VOA: Yuri Kim ka dyshime për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK

22 Nëntor 2022, 19:49Kronika TEMA

VOA: Yuri Kim ka dyshime për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK

Në Shqipëri ambasadorja amerikane Yuri Kim duket të ketë dyshime mbi procesin që pritet të çojë në zgjedhjen e drejtuesit të ri të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Ndërsa një ditë më parë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi tre kandidaturat, Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili, sot ajo, përmes një postimi në Twitter nënvizoi nevojën që procesi të jetë “transparent” dhe “i pa manipuluar” duke lënë të kuptohet për përpjekje të mundshme për ndërhyrje në përzgjedhjen e drejtuesit të ardhshëm.

“Tani që janë konfirmuar kandidatët për kreun e ardhshëm të Prokurorisë së Posaçme, është thelbësore që procesi të jetë transparent, në mënyrë që drejtuesi i ardhshëm, së pari, të zgjidhet në bazë të kualifikimeve dhe rezultateve të arritura, dhe së dyti të jetë i aftë dhe i vendosur për të intensifikuar luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, shkruan ambasadorja.

Pjesa e dytë e postimit të saj, duket të jetë veçanërisht e lidhur me shqetësimin ndaj procesit të përzgjedhjes, që siç vë në dukje ambasadorja amerikane “duhet të jetë i pa manipuluar nga ata që kërkojnë të bllokojnë apo ndikojnë drejtësinë, nga ata që preferojnë mënyrat e vjetra dhe për rrjedhojë kundërshtojnë reformën në drejtësi. Taktika të tilla i përkasin një të shkuare që ka dëmtuar shumë. SPAK-u, si dhe reforma në drejtësi, duhet të jetë për të ardhmen e Shqipërisë”.

Të tre kandidaturat janë prokurorë të Prokurorisë së Posaçme. Dy prej tyre, Dumani dhe Kondili, morën pjesë dhë në garën e zhvilluar tre vjet më parë, kur u zgjodh zoti Arben Kraja, drejtuesi i parë i këtij institucioni, i cili nisi punën pa numrin e plotë të prokurorëve, ndërkohë që Byroja Kombëtare e Hetimit, pjesë e tij, u bë funksionale shumë më vonë.

Mandati i drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme është tre vjeçar, pa të drejtë rizgjedhjeje. Drejtuesi i ri i Prokurorisë së Posaçme do të duhet të zgjidhet me votën e shumicës së anëtarëve të Këshillit të Lartë të prokurorisë. Këta të fundit do të dëgjojnë secilin prej kandidatëve teksa pritet të shpalosin dhe platformat e tyre mbi mënyrën se si mendojnë të organizojnë dhe drejtojnë punën e institucionit.(VOA)

44 Komente

 1. !
  !!!

  SPAK eshte pasqyra e deshtimit te Zonjes Kim! Nuk ja vlene te komentosh me gjate!

  1. k
   k

   SPAK është dështimi i shoqërisë shqiptare hajdute,të korruptuar,e degjeneruar,pa asnjë etikë dhe moral ,etj,etj. Sikur të ishin njerëz normalë,nuk do kishte nevojë për asnjë strukturë tjetër përveç gjykatave.Zonja Kim,në vendin e saj nuk ka nevojë për SPAK. Vazhdoni tja vini fajin të tjerëve se nuk do dilni kurrë nga balta ekzistenciale ku jetoni.

   1. K
    K/1

    O……”k” si K-ja që dimë ne shqiptaret, ke shumë të drejtë, për këtë normalitetin, por po na sqarove edhe pse nuk fusin në burg Sali Berishen plus femijë, dhe Ilir Metajn me gjithë gruan Monika Kokëmadhin, atehere do të jem plotesisht me ju. Por deri atehere, jeni avokat i keq, i pagatorëve të tu……që nuk është e vështirë të kuptohen kush janë.

    1. c
     cuf dabjoni

     Gjykatat jane per te gjithe hajdutet e se pari per ata ne pushtet.....

    2. A
     Ashtu eshte

     Fatkeqesisht po

    3. N
     Një lajem shume i keq për të gjith Shqiptaret

     Jemi me ty Amerike, dhe Zonja Ambasadore Kim. Se pse Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta si hajdute që jane dhe anti Shtet anti përendimore do bën çdo gjë Kunder Shteti Shqiptare Kunder të arrdhmes Kunder sistemit të drejtesise. Se pse këta tre horra done të mbretrone deri në vdekje dhe done të shijone bashke me familjet e tyre miljonat e vjedhur.

     1. M
      Martin

      Zinja Ambasadore e SHBA -se ne Shqiperi, shko e asisto vete ne mbledhe, se shqiptaret jane te pabese!

     2. L
      L.Xh

      Zonja Kim. Ligjin e bëtë vetë ju dhe nderkombëtarë të tjerë. Emërimet i keni bërë po ju. Arben Krajën, një oportunist i lindur që ka frikë të godasë Sali Berishën dhe Ilir Metën, po ju e keni vënë në atë detyrë. Edhe këtë të riun, po ju po e caktoni. Pyetja është : Nga kush po ushtrohet presion për mos të kryer detyrën ? Qeveria këtu është jashtë loje. Me sa dijmë ne, qeveria ka ngritur zërin, pse SPAK, nuk godet Sali Berishen dhe Ilir Metën. Vetëm kaq. Këtë presion dijmë ne. Pra, ju, me sa kuptojmë, keni mbrojtur i direkt apo indirekt, Sali Berishen dhe Ilir Metën. Prandaj, këtë drejtësi, kerkojeni tek vetja juaj………. Me shumë konsiderate për postin tuaj.

      1. X
       XH.L

       Njeriu mund të jetë idiot, por deri në këtë farë shkalle siç paraqesin ju vehten në koment, kjo është të vësh duart në kokë, për të mos thënë dhe shoqërisht e rrezikshme.

       1. D
        Dakord

        L.XH mendohu pak me shume. Komentuesi "k" me siper ka te drejte dhe ka thene te verteten e hidhur. Zonja Kim na tregon rrugen si pastrohet atdheu por njerezit zgjidhem nga ne. Ne si shoqeri kemi kemi deshtuar. Funderrinat e se kaluares kane kaq shume para te vjedhura nga ne, sa qe mund te blejne çdo gjyqtar e prokuror sepse mesa duket jane te gjithe te perlyer se i tille ka qene sistemi.

        1. D
         Dakord

         Ika tani shokë ti çoj gruas ca preservative xxl se ka ftuar për drekë ca afganë ( ja ka ngarkuar partia rripjellese kete detyre) dhe ajo do që ti kënaqë deri në fund. Rrofte Kimetja e Guamit dhe kryetari I ri I SPAKut shoku Tualet Palla ( Balla) alias Lenini I Librazhdit.

       2. T
        Tersi

        Kot lodhesh z.ambasadore! Antiligji dhe antishteti janë në adn e shqiptarve! Zgjidhja është vetëm një trup e huaj prokurorësh dhe gjyqëtarësh.

        1. T
         Tamon

         Me cduket Saliu po e kap SPPAK-un

         1. K
          Kopi

          Po mer rrote K .. i Vazhdon “FAJIN E KA SALIU”

          1. K
           Klimax

           Ç'do shqiptar ka ADN Saliu!

          2. K
           Kuksi

           Une kam kuptuar nje gje qe, spiuni qe kur eshte kthyer nga amerika e ka siguriar qendrimin pozitiv te DASH dhe ka soguruar dhe ortakun e vet non grata, drejtusin aktual te spak, ata e kishin te tyre dhe zvendsin e tij ata perseri do ta ven!

           1. K
            Ky komb ka ik per lesh dhije

            sado transparent qe te jete,nje hajdut e frikacak iken,nje hajdut frikacak vjen. ne kete vend eshte veshtire te gjesh njerez te paster e te guximshem

            1. t
             tata luigji

             Po ata gjygjtar qe iken nga sistemi ku jane!!! miljona dollare,prona,femije te shkolluar jashte,dashnore pa fund pse nuk ju sekuestrohen pasurit zonja Kim? Arben krajen e vndoset te siguronit qe Berisha Meta mos te prekn TURP SHQIPERIA NUK BEHET

             1. K
              Km

              ZONJA GUVERNATORE, TE IKU ASPAK NGA DUART, DO TE TE ARESTOHET SALIU DHE ILIRI. MERR MASA ME NJE GRUSHT SHTETI, VETEM KESHTU VJEN SALIU NE PUSHTET

              1. s
               sam

               spak eshte pasqyra e shqiperise dhe kjo tregon se shqiperia eshte shtet i deshtuar ketu jemi fajtor te gjithe pa perjashtim sidomos populli qe zgjedh te tille plehra politikane per te drejtuat;;;;;;;

               1. E
                Epo kjo s' ka bath te rri per Zotin !

                Kamne 31-vjet po i njejti muhabet . I bejne vet te gjitha dhe i interpretojne ndryshe ,njelloj si po bejne edhe tani ,po aludojne per "dyshime" duke pregatitur terrenin per neser ,qe Opinioni mos t'ja drejtoj Gishtin Guverrnatorit te Shqiperise ,por humb ne vorbullen e fjaleve e manipulimit e deklaratave ._ Po si moj Zoje Shba-te drejtojne Boten mbare e mbajne nen tutel gjithcka dhe ju na beni Shqiperine qe eshte sa nji Lagje NewJorkut se nuk jeni ne gjendje te beni Drejtesi ! - nuk ju intereson zoja Kim ,kjo eshte e gjitha ,ndryshe sdo shtroje Party e ftoje Kryekriminelin e Familjen me te Korrurptuar qe ka pasuri Prrallore ishPresidentin ilir metaj ne Ambasade e trokite godat me shampagne qe JUUUUUUUU e dini mire se si e ka bere ai siedhe salih berisa e kukezim basha Pasurite e Vilat ne Lalz e kudo , dhe sa Miljona kan ne Bankat e botes dhe se KU i Kane .Ju dini gjithcka ,poor e doni Shqiperine keshtu ,Corbe ,te destabilizuar .pa Drejtesi me Nofka si Spak qe eshte nji forme Piramidale per vjedhjen e varferimin e Shtetit dhe popullit shqiptare ,ndekohe qe Rezultatet jane Xerro .- Na thuani ju lutem ne cilin vend te botes paguhen Prokurore qe nuk hetojne Kriminelet e Njohur Boterishte si salih berisha ilir metaj e basha ? Kan Vrare e bjedhur Pasuti Shteterore hapur para sve tuaj . Kush i mabn ne pune kta Parazite Prokurore qe vetem pasurohen duke ngrohur karriget e bredhur Moteleve me Modelet etj etje . _Megjithate faji eshte i shqiptareve qe nuk zhdukin Kriminelet te cilet ju Miqte na kultivuat si dhurate per Demokracine tone . Fuck off

                1. V
                 Vranakonti

                 Ne krye te SPAK-ut do zgjidhet ai qe do Sali Berisha. Ai i ka blere te gjithe prokuroret dhe gjykatesit.Jane akoma nen kembet e tija. Juri Kim mundohet kot,se Saliu i ka "helmuar" te gjithe me Euro.. Drejtesia ne shqiperi do rregullohet vetem kure te vdesin Saliu me Ilir Meten.

                 1. V
                  Vjola

                  Gjykatës dhe prokurorë ndërkombëtar !

                  1. X
                   Xha Haho

                   Pse 3 vjet dhe sidomos pse pa te drejte rizgjedhje ???? Ky eshte handikapi ma i madh si ligj pasi asnje prokurore nuk guxon te rrezikoj jeten per tre vjet pune. Nqs nje prokuror e bon punen mire dhe ve pas hekurave peshq te medhej si Like floriri apo ilamistin e tropojes SB (suna e bythes) atehere pse te mos te rizgjidhet edhe 1-2-3-4 dhe 5 here po qe se eshte i ndershem. Kho pune eshte kot me dukekt si nje lloj parade e prokuroreve tek aspaku. Jam shum pesimist ????????????

                   1. a
                    arqile

                    Arben Kraja duhet te ndiqet penalisht e te mbyllet me burg te perjetshem .Si ka mundesi qe nuk mori dosjen e nongrades kriminelit sali nga depar amrikan i shtetit.Si ka mundesi ka qene ky njeri ne shqiperi apo jo sa te keqia i ka bere sala ketij vendi sa ka vrare sa pasuri shkateroi ne kete vend sa pasuri e para ka ai dhe fam.e tij.Asnje hetim nga kraja per maskaralleqet e fam.berisha si bisha.Kraja keto 3 vjet u zgjodh vetem e vetem te mbante larg hetimeve fam.berisha sherbim te cilin e kreu kuptohet kundrejt shperblimit se ai dihet se nuk te fal asnje pa mare dy.Turp perendia do e mbuloje me turp por halli me i madh eshte se dojet aty si prokuror edhe 9 vjet prandaj them e besoj vetem tek perendia ti japi ate qe ai e meriton duke mos bere asgje po qofte edhe nje thirje te djalit te kriminelit apo te grave apo cfare ti thuash me pare krajes .Kujdes keta qe e kerkojne kete post e jane 3.Do meritojne resp.max .nga shumica e shqip.po filluan me gomarin e madh ndryshe do e pesojne shume keq se saliu si malok e mbronin shume te favorizuar prej tij.

                    1. N
                     Nje popull I thjeshte qe kerkon drejtesi

                     Politika perendimore: per te ardhmen e shqiptareve. Kur? Sa duhet te presim? Politikanet e korruptuar kane kapur gjithshka, votat, tokat, pronat, ligjjet dhe kushtetuten. Ju Zonja Kim bashke me ate qe ju perfaqsoni duhet te jeni shpresa jone. Ca gjera duhen thene troc, mjaft me strategjine largpamese, pilafi nuk mbane me uje. Populli me proamerikan ne evrope po shfarroset prej deshperimit me gomone dhe cte gjej. Shume shpejt do ngeleni vetem ju dhe politikanet e korruptuar shqiptar qe fajqesojne njeri tjetrin ne kete vend. Mjaft me me fjale, duam shprese, duam jete, duam vepra, duam drejtesi dhe burg per ata qe tallen me shprese tone. Respekte

                     1. t
                      te faleminderit per mirekuptimin

                      Saliu ka mberthyer Shqiperine per gryke dhe nuk e leshon se i ka ndertuar qysh ne 1992 strukturat jashteshteterore qe do kishte ne te ardhmen. Ustallaret e kane mesuar mire dhe instruksioni tij ka ardhe para se te shkonte ne Paris ne 1979 me Ramiz Aline bashke. E filloi me plepat e padrejtesise dhe do ta mbaroje kur ti mbys te gjithe se ca palaço shqiptare qe shesin bythen per pese leke dhe s'kane as nder e as dinjitet kombtar , i bashkangjiten brekeve te dobiçit te Sheqeres dhe nuk i ndahen. Merreni Arben Krajen dhe shtrydheni, do nxirrni nje kopje te Saliut, merrni cilindo dhe do shikoni; kete shqetesimin e zonjes ambasadore Kim, mua me duket se eshte per mire, sepse ajo po shqetesohet se ka mundesi qe te zgjidhet ndonje qe nuk u shkon per qejfi ketyre qe mban peng shqiptaret e ndershem, megjithese Kimi dhe Qimi ti fusin kembet ne nje kepuce dhe koken ne breket e dobiçit te Sheqeres. Nuk kam besim me fare....

                      1. K
                       KALIVACI

                       SPAK do të synojë Berishën dhe Metën? Jo me një person që do t'i pijë pantallonat kur të përballet me Berishën! Kam 1 kandidat: Avokatin e CEZ në arbitrazh.

                       1. 1
                        1

                        Te pakten per 20 vjet duhet nje trup e huaj gjyqtaresh e prokuroresh ne apel e lart.Shqiptaret nuk jane popull shtetformus .Jane hajdut e te koruptuar.Kundershtoni o patriot te facebokut po kjo eshte e verteta.Gjermania e mori nga kuota zero vendin dhe per 32 vjet ku e coi.Jemi ne sot si gjermania e vitit1977?

                        1. P
                         Pleshti

                         Po si te shkosh te takosh personin me dosje, tamam mbas gjith asaj zhurme per dosjen, ca prisni ju o milet.

                         1. X
                          Xha Braho

                          KAQ KEQ I KA HEDHUR RRENJET E KEQJA, SA DO DUHET SHUME KOHE PER TU SHKULUR….

                          1. S
                           Sava L .

                           Ai në mes them un .

                           1. H
                            Himarioti

                            Zj. Kim, ju amerikanët, për 32 vjet. keni bërë sikur keni punuar në Shqipëri, për demokratizimin e vendit dhe ndërtimin e demokracisë. Megjithatë, Shqipëria ka mbetur njolla e zezë e Europës, për krimin e organizuar, korrupsionin, varfërinë dhe, në të gjitha drejtimet. Gjithçka që ka ndodhur në Shqipëri, në këto 32 vite, ka ndodhur nën dritën e pishës tuaj. Gjithçka që do të ndodhë në vazhdim, përseri do të ndodhë nën dritën e pishës tuaj. U doli boja, edhe juve, amerikanëve.

                            1. E
                             Edi NYC/USA

                             K.O.S.S (KRIMI ORGANIZUAR SHTETËROR SHQIPTAR), dhe SPAK është levë justifikimi e saje në mbrojtje të krimit. Sonja Kim, thuaje hapur proçesi "SPAK" është i kompromentuar nga vehtë dora e fshehtë të administratës Shtetërore.

                             1. A
                              Alfredi

                              Kot e ka qe mundohet kaq shume ambasadorja , eshte e pamundur tee caje kliken e politikaneve lamashe shqiptere si majtas dhe djathtas ....do mundohet e do mundohet dhe ne fund do iki si Donald Lu ...pa rezultat ...i kane mare masat lamashet , mbrojne njeri tjetrin per te vetmen arsye .....koraku nuk ja nxjere syte kurre korakut ...., jane te gjithe te implikuar ....eshte kohe e humbur ...ju kujtohen premtimet e Drejtorit te SPAK-ut paa se te zgjidhej ?????? Pate te bente gje ????? Kot nuk e thote me plot goje spiuni Meta : do me ruajn topet ....., jo vetem kaq , por parvjet firmosi Parlamenti shtimin e rojeve te Gardes Kombetare per ate dhe per shume te tjere .....per me shume vite dhe me teper persona .....

                              1. T
                               Trotski

                               Z.Xholi eshte kandidatura me e Mire.I uroj Suksese dhe perkushtim Real ne Lufte kunder Mamuthve te Korrupsionit.

                               1. J
                                Juliano

                                Të shkrihet si institucion, nuk ka seriozitetin për ti dhënë atë emër dhe buxhet, disa hajdutëve dhe bashkëpuntorë me krimin. Tre vjet kraja, vetëm se dekonspiroi në proçese hetimi, ku u muar me çështje që fare mirë i zgjidhin vetë prokuroritë e rretheve. Dihej dhe pse dihej niveli i tij shoqëror, po ata që do zgjidhen në vënd të tij, zgjodhën krajën si rradhë që do ti vijë përctu zgjedhur të gjithëve që pjerdhin në atë poç, që quhet poçi ku ka pjerdhur Llalla i famshëm, prokurori i përgjithëshëm me fshatra të blerë me rrogën e tijë. Duhet të ndryshoni kontratat ligjore, jo u dashka tre vjet të zëvëndësohet, por të pushohet sa herë kur informacioni rrjedh apo nuk bëhet puna në afatet ligjore. Krye mafja nuk lufton dot mafjen, faktet tregojnë punën e këtij SPAK, ku u mundësuan njerëz të lartë të politikës, aktivë, të tjetërsonin faktet kriminale ku i bënin fajtorë në pasuritë e tyre. Ata janë sepse kanë qënë, dhe do mbeten për njëri tjetrin, duke mbrojtur gjithë të zezat e viteve që ata kanë punuar në prokurori. Në kushtet që jemi, prokurori i përgjothshëm, është më i pushtetëshmi në shoqërinë shqiptare, ku shantazhon gjith kohën me autoritetin që i jep pozicioni në këtë institucion. Duhej tre vjet, që të mbaronte afati i Krajës, për ta zëvëndësuar me një krrajë tjetër të njëjtë me amanetet e të parit. Ky njeri duhet të hetohet, për mos kryerjen e detyrës dhe detyrimit që ka përballë popullit dhe kushtetutës të vëndit. Puna e tij nuk ishte fatorino, për të paisur pasagjerët po me të njëjta bileta, duke bërë udhtimin imagjinar( në këtë rast, duke bërë sikur, duke punuar, e marë rrroga e benifice të majme), se po bëjmë detyrën në kohë, por jo në rezultate. Do jetë qesharake nëse do vazhdohet me të njëjtë krrajash, ku përveç dështimit do ketë pasigurinë në rradhët e këtij institucioni.

                                1. t
                                 te fala

                                 te tre kandidatet jane pjelle e saliut

                                 1. D
                                  Doda

                                  Ah moj zonja ambasadore , kta kan gjakun te korruptuar , ktyre duhet ti nderrosh komplet gjakun pastaj te zgjedhesh kryetarin , se kta zagar jan te ter te lidhur dhe te varur me politiken , kush tifoz i saliut kush i Ilirit kush i Rames , kta bastart nuk jan te besuar asnjeri , zoti e Ruajt dhe e shpetoft shqiperin e shqiptaret nga zagaret dhe te korruptuarit e drejtesis , kta jan berthama shkaterrimit shqiptar , nuk kan mar kazmat jo , por sali kriminelin me shok kur shkaterruan shqiprin dhe e dogjen kur vran e pren i ndimuan ti shpetonin burgut , i ben te pa prekshem , epra kta jan kta bastardet e drejtesis qe jan sot , nese do te besh spakun mer shqiptar te lindur e rritur jasht qe kan mbaruar per drejtesi ta besh drejtesin e vertet , ne te kundert edhe ti po behesh dashur pa dashur pjes e mashtrimit te madh te korrupsionit ne drejtesin shqiptare , kta qe jan ne shqiperi nga i pari deri tek i fundit magjistrat jan 100 per 100 te korruptuar , jan si ai rrushi i lagur me shurr ne kosh , kta jan te shurruar nga berisha meta Rama , kto kokrrat e lagura do merrni dhe ju prap .

                                  1. q
                                   qytetar

                                   Se mos kane Vila ne Lalez ?????!!!!

                                   1. F
                                    Fshatari na cepani i vicidolit nga shpella

                                    qytetar , nji nder Kriteret Kryesore eshte qe Kandidati qe do ja hypi Arben Karjes nalt , duhet me pas Vile ne Lalz madje jo shume large Viles se Kryeshkerdhates saleh berisha ( Frankenshtajnit qe kultivoj Miku jon i Madhe si dhurate per Demokracine Shqiptare ) siedhe Viles ilyer monaqiza Mutaj

                                   2. F
                                    FCB

                                    Drejtuesi i Spak zgjidhet nga Sali Berisha .

                                    1. n
                                     një Jurist me shumë njohje

                                     SPAK ka në përbërje mbi 90% njerëz të kapur/korruptuar ndër vite e vite pikërisht nga Sali Berisha i pari, por dhe Ilir Meta-j nuk ngelet më pas. Këto ditë pothuaj të gjithë Prokurorët e SPAK janë nën presion të sekserëve të dyshes Berisha e Meta-j, por dhe të "njohjeve" të Fatmir Mediu që nuk po rri jashtë loje, si i dërguar shtesë i Berishës. Këto që shkruaj janë mëse të vërteta nga brenda radhëve të SPAK. Pra; Ambasadorja KIM ka mjaftueshëm Informacion ndaj dhe del kaq hapur, që situata në zgjedhjen e Kreut të ri SPAK rrezikohet të manipulohet. Si deri më sot shumica dërrmuese e Prokurorisë dhe Gjyqësorit në Shqipëri, edhe pse prej 5 vitesh kemi Reformën e re në Drejtësi, janë "grusht bashkuar rreth Saliut dhe Ilirit", dhe punojnë për ta dhe familjet e tyre biologjike e politike. Këtë tashmë e kanë të qartë i gjithë Perëndimi, ndërsa Rusia kënaqet me këtë situatë Banditësh në Drejtësinë Shqiptare, sepse kjo Drejtësi po mbron prej dekadash dyshen më kriminale të Shqipërisë post-Komuniste: Sali Berisha dhe Ilir Meta-j dhe bashkëpunëtorët e tyre në Parti e biznese Mafioze.

                                     1. n
                                      një Jurist me shumë njohje

                                      SPAK ka në përbërje mbi 90% njerëz të kapur/korruptuar ndër vite e vite pikërisht nga Sali Berisha i pari, por dhe Ilir Meta-j nuk ngelet më pas. Këto ditë pothuaj të gjithë Prokurorët e SPAK janë nën presion të sekserëve të dyshes Berisha e Meta-j, por dhe të "njohjeve" të Fatmir Mediu që nuk po rri jashtë loje, si i dërguar shtesë i Berishës. Këto që shkruaj janë mëse të vërteta nga brenda radhëve të SPAK. Pra; Ambasadorja KIM ka mjaftueshëm Informacion ndaj dhe del kaq hapur, që situata në zgjedhjen e Kreut të ri SPAK rrezikohet të manipulohet. Si deri më sot shumica dërrmuese e Prokurorisë dhe Gjyqësorit në Shqipëri, edhe pse prej 5 vitesh kemi Reformën e re në Drejtësi, janë "grusht bashkuar rreth Saliut dhe Ilirit", dhe punojnë për ta dhe familjet e tyre biologjike e politike. Këtë tashmë e kanë të qartë i gjithë Perëndimi, ndërsa Rusia kënaqet me këtë situatë Banditësh në Drejtësinë Shqiptare, sepse kjo Drejtësi po mbron prej dekadash dyshen më kriminale të Shqipërisë post-Komuniste: Sali Berisha dhe Ilir Meta-j dhe bashkëpunëtorët e tyre në Parti e biznese Mafioze.

                                      Lini një Përgjigje