Regjisori grek fiton Luanin e Artë

10 Shtator 2023, 21:30Kulturë TEMA

Regjisori grek fiton Luanin e Artë

Edicioni i 80-të i Festivalit të Filmit të Venecias ka arritur epilogun. Regjisori grek Jorgos Lanthimos ka triumfuar pasi ka marrë Luanin e Artë për filmin “Gjërat e Thjeshta”, një melodramë e epokës viktoriane, me Ema Ston dhe Uilliam Dafo.

“Jam shumë i lumtur. Të fitosh këtë çmim me këtë film është diçka fantastike sepse doja ta bëja prej shumë kohësh. Është rezultati më i mirë që mund të prisnim”-tha Yorgos Lanthimos, regjisor.

Lanthimos shprehu keqardhjen që aktorja Ston nuk mund ta mbante Luanin e Artë, pasi sipas tij, aktrimi i saj ishte një nga arsyet e suksesit të filmit. Ston nuk mundi ta ndiqte eventin për shkak të grevës së aktorëve në Hollivud.

Fitues të tjerë ishin “E keqja nuk ekziston”, i regjisorit Rjusuke Hamaguçi, që mori Luanin e Argjendtë, si dhe Mateo Garrone për “Unë, kapiteni”, që mori të njëjtin çmim.

5 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Ndersa Ismael mori....to makri.

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Tegjisori grek fitoi luanin prej muti , dhe pastaj e hengri lol

  2. f
   fytyre palari,por bythe lari.

   Y sikter,si fitoi perseri ky fqinj i poshter grek,qe ka dhe dy poet qe kane fituar cmimin Nobel, por nuk fitoi filmi jone i zemres ´´Sulltani i madherishem´´.

   1. l
    lypsi23

    Na cat byt..n me lajme nga Greqia, nuk na interesojne fare......

    1. .
     .

     Jane lajme nga Bota e civilizuar, qe referojn aritjet ne Art, te kujt do pa komplekse raciste. $$$$$$ E kuptoj qe interesi tend eshte andej nga vellai tuaj Erdogan dhe nga dijetaret e Islamit. Allahu ekber.

    Lini një Përgjigje