Vendet që lexojnë më shumë libra në botë!

9 Maj 2023, 10:57Kulturë TEMA

Vendet që lexojnë më shumë libra në botë!

Sipas të dhënave të Indeksit “World Culture Score” me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, janë përcaktuar vendet që lexojnë më shumë libra në botë.

Ndër 10 vendet që lexojnë më shumë libra në botë, 6 janë nga Azia dhe 4 janë nga Evropa. Turqia është ndër vendet që lexojnë më shumë libra.

Në vitin 1995, UNECSO shpalli 23 Prillin “Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit”. Data e vdekjes së dy shkrimtarëve të rëndësishëm, si Miguel de Cervantes dhe William Shakespeare, ishte efektive në zgjedhjet e 23 prillit. Kështu u përcaktua Dita e Librit të Ëndrrave.

Dita Botërore e Librit synohet prej 28 vitesh në më shumë se 100 vende për të fituar zakonin e leximit dhe njohjen e fëmijëve me librat.

UNESCO zgjedh çdo vit një Kryeqytet të ri Botëror të Librit. Këtë vit, Akra, kryeqyteti i vendit afrikan Gana, u zgjodh si Kryeqyteti Botëror i Librit.

Në Turqi, 23 Prilli festohet si Java e Bibliotekave si pjesë e Ditës së Sovranitetit Kombëtar dhe të Fëmijëve dhe Ditës Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit.

Sipas Indeksit “World Culture Score”, India është vendi që lexon më shumë libra në botë, e ndjekur nga Tajlanda dhe Kina.

Ky indeks përcaktohet në bazë të kohës mesatare që qytetarët kalojnë duke lexuar në javë. Përveç librave të shtypur, në vlerësim përfshihen edhe gazetat, revistat dhe përmbajtjet e shkruara online.

Çdo qytetar në Indi lexon mesatarisht 10 orë e 42 minuta në javë, ndërkohë, 9 orë e 24 minuta në Tajlandë dhe 8 orë në Kinë.

Vendet që lexojnë më shumë libra në botë janë Filipinet (7 orë 36 minuta), Egjipti (7 orë 30 minuta), Çekia (7 orë 24 minuta), Suedia (7 orë 6 minuta), Franca (6 orë 54 minuta). ), Hungaria (6 orë) orë 48 minuta) dhe Arabia Saudite (6 orë 48 minuta).

Me përparimin e teknologjisë, librat audio po bëhen shumë të njohur. Sipas të dhënave nga kompania editoriale me bazë në SHBA, “Global English Editing”, 66 për qind e lexuesve në mbarë botën preferojnë të lexojnë libra të shtypur.

Librat më të lexuar në botë janë Kurani dhe Bibla. Libri “Don Kishoti” i Miguel de Cervantes dhe seria “Harry Potter” e JK Rowling janë ndër veprat letrare më të lexuara në botë.

Libra të tjerë më të lexuar në botë janë: “A Tale of Two Cities” të Charles Dickens, trilogjia “Lord of the Rings” e JRR Tolkien, “Princi i vogël” i Antoine de Saint-Exupery, “Alice in Wonderland” i Lewis Carroll dhe Agatha Listed me veprat e Christie’s “10 zezakët e vegjël”.

5 Komente

 1. j
  jon

  Kur isha I vogel disa te moshes sime lexonin shume libra dhe sigurish merrnin shume levdata. Une jo apo sh pak dhe tani smbaj mend asnje nga ato ge lexova ate kohe. Tani qe shikoj mbrapa them me siguri se te gjithe ato lexime te atyre kane pak vlere, apo skane fare, prandaj ne moshe me te vjeter te njejtit njerez s’lexojne me. Por nga eksperienca personale, vete llogjika dhe shume njerez te mencur, e pranojne se te lexosh libra pa pasur nje ndihme nga dikush , apo te degjosh medien qe thote’’me i shitur’’ i ''perkthyer ne sh gjuhe’’ etj etj te kesaj natyre tregon hapur se lexon plehra. Librat jane te rrezikshem dhe shume te demshem. Psh manifesti komunist i satanikut Marks cfare vlere ka ? Apo librat porrnografike . Cdo gje do kujdes. Cfare ha, cfere pi, cfare shikon edhe cfare lexon. Eshte cilesia qe i jep shije jetes jo sasia. Une s'njoh asnje shkrimtar te shekullit te kaluar te krahasohet me shekullin e 19( 1800). Lexo klasiket dhe behesh i mencur dhe me i lumtur. Mos u ngaterro me djajte e Harry Potter.

  1. S
   Shame on you!

   Cfare perkthimi idiot dhe injorant: “Agatha Listed me veprat e Christie’s……!?!?!? … kur dihet qe autorja quhet Agatha Christie ( kujtoni filmin serial “ Murder, She wrote”) dhe vihet ne listen (e shkrimtareve ) me te lexuar me librin “10 zezaket ………etj., etj.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Leximi duhet te filloje qe ne adoleshence , Ndaj te gjithe te lexojne sa me shume , Lexoni lexoni libra nga te gjitha fushat , Por librat me te mire qe tju formojne si njeri me gjykim te drejte , qe te dini si te arsyetoni ne jete jane librat qe jane Permbledhje dhe analiza te filozofeve te ndryshem. Keta libra shkruhen nga specialiste te filozofise dhe ata te ndihmojne shume sepse ata i zberthejne idete e filozofeve dhe te mesojne si te lexosh ato gjera qe jane kryesore dhe te mos e humbasesh mendimin me gjera te kota. Po ashtu te lexoni nga Poezia, romani, nga teknologjia moderne , , te mesoni programe te ndryshme ne menyre qe te jeni te pregatitur per jeten qe keni perpara, lexoni nga shkencat e ndryshme. etj etj Pra te rinjte te lexojne sa me shume, se ju ndihmon te zhvilloheni menderisht dhe te jeni te pregatitur per jeten, dhe te papriturat e saj, por edhe ju jep kulture , ne menyre qe te dini te flisni kur jeni ne shoqeri . Pra lexoni sa me shume ....

    1. A
     Anonim

     Leximi ketu por ne mbare boten ka pjerdhur.Qekur djajte qe mbajme ne duar dhe komunikojme apo shohim njeri tjetrin mbushin hapesiren tone letra e librave nuk ben as per te fshire bythen.

     1. L
      LETRARI I RI

      Libri me I lexuar ne bote nga sot e ne vazhdim ne te gjithe rruzullin toksor do te jete VRIMA.

      Lini një Përgjigje

      Blog Tema