Tragjedia në Himarë/ Gledis Nano: Ne jemi përgjegjës dy herë për ketë ngjarje, tolerancë zero ndaj çdo shkelësi të ligjit

3 Gusht 2022, 15:00Kronika TEMA

Tragjedia në Himarë/ Gledis Nano: Ne jemi përgjegjës dy

Një rast tragjik si ai i Jonadës së vogël në Potam të Himarës bindi policinë të shtojë kontrollet dhe të ndërmarrë aksione për sigurinë në plazhe dhe rrezikun nga motorët e ujit.

Drejtori i Policisë së Shtetit, nga plazhi i Dhërmiut, tha se policia është dyfish përgjegjëse për rastin tragjik në Potam, pasi përveçse u shkelën rregullat e lëvizjes së mjeteve lundruesi, shkelësi vetë ishte polic.

“Në radhë të parë, dua të përcjell ngushëllimet më të sinqerta për familjen Avdia, e cila humbi vogëlushen në një aksident tragjik, ditën e djeshme. Ne jemi përgjegjës dy herë si Polici e Shtetit, për ketë ngjarje, duke qenë se autori i kësaj ngjarjeje ishte një oficer policie.

Autori i ngjarjes së djeshme është arrestuar në flagrancë, në vendin e ngjarjes. I kërkoj organeve të drejtësisë për të dhënë një dënim maksimal. Jam shumë i vendosur, siç e shikoni edhe sot, po e drejtoj vetë operacionin në Dhërmi, për shoqërimin, bllokimin dhe verifikimin e të gjitha mjeteve lundruese, dokumentacionin e tyre dhe procedurës që ata ndjekin për të dalë në det. Ashtu siç jam i vendosur për tolerancë zero ndaj çdo shkelësi të ligjit dhe rrezikimit të jetës së pushuesve, jam i vendosur dhe me tolerancë zero të ndëshkoj çdo punonjës policie i cili nuk është i denjë, shpërdoron besimin, abuzon me detyrën dhe ka neglizhencë në kryerjen e detyrës”.


Mbrëmjen e kaluar, Nano shkarkoi të gjithë zinxhirin komandues të drejtuesve të Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Vlorë, si persona përgjegjës, me neglizhencën e tyre, në moszbatimin e masave shtesë të urdhëruara po nga unë, disa ditë më parë, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë në plazhe.

Deri në këto momente, në të gjithë vijën bregdetare, nga Ksamili në Velipojë, janë bllokuar rreth 90 mjete lundruese “Jet ski” dhe rreth 40 mjete të tjera lundruese, sipas policisë.

11 Komente

 1. n
  n

  ky eshte aksidenti i trete brenda pak ditesh. cfare mase u mor pas aksidentit te pare. po atij te dyte??

  1. b
   ben.

   Po qe kete trafikantin vrases femijesh e ktheu ne detyre me firmen e tij ky drejtoruci. Ka ndonje pergjegjesi ky tipi ,apo vari leshte thote shqiptaret jane delenxhinj tall trapin me ta sa here te duash.

   1. k
    kthhh

    O serbo shpellar.Vrasesin e kthyen ne detyre ata bastardet me shkollen e plepave qe i beri gjykates baca yt Sali Berisha. Pergjegjesia e ketij tipit eshte te mos leloje asnje mjet motorik ujor prane plazheve me pushues.

  2. L
   Landi

   Se beje dot kete ne 1 Korrik apo ne 1 Qershor,duhet te kete viktima qe te kujtohesh per " tolerancë zero ndaj çdo shkelësi të ligjit dhe rrezikimit të jetës së pushuesve, jam i vendosur dhe me tolerancë zero të ndëshkoj çdo punonjës policie i cili nuk është i denjë, shpërdoron besimin, abuzon me detyrën dhe ka neglizhencë në kryerjen e detyrës" Tani eshte vone ,nuk ka me vlere .LARGOHU, LARGOHU, LARGOHU. Jeni aq keq sa do na risillni ne pushtet "talebanin"i Berisha.

   1. J
    Je kote në ate Pune jep dorheqeje

    Keta si ky si Kryministrit e bën më keq Pune Kure flasin më mire hesht o koke tule dhe jep dorheqeje se pse nuke je për ate Pune. Ky aksjoni i juaje tregone fetyren e vertet të juajen dhe se çfare policije dhe Shtet keni ndertuare. Ky aksjone sote ështe si pilafi mbase kosit. Po të ishte bër dje pa ndodhure ngjarja do kishte pasure vler por sote nuke Ka as një vler kjo ështe komplet propagande dhe as gjë tjeter nuke bëhet Shteti me aksjone a po mbase një ngjarje. Je kote në Pune.

    1. P
     Po ti mer Nastradin kujt i bo Moral ktu !!!!!!!!!

     Kujt i bo Moral ky mer amon ! Ky eshte i pari qe duhet me dhon Doreheqjen ,sepse ky eshte bashkpunetor ne Krim . Ky ricikloj Policin Kriminel dhe ne njifar menyre ky duhet te Penalizohet ,sepse nqs ky nuuuuuuuuk do ta kishte Ricikluar ate Kapterr Kriminel perseri e ber pjes te Policise Vogelushja Fatkeqe sot do jetonte ! - Pra me cilin surrat del ky ktu ,sinqerishte eshte Skandaloze .Kta nuk njohin Ligje e as nji lloj Morali e pergjgjesie . Ky u vu ne krye te Policise sepse i donte trapi Dikujt qe Komandon kte Shtet dhe nuk pjerdh per Qeverrine ,sepse shef Axhenten e vet pa ne te s'emes te shkoje Shqiperia e shqiptaret ,sepse kemi kta Politikane qe i njohim mire te gjithe . ------Ky eshte nji moshe qe nuk ka Experiencen e duhur me qen ne ate Post ,por ne ate vend bejn Ambasadoret si ja do Trapi e nuk rrepsektohet asnji lloj Kriteri por pazaret nen tavolin . ---------- Pra , Bota bo me Shqiperine cte doj . Qeverria duhet te kerkoj menjiher largimin e ktij te Paafti nga Posti qe mban sepse eshte shkaktri i Vrasjes se femijes ! - E vetmja aftesi e ktij djaloshi Kapterrr eshte gjuha Greke dhe ajo Angleze (hah-ha) dhe i Misionit qe ka ne ate pozicion .O shtet Pordhesh mblidh trut se po te degjenrojne cdo institucion Gringot qe te komandojne o njeri naive , qe sshikon se mbas tyre fshihet afera mafiozesh e atyre qe te urdherojne ke te vesh ne kte apo ate Poste te Lart . - Ky tipi bo per noj shef Rajoni por kurr ne nji Post Drejtues Policie . Ju keni rrjedhur te gjithe

     1. L
      Lloji

      Bla bla bla, e njejta kenge i njejti tekst te njejtit derra… pra vetem sot jane sekuestruar dhjetra mjete lundruese i bie qe qenkemi me fat qe paskemi shpetu pa na pře koken ndonji nga keta te sekuestruarit vetem sot….

      1. g
       goni

       kjo eshte si puna e permbytjeve ,cdo vit thuhet qe merren masa dhe cdo vit permbyten .......shtet bananesh tash e 32 vjet

       1. L
        Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

        Para pak kohesh ndodhi nje aksident ne breg te detit po ne Jug te vendit dhe duhej vdekja e nje vogelusheje per te marre te gjithe keto masa qe duhet te ishin ber muaj me par...!? Shume pake dhe shume vone masat e mara nga Policia e Shtetit per te cilen pergjegjes dhe masat duhen marr jovetem kunder drejtuesve vedor por ndaj ketyre zagarve e kapadaive qe tundin zinxhirin neper zyrat e Ministris se Rendit dhe Policise se Shtetit.

        1. N
         Nino

         Ik ti ore korrak kalama bythe kush te vene aty

         1. E
          ERTV

          O Ed Rama... Hiqe edhe këtë edhe Çiçin urgjent. Jo se ti je burrë i mirë se peshku nga koka qelbet... Por bej atë që di ta bësh mirë. Pastro veten dhe hiq përgjegjësitë (ke sa të duash), por ato në dukje. Nuk diskutohet vetëm aksidenti, por shumë gjëra... Ti shtet nuk bëre dot. Kuptohet që stan me lepuj nuk bëhet.

          Lini një Përgjigje