FOTO: Kërkimet arkeologjike në zonën Vagalat/Dobër zbulojnë kompleksin e tempullit antik

11 Shtator 2023, 16:10Kulturë TEMA

FOTO: Kërkimet arkeologjike në zonën Vagalat/Dobër

Gjatë muajit gusht u realizua projekti “Kërkime arkeologjike në zonën Vagalat/Dobra, fusha e Livadhjasë dhe Lugina e mesme e Pavllës” nga Instituti i Arkeologjisë në bashkepunim me Universitetin e Oksfordit.

Akademia e Studimeve Albanologjike bën me dije se këtë sezon gërmimet arkeologjike u përqendruan në dy sektorë. Vijimi i kërkimeve në zonën e poshtme të kodrës, pranë murit të taracimit, çka nxori në dritë një strukturë që me shumë gjasa duhet të lidhet me kompleksin e tempullit antik.

Sektori i dytë, në zonën e epërme, e cila është eksploruar gjatë viteve ’80 të shekullit të shkuar nga prof. Dhimitër Çondi. Kjo zonë karakterizohet nga struktura që i përkasin fazës së fundit të përdorimit të kodrës, e cila datohet në periudhën mesjetare. Paralelisht u punua për rilevimin dhe dokumentimin fotografik ajror të sitit dhe zonës përreth.

Krahas specialistëve nga të dy institucionet, në kërkime morën pjesë studentë nga Universiteti i Oksfordit dhe nga Departamenti i Arkeologjisë dhe Trashëgimisë Kulturore, Universiteti i Tiranës.

8 Komente

 1. M
  Martin

  Para te harxhuara per grekofonine...

  1. .
   .

   Αθάνατη Ελλάς. Te tredhurit e Arnautistanit as emrin nuk guxojn te ta referojn, sa qe mallkojn diten qe zbulojn dicka Antike.

   1. A
    Aron

    Qepe gojen o Graqire, sepse nuk ka qene kurre Epiri grek, vec mundoheni t'i beni greke ato qe kane ndertuar vendasit.

    1. .
     .

     Flasin mbishkrimet o magjyp, a ka fakt me te mire. Fjal Greke me Alfabet Grek, cfar karin tjeter do qe te bindesh. $$$$$$ Kaq shume Epirot ndihen Skipetaret, sa qe as nje emer Rruge, Sheshi, Shkolle, Biznesi, Hoteli ... nuk gjendet ne Arnautistan. $$$$$$ Vazhdoni te flisni gomarlleqe, kur bibliografia Botrore e vlereson qarte periudhen e ndritur Helenistike.

     1. A
      Aron

      Jam tuj qesh me te modhe kur te thone magjyp Graqiret qe te gjithe europianet pyetjen e pare qe u bejne perse duken si arabo-afrikane. hahahaha Debil, cfare mbishkrimesh, vetem nga shkronjat qe i perdorte gjithe rajoni, por qe nuk kane te bejne aspak me greqishten e sotme? Ik kruj bythen me ndonje gjethe fiku, dhe boni dermon lekures qe e ke si shollen e kepuces se zeze.

      1. R
       Raimond Vlonjati

       O Moderator po komentin tim pse nuk e ke pstuar ketu o mut muti,, apokishe hallin se u ngelej qejfi grekeve , Une nuk shaja njeri ne komentim tim o te shkerdhefsha motren , gruan e cte mban pragu Moderator ,

     2. b
      ben

      Vazhdo te flasesh gomarlleqe se cdo dite qe zbulohet ndonje gje antike, me shume material grumbullohet qe bota ta merre vesh se cfare genjeshtaresh keni qene dhe jeni.

    2. s
     shqiperi qe te kane dhjere

     Studjusit e oksfordit dhe nepermjet tyre e gjithe bota e di,se kujt kulture i perkasin keto zbulime,vec folku i ketij vendi privohet ta dije,pasi ata qe duhet ta bejne ate jane anadollaket laramane,por dhe kolone aziatik,qe kane ripushtuar kete vend.Vetem xhamite dhe turbet,qe kane mbire bashke me pushtimin,kane rendesi per ta me flamurin gjusem hene. Sali shpella filloi dhe vazhdoi ta shkaterroje Butrintin dhe kete vale e shperndau dhe me tej tek monumentet antike si dhe tek monumentet kristian,

     Lini një Përgjigje