“Po të numërohen ditët, ose e imja ose e askujt”, vrasja e Klodiana Vefës e paralajmëruar: Viktima kishte të dashur, pas ndarjes nga i shoqi

30 Shtator 2023, 09:16Kronika TEMA
“Po të numërohen ditët, ose e imja ose e askujt”,

Klodiana Vefa, 37-vjeçarja shqiptare që u vra në Itali nga bashkëshorti i saj, duket se është një krim i paralajmëruar.

Të paktën kështu raportojnë mediat italiane pas zbulimit të disa detajeve të reja.

Martesa e Klodianës me bashkëshortin Alfred Vefa kishte marrë fund prej rreth 6 vitesh.

37-vjeçarja kishte një të dashur tjetër disa kohë më parë, ndërsa ky i fundit kishte takuar edhe Alfredin duke i kërkuar që t’i jepte fund lidhjes me Klodianën.

Por bashkëshorti nuk e pranonte ndarjen. Sipas informacioneve të fundit, ai e kishte kërcënuar disa herë Klodianën, duke i thënë “po të numërohen ditët” dhe “do të jesh e imja ose e askujt”.

Sipas hetuesve italianë që kanë mbledhur prova dhe kanë marrë dëshmi të tjera, kanë mundur të mësojnë se Klodiana Vefa ishte në dijeni që Alfredi mbante një armë pa leje, por nuk kishte frikë.

Grupi hetimor beson se për vrasjen e 37-vjeçares nuk kishte një shkak konkret, por ka qenë situata e nderë e akumuluar prej kohësh mes çiftit çka e shtyu Alfred Vefën të ekzekutonte me 3 plumba 37-vjeçaren, nënë e dy fëmijëve.

Mikesha të Klodiana Vefës e kanë përshkruar bashkëshortin e saj si një njeri të dhunshëm.

“Para disa vitesh më në fund arriti që të ndahej nga bashkëshorti, ishte një burrë jo i mirë. Ishte njeri i dhunshëm, e dinim të gjithë. 

Ai i ushtronte dhunë psikologjike. Ajo ishte gjithmonë e qeshur dhe e gëzuar, ndryshoi krejtësisht kur ishte me të. Ai ishte njeri i frikshëm, por ajo nuk e denoncoi kurrë atë”.

Trupi i pajetë i Klodiana Vefës u gjet nga fëmijët e saj. Ndërsa autori, Alfred Vefa u arratis pas krimit.

Ai vijon të jetë në kërkim nga policia italiane.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së enjtes në qytetin Castelfiorentino.

11 Komente

 1. K
  Këta nuke cilivizohen dote

  Njerzit që kane mentalitet primitive, barabar, Turko-Taliban -islamik, nuke cilivizohen dote. Pa varsisht e praktikone Fen islame a po jo, Kjo ështe e verteta.

  1. T
   Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

   Ku i ke mbaruar studimet produkt incesti...ne hale-helenistan ?

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Burri mezi e ka sjelle ne Itali, ajo shkon lidhet me tjetrin. Po dale moj se ky te ka sjelle ne Itali qe te jetoni bashke, nuk te ka sjelle ne Itali qe te jetosh me ate tjetrin. I

    1. I
     Illyricum Sacrum

     ahahahahaha.....hale-helenistan....kjo ishte perle

    2. T
     Te civilizuarit e Janulles

     Mos i jep nota fetare o pis , c’hun ketu feja dhe besimi dhe civilizimi ?? Cila e vertete o bir bushtre , cila e vertete ?? Ne. Do cep te *lobit ndodhin keto , xhelozia eshte arsyeja qe mban cdo njeri kush me pak dhe shkon ne gjykat , kush me shum dhe ndjek rrugen e ferrit …..po ti pis njeri , ju meson Janullatosi me mesimet e tij percarese ……ptuuuuu qelbs muti

     1. O
      Ora

      Alfredi Vefa dhe e shoqja jane te krishtere . Or ti K .besoj nga e folura je pagan ose i pa fe .

     2. J
      Jar tirona

      Pune muti ku dalin katunaret jashte shtetit fillojne hapen bythesh dhe spyesin per burrin me dalin jashte kontrollit mire ja ka bo keshtu eshte ku bredh hu ne hu

      1. P
       Pet.

       Shume pikpyetje pa pergjigje brenda kesaj ngjarjeje. Por mbi te gjitha si mund te banosh ne te njejten cati me nje person me te cilin nuk ke mardhenie, dhe ne anen tjeter te kesh nje person tjeter ne jeten tende?,po t`i sheshonin gjerat me kohe , besoj qe nuk do te kishin vajtur ne kete krim te shmtuar.

       1. K
        Koli

        Ti Greki qire,keta nuk civilizohen dot:Meso shqipen Mut,je lind e rritur ketu,Meso Shqipen e Shkruajtur.Sa per ate kush Shkerdhehen me shume,Shqiptaret apo Grejet,pyet Janullen dhe Like Meten .

        1. B
         Burri ska faje fare !

         Normal ngushellime per te dy se te dy shkuan per leshe . Zonja e ndjere thoshte ne rjetet sociale : qe te mbashe nje engjell duhesh ti krijoshe kushtet ! se vertete ajo quhej Engjell..dhe kishte te drejten e saje ! Por ajo ka haruar apo dhe shume zonja te tjera qe ne shqiperi mundesite aqe jane ! dikush ka mundesi me shume e dikush ka mudesi me pake ! haruan qe erdhen nga hici me nje pale breke laj thaj ! duhan kushte Engjellore ! ne te kunderten behet rradha e madhe e kollovareve per ti zhvatur dikujt ne Celulare e dikujt nje pale breke te bukura ! Burrat duhen te punojne nate edite vetem qe te ndericojne Engjejt te zbukurohen dhe te ngrejne kembet me secilin qe ja kerkon ! po po vazhdoni se fundi dihet ! Nuk ka pasur faje fare Burri qe mezi ka siguruar te formoje nje Familie plus edhe me Femije , duke u roptuar .Tani na e nxjerin burrin sikur paska qene negativ ! po zonja me Fotoo tregon qe paska qene per Top Modele jo per Familie Femije etj.

         1. S
          Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

          Nga Lapuleci je a i vrare!? Yyyttt te cqift verren Baba mondi me tanga.....

         Lini një Përgjigje