"Duhet të kisha vdekur unë dhe jo Jonada", babai i 7 vjeçares që humbi jetën në Himarë: Ishim dorë për dore, pse s’më mori Zoti mua

3 Gusht 2022, 15:39Kronika TEMA

"Duhet të kisha vdekur unë dhe jo Jonada", babai i 7

Pedagogu Bislim Ahmetaj në një postim në rrjetet sociale ka zbuluar bisedën rrëqethëse me babanë e 7-vjeçarjes që u përplas për vdekje nga skafi që drejtohej nga komisari Arjan Tase, një ditë më parë në Potam të Himarës.

“Ma mori Zoti, ishim dorë për dorë, pse e mori atë e s’më mori mua…. Vetëm se duhet të kisha vdekur unë dhe jo Jonada", janë këto fjalët që babai ka thënë mes lotësh.

Postimi i plotë:

Unë e ngushëllova Bledarin, babin e Jonadës. Familja Avdia i ka hapur dyert dhe pret ngushëllime për humbjen tragjike që pësuan dje nga arroganca dhe papërgjegjshmëria e shtetit që vret fëmijë.

Jonada me sy të kaltër e cila dje po pllaquritej në Jon dorë për dorë me babi Bledarin është mbyllur në arkmort , mbi të derdhen përrenj lotësh që krijojnë detin e dhimbjes nga mami, gjyshja dhe dhjetra gra e vajza veshur me të zeza që lëvizin si magmë e zezë në oborrin e shtëpisë ku jeton gjyshi i saj.

Pak metra me tej në një kafe presin burrat. Aty s’ka gjamë, as vaj, veç sy të mbytur nga lotët dhe gulshe dhimbje. Shumë pak fjalë: Zoti ju forcoftë, Zoti ju dhashtë forcë dhe durim, shtrëngoni burra, Zoti e pastë marrë afër vetës e të tjera fjalë ngushëlluese të kësaj natyre.

Dhe përgjigjet e rëmta nga familjarët që presin në këmbë: Ju lumshin kambët, faleminderit që keni ardhë, në gëzime jua kthefshim…

Bledari i jati i Jonadës, mundohet të përmbahet, të bëj burrin e fortë të malsisë, por nuk e lejon dhimbja që i pëlcet në shpirt: Ma mori Zoti, ishim dorë për dorë, pse e mori atë e s’më mori mua.

Ta mori krimineli me uniformë, por s’ke ça me ba duhet me ba durim-ja kthej unë. Ehhh- ofshan- Ja la Zotit, vetëm se duhet të kisha vdekur unë dhe jo Jonada- thotë mes lotësh Bledari që erdhi për të parë prindërit, të afërmit dhe për të pushuar në bregun e detit Jon, ku la shpirtin e tij.

E piva shpejt e shpejt atë kafe helm dhe ika i helmuar thellë në shpirt nga kjo tragjedi familjare, por jo vetëm.
Ajo është tragjedia e çdo familje, ajo është tragjedia jonë kombëtare që duhet ta ndalim me çdo formë, me çdo mjet

15 Komente

 1. A
  Arta

  Duhet te kishin vdekur k'ta bythqirat qe kemi ne qeveri dhe ky bythqiri qe del e I mbron

  1. A
   Arta

   Duhet te kishin vdekur k'ta bythqirat qe kemi ne qeveri dhe ky bythqiri qe del e I mbron

   1. S
    Shqipe

    Qofsh e parajses moj bije ! Zoti na rruajt nga zengjinet e rinj…

    1. Roberto

     Ngushellimet me te sinqerta familjes dhe gjithe te afermve. BURG PER JETE horrave te policise dhe te gjithe horrave te tjere qe abuzojne sidomos ne bregdet.

     1. C
      Cudia

      Shteti i rrumpalles ku hallet "zgjidhen" ne kafene ku njeri i thote tjetrit "nigjo mue se si ta zgjidhesh ket pune". Kafeneja plot me burra qe duan te zgjidhin hallet qe nuk i zgjidhin dote grate ministre. saper te qare e sa per te qeshur.

      1. G
       GEZUAR BAFTAJAR

       DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

       1. G
        GEZUAR BAFTAJAR

        DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

        1. G
         GEZUAR BAFTAJAR

         DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

         1. G
          GEZUAR BAFTAJAR

          DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

          1. G
           GEZUAR BAFTAJAR

           DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

           1. G
            GEZUAR BAFTAJAR

            DEL QE AI I MJERI BLEDAR SKA PERMENDUR SHTETIN VRASTAR PO KY BYTHSLIMI PO . BESOJ SE KY E SHFRYTEZON PER QELLIME POLITIKE OSE KRIMINALE E KA CUAR NDOSHTA DOKTORR MORTJA. NE RADHE TE PARE PATJETER QE SHTETI ESHTE PERGJEGJESI JO VETEM QE KY KRIMINELI ESHTE ME UNIFORME POR EDHE PER NJE SHERR TE THJESHTE,POR NE RADHE TE PARE OFICERI ESHTE NJERI NUK ESHTE NJE MAKINE QE E DREJTON SHTETI. AI PER MUA ESHTE KRIMINEL I RENDOMTE DHE DUHET TE ARRIJNE DERI NE DENIM PER JETE SEPSE ATY MUND TE APLIKOHEN DHE DENIMET TE TJERA SI PIJE DROGE OSE ALKOL VRASJE NE DETYRE DHE VRASJE PADASHJE. POR SME PELQEU QE KY BISLIM ESHTE PER VEHTE NJE KRIMINEL QE DON ME PATJETER QE TA SHFRYTEZOJE RASTIN PER TE VAZHDUAR ME VRASJE POR BLEDARI VETE THOTE MA MORI ZOTI. TANI KUJT I DJEG ME SHUME KETIJ BLEDARIT TE MJERE QE JA KANE NDARE NJE PJESE DHE JA KANE FUTUR NE ARKIVOL APO KETIJ BISLIM KRIMINELIT QE PASKA VAJTUR PER TE NXITUR NDONJE REVOLTE ?????

            1. S
             Saluku

             Zoti e pranofte ne parajse vogelushen fatkeqe, ndersa mallkimi rafte mbi keto hiena qe bejne politike me vdekjen. Shpirtliq,,,

             1. S
              Soreto

              Bythslim o bythshpuar, pse e perdor fatkeqesine e tjetrit per politike. Aksidentuesi vertet ishte polic, por ne ate moment ishte me breke, se ishte jashte sherbimit. Kurse ti je pa breke or taj, se i ke vene ne koke, ndonese te vine era mut. Polici qenka ne polici qe nga koha e Sales, bythqim edhe ky, si puna jote.

              1. I
               I drejti

               Ej kujdes se Bislimi eshte dhjetorist.I qan zemra per Saliun.Eshte mire qe keta mos ta ndotin vajin e asaj familje .U mjafton forca e tyre dhe ngushellimet e sinqerta te miliona shqiptareve fukarenj

               1. S
                SBS

                Ngushëllime për humbjen e madhe dhe hidhërimin e prindërve dhe të afërmve ,pakujdesia sipas ligjit ndëshkohet dhe organet e drejtësisë duhet të gjykojnë thelle me masat ,po kështu edhe vet policia ,sepse ndodhi të tilla ka patur edhe më parë . Pedagogu Bislim Ahmetaj me shkrimin e bërë ka gabuar në mënyrë të trashë ,në raste fatkeqësish more pedagog nuk shkohet per të rënduar situatën ,e kundërta duhet ,ti në se ke shkuar në shtëpinë ku ka ndodhur fatkeqësia mirë ke bërë ,por ti nuk je as gjykatës ,as prokuror dhe nuk të lejohet të flasesh me gjuhën e llapaqënëve ,në se do të ishte një njeriu yt apo edhe vet ti shkaktar i aksidentit gjuha jote do të lidhej në se ke fëmijë ,ashtu si edhe ai që shkaktoi aksidentin e dhimbshëm pëe fëmijën e vet . shkrimi yt ka shumë për të thene sepse ke dalë jasht traditës . Por boll ,mirë është që kur shkon për ngushëllim të ngushëllosh sepse për te tjera nuk eshtë vëndi ,koha dhe rasti për të bërë edhe politikë.

                Lini një Përgjigje