrapa Sali Qen Komunistit. Eshte e vërtetë dhe unë jam shumë dakord qe Ramen duhet ta heqim, se nuk po ikën. Po qysh ta heqim! Dhe ke të veme? Saliun? Qeveri me ty dhe me Saliun? Me ty dhe Saliun? Pu pu pu pu pu, do thoshte ai drejtori i Jovan Bregu. Unë kam qenë me Olldashin, se e kisha shok por ate e hoqen qafe kriminelet. Tani ne PD kane mbetur vetem debilët, sepse të mençurit ikën. I perzute juve. Idiotet e Komunistit Sali. Tani duroni pordhet e Edi Rames dhe patronazhisteve, sepse ju nuk keni bythe per asgje.

      1. C
       Celo Mezani

       Je njësh me këtë komentin !

      2. V
       Veritas

       O tre piksh normalja behet privilegj kur ka 21 vjet degradim nga saliu, vetem luftra vjedhje korrupsion dhe degradim gjate saliut per te pasuruar oborin e tij!!! Si rrjedhoj cdo pune e mire dhe e paster pas ketij 21 vjecari do quhet privilegj or shpellar, zgjohu dhe pastro pden para se ti drejtohesh kundershtarit politik por kjo kerkon nje IQ minimale gje qe shpellaret nuk e zoterojne!!!!!!

       1. N
        Ndihme...Ndihme....Ndihme nga Teze Keti

        Ju ta shkatrroni trunin......po ndaj kujt osht servil mi Teze Keti ????? Atij as emrin as mbiemrin as Familjen as Surratin as E-Mail nuk ja shef Njeri .....si u bo robi servil n`ajer ???????? Rujna Zot i modh

       2. X
        Xxxxxx

        Lista eshte e vertet. Tregon zhvillim dhe kush ka sy, i shikon. Me pune, jo me llafe behet shqiperia si evropa. Gjigand, vertet.

        1. r
         raul

         Ec perpara bythqir Edvini ec..sa shkoi nr I klogarive offshore o plehre e kuqe? Ky I aerportit Vlore po ta paguan çarterin o kërmë e PPSHse? Po sna the o karikaturist me parate e kujt po behet aeroporti dhe sa kushton ? Hajdut folkloric llapaqen !

         1. S
          Shqiptaret qe e duan vendin jane te sinqerte

          Raul , sinqerishte jam dakord me Komentin tend . Edi Rama ESHTE NJI HISTORI SUKSESI SHQIPTARE per te gjithe shqiptaret me Parti ose paParti qe i duan te miren Shqiperise dhe te Ardhmes se Femijeve te tyre . Pastaj se cfar lehin e pellasin qent e ushqyer nga Bota Antishqiptare ajo grke serbe e rsadiste ,qi rbt e lerini te lehin sa t'ju varet gjuha . _______Ky Aeroport eshte sipas meje , Kulmi i arritjes se zhvillimit te vepres se ksaj Qeverrie (edhe pse me shume mangesi ne Politiken e brendeshme ) qe do t'i japi Shqiperise nji Zhvillim te papare e kjo jovetem ne Turizem .Shqiperia drejt nji ndryshimi Gjigand ne cdo drejtim . Rrespekt KM Rama

         2. m
          mirel

          Zagaret shqupisa ndyresira le te lehin, punet e mira do te vazhdojne

          1. D
           Dolivici

           Komentuesit me tre pika. Sa me thelle ua fusin patronazhistet me shume ju kruhet. Duket qe ka filluar tju pelqeje ,pavarsisht se hiqeni si te revoltuar,mezi prisni qe tua fusin prape.

           1. D
            DinPak

            Klomemtiesi me tre pika ka thene nje gje te madhe: keto qe ka bere Edi Rama jane krejtesisht normale per nje KM. Me say duket e ka te qarte qe ato qe ka bere beniamini i tij SB jane anormale.

            1. V
             Vangjel dule

             Rroft Sali Karacic. ALLAHU AKBAR

             1. A
              Andena.

              Po stadiumet e shkodres e tiranes po trenin qe do shkoj ne rinas e durres........

              1. D
               Drilon

               Do e shohim sa do funksionoje ashtu sic po funksionon i Kukesit.

               1. a
                alphade

                Kur si gdheni Enveri keta shpellaret nuk do te kete njeri ne bote qe ush-gomeret t’i beje njerez ! Keta i merzisin faktet e “by passeve” qe jane nje realitet dhe fakte kon- krete dhe te perserisin verberisht ato qe llomotit “Casikja” (bajraktari) delirant e skizofren I Vicidolit ! Por fajin nuk e keni ju mjeranet qe turreni si zagar gjuetije pas QofteLargut, fajin e ka tjeter kush ! Fajin e ka banda e SPAK me te kryetekorruptuarin, Kryetar i saj Arben Kraja qe pergjate 3 vjeteve nuk beri gje tjeter sa “terhiq e mos e keput” nje oportunist i vetedijshem per t’i zvarritur e sabotuar te gjitha rruget qe te conin ne cuarjen para Drejtesise binomit me te urryer te shqiptareve : Berisha-Meta, cifti me i korruptuar ne Ballkan e me gjere ! Ky njeri i pafytyre, nen rrogoz punoi per 3 vjet me radhe qe “Peshkaqeneve” te mos i hyje gjemb ne kembe perkundrazi nga te akuzuar jane kthyer ne akuzuas duke i bere karshillek pushtetit dhe mire bejne kur pushteti eshte treguar e po tregohet frikacak, impaafte komplet per cuar para Drejtesise kokat e mafias shqiptare ashtu sic bejne me fakiret qe per 50 mije te vje- tra apo per nje arke peshk , SPAK-u famekeq ben kujen sikur Po bejne namin ! Thjeshte te gjitha keto qe ben SPAK jane lojra nga me te ndyrat ! Me vjen keq vetem per nje gje: Qe zonja e nderuar KIM, ambasadore e mikut tone te madh dhe te pazevendesueshem, SHBA, i “ha kokrrat e ullirit” ashtu sic ja servir hile- qari, dredharaku, batakciu, i korruptuari, idem si binomi ! Por une jam i bindur se thyetjen e qafes se KRAJES , zonja Kim me ne fund do ta kuptoje se sa dem i ka shkaktuar Drejtesise my sabotator ! Zoti Eskobar e tha me plot gojen : “Te nisin he- timet per Non Graten, zotin Berisha” dhe deri me sot asgje s’ka ndodhur dhe as ka per te ndodhur persa kohe ne krye te SPAK-ut ende qendron i korruptuari KRAJA asgje s’ka per te ndodhur dhe ka rrezik se metastaza berishizmit eshte shtrire ne te gjithe SPAK-un dhe kjo eshte e shpjegu- eshme : te gjithe keta perberes se SPAK-ut Jane produkt i Sali Berishes, jane” plepiste te te njejtes “nahi” apo rajon nordenja me qellim qe t’i sherbejne padronit, (PADRINO) Vicidolasit deri ne vdekje ……!!! Prandaj rruga e vertete qe Shqiperia te hyje ne shinat e Drejtesise duhet si nje “conditio sin ekuanon” t’i bashkengjiten SPAK-ut , te pakten 3-4 Prokuror nga SHBA-ja dhe BE-ja sic u performua VETTINGU ! Vetem keshtu shqiptareve mund t’JU linde ndonje fare besimi e shprese , ndryshe me keta qe i kane vilat ngjitur ne Gjirin eLalezit nuk mund t’u besosh nje Drejtesi te vertete dhe Lufta kunder korrupsionit do te jete thjeshte nje utopi …..!!!!

                Lini një Përgjigje

                Blog Tema