BBC: Si funksionon mafia shqiptare në Amerikën Latine dhe deri ku arrijnë tentakulat e saj

19 Nëntor 2022, 18:30Kronika TEMA

BBC: Si funksionon mafia shqiptare në Amerikën Latine dhe deri ku

BBC

Ishte 9 qershori i kaluar kur një dërgesë e etiketuar “asparagus i imët” u nis në një rimorkio 18 ton nga qyteti Trujillo, në Perunë veriperëndimore.

Ngarkesa  po shkonte në portin tregtar të Callao , më i rëndësishmi në vend që ndodhet në Lima. Aty, një anije, destinacioni përfundimtar i së cilës ishte porti i Roterdamit , në Holandë, priste dërgesën e perimeve.

Por dërgesa nuk ishte afër largimit nga vendi i Amerikës së Jugut. Agjentët e Drejtorisë Kundër Drogës (Dirandro) të Policisë Kombëtare të Perusë arritën të zbulonin se asparagu ishte i kontaminuar me një substancë që rezultoi të ishte kokainë e lëngshme .

“Droga në Huallaga (Peruja veriore) mund të kushtojë 500 dollarë ose 700 dollarë, kështu që në Lima tashmë ka një vlerë prej 1,300 dollarë amerikanë dhe arrin në një port në Evropë me një çmim prej 40,000 dollarë për kilogram , shpjegon drejtori i Dirandro, Deny Rodríguez.

Ata zbuluan dy tonë drogë, një vlerë e vlerësuar prej 77 milionë dollarësh . Rodríguez thotë se në piramidën e këtij operacioni të trafikut të kokainës ndodheshin dy shtetas shqiptarë: Franc Malo , i njohur ndryshe si “Pelao” dhe Gentjan Meta , “Barbas”.

Të dy hynë legalisht në Peru, si turistë përmes kufirit me Ekuadorin, por Dirandro po i vëzhgonte gjatë qëndrimit të tyre në vend.

“Këto subjekte shqiptare janë ata që janë përgjegjës për çështjet financiare dhe logjistike për të gjeneruar operacione të paligjshme të trafikut të drogës në territorin peruan”, thotë Rodríguez.

Edhe pse jo e shumtë, prania e meshkujve me origjinë shqiptare në vendet ku operojnë kartelet e prodhimit dhe trafikut të drogës në Amerikën Latine nuk është e re.

Që nga vitet 2000, anëtarët e klaneve familjare të të ashtuquajturës “mafia shqiptare” kanë udhëtuar në rajonin e Amerikës Latine për të zgjeruar biznesin e tyre në Evropë.

“Klanet kriminale shqiptare janë në Amerikën Latine për një arsye: për të blerë kokainë të lirë”, thotë Alessandro Ford, një hetues i InsightCrime.

“Asparagu i imët” i konservuar në Peru përmbante kokainë të lëngshme që më vonë do të tregtohej në Evropë.

Shqiptarët kanë krijuar kontakte me kartele dhe grupe të trafikut të drogës në vende si Kolumbia, Ekuador, Meksikë dhe Peru për të paktën dy dekada.

Pa pasur nevojë për komandim të shumë njerëzve dhe armë të kalibrit të lartë, si kartelet e Amerikës Latine, ata kanë bërë biznes fitimprurës me kartelet e atyre vendeve.

“Funksioni i tyre është të jenë lidhës biznesi, marrëveshje të ngushta, çështje logjistike. Por nuk do të shihni kurrë [në Amerikën Latine] një kolonë të armatosur të mafies shqiptare, përveç rojeve që ofrojnë mbrojtje,” shpjegon Víctor Sánchez, një hetues meksikan që studion. krim i organizuar.

Fuqia e saj qëndron në kontrollin e përbashkët me mafiet e tjera, si ajo italiane, të porteve të Evropës, përmes të cilave hyn droga dhe produktet ilegale.

Pse shqiptarët?

Shqipëria ka qenë historikisht një korridor për tregtinë midis Azisë dhe Evropës në Gadishullin Ballkanik.

“Pasi u shemb komunizmi, Shqipëria, së bashku me ish-Bashkimin Sovjetik, përjetuan një rigjallërim dramatik të krimit të organizuar”, shpjegon Ford.

Nga trafiku i paligjshëm i heroinës dhe armëve e deri te cigaret dhe njerëzit, ” klanet kriminale shqiptare kontrabandonin gjithçka”, thotë studiuesi.


Në fillim të viteve 2000, shqiptarët filluan të lidhen me mafian italiane. Në veçanti, ata u lidhën me klane në ‘Ndrangheta , një organizatë e fuqishme kriminale në Italinë jugore.

“Megjithatë, shqiptarët shpejt dërguan emisarët e tyre në Amerikën Latine për të negociuar blerjen me shumicë të kokainës së lirë. Këta njerëz u vendosën kryesisht në dy qytete portuale të Paqësorit: Guayaquil në Ekuador dhe, në një masë më të vogël, El Callao, në Peru,” shpjegon. Ford.

Që atëherë ata ndërtuan kontakte me vende të tjera ku prodhohet droga, si Bolivia, Kolumbia dhe Meksika.

Kompania Bello

Mafia shqiptare nuk është vetëm një grup, por ka disa klane në të gjithë Evropën, thonë ekspertët.

Organizata më e shquar, e cila bashkon disa klane, është e vetëquajtur Kompania Bello . Ka qenë një nga më të mëdhenjtë dhe më të përhapurit në vende si Mbretëria e Bashkuar, Holanda, Belgjika, Franca, Spanja, Portugalia, Italia dhe Gjermania.

“Funksionon si një lloj diaspore, paksa si mafia italiane si Cosa Nostra, Camorra dhe La ‘Ndrangheta për shumë vite,” shpjegon Sánchez.

“Ajo që ka bërë mafia shqiptare është pikërisht fillimi i kolonizimit të vendeve të tjera me të ardhura më të larta. Dhe më pas emigrantët shqiptarë bashkohen si një lloj familjeje dhe fillojnë të kontrollojnë tregjet ilegale.”

Kompania Bello ka konsoliduar fuqinë e saj gjatë njëzet viteve të fundit. Megjithatë, Interpoli njoftoi në vitin 2020 një operacion të madh në 10 vende evropiane që çoi në kapjen e 20 anëtarëve të shquar. Një goditje e rëndë për klanet familjare.

Sipas Agjencisë së Bashkimit Evropian për Bashkëpunim Policor ( Europol ), mafia shqiptare ka zgjedhur të mbulojë të gjithë zinxhirin e shitjes së drogës: “nga organizimi i dërgesave të mëdha direkt nga Amerika e Jugut deri tek shpërndarja në të gjithë Evropën”.

Për të arritur këtë, klanet kanë arritur të kontrollojnë trafikun e paligjshëm në portet e Roterdamit (Holandë) dhe Antwerp (Belgjikë) , nga ku shpërndajnë drogë dhe bëjnë tregti ilegale.

Europol raportoi se Kompania Bello ka pastruar para përmes “një sistemi alternativ klandestin të remitancave me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch’ien .”

“Ashtu si sistemi i transfertave hawala, njerëzit që përdorin fei ch’ien depozitojnë një shumë në një ‘agjenci’ të rrjetit në një vend. Një operator tjetër tërheq shumën ekuivalente diku tjetër në botë dhe ia kalon atë marrësit të synuar”.

Kështu, “pa lënë gjurmë për zbulimin e provave për hetuesit”, ata kanë pastruar miliona euro ndër vite.

Ndikimi i tij në Amerikën Latine

Lajmi më i fundit që mafia shqiptare ka gjeneruar në Amerikën Latine është lidhja e saj me një krah të kartelit të fuqishëm meksikan Sinaloa të drejtuar nga Ismael “El Mayo” Zambada , bashkëpunëtori i madh i Joaquín “El Chapo” Guzmán.

Raportime të ndryshme në shtyp, duke cituar informacione nga Kabineti i Sigurisë i qeverisë meksikane, tregojnë se “El Mayo” Zambada ka krijuar një shoqatë për qëllime pastrimi parash me anëtarët e klanit të vëllezërve Hysa.

Me ndihmën e tij, ata krijuan kompani frontale – kazino, restorante dhe një kompani eksporti – në shtetet e Baja California, Quintana Roo dhe Sonora, sipas dokumenteve të inteligjencës.

Për Víctor Sánchez, i specializuar në operacionet e grupeve kriminale në Meksikë, kjo shoqatë është e logjikshme pasi shqiptarët “janë më mirë në pastrimin e parave se meksikanët”.

“Për të pasur një marrëdhënie të mirë me organizatat meksikane, ato mund t’i ndihmojnë në pastrimin e parave. Por sigurisht ajo që krijoi kontaktin ishte shitja e drogës,” konsideron Sánchez.

Për shqiptarët si vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa, prania e të cilëve u zbulua në Meksikë, vendet e rajonit të Amerikës Latine ofrojnë kushte të favorshme për biznesin e tyre.
Alessandro Ford thotë se rajoni është “shumë tërheqës” edhe për ata që nuk janë vetëm emisarë, por që vendosen për periudha të gjata ose të përhershme.

“Shumë nga ata që emigrojnë tashmë kanë precedentë penalë në Evropë, ndërsa disa janë të arratisur aktivë. Të kalosh Atlantikun do të thotë anonimitet, do të thotë një shans i dytë. Ata mund të krijojnë identitete të reja, të jetojnë në komunitete të pasura dhe të shfrytëzojnë kapacitetin më të dobët të zbatimit. ligj për trafikun e kokainës”, shpjegon studiuesi.

Ky është rasti i Dritan Rexhepit , një trafikant droge, i cili emigroi në Ekuador në fillim të dekadës së fundit dhe vendosi një skemë të dërgesës së drogës për Komania Bello. Ai u quajt “mbreti i kokainës”. Ai u arratis nga Evropa , ku ishte në kërkim nga gjykatat italiane dhe shqiptare, dhe adoptoi identitete të ndryshme si Edmir Kraja dhe Mutaraj Lulezim, ndër të tjera.

Në vitin 2014 ai u arrestua dhe më pas u dënua me 13 vjet burg. Europol e identifikoi atë si një “udhëheqës të organizatës” , i cili ka vazhduar të drejtojë trafikun e drogës në Evropë edhe kur ishte në burg.

“Çdo person i persekutuar në Evropë mund të gjejë një strehë relativisht të sigurt [në Amerikën Latine], për shkak të forcës në organizatat aleate, për shkak të korrupsionit mbizotërues, për shkak të kushteve ekonomike,” konsideron Sánchez.

Raportet e shtypit, duke cituar dokumentet e gjykatës nga Ekuadori, treguan se Rexhepit i është dhënë lirimi me kusht.

Megjithatë, eksperti paralajmëron se grupe si shqiptarët do ta kishin shumë të vështirë të vendoseshin në vendet e rajonit si një kartel i plotë dhe i pavarur .

“Një celulë mafioze shqiptare që e shpall veten si e tillë tingëllon e ndërlikuar sepse janë shumë të dukshme. Për konkurrentët do të ishte shumë e lehtë t’i eliminonin, veçanërisht pasi do të ishte një organizatë e re që vjen pa mbrojtje,” shpjegon ai.

Dhe për sa i përket shifrave, në fakt ka shumë pak shqiptarë në rajon dhe fitimet e tyre nuk janë aq të rëndësishme në Amerikën Latine sa ato të karteleve të mëdha vendase të drogës. Biznesi i saj kryesor është në Evropë.

“Ata marrin një copë tortë, por organizata si ato meksikane kanë pjesën më të madhe”.

1 Komente

  1. w
    www.youngtribune.com

    Kriminelet shqiptare po bejne ligjin ne Meksike,Kolumbi dhe Ekuador. Vetem DEA amerikane po I zbythi shqiptaret se nuk po i ndalon njeri ato.

    Lini një Përgjigje