FOTOT/ Shqipëria pjesë e panairit më të madh të librit në botë, Rama ndan pamje nga Torino

18 Maj 2023, 09:40Kulturë TEMA

FOTOT/ Shqipëria pjesë e panairit më të madh të librit

Shqipëria do të jetë pjesë e një ndër panaireve në të mëdha të librit që organizohet në Torino.

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në Facebook ka postuar foto nga stenda e Shqipërisë në këtë panair.


“Gati stenda spektakolare e Shqipërisë në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino – një ndër panairet më të mëdha të librit në botë

*Ministria e Kulturës”,shkruan Rama.

 

9 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Sponsor i Pergjithshem intelektuali socialdemokrat Tom Doshi.

  1. K
   Kalec Dega

   Ramqiri dixhital basketbollist piktori shkrimtar, lol …. .. ne nje kohe qe populli shqiptar duhet te mesoje se pari te lexoje dhe shkruaj shqip dhe po aq elli rendesishem ai takimi bythe me bythe me ate Luksenburgsin…. Lol

   1. K
    Kalec Dega

    Ramqiri dixhital basketbollist piktori shkrimtar, lol …. .. ne nje kohe qe populli shqiptar duhet te mesoje se pari te lexoje dhe shkruaj shqip dhe po aq elli rendesishem ai takimi bythe me bythe me ate Luksenburgsin…. Lol

    1. E
     Elabela

     Kryeminister qe kalon , tall bithen/ kohen neper bote me panaire dhe ekspozita frymezuar nga takimi me bythe me Kriebithen kryeminister te Luksenburgut sa Fieri e Kukesi…. Lol

    2. j
     jon

     Pra shrimtaria futet ne art. Nqs se shikojme mbrapa historine themi me siguri se psh ajo qe quhet quatrocento eshte e pa perseritshme sot. Keshtu mund te themi me muziken klasike edhe dhe shkrimtarine. Shkrimtaria arriti kulmin ne shekullin e 19. Ne shekullin e 20 ku cdo gje eshte materiale dhe lluster, sic eshte edhe fotua, pra aty ska mundesi te ket art. Mund te thuash pa qene presence se jane plehra. Por eshte dicka akoma me e keqe. Meqe ne promovimin e librave perdoret media dmth mashtruesit, pra edhe ketu fshihet dicka. Kjo dicka ne thelb eshte, se shumica e ‘’shkrimtareve’’ sot jane thjeshte propogandiste te paguar,anetare te cooperatives qe kane detyra per te bere, me subjekte qe dikush ua ka zgjedhur . Nje lloje si ne kohen e Enverit. Do prodhohej art( nqs se quhet keshtu) vetem nqs se mbush kriteret e Partise. Sot duhet te mbushi ‘’kriteret e kohes’’. Qe jane seksizmi, paraja, tradhetia bashkshortore, liria pesonale etj etj plehra. S’eshte cudi pse asnje s’lexon me.

     1. j
      jon

      Skaloi shume kohe dhe ato qe thashe me lart duket se dolen te verteta. Pse i bllokojne komentet ne shumicen e rrasteve kur emeri i Kadarese postohet ? Apo si duan lavderimet e shumices dhe kritikat e pakices? Duket padiskutim se disa artikuj te Temes jane si artikujt e Zerit te Popullit. Kadareja s’eshte shkrimtar por anetar i kooperatives me emerin bombastik Intelektual. Pse e krahasojne me Kafken? Nga vlera artistike Kafka ska shume. Ne te vertete gjeja me me vlere e Kafkes eshte ndersheria, ku nepermjet biografise se shkurter ne ‘’Letter To His Father’’ tregon hapur abuzimin psikologjik te nje famije cifute ku jeta brenda saj eshte mizerje. Nqs se Kadareja do kishte edhe cerekun e ndershmerise se bashkefetarit te tij une do ta mbyllja gojen.

     2. G
      GjonMali

      Eh mer Zoteri, Sa gjona që s'dime ne qyqaret...

      1. M
       Marrshojne Karikaturat e Njerzimit Shqiptare !

       U dhjefshit me gjithe kakarene dhe krahasimet tuaja idiote . Te dyja kto Idiotet qe gjasme drejtojne gjasme Letersine Shqiptare ,(si ajo surratBytha Bardhyli e deri ke MInistrja trape ,qe jo vetem sÄja lan idene Letersise por s'vlejne me shume se Letra Higjenike per WC e Letersise ,thjeshte i sherbejne Degradimit te Letersise ne Shqiperi . Kafareja ka vlerat e tij padyshim ne Letersine Shqiptare te Realizmit Komuniste , por qe ala sot te na nxirret poara syve Kadvara Kadare kjo do te thote te Qelbesh Letersine per Epoken qe jetojme nga njera ane dhe tregosh Botes se shqiptaret nuk kane Letersi tjeter e as rini dhe se gjithcka do vdesi me Kadavren Kadare ,le pastaj kur e krahasojne me Kafken kto Dy Idotet nderkohe qe Letersia e Kafkes ishte dicka komplet tjeter se kjo e Kadavres qe pellasin Dy Gomaricat qe perfasojne injorancen Shqipetare neper Bote . Mesiguri qe pas vdekjes se Kadavres Kadare pasuesi i tij do jet saleh brrisha ose ymer boze ,andi bushati ,fevzi kokcari ose pse jo vet kjo SurratBytha Bardhyli ha ha ha .Krimbat e Janulles ne kte Hale mesiguri jane shume te knoq

       1. S
        Shqiperia eshte e marr Peng nga ca Shkerdhata !

        Shkedhatat ne Politike . ne Parlament , ne Medie , mbas Medies , ne Art_Film,Literature te cilet i perdorin te gjithe kto Institucione te Vendit , si Prona te veta , nga ku nxjerrin edhe fitimet duke menduar vetem per Pasuri jo ate qe shiten ne kte Fasade Maskarenjesh . Deri kur do vahdohet keshtu me kta bij kurvash e putana qe po cojne Shqiperine drejt shkaterrimit total !

        Lini një Përgjigje