Prapaktheu: Sunny Hill i rikthehet Kosovës, ja ç’do të ndodhë me festivalin në Tiranë

20 Qershor 2022, 10:16Kulturë TEMA

Prapaktheu: Sunny Hill i rikthehet Kosovës, ja ç’do të

Ndryshojnë (sërish) planet: Sunny Hill Festival do të organizohet në Kosovë.

Pak ditë më parë, për shkak të vonesave nga autoritetet në sigurimin e licencave të nevojshme për vendndodhjen, Sunny Hill Festival njoftoi se për herë të parë nuk do organizohej në Kosovë, por në Tiranë. Por siç duket problemet janë zgjidhur.

“Sunny Hill Festival mbahet në shtëpinë e vet, në Prishtinë, më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022. Qeveria e Kosovës, Komuna e Prishtinës dhe Sunny Hill Festival bashkojnë forcat për një edicion të mrekullueshëm të festivalit sivjet, aty ku e ka vendin, në Prishtinë. Institucionet qendrore dhe lokale bashkërisht, sipas mandatit që kanë, do të ofrojnë mbështetje të plotë për edicionin e sivjetmë, i cili do të mbahet në një lokacion të përshtatshëm.” – shkruhet në një deklaratë të përbashkët të Sunny Hill Festival, Ministrisë së Kulturës dhe Komunës së Prishtinës.

Po me Sunny Hill Festival në Tiranë çfarë do të ndodhë? “Në frymën e bashkëpunimit të shkëlqyeshëm kulturor mes Kosovës dhe Shqipërisë, një edicion i veçantë me një line-up tjetër do të mbahet në fund të muajit gusht në Tiranë më 26, 27 dhe 28 gusht,” thuhet në njoftim.

Detajet për line-up (lista e artistëve që do të performojnë) e Tiranës nuk janë bërë të ditura, ndërsa për festivalin në Prishtinë, “përveç artistëve të njohur si Diplo, Skepta, DJ Regard, AJ Tracey, Mahmood dhe artistët më të njohur shqiptarë, për këtë edicion pritet të zbulohen edhe dy artistë shumë të mëdhenj botëror,” shkruan faqja e festivalit në Instagram.

Në korrik të vitit 2020, Dukagjin Lipa, babai i Dua Lipës dhe një nga organizatorët e festivalit, shprehu dëshirën për të organizuar Sunny Hill edhe në Shqipëri.

45 Komente

 1. U
  Un kot

  Un te jem ne vend te Veliaj as Mos i bij me ne Tiran. U ben ato me tall lesht, le te rrin atje as qe na plasi fare.

  1. S
   Sara

   shume mire, jo cdo gje duhet te perqendrohet ne Tirane, perkundrazi, trevat shquiptyare kane nevoje per rijetezim gjithandjes jo vetem Tirane e Prishtine.

  2. L
   Labi

   Do jete me mire kur ti largojm dhe nga plazhet tona,ti vihet vize per te hyre ne Shqiperi,kjo tregon qe Shqiperine e kane si gome rezerve,kur ti arrijme kesaj do shikojme qe hotelet do jene plot me Anglez Italuan e Gjerman.

   1. T
    Tëdhjesnëgojë

    Nje here fatkeqsisht shkova per pushime ne Shqiperi dhe mos me shkelt kemba kure ! Kur ta mesojne kosovaret se halet derdhen ne det, se s'ka asnje kontroll higjiene hoteleve, s'ju dhjesin edhe ata plazhet tuaja te flliqura me zall asfalti

    1. Q
     Qafoku

     Ik ne Serbi , atje mezi po te presin , te tr cqyejn bathen te ta bejn xxxl jeni mesuar me rock serbi ju pushter , eshte pun muti po u mesua tjetri me rock te huaj , se nderon dot

     1. D
      Dibrani-Uk

      Shqiperia e Kosova nuk kane nevoje per klysh serb e grek si puna Tëdhjesnëgojë e te shker... familjen bastard qe bene propagande te tille....ne dalle vafsh klysh

      1. J
       Juçifamiljendibranve

       Haha ngelet ju dibranet qe béni seks me vajzat tuaja o pedofila te degjeneruar

       1. D
        Dibrani-Uk

        Bastarda te ndyre te gjithe juve qe baltosni Shqiptaret kudo qe jane ty qe Shane Dibranet te cif... familjen jo vetem Dibranet por gjithe shqiptaret rrace e flliqur

      2. v
       vang

       po gjithe bota ne det i derdhin more i dhje...Ku ti hedhin, ne gojen tende?//

      3. U
       Universi shprsa ime

       Me ato plera që të marrin frymën do I prisni anglezët ? qurrash. Ziheni për mustaqet e Çelos. 3 dit shyqyr nuk thua po do marresh kot si pushka jevgut, rri shiko bë nai pastrim plazhi atë bëj e pastaj kërko turista Klass 1 ti morracak

       1. B
        Babrru

        Ik shko me nei universe tjeter ti re pall

        1. T
         Taulant

         O Labi, po me sherbimin qe ke , me plehrat qe te ndrine, me ujrat e zeza qe te shoqerojne ngado edhe ne det, eshte privilegj qe kosovaret vazhdojne e vijne.

         1. I
          Indignados

          Sikur fjalet te ishin plumba, ketu do ishin vrare nja 10 a 12 vete!! Orientoni urrejtjen dhe indinjaten per keta plehra politikane qe po na vjedhin keqazi e ne dite me diell, mos harxhoni energjite per llafe pazari

        2. L
         Luani

         Le ta mbajn se na can kaptinen Njerez te poshter. Te ishe bo vend tjeter sdo kishim ber gjith kte rremuj. As nuk è duam me kte event, shpresoj qe shqiperia Mos ta mari me.

         1. T
          Taulant

          Shyqyr se Veliaj

          1. e
           esmeri grek

           eee bre Taulant loqja, Veliaj ca

           1. ✌️

            Çar mbillet ne are, o jevgu i afendikoit… Elb e tershere te mbifte ne vërë.

           2. U
            Un kot

            Ca hyn veliaj me o kalamo ke mend.

           3. I
            Isa

            Mund ti ndaloni turist nga Kosova por mos harroni se mbi 70%te turisteve ne plazhet e shqiperis jan kosovar

            1. S
             Sita

             Po po nga Kosova jane turistet po duhet te edukohen pak si duhet te jesh turist… jam ngjit ketu me shezlongun tim kam ca kosovar me nga 4 vete ul ne shezlong.. duke bertit ne kup te qiellit pa e llogarit qe po shkaktojne ndotje akustike…. Duke ngrene gjithe kohes byreqe e misra w molto. U detyriva te largohem me tej se nuk durohen… pastaj thone nuk na duan shqiptaret… po sillu si njeri normal se ashtu nuk dua as fisin tim

            2. M
             Ministria e KomshiKulturës

             Dua Lipa është emblema e Kosovës së Re. "Gur ì rëndë në vend të vet". Në Tiranë të vijë sa herë ti dojë qejfi. Por ska nevojë Dua Lipa të ulet në prehrin hipokrit të Edvinit apo Lali Erit. Nëse ka njeri që si rruhet për Dua Lipën janë pikërisht ata të dy. Ta përdorin për konvertim te imazhit të saj në kredite te tyre - poooooooo ju duhet Dua Lipa qe me " shaka" në rrethe të ngushta e quajnë Dua Lopa.

             1. B
              Babrru

              Ik mi injorant e as we na plas fare Mos vij se ju kshu jeni mesuar vetem Duke shajt shqiptaret

              1. P
               Patrioti i vertete

               Hipokrit dhe qelbesire. Edvin dhe Erion e kane nderuar ne maksimum si shqiptare se e meriton, dhe jo si kosovare. Ti nuk je kosovar, je antishqiptar. Fatkeqesisht nje pjese jo e vogel e kosovareve mendojne si ty. Ti qe mendon te besh kompeticion me Shqiperine e ke gabim, se nuk fiton dot. Shqiperia o "trim" dhe i "mencur" ka 120 vjet shtet, eshte tolerante dhe e ka mbrojtur e do ta mbroje Kosoven kudo. Por ti nuk je i kenaqur, je percares, je ziliqar. Jo Dua, por ti shko ulu ne ndonje preher, pershembull serb. Me kujtohet nje interviste e Miloshevicit para luftes, kur i tha France Press qe ne Kosove 700 mije jane me mua, 700 mije jane neutrale dhe 700 mije jane kundra meje. Me keto qe shohim e degjojme ti ben pjese te nje e treta qe jane kunder Shqiperise eKosoves. Do duhet shume kohe te ndryshoni. Hik pirdhu tani teMinisria e KomshiKultures.

              2. s
               specialisti

               KOMENTE TE FELLICURA. Koncerti te behet ku eshte me mire.

               1. T
                Tironci

                Ky ministri komshis ka te drejt saliu dhe muli grida dhe salianji jan perfekt per te pritur Dua Lipen , asaj nuk ja mbyll njeri deren per te ardhur ne Tiran se esht shqiptare si ne te tjeret , por me vjen keq se nga kto komente gezohen llumi antishqiptar nga te dy anet nga shqipria dhe kosova , kjo esht per te ardh keq se kta pushta vjellin vrer .

                1. S
                 Shefqet Çela

                 Më vjen keq për disa komente; vjellin vrerin që kanë në bark dhe injorancën që kanë në tru. Dua Lipa është ikonë dhe bijë e Kosovës. Për ndonjë keqkuptim atje, normal që do mbështetet te "shtëpija e gjyshërve", Shqipërija, do t'a quaja për të mos i dredhur buzët disa me doza sërbi kur dëgjojnë "mëma Shqipëri".

                 1. L
                  Lana

                  Komentatore pisa! A do te lahen ndonjehere?!

                  1. S
                   Shqiptari nga Shqiperia , Vancuver British Columb

                   Ne mbeti dopjo 6 , he Lali Eri ?? Po tani ? Ta krodhi Albini ne kthes , ore po akoma se keni mare vesh ?? Koqevaret jane pisa, njerez te ligj ,komentusi me inicialin labi me lart ka plotesisht te drejte Une jam nga Saranda , diku poshte axhensise se vjeter te urbaneve eshte nje byrektore qe e kane ne pron koqevaret , ne dark kur cdo gje eshte shitur ata para se ta mbyllin dyqanin hedhin poshte prodhimet qe nuk shiten te nesermen , jan kahil ti hedhin poshte dhe fakir fukarenjeve qe vin verdalle qe jan po nga veriu , besoj nje gardh i ndan nuk ua japin …. Mora nje shembull se sa te ligj jane koqevaret gjithmone au kan patur me te futur shqiptareve , gjighmone , as mos te kujtojm batalionet qe sulmuan Greqine ne vaskepunim me Italine …. Ato paguajm sot , punet e qelbura te koqevarurve , personalisht kam pershtypjet me negative per ta , menyra se si u sollen me mua ne Londer me la gjurme shume shume negative , me la gjurme qe sfo ti haroj kre ne jeten time ….perfundimi ??? Nuk na duan , eshte koha te skeputim nga vapori yn varken e tyre , te ecin vete ne det te hapur, atehere do ta kuptojne se sa zemer te madhe ka nena Shqiperi …….dhe se sa te rendesishem ishim ne per ata…Mosmirnjohes dhe te ligj ,sigurisht qe eshte mendimi personal imi dhe nuk detyroj askend bile as ta lexoj komentin , vec une degjoj koqevar ne Vancuver nderoj rruge ……

                   1. Z
                    ZadomizojJanullën

                    Ngelet ti shipnec xhuxh surat pakistanezi te kritikosh kosovaret e bardhe si bora shtatlarte si lisa ...ju qe shitni nan e moter semaforeve te Europes

                    1. I
                     I drejti

                     Ju nan e moter i shkerdheni vete

                     1. Z
                      ZadomizojJanullën

                      Jo o alvanos, shiko lajmet cdo dite pedofila e incestoida ne Analbananistan

                      1. K
                       K10

                       Ik mor kelysh kalamo ke mend, Jevg

                   2. H
                    Hasan

                    Dua lopa mund te palli ku te doj. Mua as qe ma nin.

                    1. .
                     .........

                     Per Koncert ne Tiron do te sjelli...Lali Eri...ne vend te Dua Lipes......arixhofkat e Athines me buzukun anadollak...dhe bashk me Mandin e Nish Tulles...(gjakun e tyre).....do ta qelben mire fare....me tallavat greke.......hahahahaha

                     1. m
                      malsori

                      NA PLASI NE PER LIPANIN LE TJA PIJNE KOSOVARET

                      1. V
                       Vin

                       Na plasi Bini se nuk erdhi????

                       1. f
                        flx

                        O me emrin Labi, qe vetem trashegim Laberie nuk ke! Dhe ti nga Paqesori i larget qe vetem lidhje me vendin tend te origjines nuk ke. Po pse keni aq mjaftueshem kohe te beni pis emrin e mire te bashkekombsave? Jeni pak shume pak, jeni te pallogaritshem. Jeni pa pune dhe rini vetem neper kafelloqe. Pak turp dhe skuqje fytyre nuk keni????. Kush jeni ju qe do i lini te vijne apo jo Kosovaret ne truallin e Tyre?????..Ju jeni funderina!

                        1. K
                         Kapo

                         Po mer hamutsa komentues ! Po ju deri dje na cate k…n duke share e ofenduar qeverine e Kosoves e duke ngrit ne qiell udheheqesin largpames e te paarritshem te Rilindjes ! Tani prape po merreni me kte teme ju bastarde !!!

                         1. S
                          Sulo

                          Ja pra qe krisma nuk ka patur.....

                          1. D
                           DRENICA E KUQE

                           Kjo foto e shqiponjes kokeposhte, tregon qellimin “shqiptar” te Prishtines dhe aleateve te saj ne Tirane… Duhet ta kuptojne tashme shqiptaret “patriotizmin” e Prishtines dhe sharjen qe po ia ben Prishtina UÇKse dhe luftes se saj shqiptare… Gjithçka per turp deri me sot!!!... DRENICA E KUQE

                           1. m
                            mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                            bene lojen per te treguar qe te dy jemi shtet me vete, kete dhe po lobojne sipas direktivave nga fuqite e medha qe shqiperia dhe kosova te jene 2 shtete te ndara, ndaj dhe festivali behet 1 ne tirane dhe 1 ne prishtine, keshtu dhe dukagjin lipa fiton ca leke me shume duke shfrytezuar te gjtha hapesirat keshtu dhe te dyja bashkite vjedhin pra u nda pazari

                            1. V
                             Veprim fëmijësh

                             Disa komentues mjeranë këtu e trajtojnë komentin e tyre sikur Dua Lipen e kërkoi Veliaj dhe ajo refuzoi të vinte në Tiranë. Jo. Ajo deklaroi vetë se kocertin ta ta bënte në Tiranë, mbasi në Kosovë nuk ishin plotësuar kushtet. Tani që e drodhi, turpi i ngelet asaj dhe të jatit “prej Dukagjini”.

                             1. G
                              Gent Agolli

                              Ti qënke brima e bythës e vajgurorit

                             2. p
                              plasi sherri mes kafsheve perseri

                              Cfra rendesie ka se ku do zhvillohet eventi knej apo andej !!!!!!! U ndryshua perseri e pastaj ? Apo s'keni si cfryni nervat ju psikopate pa psiqiatri aty . Shkoni mer e pastroni plehrat rrugeve plazheve e kudo - beni dicka Njerezore si ka ber e ben Bota e Civilizur oj ngelet tu u kacafyt per budalliqe

                              Lini një Përgjigje