Shqiptarët, “tregtarë të lindur” – Sektori me numrin më të lartë të bizneseve në vend

2 Qershor 2023, 22:25Ekonomia TEMA

Shqiptarët, “tregtarë të lindur” – Sektori me

Shqiptarët  zgjedhin sektorin e tregtisë si më të preferuarin për të bërë biznes, dhe ky trend duket se kryeson prej vitesh.  Ndërmarrjet me aktivitet tregtar numërojnë 26,5% ndaj totalit të ndërmarrjeve të regjistruara gjatë vitit 2022. Aktiviteti tregtar realizon edhe xhiron vjetore më të madhe në ekonomi, me 35,8%. Referuar publikimit të INSTAT, “Regjistrat e biznesit 2022”, rezulton se në fund të vitit që lamë pas janë 125.222 ndërmarrje aktive.

Pjesa më e madhe e këtyre ndërmarrjeve, afro 43.885 janë pozicionuar në tregti. Po ashtu, akomodimi dhe shërbimi ushqimor, zë një peshë të konsiderueshme, sektor në të cili operojnë 17.452 ndërmarrje.

Ndjekur nga industria me 9332 ndërmarrje dhe ndërtimi me 6235 ndërmarrje. Ndërkohë një numër më të ulët sipërmarrjesh përfaqëson sektori i transportit dhe magazinimit si dhe informacionit e komunikacionit. Sektori më pak i pëlqyer nga bizneset shqiptare është bujqësia, pyjet dhe peshkimi, ku janë aktive vetëm 1385 ndërmarrje.

Ndërsa aktivitetet në shërbime të tjera zënë rreth 36 mijë.  Po ashtu, nëse do të marrim në analizë shifrat e regjistrimeve të reja për vitin 2022, ku në total rezulton se janë futur në treg 15.700 biznese, përsëri, lista kryesohet nga aktivitetet në fushën e tregtisë, ku janë regjistruar 4161 biznese të reja,  ndjekur nga akomodimi dhe shërbimi ushqimor.

Ndërsa interes të konsiderueshëm i përkthyer në regjistrime të reja ka pasur sektori i informacionit dhe komunikacionit me rreth 1429 ndërmarrje. Në qarqet Tiranë, Durrës e Vlorë janë përqendruar rreth 64,8% e ndërmarrjeve, ndërsa Qarku Kukës ka numrin më të ulët.(Elisabeta Dosku)

3 Komente

 1. Q
  Qytetar i zakonshem

  Perse tregeti ? Epo te paret tane kane thene " Meru me zanat qe te jetosh , meru me tregeti qe te fitosh". Pastaj jemi ne ekonomine e tregut apo jo?

  1. P
   Pizevengi

   Njerezit duhet te fokusohen tek prodhimi, Iku koha e tregtise me import , ajo bazohet tek hajduteria dhe spekullimi ,aq me teper ne shqiperi ku tregun nuk e rregullon as konkurrenca (minimalisht) ,pasiqe ketu nuk prodhohet gje ose prodhohet ne menyre te paperfillshme ,ku nuk ka nje brand shqiptar dhe ku tregetine e lire po gerryen monopoli Nga ana tjeter shteti hajdut edhe ai qe thote nuk jam pale dhe eshte pale , nga nje ane qe nuk heton marrveshjet monopol dhe tregtaret ti a hypin popullit ne qafe dhe nga ana tjeter sodit ne heshtje abuzimet me cmimet duke futur ne xhep 20 % e tvsh, dhe ne nje perqindje i paaftee te pakten ti vjele keto fatura duke lejuar te pasurohen shpejt tregtaret hajdute

   1. R
    Reali

    MOS KE DASHUR TE THUASH SHQIPTARET JANE IDIOTA TE LINDUR? GJYSEM SHEKULLI U TALL ENVERI, RAMIZI E PANTERA E ZEZE. ATA SHTERNGO LAKUN NE QAF TE IDIOTAVE SHQIPFOLES DHE IDIOTAT VETEM BROHORIT. PARTI-ENVER. 32 VJET TE NDRYSHIMIT U TALLEN ME IDIOTAT SHQIPFOLES JO VETEM ARMIQT E BRENDSHEM E BESNIKET E ENVERIT POR E GJITH BOTA. EDI RAMA THA SE SHUME SHTETE JANE TE PASURA SE DIN SHUME JO SE KANE SHUME. SHQPERIA KA SHUME DHE JETON NE MJERIM SE POPULLI ESHTE IDIOT DHE E GENJEJNE TE GJITH, E VJEDHIN TE GJITHE LEHTESISHT ASHTU SI VIDHET MALLI PA ZOT. SHQIPERIA SI VEND DHE SHQIPETARET SI NJERES KANE MALLEKIM, PREJ KUJT DHE PSE NUK E DI.

    Lini një Përgjigje