I njohur për personazhin “Tomka”, ndërron jetë në moshën 57-vjeçare aktori Enea Zhegu

29 Maj 2022, 09:09Kulturë TEMA

I njohur për personazhin “Tomka”, ndërron jetë

Është ndarë nga jeta në moshën 57-vjeçare aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Enea Zhegu. Aktori vuante nga një sëmundje e rëndë.

Enea Zhegu ka qenë pjesë e disa prej filmave më të bukur shqiptar, si “Tomka dhe shokët e tij”, “Lulëkuqet mbi mur”, “Njeriu me top”, “Një jetë më shumë”, dhe të tjera.

Zhegu u bë i njohur për rolin e “Tomkës” që e luajti kur ishte fëmijë në filmin e njohur “Tomka dhe shokët e tij”.

 

34 Komente

 1. N
  Ngushellime Familjes se Artistit Enea Zhegu

  Eshte per te ardhur keq qe ikin njerzit ne Shqiperi kaq te rinje . U preht ne Paqe ... (tomka , ishte nji nga ata artiste te vegjel te mrekullueshem te Filmit te Mrekullueshem Shqiptare ,qe shoqeruan femijenine tone )

  1. R
   Raimond vlonjati

   Oh sa gjynah ! Tomka paska nderruar jete ... I qofte dheu i lehte ! Ngushellime te sinqerta familjareve !

  2. A
   Aldo

   RIP, ngushellime familjes. Ke lene vepra te bukura, zeri I bukur dhe loja brigantine mbeten Perla te artit tone shqiptar.

   1. S
    Shqiptar i Ndershëm

    Filma te shkelqyer. Aktor i shkelqyer. TE PREHESH PERJETESISHT NE PAQE "TOMKA"!

    1. d
     dinjiteti

     Nje njeri qe nuk bere asgje me jeten..VETEM E KEQPERDORI

     1. g
      ganiu

      Plotësisht të drejtë.

      1. H
       Hustoni

       Sakte.Nje loser I vertete

       1. R
        Regjizor

        E pashe ne nje emision idiot prej 2014.Dukej si 70 vjeçar dhe nuk formonte dot nje fjali.Dukej qe kishte kohe qe punonte per kete dite….Dhe shume fort….

      2. M
       Muzapopullore

       Oh sa keq ! R.I.P Enea.

       1. "
        "BOHOTINA"

        O Zot! po kete gjete ti? Do jete i nderuar per jete. I qofte dheu i lehte.

        1. M
         Muzaka i Ri

         Ngushellime familjes, qofte I parajses.

         1. 1
          19

          Cun king ka qen jeta eshte e cuditshme rojne maskarenjte dhe vdesin te miret .e pa drejte .

          1. S
           Shoku

           Ngushellime familjes. Enea tanime nuk jeton, por personazhet qe krijoi do te jetojne perjete. Kujtim me te bukur nuk ka.

           1. P
            Piskuriqi

            Talent I jashtezakonshem Antikonformist I rralle i asaj kohe Humor brillant Rebel I pakorrigjueshem Ngushellime familjes per kete humbje te madhe ne kete moshe te re se Shqiperia e humbi shume me shpejt

            1. F
             Fanse e Eneas për vitet e aktrimit kur ishte adoli

             Enea u prehtë në paqe!????Aktor i shkëlqyer ,i ka qarë të gjitha rolet e tij veçanarisht rolin e Tomkës.I pa harruar kujtimi i këtij artisti të madh!

             1. G
              Genti

              Tomka personazh i dashur dhe i pavdekshëm për të gjithë moshat që kanë pëlqyer rolet që ka luajtur. Fakeqësi për moshën e re dhe familjen. Zoti e ndjeftë.

              1. V
               Vranakonti

               Ngushellime familjes.

               1. K
                Klimax

                Na ka dhuruar personazhe të paharrueshme në rolet e tij në kinematografinë shqiptare. Ngushëllime familjes dhe të afërmve të "Tomkës"!

                1. X
                 Xheti,KS

                 Tomka,vetem vaj kemi sot.Do te te kujtojme gjithemone.I lehte dheu.

                 1. A
                  Agimi

                  Ngushellime te sinqerta families dhe te afermve, I Lehte qofte per ty dheu ,aktori i paharuar per gjithe brezat. ike ne moshe shume te re ,por ti mbetesh ne mendjet e shqiptareve, I pavdekshem!

                  1. N
                   Ngushëllime familjes !

                   U prehtë në paqe !

                   1. R
                    Roz

                    I perjetshem kujtimi i Enea Zhegut! Shkoi prane teta Xhanos... Doren e saj e ndjeu si te nje nene. Roli tek filmi: Lulekuqet mbi mure i jashtezakonshem! Origjinaliteti dhe bukuria e nje femije si e nje mjeshtri! Ngushëllime për gjithë brezin e epokes se tij. Ishte femija Idhull! I qofte i lehte dheu!

                    1. c
                     cuni

                     Ngushellime familjes, u prehte ne paqe! Aktor shume i dashur i kinematografise shqiptare.

                     1. P
                      PO , PO

                      Kam dobesi te vecante per aktoret e ekranit dhe te skenes se asaj kohe . Ishte nje plejade qe kapi majat brenda pak viteve. Krenoheshim dhe krenohemi me gjithe ata talente , si yje qe nuk shuhen .Kjo e sotmja eshte nje tjeter dhimbje e thelle qe ndjejme . I qofte dheu i lehte !

                      1. Q
                       Qytetar i zakonshem

                       Pati fatin te perzgjidhej nga z. Keko dhe u perjetesua ne celuloid portreti i tije simpatik . U be pjese e magjis se filmit dhe per kete do te kujtohet . Pati nje kariere aktoriale , do thosha te kufizuar, si ne pergjithesi kane aktoret femije ( rralle ka ndodhur qe te kene vazhdimsi suksesi kur ata rriten). Pati nje shpirt dhe jete te trazuar . Shpresoj qe shpirti i tije te gjeje qetesi dhe te prehet ne paqen e perjeteshme.

                       1. T
                        Texas

                        Te jete mire aty ku do veme te gjithe.Po eshte e vertete ka dy porta.Ky tipi gjysem rrugaç (I asaj kohe) dhe me pak se ordiner (I kesaj kohe).

                        1. I
                         Istor Jani

                         Cila ishte jeta e vertete e tij? Jo per t'ia ulur meritat, por per ta bere me njerezor. R.I.P.

                        2. S
                         Sokrati

                         Ngushellime familjes! Humbje e madhe ne nje moshë ende te re. Eshte i gjalle ne memorien e çdo shqiptari te ndershem. Që fëmijë rrezatonte miresi natyrale, dashamiresi, miresjellje dhe emocione...

                         1. B
                          Bekim Stojku me emër dhe mbiemër

                          Realiteti më i hidhur i Shqipërisë: Kemi Arjan Çanin që reklamon derra dhe dosa, ujqër dhe nepërka kemi TikTok me plehëra dhe lypsarë leku që shahen nga nëna motra farë e fis por nuk ftuam dot në studio Tomkën nuk arritën brezat të njohin Bujar Lakon as Xhevdet Ferrin lëre pastaj që ka rrezik të mos njihet Kadri Roshi Naïm Frashëri apo Dhaskal Todri me Kristoforidhin. Njohim Mercedesin vrasjet në familje, zëmë nusen me dashnorin dhe e vëmë në internet. Shqipëri të kam dhj***rë se nuk do bëhesh asnjëherë. Mallkuar qoftë borgjezia e krijuar mbas ‘90 dhe qeveritë e korruptuara mbas ‘90.

                          1. T
                           Tirana

                           BRAVO Bekim Stojku ashtu eshte ky realitet bythe shtruar dhe pa moral

                           1. l
                            lexuesi21

                            E vertete “intelektualet” e ketyre viteve te fundit dhe media jane kthyer ne antivlera dhe dekadence morale duke kontribuar ne konfuzionin kulturor dhe shkaterrimin e identitetit kombetare te vendit, keta jane bastardet antikombetare imorale te shoqerise sotme.

                            1. S
                             Shqiptari

                             Nje normal arsyeton keshtu

                            2. L
                             Leonard Zissi

                             Ngushellimet me te thella miqeve tane, familjes Zheku, per ndarjen nga jeta te te dashurit te tyre, aktorit te shquar te filmave per femije, Eneas. U prehte ne paqe. Marita dhe leonard Zissi

                             1. D
                              Dikur Nxenes ne Diktature

                              Ngushellime Familjes....dhe Keqrdhje....

                              Lini një Përgjigje