Yuri Kim takon kryetaren e Gjykatës Kushtetuese: SHBA do të mbështesë fuqishëm reformën në drejtësi

25 Maj 2023, 14:58Kronika TEMA

Yuri Kim takon kryetaren e Gjykatës Kushtetuese: SHBA do të

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Holta Zaçaj.

Ambasadorja Kim shkruan se e uroi gjyqtaren për detyrën e re dhe rikonfirmoi mbështetjen e SHBA për reformën në drejtësi në Shqipëri.

“Sot takova Holta Zaçajn për ta uruar për zgjedhjen në krye të Gjykatës Kushtetuese. SHBA do të vazhdojë të mbështesë fuqishëm reformën në drejtësi në mënyrë që gjykatat të funksionojnë të pavarura dhe me integritet.

Kjo është kërkesa e drejtë e qytetarëve, e nevojshme për të tërhequr më shumë investime dhe e nevojshme për anëtarësimin në BE. I urojmë gjyqtares Zaçaj dhe të gjithë gjyqtarëve të tjerë mençuri dhe sukses në përmbushjen e detyrës.”, shkruan ambasadorja.

 

4 Komente

 1. P
  Poli

  O zot pa punuar nje dite ne gjyqsor...e ka marre lumi ate vend...o njeri beni gjyqsorin se I kemi dosjet prej 5 vjetesh e Ende nuk eshte caktuar gjyqtari...kur te na mbije bari do behet seanca e pare? Gjykata adm e apelit ka vetem 5 gjyqtare me 50 mije dosje...e themi vend Demokratie...me leke nen dore po zgjidhet cdo gje ne ate vend sepse I trembin me gjykaten ku nuk merr vendim per 20 vjet...ose vetgjyqesi ...

  1. 3
   33- vjet e njejta Retorike .Asgje ne Praktike .

   33- vjet Kishit zbritur ne Shqiperi edhe X -Planet nqs do kishin intensione vertete . Llafe per konsum publik . Nji vend si Shqiperia ,sa nji qytet Perendimore , behet brenda Nates _Shtet e si Drejtes nqs i donte Trapi Te Forteve . Zakonishte bisedime te tilla , Diplomatike , cfar vertet Flitet/Bisedohet ndermjet Paleve qendron ne prapaskene nderkohe qe Opinionit i kendohet i Njejti Refren 33-vjete . _ Larg qofte ,mos i jep Urdhet gjykates Kushtetuse te liroje Kriminelin Beljeri . Cfar s'bejn kta . Jane Menaxheret e gjithckaje ndodh kto 33 vjet ne kte vend

   1. k
    kacidhja

    Per cfare reforme flet z.ambasdore,kur gjyqet civile nuk perfundojne as per 10 vjet.Para se te fillonit reformen duhet te kishit marr masat qe te mos krijohej kjo katrahure ,qe do te vazhdoj me dekada.GJE QE NA BENE TE ULERASIM ....POSHTE REFORMA.

    1. R
     Rrofte reforma

     E ka ndrit

     Lini një Përgjigje

     Blog Tema