Dyshohen për spiunazh, eksperti për rusët e arrestuar në Gramsh: Janë agjentë, ju tregoj faktet

20 Shtator 2022, 10:51Kronika TEMA

Dyshohen për spiunazh, eksperti për rusët e arrestuar në

Një muaj më parë tre persona u arrestuan në Uzinën e Gramshit, pasi akuzohen për spiunazh. Dy prej tyre ishin shtetas rusë, ndërsa njëri ukrainas, të cilët thuhet se sponsorizoheshin nga agjentura të huaja.

33-vjeçarja, Svetlena Timofoeva ishte një blogere me jetë luksi, ndërsa djemtë e tjerë, njëri kimist dhe tjetri IT. Kjo ka bërë që dyshimet të shtohen edhe më shumë rreth tyre.

Së fundmi, pedagogu i kriminologjisë Ervin Karamuco, ka deklaruar se janë disa detaje që i kanë nxjerrë zbuluar të rinjtë. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka thënë se janë gjetur disa skica dhe prova të tjera, që vërtetojnë gjithçka.

“Ajo që më ka bërë përshtypje është që si ka mundësit? Janë dy gjëra që e kanë nxjerrë zbuluar atë blogeren. E para, blogerja vjen shumë e promovuar, që është një blogere e famshme me miliona ndjekës, me mjete luksi dhe transporti etj.

Edhe një ditë të bukur kur arrestohet ju bën thirrje shokëve të mbledhin lekë se nuk ka lekë për avokat. Do të thotë që rubinetat janë mbyllur gjatë kësaj kohe, nuk ka më financim.

E dyta, menjëherë pasi ajo arrestohet nga ana e autoriteteve shqiptare, gjykatat aty në Moskë nxjerrin një urdhër për ndalimin e saj sepse gjoja ajo ka hyrë në disa të dhëna që janë konfidenciale dhe sekret shtetëror edhe në Rusi. Pra, duan ta bëjnë të besueshëm që ne nuk e kemi. Nuk është agjentja jonë. Po këto janë fakte që provojnë të kundërtën.

Përveç kësaj, unë nuk dua t’ju them se çfarë është gjetur nga ato që janë gjetur sepse unë jetoj në një komunitet që punoj me shumë njerëz që janë të sigurisë kombëtare. Edhe ato që i janë gjetur këtyre tre personave, ato si ansamblet treshe si diversantët e dikurshëm, njëri për dukje, tjetri kimist, ndërsa tjetri IT. Ato që janë gjetur, janë shumë komprementuese.

Janë gjetur skica siç e keni dëgjuar dhe gjëra të tjera që s’keni për t’i marr vesh kurrë. 100%, ata jo vetëm që janë agjentë, dy prej tyre janë njëpërdorimsh që janë gjetur në rrethana të caktuara, qoftë edhe material shtrëngues, shkoni merrni informacion dhe hajdeni.

Ndërkohë, njëra është e sprovuar që ka bërë edhe veprimtari tjetër. jo vetëm për sistemet tona, por edhe për skenarët e mundshëm se nga mund t’i vijë Shqipërisë nesër dëmi i madh dhe e keqja nga Rusia, sepse po studiojnë pikat tona të dobëta strategjike”, u shpreh Karamuço.

4 Komente

 1. z
  zhaku i pamposhtur

  O ekspert leshi nuk nuk eshte puna jote te na thuash 'po sikur keshtu e po sikur ashtu'.. thjesht je I paafte sepse je pjelle I nje shteti te kalbur...te beje kete deklsratw ne nje vend tjeter evropian do te godisnin me donate.detyra jote eshte te na sqarosh shkurt :jane apo nuk jane agjenture?megjithatw kw kohe ne dispozicion deri sa te dalesh ne pension..

  1. I
   I drejti

   O Zhak gopi me duket se te ka sqaruar apo lidhjet e tua konjitive lene per te deshiruar

   1. E
    Elsa

    O Zhak gomari, eksperti po ta thote shqip: "Jane 100% agjente ruse"!

    1. p
     pjeter

     Ne radhe te pare, duhet te kuotosh kush eshte Zhaku,i cili ka dy versione: e para,duke pare qe keto te uruara financime ruse po vene ne siklet shume edhe ketej nga Shqiperia,ec e merre vesh se kujt i leviz bleta ne kesule!!! e Zhakut tone ja kerkon puna te sillet ne kete menyre. E dyta, Zhaku yne vuan nga sindroma e trapllikut,dhe me qe keta nuk e kan shkru ne balle qe jane spiuna, eshte i bindur qe eshte c'do gje e orkestruar nga Edvini,dhe ky eksperti nuk eshte asgje tjeter vec nje argat e Edvinit!!!

   Lini një Përgjigje