Nga Elsa Lila e Vesa Luma tek Kejsi Tola, zbulohen artistët pjesëmarrës në Festivalin e Këngës në RTSH, rikthehen emra të njohur

17 Tetor 2023, 19:49Kulturë TEMA
Nga Elsa Lila e Vesa Luma tek Kejsi Tola, zbulohen artistët

Radio Televizioni Shqiptar ka shpallur listën e këngëve pjesëmarrëse në ngjarjen muzikore të vitit: Festivali 62 i Këngës në RTSH.

Interpretuesit e muzikës nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Gjermania, Suedia, Italia, SHBA-ja dhe diaspora e gjerë aplikuan me mbi 80 krijimet e tyre cilësore.

Teksti dhe harmonia muzikore janë elementet që do të vlerësohen tani nga një juri prestigjioze gjatë netëve të fundvitit, siç ka qenë standardi nga viti 1962, kur Festivali kurorëzoi Vaçe Zelën për herë të parë.

Lista e artistëve të përzgjedhur për edicionin e 62-të të Festivalit të Këngës:

Besa Krasniqi – Esenciale

Eldis Arnjeti – Një kujtim

Elsa Lila – Mars

Erina dhe The Elementals – Jetën n’Skaj

Jasmina Hako – Ti

Jehona Ponari – Evol

Olimpia Smajlaj – Asaj

Sergio Hajdini – Uragan

Shpat Deda – S’mund të fitoj pa ty

Tri Gjoci – Në ëndërr

Martina Serreqi – Vetëm ty

Big Basta dhe Vesa Luma – Mbinatyrale

Festina Mejzini – Melos

Mal Retkoceri – Çmendur

Michela Paluca – Për veten

Santino De Bartolo – Dua të rri me ty

Stivi Ushe – Askush si ty

Kleansa Susaj – Pikturë

Kejsi Tola – Vallëzoj me Dritën

Kastro Zizo – 2073

Andi Tanko – Herë pas here

Anduel Kovaci – Nane’

Arsi Bako – Zgjohu

Besa Kokëdhima – Zemrën n’dorë

Bledi Kaso – Çdo gjë mbaroi

Melodajn Mancaku – Nuk jemi ne

Olsi Ballta – Unë

Troy Band – Horizonti i ëndrrave

Samanta Karavello – N’majë

Luan Durmishi – Përsëritja

Sardi Struga – Boshatisur

1 Komente

  1. e
    eeeeee

    Myferete laze dhe Fatma zyberi kan qen kengetare ,, ca ja keto ,,,,Kejsi ,Vesa ,,, shqiptare ja apo bullgare ,,,

    Lini një Përgjigje