"Gërdeci"/ Shtyhet sërish seanca për Fatmir Mediun. GJKKO i cakton avokat shteti, më 7 qershor jepet pretenca

24 Maj 2023, 12:40Kronika TEMA

"Gërdeci"/ Shtyhet sërish seanca për Fatmir Mediun.

Në Gjykatën e Posaçme është shtyrë sërish seanca për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediut sa i takon çështjes së Gërdecit.

Ditën e sotme pritej pretenca, pra që Prokuroria e Posaçme të lexojë konkluzionet për Mediun, të cilin e ka marrë të pandehur për dy vepra penale, por dy avokatët e Mediut nuk u paraqitën. Seanca u vendos të mbahet më 7 qershor ora 14:00.


Kjo është hera e tretë që shtyhet seanca në të cilën është parashikuar të jepet pretenca e SPAK, me po të njëjtën arsye, pasi nuk janë paraqitur avokatët mbrojtës të Mediut.

Avokati Henrik Ligori kishte paraqitur një raport mjekësor dy ditor, përmes së cilit argumentoi edhe mungesën e tij. Nga ana tjetër, avokati tjetër Ardian Visha kishte paraqitur një fletëthirrje gjyqi që kishte në një proces tjetër në Durrës.

Dy prokurorët Klodian Braho dhe Arben Kraja e kanë konsideruar të paligjshëm pretendimin e avokatit kërkuan të caktohet edhe një avokat nga shteti. Do të jetë avokati Artan Simoni që do të përfaqësojë Mediun në seancën e radhës më 7 qershor.

Prokurorët e SPAK e bënë kërkesën për avokat shtetit në mënyrë që në seanca tjetër të mos dështojë. Pra, edhe nëse avokatët e Mediut do të mungojnë sërish, nuk do të ketë mundësi për t’u zvarritur seanca, pasi Prokuroria do të lexojë pretencën në prani të avokatit të shtetit.

7 Komente

 1. D
  Dreqesi Kurvash e Kriminleesh

  Cudi se si Qeverria sdo me dit fare se cfar bo si ja don Trapi Kurves se Bordellos Dreqsis , qi shtyn ne cdo rast kur jane te akuzuar Kriminelet e Bandes se Shpellarit si basha - qy i iki me vrap Gjukimit dhe Gjakatsi barkderr se kapi dot ma edhe pederasti Babales asht thirr ne ma shum se 10 seanca e asht anullu ,sepse avokatii i kishin ardhur "Ato" ose Gjyqtari ishte tu bo Pazare , ene Media po te njejtin muhabet , jo u senur bytha Avokatit ,jo gjykatsit i ka njel gruja shatzan me rojen e gjykates , jo i dhemb bytha ,oreeeeeeee cja kto karrliqe si po lini name para gjith opinionit . percfar paguhen kto kur s'bajn dot Detyren ? si mundet te quhet Drejtesi nji Institucion qe nuk vepron asnjiher si Drejtesi por si nji mejhane Xhambazesh te Inkriminuar ? _ Po simer ju bastrade te Dreqsise ishMinistrin e Mrenshem Saimir Tahirin ja bot Gjyqin dhe i dhate denimin Tak e fak ? O shtet muti , c'ere jan kta mer ? Dreqesi apo Banda e Krimit te organizuem

  1. T
   Te kontribojme per pastertine e Kriminelit.

   Drejtesia do te jape fjalen e fundit ..Se per kete Drejtesi dhe Ligje eshte Votuar dhe ne Parlamanet..Une si Qytetare i shtjeshte them . Nese ky Denohet me Burg per shkleje te Ligjit dhe Vrasjet qe ndodhen ne Gerdec.... Une do ti dhuroje cdo Muaj nga nje Sapun per te lare bythen,,te pakten qe mos te vije here e keqe kure ta Takojne neper Takime shoqeria e tije dhe Familia e tije..

   1. T
    Te kontribojme per pastertine e Kriminelit.

    Drejtesia do te jape fjalen e fundit ..Se per kete Drejtesi dhe Ligje eshte Votuar dhe ne Parlamanet..Une si Qytetare i shtjeshte them . Nese ky Denohet me Burg per shkleje te Ligjit dhe Vrasjet qe ndodhen ne Gerdec.... Une do ti dhuroje cdo Muaj nga nje Sapun per te lare bythen,,te pakten qe mos te vije here e keqe kure ta Takojne neper Takime shoqeria e tije dhe Familia e tije..

    1. J
     Jim

     Po ky plehra Mediu ne del na jep edhe keshilla, se si te permisohet situata politike ne Shqiperi. Se si politikanet te jene sa me transparent dhe patriote, per te ecur perpara vendi, te cilin ata nuk kane lene gje pa bere, per ta vjedhur dhe degjeneruar bashke me Sali kriminelit dhe Like hajdutin.

     1. P
      Pilo Lala

      Keta te Sali Berishes nuk shkojne ne burg. Do vazhdojne ta shtyjne me raport mjekesor. Drejtesi e kapur nga vajza e Sali Berishes.

      1. E
       EnverEnveri

       O fatmir vrasesi ,te erdhi dita me ne fund te qetesosh viktimat ,nga burgu Ku do te shkosh MBAs 6 qershorit ,se tani fillon edhe te ngrohet qelia o delenxhi ,hajdut e kriminel.

       Lini një Përgjigje